Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.05.2003., 11:24   #1
FOTO
Registered User
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Prijedor
Postovi: 7
Question Rad u PHOTOSHOPU-koja graficka?

Molim da mi netko odgovori: kakvu konfiguraciju i sa kojom grafickom da nabavim za sto brzi rad u PHOTOSHOPU? Preferiram AMD i ne igram igrice.
FOTO je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 13:16   #2
z3D
Moderator
Moj komp
 
z3D's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2002
Lokacija: Zagreb, Croatia
Postovi: 1,332
Re: Rad u PHOTOSHOPU-koja graficka?

Citiraj:
Originally posted by FOTO
Molim da mi netko odgovori: kakvu konfiguraciju i sa kojom grafickom da nabavim za sto brzi rad u PHOTOSHOPU? Preferiram AMD i ne igram igrice.
prvo reci s kojom kolicinom hrvatskih kunića raspolazes :burn:
__________________
check out my photography work
z3D je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 03.05.2003., 14:29   #3
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Re: Rad u PHOTOSHOPU-koja graficka?

Citiraj:
Originally posted by FOTO
Molim da mi netko odgovori: kakvu konfiguraciju i sa kojom grafickom da nabavim za sto brzi rad u PHOTOSHOPU? Preferiram AMD i ne igram igrice.
Trebat ce ti dosta rama a tek onda neka grafulja!
Proc se podrazumijeva da je malo brzi!
marac je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 16:38   #4
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
odgovor:
AMD 3000+
1024 RAM-a
Ati radeon 9800PRO,
onda sve to fino ohladit sa vodenim pa overclockat
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 16:56   #5
CyberLord
Premium
 
CyberLord's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: 00
Postovi: 323
Re: Rad u PHOTOSHOPU-koja graficka?

Citiraj:
Originally posted by FOTO
Molim da mi netko odgovori: kakvu konfiguraciju i sa kojom grafickom da nabavim za sto brzi rad u PHOTOSHOPU? Preferiram AMD i ne igram igrice.
Nije sad da sam okorjeli intelovac, ali za taj posao preporučio bi ti P4. Mislim da su Athloni više za igru ili gledanje filmova, a ako se baviš time profesionalno (ili obradom videa) preporučio bih P4 ( valjda taj HT nešto vrijedi)
Obavezno stavi puno RAMa- barem neki gigabajt, a grafička R 9500/9700/9800 ovisi koliko love. Uloži umjesto u najbržu grafulju u dobar monitor.

Znači:
P4 3,06 ili Athlon 3000+ (ako baš oćeš AMD)
2x (ili čak 3x) 512 MB DDR
Radeon 9500/9700/9800
kvalitetni CRT monitor - jer imaju puno bolje boje od LCDova
__________________
Screew you guys, I'm going home!
CyberLord je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 16:58   #6
FOTO
Registered User
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Prijedor
Postovi: 7
Re: Re: Rad u PHOTOSHOPU-koja graficka?

Citiraj:
Originally posted by z3D
prvo reci s kojom kolicinom hrvatskih kunića raspolazes :burn:
Oko 12 soma kuna za procesor,maticnu,DDR,disk 120Gb,graficku i THERMALTAKE XASER2 5000+. Ostalo cu uzeti sa stare konfiguracije.
FOTO je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 16:58   #7
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Je,je, priznajem P4 se bolje snalazi u takvim stvarima.
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 17:07   #8
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Citiraj:
Originally posted by nitro
Je,je, priznajem P4 se bolje snalazi u takvim stvarima.
MAC rules for that!
marac je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 17:08   #9
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Zaš se nisam sjetio toga, a htio sam ispast pametan!
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 17:15   #10
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Re: Re: Re: Rad u PHOTOSHOPU-koja graficka?

Citiraj:
Originally posted by FOTO
Oko 12 soma kuna za procesor,maticnu,DDR,disk 120Gb,graficku i THERMALTAKE XASER2 5000+. Ostalo cu uzeti sa stare konfiguracije.
Sad neznam koliko macintosh kosta ali on je definitino najbolji za takve stvari!
Da sam ja na tvom mijestu pogledao bi jel ima kakva mogucnost da se ubode dual ploca i dva procesora, 1GB DDR 266 ili 333, 120GB maxtor disk s 8MB kesa, Graficku 9500(pro) a kuciste bi uzeo Avance B030 server case i to je to.
E sad je pitanje koliko to kosta ali svakao bi trebalo pogledati za to!
Kuciste XaserII ne preporucujem jer kad sam ga vdio u zivo naglo sam odusta od kupnje.
Radje ako se palis na kuciste uzeti neko Antec ili XaserIII
Pozdrav!
marac je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 03.05.2003., 17:18   #11
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Kupis si maca.Sad dođe oko 12 somova onaj jedan od boljih i miran si što se tiče obrađivanja videa i fotografija, no ja bih ipak malo promislio jer što će bit ako ipa budeš htio pokrenut koju igricu?
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 17:34   #12
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
pa sori ali za fotoshop ti i netreba neka graficka..naime sve ove graficke gore navedene su super u 3d-u..za 2d je matrox...


a inace i s gf2mx mozes raditi u photoshopu...i lijepa slika..moze na veliki ekran i sl...znaci nije da ti treba neka luda graficka...naravno bolje neku novu r9000 ili gf3/gf4...
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 17:49   #13
CyberLord
Premium
 
CyberLord's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: 00
Postovi: 323
Vidiš cjenik na www.apple.hr ali ja osobno mislim da se ne isplati dati 10k kuna za proc od nekih 800 MHz, 256 MB RAMa, 60 GB disk, GF2 MX i LCD monitor. A pogledajte 1,4 GHz - istina tu je 512 MB RAMa, HDD 120 GB, Super drive (DVD-RW) i R9000- ali za 23000 kuna se može kupiti i komp bolji za photoshop od MACa
__________________
Screew you guys, I'm going home!
CyberLord je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 17:53   #14
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Načuh da je mac poprilici 3 puta brži. Za 12k kn svakako mac. Oni koštaju malo više ali ako samo t radiš...
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 18:15   #15
FOTO
Registered User
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Prijedor
Postovi: 7
[QUOTE]Originally posted by msvrtan
pa sori ali za fotoshop ti i netreba neka graficka..naime sve ove graficke gore navedene su super u 3d-u..za 2d je matrox...


a inace i s gf2mx mozes raditi u photoshopu...i lijepa slika..moze na veliki ekran i sl...znaci nije da ti treba neka luda graficka...naravno bolje neku novu r9000 ili gf3/gf4...
[
/QUOTE]

Mislim da je to tocno. Moja sadasnja konfig. je P3 733MHz, 256 RAMA i Ge Force2MX 32Mb,pa stvar u PHOTOSHOPU sljaka. Doduse nesto sporije, ali sljaka. Ne bavim se time profi nego iz hobija.Prije 2 mj. sam nabavio OLIMPUS CAMEDIA C-5050Z i odusevio se. Sad sam skupio tih 12 soma za novi komp. Osim fotografije i interneta, drugo me ne interesira.
FOTO je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 18:27   #16
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
[QUOTE]Originally posted by FOTO
Citiraj:
Originally posted by msvrtan
pa sori ali za fotoshop ti i netreba neka graficka..naime sve ove graficke gore navedene su super u 3d-u..za 2d je matrox...


a inace i s gf2mx mozes raditi u photoshopu...i lijepa slika..moze na veliki ekran i sl...znaci nije da ti treba neka luda graficka...naravno bolje neku novu r9000 ili gf3/gf4...
[
/QUOTE]

Mislim da je to tocno. Moja sadasnja konfig. je P3 733MHz, 256 RAMA i Ge Force2MX 32Mb,pa stvar u PHOTOSHOPU sljaka. Doduse nesto sporije, ali sljaka. Ne bavim se time profi nego iz hobija.Prije 2 mj. sam nabavio OLIMPUS CAMEDIA C-5050Z i odusevio se. Sad sam skupio tih 12 soma za novi komp. Osim fotografije i interneta, drugo me ne interesira.
MAC definitvno. Jedan moj radi na MAC-u, muziku doduše-ali svejedno. Stvar za muziku, video naprosto leti. Što on radi na njemu mislim da mi svi ostali ovdje možemo sanjati da takvim nečim uposlimo naše mrce i nadamo se da završe u nekom razumnom roku.
Za 12 kn definitivno njega. To je stvar napravljena za takve zajebancije.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 18:29   #17
CyberLord
Premium
 
CyberLord's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: 00
Postovi: 323
[QUOTE]Originally posted by FOTO
Citiraj:
Originally posted by msvrtan
pa sori ali za fotoshop ti i netreba neka graficka..naime sve ove graficke gore navedene su super u 3d-u..za 2d je matrox...


a inace i s gf2mx mozes raditi u photoshopu...i lijepa slika..moze na veliki ekran i sl...znaci nije da ti treba neka luda graficka...naravno bolje neku novu r9000 ili gf3/gf4...
[
/QUOTE]

Mislim da je to tocno. Moja sadasnja konfig. je P3 733MHz, 256 RAMA i Ge Force2MX 32Mb,pa stvar u PHOTOSHOPU sljaka. Doduse nesto sporije, ali sljaka. Ne bavim se time profi nego iz hobija.Prije 2 mj. sam nabavio OLIMPUS CAMEDIA C-5050Z i odusevio se. Sad sam skupio tih 12 soma za novi komp. Osim fotografije i interneta, drugo me ne interesira.
Ako nećeš neku brzu grafičku, što si onda sakupljao 12k kuna?
Svejedno sada u novim konfama gotovo 1/4 cijene zauzima grafička
__________________
Screew you guys, I'm going home!
CyberLord je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 18:37   #18
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Citiraj:
Originally posted by FOTO

Mislim da je to tocno. Moja sadasnja konfig. je P3 733MHz, 256 RAMA i Ge Force2MX 32Mb,pa stvar u PHOTOSHOPU sljaka. Doduse nesto sporije, ali sljaka. Ne bavim se time profi nego iz hobija.Prije 2 mj. sam nabavio OLIMPUS CAMEDIA C-5050Z i odusevio se. Sad sam skupio tih 12 soma za novi komp. Osim fotografije i interneta, drugo me ne interesira. [/B]
Pa onda mislim da netrebas gledati dalje od maca!
Ja se nadam da cu si ja nesto para prisparat pa kupti maca bas za takve potrebe!
marac je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 18:41   #19
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Graficku treba uzeti radi kvalitete slike a ne radi brzine obrade. S obzirom da u photoshopu radis u 2D modu, 3D akceleratori nisu vazni. Moja preporuka - neki ATI za 100€ ili neki Matrox.

Monitor naravno bar 19 inca, obavezno triniton cijev. LCD ne dolazi u obzir jer nema vjernu sliku. Radije spiskaj tonu love na dobar monitor nego na neke idiotarije koje ces tako i tako za godinu dana mijenjati.

Za brzinu obrade slika u photoshopu vazno je imati proc sa brdom cache-a i relativno brz (dakle ne Celeron :-). Ja bih osobno uzeo bartona 2700+. Najbolji omjer cijene i performansi (1200kn). Ako bas hoces mozes i P4, ali to je previse para sa premalo muzike.

Brdo memorije, bar 512 mega, preporucljivo 1024. Brzina nije presudna, kolicina je.

HDD: za manje slike bilokoji moderni 7200rpm. Za vece slike (vece od A4 u 300dpi) obavezno 2 fizicka diska i mozda RAID. Kazem dva diska jer Photoshop moze podjeliti SWAP file. Ali preporuka je ipak RAID. Ocekuj gigabajt swapa nakon pola sata rada sa velikom slikom i 512 mega rama.

Maticna - neka brand name, sa recimo nForce2 chipsetom i integriranim RAID kontrolerom.

Ostalo - po volji. Sto se tice kucista, samo se pobrini da uzmes kvalitetno napajanje i da sve skupa nebude pre bucno.
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD

Zadnje izmijenjeno od: numa. 03.05.2003. u 18:57.
numa je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 18:52   #20
FOTO
Registered User
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Prijedor
Postovi: 7
Citiraj:
Originally posted by CyberLord
Ako nećeš neku brzu grafičku, što si onda sakupljao 12k kuna?
Svejedno sada u novim konfama gotovo 1/4 cijene zauzima grafička
Ja hocu brzu graficku ali za rad u grafickim programima za obradu fotki, a ne za igre. Moje znanje o hardveru je skromno a nisam ga prosirio ni citajuci Bug, Vidi i PC Chip,jer oni u svojim testovima grafulja uglavnom testiraju igre, a ne brzinu izvodjenja aplikacija u programima za obradu fotki. Nesto od toga se jedino da naci na testovima koje provodi PC World. Mozda postoje graficke koje su upravo konfigurirane za obradu fotki.
FOTO je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 18:59   #21
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Citiraj:
Originally posted by FOTO
Ja hocu brzu graficku ali za rad u grafickim programima za obradu fotki, a ne za igre. Moje znanje o hardveru je skromno a nisam ga prosirio ni citajuci Bug, Vidi i PC Chip,jer oni u svojim testovima grafulja uglavnom testiraju igre, a ne brzinu izvodjenja aplikacija u programima za obradu fotki. Nesto od toga se jedino da naci na testovima koje provodi PC World. Mozda postoje graficke koje su upravo konfigurirane za obradu fotki.
Da takvih grafulja za obradu grafike ima, ali im se i cijene krecu od 3k - 33k kuna pa ti razmisljaj!
Za tebe bi pasala jedna prosjecna matroxica koja ima kristalno jasan prikaz slike!
marac je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 19:11   #22
FOTO
Registered User
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Prijedor
Postovi: 7
Citiraj:
Originally posted by numa
Graficku treba uzeti radi kvalitete slike a ne radi brzine obrade. S obzirom da u photoshopu radis u 2D modu, 3D akceleratori nisu vazni. Moja preporuka - neki ATI za 100€ ili neki Matrox.

Monitor naravno bar 19 inca, obavezno triniton cijev. LCD ne dolazi u obzir jer nema vjernu sliku. Radije spiskaj tonu love na dobar monitor nego na neke idiotarije koje ces tako i tako za godinu dana mijenjati.

Za brzinu obrade slika u photoshopu vazno je imati proc sa brdom cache-a i relativno brz (dakle ne Celeron :-). Ja bih osobno uzeo bartona 2700+. Najbolji omjer cijene i performansi (1200kn). Ako bas hoces mozes i P4, ali to je previse para sa premalo muzike.

Brdo memorije, bar 512 mega, preporucljivo 1024. Brzina nije presudna, kolicina je.

HDD: za manje slike bilokoji moderni 7200rpm. Za vece slike (vece od A4 u 300dpi) obavezno 2 fizicka diska i mozda RAID. Kazem dva diska jer Photoshop moze podjeliti SWAP file. Ali preporuka je ipak RAID. Ocekuj gigabajt swapa nakon pola sata rada sa velikom slikom i 512 mega rama.

Maticna - neka brand name, sa recimo nForce2 chipsetom i integriranim RAID kontrolerom.

Ostalo - po volji. Sto se tice kucista, samo se pobrini da uzmes kvalitetno napajanje i da sve skupa nebude pre bucno.
Hvala Numa. Daj pokusaj se sjetiti koji konkretno ATI ili MATROX te gdje da kupim bartona 2700 za te novce. cini mi se da je u zvanicnoj ponudi firmi na WWW.Nabava.hr skuplji.
FOTO je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2003., 19:37   #23
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Citiraj:
Originally posted by FOTO
Hvala Numa. Daj pokusaj se sjetiti koji konkretno ATI ili MATROX te gdje da kupim bartona 2700 za te novce. cini mi se da je u zvanicnoj ponudi firmi na WWW.Nabava.hr skuplji.
Sorry, moja greska mislio sam na 2500+ (VeMil)

7002 CPU AMD Athlon XP 2500+ (333MHz), Socket A, Barton KOM 1.189,09

A sto se tice graficke, za Matrox neznam, nemam osobnih iskustava (kazu mi da ima dobru sliku), a za Atija ja bih uzeo recimo Sapphire Radeon 9100 sa 64 Mb DDR. To je ranga GeForce3. Nije bas za igranje perspektivan ali nema potrebe za bilo cime jacim.
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2003., 02:26   #24
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Kad svi pametuju

Photoshop i jabuka (MAC) idu ruku pod ruku i to smo svi ustanovili Dakle oš ozbiljan rad kupi MAC.

Oš u svijet PCa i raditi puno i dobro u Photoshopu i malo se igrati onda Matrox za samo rad ili ATi ali BBA za tu i tamo malo igranja, nVidia nije za te sportove, i pun Q RAMa (oko 1Gb bi bilo zadovoljavajuće sa današnjim cijenama RAMa). To ovisi s koliko velikim fileama barataš. AMD bi izbjegavao, ne zato što ga općenito ne volim, već zato što je Adobeu intel ipak malo "jednakiji" od AMDa. Hard po mogučnosti dobro organizirati jer ako je to baš "pro PC ubi se od rada" onda jedan lijepi komad HDDa odvaliti za scratch disk, a ne da rošta po sistemskoj particiji / disku. I opet ako su u pitanju file od nekih 5120 x 3825 i veće onda bi bilo lijepo još koji scratch disk i još malo memorije.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2003., 16:25   #25
dario-RUS
I Love AMD and nVida
 
dario-RUS's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 410
Ja se ne bi složio s MAC-om oni jesu brži i sve to stoji, ali mislim da će ipak za 12000kunića složiti brži PC od MAC koji se nudi za tu cijenu!
I stvarno stojim iza te izjave!
Radio sam na dobrim MAC-ovima koji koštaju preko 20000 kn i to leti, ali ne 20000 na sat
Malo sam proučavao cijene i za te pare si složi prejebenu pilu!!
A grafičku ja nebi ni mijenjao za photoshop!!!
Uložio bi pare u procesor, (AMD BAROTN 3000+ 3100kn), memoriju (Corsair dva modula po 1024 mb što je 5000 kn), neku dobru ploču = 1200kn i dvije barakude od 120Gb SATA spojene u raid=2800 kn i vodeno hlađenje 500kn = 12500 kn
Nabrije procesor na 4000+ i eto pile
__________________
Intel CoreDuo neki Quad I
GIGABYTE GA-P35-DS3L
4x2048 Corsair
Ati nešto
1x 36Gb WD Raptor, 2x750Gb Samsung (raid 0)
dario-RUS je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2003., 18:23   #26
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Originally posted by CyberLord
Ako nećeš neku brzu grafičku, što si onda sakupljao 12k kuna?
Svejedno sada u novim konfama gotovo 1/4 cijene zauzima grafička
Mozda za dobar procesor, maticnu, memoriju (gigabajt corsaira ipak nije bagatela) i monitor...? Zasto pobogu ljudi gledaju samo na sebe tj. na to da se oni samo igraju?

Sto se tice ja sam za Mac iako nikad nisam radio na njemu. Ali Mac je za to i napravljen. Photoshop je Macovo dijete, svi znaju da 833 Mhz od G3 nije isto sto 833 jednog celerona. Cak je AMD pokazao da se i u x86 strukturi moze sa manje Mhza dobivat bolj rezultati u nekim stvarima. (Kao kod autiju, nije sve u kubikazi, snaga i okretni moment su ti koji se broje). Kad sam vec spomenuo aute, onda isto tako mogu reci da su kamioni skuplji od autiju, imaju losije ubrzanje, ali zato izvanredno podnose opterecenje i sluze za prijevoz. Nadam se da ste pokontali sta sma mislio i da cete logicno povuc paralelu sa Mac-PC pricom. Ja bih se na tvojem mjestu ipak malo vise raspitao za Mac, o stabilnosti njegovog OSa, o potrebnim zakrpama (koje za Win i Office izlaze svako malo), o sigurnosti (sto je povezano sa zakrpama) i tako dalje. U svakom slucaju, ako nisi Jabuko-mrzac, raspitaj se.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2003., 19:38   #27
FOTO
Registered User
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Prijedor
Postovi: 7
Re: Kad svi pametuju

Citiraj:
Originally posted by Black Dragon
Photoshop i jabuka (MAC) idu ruku pod ruku i to smo svi ustanovili Dakle oš ozbiljan rad kupi MAC.

Oš u svijet PCa i raditi puno i dobro u Photoshopu i malo se igrati onda Matrox za samo rad ili ATi ali BBA za tu i tamo malo igranja, nVidia nije za te sportove, i pun Q RAMa (oko 1Gb bi bilo zadovoljavajuće sa današnjim cijenama RAMa). To ovisi s koliko velikim fileama barataš. AMD bi izbjegavao, ne zato što ga općenito ne volim, već zato što je Adobeu intel ipak malo "jednakiji" od AMDa. Hard po mogučnosti dobro organizirati jer ako je to baš "pro PC ubi se od rada" onda jedan lijepi komad HDDa odvaliti za scratch disk, a ne da rošta po sistemskoj particiji / disku. I opet ako su u pitanju file od nekih 5120 x 3825 i veće onda bi bilo lijepo još koji scratch disk i još

malo memorije.
Slazem se s Black Dragonom i Dariom Rusom a Elven je slikovito naznacio komparativne prednosti MAC-a. Ja sam iz BiH, gdje PC zauzima 99% trzista i gdje MAC-ove mozes na prste prebrojiti. Znaci isto se odnosi i na sftversku i na hardversku podrsku. Pa da se posluzim Elvenovom slikovitoscu;"FERARI je mozda ponajbolji sportski auto ali mu ovdje nitko nezna remen promjenit, a u lokalnom ducanu nemogu nabavit kocione plocice i metlice brisaca". Kod vas je stupio na snagu zakon o autorskim pravima, ali mentalno zdrav covjek,dakle kome su sve na broju,ponositi reprezent Dinarskog tipa, jednostavno nemoze sebi dopustit iz principa da dade npr. 601$ za Photosop 7 kad ga na svakom cosku dobijes za 6 kon. maraka( 23Kn cca.). Za svaki hardverski problem ja sam prinudjen obratiti se tipovima iz svog okruzenja koji su poput vas,koji fenomenalno vladate materijom. Zamislite mene, covjeka sa skromnim znanjem i MAC. Pa sad zamislite da na tom MAC-u nesto zaskripi. Ili izadju nove verzije programa ili hocu nabavit i instalirat neki od programa koji nemam. Smjesno i tragicno. Za sve sto bi covjek pozelio nebi dostajalo ni 5 puta po 12000Kn.
FOTO je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2003., 07:53   #28
Lignja
Re Di Calamara
 
Lignja's Avatar
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 569
sada sam defeintivno za PC
Rus ti je dobro rekao
__________________
xxx
Lignja je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2003., 13:52   #29
Zond
Rabotnik
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 779
MAC je jedino dobar za Photoshop zbog svoje AltiVEC jedinicom, i tu rula, za sve ostalo NEEE.
Frend kupio Titanium g3 (onaj najskuplji laptop), dakle cca 25000 kuna a posto je linux fanatik, odjebao je MacOS X, i vrti Debian 3.0 Linux , i mogu reci da moj amd 2000+ opere to skupo govno u svemu ostalom osim Photoshopa (dakle on to ne koristi),to je tako sporo , 1000mhz g3 trza na usranom gledanju videa i to obicnog Mpeg1 (ponekad). MAC je totalno overpriced jel placas za ime i dizajn, jos uvijek x86 zbog kompatibilnosti rula.
Moze MAC biti risc i "elegantno napravljen" ali za iole "normalan" rad je overkill.

Moje 3,03 kn ili pizza sa subvencijom u studentskoj menzi Ekonomskog fakulteta (a i šire)
Zond je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2003., 14:37   #30
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Originally posted by Zond
MAC je jedino dobar za Photoshop zbog svoje AltiVEC jedinicom, i tu rula, za sve ostalo NEEE.
Frend kupio Titanium g3 (onaj najskuplji laptop), dakle cca 25000 kuna a posto je linux fanatik, odjebao je MacOS X, i vrti Debian 3.0 Linux , i
Treba jos napomenuti da taj lik koristi laptop od 25000kuna da bi sa njim dolazio na predavanja i tipkao si predavanja na komp. Sto i nije losa ideja, pogotovo za nekog poput mene koji ima grozan rukopis, ali dati 25000kuna za tako nesto, a dosta ti je i laptop od 7 tisuca za to (ma i manje, ali ako covjek hoce novi)
Elven je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na