Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.01.2012., 13:16   #1
kremar63
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
kaj učiti ? php, javascript, .net,...?

bok, imam pitanje u vezi programiranja.
...imam u planu malo ući u programiranje, vjerojatno malo više...
šta se "isplati" učiti?
php, javascript, .net....?
kremar63 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 13:36   #2
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,895
C(++). Kad tu pohvatas osnove, onda se javi opet.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2012., 13:37   #3
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Moja preporuka, za pocetak C++, da naucis kako racunalo "razmislja", zatim java (ne javascript) da naucis objektno razmisljati.

Sve ostalo vise manje proizlazi iz ova 2 jezika, ali pitanje je uopce kaj mislis raditi i kolko truda i vremena je "isplativo" ulagati.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 13:47   #4
Ordem
Banned
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Vk
Postovi: 572
nakon kojih 5-6 mj provedenih na burzi trazeci posao u IT sektoru mogu ti reci da se najvise trazi znanje:

1) relacijskih programskih jezika, tj relacijske baze podataka (SQL, T-SQL), rjedje Oracle baze podataka (za ovo se ugl trazi oracle certifikat koji je jedan od najskupljih certifikata koji postoji)

2) microsoft programskih jezika (sve koji postoje)

3) web design (sve vezano uz web: css, html, xml, java, flash, php, itd)

4) cisco, tj mrezne tehnologije/telekomunikacije i sve vezano uz administriranje mreza (unix/linux/windows server, poznavanje RAIDa, apache i sve ostalo sta ide uz to)


na jednom "razgovoru" za posao (tj dosao i dobio ispit u ruke) za manju telekomunikacijsku firmu sam morao odgovoriti na 40 pitanja u sat vremena
pitanja su obuhvacala sve od poznavanja kablova, uticnica, frekvencija wimaxa sve do rada na routerima/switchevima/hubovima, racunanju subnetova, poznavanja linuxa i podesavanja networkinga/RAID 0/1/5 u istom i hostanja apache servera

(odgovorio na 30 pitanja tocno, nisam pozvan u drugi krug)

tako da specijalizacija na jednom odredjenom dijelu vise ne pali i doista moras znati sve posto ima pun k prijava za svako radno mjesto i uvijek ce biti netko tko briljira u svim tim stvarima kojeg ce prije zaposliti nego tebe u kojeg bi morali uloziti vremena i resursa na obucavanje

ali naravno i dalje se najbolje prolazi sa štelom tako da je to i dalje prioritet broj jedan, a onda sve ostalo.
Ordem je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 14:15   #5
kremar63
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Moja preporuka, za pocetak C++, da naucis kako racunalo "razmislja", zatim java (ne javascript) da naucis objektno razmisljati.

Sve ostalo vise manje proizlazi iz ova 2 jezika, ali pitanje je uopce kaj mislis raditi i kolko truda i vremena je "isplativo" ulagati.
..tako nekako sam si i mislio.
učio sam davno basic(škola) i nešto c+.
html i css dosta dobro poznam.

...znači prvo c++, pa javu,...pa onda ostalo?
ima kakva preporuka nekoj tečaja?
kremar63 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2012., 14:58   #6
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor kremar63 Pregled postova
..tako nekako sam si i mislio.
učio sam davno basic(škola) i nešto c+.
html i css dosta dobro poznam.

...znači prvo c++, pa javu,...pa onda ostalo?
ima kakva preporuka nekoj tečaja?
C++ je u biti temelj svega, kad je meni c++ sjel, bez problema sam zagrizel u sql i php, to troje je isti princip razmisljanja, treba se samo prilagoditi pisanju koda.

Java je drukcija i da bi se nju dobro usvajalo treba imati temelje, nije bas logicna u startu ko c++ i treba puno puno vremena bdjeti uz API ("prirucnik") da postane logicna i stvari krenu iz glave.

Ak ti java i opcenito objektno razmisljanje sjedne, i budes dobar u tome, C# i java programiranje su ti fini izvor love, jer tu tatini sineki prek veze ne prolaze.

Nemam blage za tecajeve ali pokupi materijale sa TVZ-a, FER-a, i FOI-a. (TVZ racunarstvo ima jako dobre materijale za zapoceti c++ i javu)
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2012., 12:35   #7
kremar63
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
C++ je u biti temelj svega, kad je meni c++ sjel, bez problema sam zagrizel u sql i php, to troje je isti princip razmisljanja, treba se samo prilagoditi pisanju koda.

Java je drukcija i da bi se nju dobro usvajalo treba imati temelje, nije bas logicna u startu ko c++ i treba puno puno vremena bdjeti uz API ("prirucnik") da postane logicna i stvari krenu iz glave.

Ak ti java i opcenito objektno razmisljanje sjedne, i budes dobar u tome, C# i java programiranje su ti fini izvor love, jer tu tatini sineki prek veze ne prolaze.

Nemam blage za tecajeve ali pokupi materijale sa TVZ-a, FER-a, i FOI-a. (TVZ racunarstvo ima jako dobre materijale za zapoceti c++ i javu)

ako netko ima materijale za c++ neka mi pošalje...
a ja ću, naravno, i izguglati nekaj
kremar63 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2012., 13:15   #8
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Ordem Pregled postova

ali naravno i dalje se najbolje prolazi sa štelom tako da je to i dalje prioritet broj jedan, a onda sve ostalo.
ovo je brutalna surova istina. Pogotovo danas , za čišćenje zahoda bet štele ne ide.
  Reply With Quote
Staro 31.01.2012., 16:44   #9
Ordem
Banned
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Vk
Postovi: 572
Citiraj:
Autor ivan77 Pregled postova
ovo je brutalna surova istina. Pogotovo danas , za čišćenje zahoda bet štele ne ide.
cuj i za mnoge informaticke pozicije se uzimaju ljudi preko stele (dovoljno minimalno poznavanje informatike, naucit ce se usput jel..)

znam za 2 natjecaja na kojem su primili ljude preko stele
s tim da je jedan natjecaj bio za poziciju u njemackoj (za pocetak na godinu dana)

okej, ako neka firma bas trazi programera i ne mogu bez njega, onda nemaju izbora nego zaposliti strucnjaka
ali u tom slucaju sigurno nece zaposliti TSa, nego se ti natjecaji oblikuju tako da traze ljude sa dugogodisnjim iskutvom, po mogucnosti sa srodnim certifikatima i par primjera svojih radova za pokazati + jos se dokazati na razgovoru rijesavajuci nekoliko zadataka

netko tko nije proveo godine sa programskim jezicima ima malo sanse.
Ordem je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2012., 18:47   #10
johnson
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: istra
Postovi: 25
Citiraj:
Autor kremar63 Pregled postova
...znači prvo c++, pa javu,...pa onda ostalo?
ne..stvar nije tako jednostavna, a ni tako složena (if ju nou vot aj min)

u c/c++(pascal,basic itd..) se radi da bi naučio neku osnovnu logiku programiranja, najlakše je započet s proceduralnim pristupom

nakon toga..pa čuj zavisi šta te zanima, mislim daje najbolji savjet onaj da se opet vratiš nakon osnova, ofkors ako te još bude zanimalo

inaće

relacijski programski jezik = upitni jezik
sql nemože biti isti princip ko php,c++ da ga hebeš
java nije drugačija, niti je manje logična od c++...osim ako nikad ne kreiraš klasu u c++
johnson je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2012., 20:09   #11
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 600
nemam previše iskustva, ali isto sam dobio preporuku ovdje.
Prvo sam prošao c++ osnove, zatim prešao na mysql i php. Neki će ti vjerojatno reći da se moze na php i bez c++a, ali ne bih ti to preporučio jer će ti trebati puno više vremena bez c++ osnova da savladaš php. Sve ostalo je vježba, projekti etc.

Naravno bez usavršavanja html-a (usto i css-a) nemoj ni kretati na php.
Evo jedna odlična knjiga za html i css:
http://www.amazon.com/Head-First-HTM...8036885&sr=8-2

znam da se sve može i preko w3shools.com ali vjeruj mi ova će ti knjiga ubrzati proces.

Photoshop i slični programi će ti doći usput po potrebi, jer za web design ti neće trebati puno alata iz PS-a, a tutorijala na netu kolko god te je volja.

Ovo su sve savjeti ukoliko te zanima web programiranje i web dizajn, pošto nisi to naveo u prvom postu.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2012., 22:07   #12
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor johnson Pregled postova
ne..stvar nije tako jednostavna, a ni tako složena (if ju nou vot aj min)

u c/c++(pascal,basic itd..) se radi da bi naučio neku osnovnu logiku programiranja, najlakše je započet s proceduralnim pristupom

nakon toga..pa čuj zavisi šta te zanima, mislim daje najbolji savjet onaj da se opet vratiš nakon osnova, ofkors ako te još bude zanimalo

inaće

relacijski programski jezik = upitni jezik
sql nemože biti isti princip ko php,c++ da ga hebeš
java nije drugačija, niti je manje logična od c++...osim ako nikad ne kreiraš klasu u c++
...rekel sam isti princip razmisljanja.
U sql-u, procedure, petlje, varijable, operacije, tipovi podataka... funkcioniraju vise manje isto kao i u c++-u, dakle isti princip razmisljanja.

Logicnost je ocito ovisna o pojedincu ili mislimo na razlicite stvari. Mozda sam se krivo izrazil, nije java kod sam po sebi ne logican, vec nemres samom logikom raditi nesto novo, za sve treba API. Dok se u c++-u uz par primjera sve skuzi, barem je tak u mom slucaju
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2012., 22:22   #13
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,882
Jel može neka preporuka PDF knjige vezano za Javu. Malo sam nešto guglao, ali još se nisam nijednu "prolistao". Htio bi najprije čuti dojmove drugih.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2012., 16:46   #14
kremar63
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
nemam previše iskustva, ali isto sam dobio preporuku ovdje.
Prvo sam prošao c++ osnove, zatim prešao na mysql i php. Neki će ti vjerojatno reći da se moze na php i bez c++a, ali ne bih ti to preporučio jer će ti trebati puno više vremena bez c++ osnova da savladaš php. Sve ostalo je vježba, projekti etc.

Naravno bez usavršavanja html-a (usto i css-a) nemoj ni kretati na php.
Evo jedna odlična knjiga za html i css:
http://www.amazon.com/Head-First-HTM...8036885&sr=8-2

znam da se sve može i preko w3shools.com ali vjeruj mi ova će ti knjiga ubrzati proces.

Photoshop i slični programi će ti doći usput po potrebi, jer za web design ti neće trebati puno alata iz PS-a, a tutorijala na netu kolko god te je volja.

Ovo su sve savjeti ukoliko te zanima web programiranje i web dizajn, pošto nisi to naveo u prvom postu.
hvala na odabiru knjige, ali html i css sam svladao. znam osnove, i više od toga. sada je samo stvar raditi/pisati u html-u i css-u.
inače napravio sam i par web stranica....tako da se snalazim u tome.
sada sam počeo malo čačkati c++. to sam učio u još u školi (pascal), i zanimljivo koliko mi je sve poznato i ostalo u glavi...samo se mora malo potaknuti...
kremar63 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2012., 16:57   #15
johnson
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: istra
Postovi: 25
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
...rekel sam isti princip razmisljanja.
U sql-u, procedure, petlje, varijable, operacije, tipovi podataka... funkcioniraju vise manje isto kao i u c++-u, dakle isti princip razmisljanja.
dobro plsql,tsql ... su već proceduralni programski jezici, dok sql sam po sebi nije

Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Logicnost je ocito ovisna o pojedincu ili mislimo na razlicite stvari. Mozda sam se krivo izrazil, nije java kod sam po sebi ne logican, vec nemres samom logikom raditi nesto novo, za sve treba API.
a zašto bi ti trebao bilo kakav api...ubiti šta točno podrazumijevaš pod api ..java awt,swing?

logicnost je ista kao i kod c++ ako objektno programiraš..
sve je objekt, al ipak nije
johnson je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2012., 17:10   #16
johnson
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: istra
Postovi: 25
Citiraj:
Autor sinisa1989 Pregled postova
Jel može neka preporuka PDF knjige vezano za Javu. Malo sam nešto guglao, ali još se nisam nijednu "prolistao". Htio bi najprije čuti dojmove drugih.

thinking in java , s njom nemožeš fulat a kasnije kreneš s nečim složenijimo java se, java ee...

moraš računat da kad kreneš npr sa java se proći češ par knjiga samo vezno uz swing i treba hrpa vremena + slaganje iterfejsa je hebanje u mozak ,
većina poznatijih alata npr. netbeans ima matisse već ugrađen nekav swing builder .. kao početniku ti to može biti zanimljivo jer složiš sam pi odmah , ali
generira hrpetinu nepotrebnog polučitljivog koda, teško ili nikako za održavat/mjenjat + nečeš naučit apsolutno ništa pomoću njega...tako da tih stvari se po meni treba klonit...

eclipse npr. ne dolazi s ugrađenim swing builderom al možeš skinut neki besplatni.. i ostali IDE su na isti/slični princip
johnson je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2012., 17:11   #17
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
ovaj API
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2012., 17:20   #18
johnson
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: istra
Postovi: 25
ok sad mije jasno na šta se mislilo točno, al tom logikom nemožeš ni u c-u ništa bez da includaš fajlove
johnson je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na