Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2010., 17:33   #391
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor Hari Pregled postova
... i ovdje na forumu sam dobio prijedlog da kupim na ebay-u što sam odmah i učinio. ima topic negdje. ....
Ja sam bio taj.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2010., 17:48   #392
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Stvarno ste me prosvijetlili, čemu da bacam pare za skupe ploče, kad mogu kupit asrock ili nešto u rangu do 500kn i bezbrižno spavati da će komp raditi 24h bez beda, da se niš nebu skurilo itd.
Fora je u tome da ti komponente kupuješ isključivo na temelju njihove cijene, pa si uvjeren da su automatski svi dijelovi na tim komponentama ultra-odlični. Nisu, a ti sebi vrtiš placebo efekt ako misliš da neko s ASRock pločom od 500 ili manje kuna ima nemiran san. Više problema imaš ti sa clockerski nastrojenim komponentama, nego neko ko na ASRock ploči vrti neki osnovni RAID u svrhu kakvog servera za kućnu ili pak office namjenu. Da ti ploča ima pošten RAID kontroler, platil bi ju 4.000 ili 5.000 kn više. Ploča koju imaš je odlična, overclockerski nastrojena u svakom pogledu, nudi masu odlično implementiranih tehnologija, ali RAID kontroler je sasvim (ispod)prosječan - isti ko i na ostalim X58 pločama.
McG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2010., 18:31   #393
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Ma ne vjerujem vam...



Nego, radi će qurca mog jednako na asrock ploči za 400-500kn...
U biti, što se kontrolera tiče, isto.

Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Neću više dizat frku, sutra ću denut audi motor na fiat bravo. Čemu frka, pa nebu pao u depresiju kak veliš... Auto bu vozil bez beda, samo koliko i u kojim uvjetima, ne
Znaš i sam da je o tehnološki lakše izvesto nego izmijeniti kontroler (ne dodati novi) na postojećoj ploči.

Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Stvarno ste me prosvijetlili, čemu da bacam pare za skupe ploče, kad mogu kupit asrock ili nešto u rangu do 500kn i bezbrižno spavati da će komp raditi 24h bez beda, da se niš nebu skurilo itd...

Hm, sve ti je ovisno o perspektivi. Ja nisam nikad imao te jeftine ploče od 200 €.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2010., 07:32   #394
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706


A jel ima netko X58 ploču a da ju je platio manje od 1000 kn (u dućanu)?
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2010., 07:47   #395
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova


A jel ima netko X58 ploču a da ju je platio manje od 1000 kn (u dućanu)?

Što si toliko zapeo za cijenu ploče? ICH10R nađeš i na P45 pločama.
Daj shvati da će taj kontroler jednako radit na svakoj ploči na kojoj se nalazi neovisno o njenom price tagu.
Isto tako gore sereš po ASRocku - mogao bi te pitat jesi li uopće ikad radio na ASRock X58 ploči i da mi navedeš koje su joj to mane.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2010., 08:28   #396
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
OK, ajmo uzet ploču P45 i usporedit je sa X58.
ASRock P45DE i ASRock X58.

Na P45DE: Privremeno otkazivanje RAIDa. Konkretan slučaj: Upali se PC, i iz nekog razloga jedan disk je "error". Resetiraš PC ponovo, ista greška. Resetiraš treći put, proradi.

Kakve su im regulacije napona, kada uspoređuješ samo te dvije ploče. Koja ima više šanse da "nešto" skuri na ploči. Nisam probao ASRock X58, ali vjerujem da je dobar, no ne bolji od nekih drugi ploča sa X58 chipsetom, i ovdje gledam svaku sitnicu. Npr, pucanje zvuka koje sam doživio na nekoliko ASRock ploča, te samo na jednoj ASUS, ono famozno kada se čuje pomicanje miša, loadanje sa harda itd...

P45, na Asus ploči, ne sjećam se koju sam konkretno imao doma, nikad problema. Cijena ploče ako se dobro sjećam, 1600-1800kn, također neki WS model.

Mogao bih napisati texta i texta, ali nemam volje. Poštujem tvoje mišljenje, ali se ne slažem s njim u potpunosti.

Isti kontroler na različitim pločama će svakako sam po sebi teoretski raditi isto. Kao što će ista grafa raditi jednako na svim pločama... ili CPU.

Doslovno pljunem na svoju ploču (testirano, ne pitaj zašto) i ona se ugasi. Napravim kratki spoj namjerno, ona se ugasi. Tek nakon forsiranja paljenja ploče pod kratkim spojem, nakon 6-7 pokušaja, ploča se zdimi. Isti test napravljen na 2 jeftinije ploče od cca 6 glavi: Jedna se gasi na vodu, druga se zdimi. Na test kratkog spoja, druga i treća su kihnule. Druga (koja je preživjela vodu) bez vatrometa, Treća uz frcanje iskra. Na "testu" nije bila X58 ploča, nego neka asusova (pod skuplju) brijem P35 chipset, a pod jeftinije su bile ASRock, jer sam ih tada dobivao za 0kn. Ne sjećam se modela, kurili smo ih sam tak, ne mogu reći zašto na javno. (bad ass)

I za kraj, složit ću se da postoji nekoliko modela jeftinijih ploča koje zaista odrađuju posao u rangu skupljih ploča. Ne mogu navesti modele, jer ih se trenutno ne mogu sjetiti (ne svršavam na pamćenje modela i prošlosti niti ovom izjavom tvrdim da Vi to radite - jednostavno netko nešto pamti bolje netko ne.) Ali svakako Gigabyte me već duže vrijeme oduševljava cijenom, kvalitetom i mogućnostima low-middle entry modela.



Ovo svakako nije nikakva svađa s moje strane, samo diskusija i razmjena mišljenja i iskustva. (te pomalo prcanja u prijašnjim postevima).
Na kraju krajeva, ovdje sam se borio da dokažem da nije sve crno-brijelo, čak nije ni sivo, više bih rekao da je kako te sreća potrefi, ali osobno se bolje osjećam uz skuplje komponente, nekako me hvata feeling da ću s njma imati više sreće, što me do sada dobro pratilo, osim sa jednom ABIT AA8XE Fatal1ty (ovu pamtim jer mi je bila prva skupa ploča i još sam ju skurio dvokomponentim ljepolom , duga priča) pločom i jednom ASUS (koje se ne sjećam model).


__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2010., 09:54   #397
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Ja govorim o X58 ASRock pločama. Vjeruj mi njihove P55 i X58 ploče su na puno višem nivou kvalitete nego starije verzije. Puno se ASRock poboljšao

No na kraju kakve uopće sve ovo ima veze s ovom temom.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2010., 10:54   #398
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Isti kontroler na različitim pločama će svakako sam po sebi teoretski raditi isto. Kao što će ista grafa raditi jednako na svim pločama... ili CPU.
Kontroler je kontroler. Napravljen od strane istog proizvođača, naplaćena licenca i da tehnički knowhow od strane istog.
Sve ostalo je implementacija pojedinog proizvođača ploče i naravno da postoji razlika i u izvedbi i cijeni pojedine ploče.
A ovo o "testiranjima"... Brrrrrr.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2010., 17:04   #399
MP7
Premium
Moj komp
 
MP7's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 174
Pitanje prepoznavanje particija

U novoj konfiguraciji slažem dva identična HDD-a u RAID 0
Imam stari HDD od 640 podijeljen na nekoliko particija(C,E,F.. bla bla..)
E sad kad sredim ona dva u RAID 0 i instaliram OS i podijelim na particije da li kada spojim ovaj od 640 hoće li prepoznati sve particije njegove? mislim hoće li očitati sve što je na njemu?
možda pomalo glupo pitanje...
da li moram imati spojen i taj od 640 skupa s ono dvoje odmah na početku ili ga mogu spojiti kasnije kada sredim ona dva u RAID 0 i OS i particije?

ne znam da li sam bio jasan nadam se da jesam
MP7 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2010., 17:14   #400
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,392
Znači ukupno ćeš imati tri diska? Ako je tako, taj od 640 GB možeš spojiti i odmah, a možeš i kasnije, nije bitno. Iako je možda bolje spojiti ga kasnije da ga ne bi slučajno dodao u polje pa ostao bez podataka.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2010., 17:39   #401
MP7
Premium
Moj komp
 
MP7's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 174
jeste prvi put radim raid polje ali ne bi valjda napravio takvu grešku
ajde hvala probat ću jer imam gore dosta podataka koje ne bi želio izgubit pa pitam da ne bi poslje bilo belaja
MP7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2010., 16:56   #402
NITROS
Premium
Moj komp
 
NITROS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Varaždin - Zagreb
Postovi: 874
Vaš prijedlog za RAID

Stvari stoje ovako.
Trenutno imam u pogonu stari seagate od 200GB i WD750GB koji je u sigu.
stari seagate je samo ko neki dodatan storage i ustvari ničemu mi ne služi jer fajlove na njemu nisam već jako dugo dirao.
Došao sam već do kraja na svim diskovima što se tiče prostora i komp mi se nenormalno usporio. Doduše i windowsi su stari, ali se vidi da zbog pomanjkanja prostora i raštrkanih fajlova je jako spor.
Razmišljao sam uzeti 2x 640GB Caviara black i staviti ih u raid 1, al opet to mi je nekako riskantan raid. S druge strane WD750 bi bio samo za storage.
Komp mi jedino treba za photoshop i obradu fotografija, tak da mi je potrebna brzina otvaranja fajlova i da nema štucanja.

Sada je moje pitanje kakav vi imate prijedlog? Da li je kontroler na matičnoj dovoljno dobar za raid 1. I važan mi je back up podataka, kako to riješiti? da li sa raid 0 poljem ili da radim sa nekim programom back up?

Hvala unaprijed.

EDIT:

Ajde ljudi, već je 34 pogleda, a nitko nije komentirao ništa...
Nisam našao odgovore na svoja pitanja, zato sam i otvorio temu.
__________________
MacBook Pro 15" (late 2011), 16GB RAM, Quad 2.2 i7
Asus PA246Q
Wacom Intuos 4 M

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 02.05.2010. u 17:49. Razlog: spajanje postova
NITROS je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2010., 10:00   #403
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor NITROS Pregled postova
Stvari stoje ovako.
Trenutno imam u pogonu stari seagate od 200GB i WD750GB koji je u sigu.
stari seagate je samo ko neki dodatan storage i ustvari ničemu mi ne služi jer fajlove na njemu nisam već jako dugo dirao.
Došao sam već do kraja na svim diskovima što se tiče prostora i komp mi se nenormalno usporio. Doduše i windowsi su stari, ali se vidi da zbog pomanjkanja prostora i raštrkanih fajlova je jako spor.
Razmišljao sam uzeti 2x 640GB Caviara black i staviti ih u raid 1, al opet to mi je nekako riskantan raid. S druge strane WD750 bi bio samo za storage.
Komp mi jedino treba za photoshop i obradu fotografija, tak da mi je potrebna brzina otvaranja fajlova i da nema štucanja.

Sada je moje pitanje kakav vi imate prijedlog? Da li je kontroler na matičnoj dovoljno dobar za raid 1. I važan mi je back up podataka, kako to riješiti? da li sa raid 0 poljem ili da radim sa nekim programom back up?
Ajmo ispočetka, ima par stvari koje su malo čudne...

RAID 1 je riskantan, a RAID 0 je za backup? S jedne strane, nikad se nemoj pouzdati u bilo koji komad HW-a za bitne podatke, s druge strane za kućnu upotrebu bi trebalo biti OK (ne znam koji je kontroler u pitanju, ne da mi se baš sad tragati).

Isto tako, backup nije jednak syncu podataka. Definiraj što trebaš, koliko su ti bitni podaci, gdje sad zastajkuje i slično.

Okvirno, ja bi stavio dva nova diska u RAID 1, ova dva stara diska za sync podataka (jedan unutra, jedan van mašine).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2010., 10:30   #404
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,172
RAID 0 je stripping podataka, ne služi za backup, već za povećanje performansi.
RAID 1 služi za backup podataka.

Sigurne podatke spremi na stare diskove (po mogućnosti nabavi eksternu ladicu da budeš sigurniji da će podaci dulje trajati), a sa novim diskovima napravi RAID 0 i njega podijeli na particije. To je pretty much it.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2010., 10:35   #405
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
RAID 1 služi za backup podataka.
Mala digresija, niti jedno RAID polje ne služi backupu već povećanju dostupnosti polja, povećanju brzine, kapaciteta itd.
Jako je opasno RAID polje vezati uz backup, osim ako RAID polje nije u upotrebi kao backup medij (za staging, kao primarni vanjski/dislocirani medij itd).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2010., 13:45   #406
NITROS
Premium
Moj komp
 
NITROS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Varaždin - Zagreb
Postovi: 874
Pisao na brzinu i zamjenio brojke. Da znam da je 0 stripping a 1 mirroring.

Zastajkuje mi u svemu. Kada je bio nov i čist disk windowsi i photoshop mi je letio. Sada mu veoma očito treba par sekundi više za otvaranje PSD fajla koji je inače otvarao u jednoj sekundi max. Da ne govorim o multitaskingu, kada otvaram više fajlova odjednom.

Uglavnom. Trebao bih brzinu i kapacitet. Zato ne dolazi SSD u obzir. Sve to za neke normalne novce, odnosno do 1100kn kolko bi me okvirno koštali ovi black caviari.

Uz sve to važni su mi i podaci. Razmišljao sam da onda ovaj stari WD 750GB pretvorim skroz u storage, gdje bi se radio back up i da ga po mogućnosti čak i dislociram van kompa u neku ladicu.

Znači sad na kraju sam si ovako razmišljao.

2x Caviar black 640GB u RAID 0, 3 particije. Sistemska, photoshop i zadnja programi
1x WD750 SE16 (stari disk) prepolovim na jednu gdje bi išli backupovi i na drugu gdje bi išli torrenti i običan storage.

Dal bi onda recimo sa acronisom ili s ghostom radio back up ili imate neku pametniju ideju?

Zar nije malen pad perfomansi sa RAID 1?

Zaboravio spomenut. Čistio sam disk i sređivao windowse, ali kako se memorijske kartice pune i stavljaju na disk jednostavno ponestaje prostora...
__________________
MacBook Pro 15" (late 2011), 16GB RAM, Quad 2.2 i7
Asus PA246Q
Wacom Intuos 4 M
NITROS je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2010., 13:58   #407
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor NITROS Pregled postova
Pisao na brzinu i zamjenio brojke. Da znam da je 0 stripping a 1 mirroring.

Zastajkuje mi u svemu. Kada je bio nov i čist disk windowsi i photoshop mi je letio. Sada mu veoma očito treba par sekundi više za otvaranje PSD fajla koji je inače otvarao u jednoj sekundi max. Da ne govorim o multitaskingu, kada otvaram više fajlova odjednom.

Uglavnom. Trebao bih brzinu i kapacitet. Zato ne dolazi SSD u obzir. Sve to za neke normalne novce, odnosno do 1100kn kolko bi me okvirno koštali ovi black caviari.

Uz sve to važni su mi i podaci. Razmišljao sam da onda ovaj stari WD 750GB pretvorim skroz u storage, gdje bi se radio back up i da ga po mogućnosti čak i dislociram van kompa u neku ladicu.

Znači sad na kraju sam si ovako razmišljao.

2x Caviar black 640GB u RAID 0, 3 particije. Sistemska, photoshop i zadnja programi
1x WD750 SE16 (stari disk) prepolovim na jednu gdje bi išli backupovi i na drugu gdje bi išli torrenti i običan storage.

Dal bi onda recimo sa acronisom ili s ghostom radio back up ili imate neku pametniju ideju?

Zar nije malen pad perfomansi sa RAID 1?

Zaboravio spomenut. Čistio sam disk i sređivao windowse, ali kako se memorijske kartice pune i stavljaju na disk jednostavno ponestaje prostora...
Prvo, ovo donekle ima smisla, pitanje je samo na koji ćeš način raditi backup.

Nisam siguran da bi išao raditi image particija kao backup. Za inicijalnu instalaciju je OK, redovno se backupiraju u pravilu podaci i donekle system state.

Što se tiče RAID 1 i pada performansi, ako je kontroler imalo pametan, u pisanju imaš pad performansi, u čitanju imaš dobitak kao i s RAID 0.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2010., 16:41   #408
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
a da prvo kažeš svoj financijski limit za takvu egzibiciju?
puno bi lakše bilo iggiju i dh***** da ti sklepaju nest kvalitetno

meni se zasad čini da bi tebi možda čak najviše odgovaral raid 5 na poštenom kontroleru + eksterni disk za backup
domis je online   Reply With Quote
Staro 03.05.2010., 17:21   #409
NITROS
Premium
Moj komp
 
NITROS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Varaždin - Zagreb
Postovi: 874
Odgovarao bi mi najviše RAID 5, al disk na koji bi išli podaci nažalost je skroz pun, tak da će tu još biti egzibicija prije nego prebacim sve i sredim računalo kako spada, a za to trenutno nemam vremena.

Sad onda slijedi pitanje, dal RAID 1 ili 0? 2x black caviara stoje upravo na stolu. Isprobani su na servisu, rade normalno, 8.2.2009. datum proizvodnje.

Al nemam vremena danas raditi RAID i zezati se, tako da sam još otvoren za prijedloge u vezi RAIDa.
__________________
MacBook Pro 15" (late 2011), 16GB RAM, Quad 2.2 i7
Asus PA246Q
Wacom Intuos 4 M
NITROS je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2010., 23:32   #410
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor NITROS Pregled postova
Odgovarao bi mi najviše RAID 5, al disk na koji bi išli podaci nažalost je skroz pun, tak da će tu još biti egzibicija prije nego prebacim sve i sredim računalo kako spada, a za to trenutno nemam vremena.

Sad onda slijedi pitanje, dal RAID 1 ili 0? 2x black caviara stoje upravo na stolu. Isprobani su na servisu, rade normalno, 8.2.2009. datum proizvodnje.

Al nemam vremena danas raditi RAID i zezati se, tako da sam još otvoren za prijedloge u vezi RAIDa.
RAID-om 0 ćeš dobiti i brzinu i kapacitet. Ako imaš negdje mjesta raditi ozbiljan backup, ja bi išao na RAID 0.
Ali ozbiljan backup.

RAID 5 je jako problematičan s velikim diskovima i jeftinim kontrolerima. To je pak cijela velika priča za sebe.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2010., 13:28   #411
NITROS
Premium
Moj komp
 
NITROS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Varaždin - Zagreb
Postovi: 874
Evo složio RAID 0, ono od oka, sve mi je trenutno
Pa čak i odlasci na onaj stari WD SE16. Windowsi lako dišu i sada treba samo to sve posložiti, al sumnjam da ću to danas stići.
Sada ionak samo testiram malo taj RAID.

BackUp ću raditi na WD SE16, on ima 750GB, malo ću preslagati, nanovo ga formatirati i ko bog.
__________________
MacBook Pro 15" (late 2011), 16GB RAM, Quad 2.2 i7
Asus PA246Q
Wacom Intuos 4 M
NITROS je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2010., 13:51   #412
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor NITROS Pregled postova
Sada je moje pitanje kakav vi imate prijedlog? Da li je kontroler na matičnoj dovoljno dobar za raid 1. I važan mi je back up podataka, kako to riješiti? da li sa raid 0 poljem ili da radim sa nekim programom back up?
Ja ti ne mogu opisati koliko mi je bilo drago što samo imao RAID1 kad mi je jedan od dva 200GB Seagatea puknuo prije nekih 4god.

Dao sam ga na garanciju, dobio drugi, rebuildao RAID polje i opet sve 5.

Ne moram ni reći da nisam izgubio ni bajt podataka i da mi je svo to vrijeme čekanja novog diska komp bio potpuno operativan. Bez živciranja, bez za*ebancije.

Nisam primjetio da mi je RAID1 usporio komp. Koristio sam integrirani kontroler na ploči (HPT).
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 21:41   #413
de.fang
Premium
Moj komp
 
de.fang's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Sk-Zg
Postovi: 1,097
Imam u planu staviti još jedan wd3200aaks u raid0 polje sa već postojećim diskom, googlao sam po netu i našao raznolike informacije, tipa, da se razlika vidi samo u sintetici pa do toga da je raid0 odlična stvar, komp mi koristi zbilja za svašta, igrice, filmovi, multimedia...

Uglavnom tržim mišljenje o raid0, meni se to čini kao dobra stvar za poboljšati performanse.
__________________
de.fang je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 22:32   #414
chomli
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Trenutno: ZD
Postovi: 90
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ja ti ne mogu opisati koliko mi je bilo drago što samo imao RAID1 kad mi je jedan od dva 200GB Seagatea puknuo prije nekih 4god.
Slazem se!

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Nisam primjetio da mi je RAID1 usporio komp. Koristio sam integrirani kontroler na ploči (HPT).
Ni ja, iako se radi o jeftinom hp proliant serveru...
chomli je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 22:33   #415
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor de.fang14 Pregled postova
Imam u planu staviti još jedan wd3200aaks u raid0 polje sa već postojećim diskom, googlao sam po netu i našao raznolike informacije, tipa, da se razlika vidi samo u sintetici pa do toga da je raid0 odlična stvar, komp mi koristi zbilja za svašta, igrice, filmovi, multimedia...

Uglavnom tržim mišljenje o raid0, meni se to čini kao dobra stvar za poboljšati performanse.
Pa probaj, i tako moras instalirat windowse tako da imas priliku. Kod mene vec duze vrijeme raid0. Osjeti se.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 22:44   #416
de.fang
Premium
Moj komp
 
de.fang's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Sk-Zg
Postovi: 1,097
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Pa probaj, i tako moras instalirat windowse tako da imas priliku. Kod mene vec duze vrijeme raid0. Osjeti se.
Bacit ću ga na image prije stavljanja diskova u raid i nakon toga vratiti nazad.
__________________
de.fang je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 21:28   #417
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ako želiš i sigurnost i brzinu, stavi raid 1-0. Ja imam tako i sve leti, a glede sigurnosti, mogu i 2 od 4 umrt a da ne izgubiš podatke. Meni je jedan riknio i dao ga na garanciju, a za to vrijeme su ostala trojica šljakala malo sporije s time da nisam ni bita izgubio. Rebuild polja mi je trajao par sati, samo što je išao u backgroundu pa nisam ni osjetio previše.
Po meni je najbolji raid, raid 10.
Ne moraš dizat nove vindoze, samo moraš sistemski disk prebaciti na drugi kontroler (kod mene je ti bio jmicron), a na glavni (kod mene intelov) staviti diskove i napraviti polje. Kad butneš vindoze, oni služe raid polje i instaliraju driver, zatim acronisom prebaciš sistemski particiju i ostale na raid diskove. Nakon toga makneš disk koi je bio na drugom controleru i kad upališ komp, vindoze se normalno bootaju, bez ikakvih problema sa raid-a.
Isprobao sam to i radi. Moja me egzibicija koštala 2k kuna, al eto, barem znaš da je i to moguće napravit. Ako te zanimaju detalji, PM me.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2010., 20:34   #418
NITROS
Premium
Moj komp
 
NITROS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Varaždin - Zagreb
Postovi: 874
Hvala na informaciji, trenutno mi je složen normalno raid 0 polje sa backupom podataka koji mi trebaju i to je to. Ako rikne, za downloads mi nije toliko žao, a vitalni podaci imaju image na drugom disku.
__________________
MacBook Pro 15" (late 2011), 16GB RAM, Quad 2.2 i7
Asus PA246Q
Wacom Intuos 4 M
NITROS je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2010., 23:18   #419
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
zanima me da li je ubrzanje bilo osjetno? duplo ubrzanje nisam niti ocekivao...
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2010., 00:07   #420
de.fang
Premium
Moj komp
 
de.fang's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Sk-Zg
Postovi: 1,097
osjetno je kod sekvencijalnog čitanja i pisanja, ide duplo brže
__________________
de.fang je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na