Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.08.2019., 20:35   #991
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
OK, kažete voltaža i RAM.
Kako to dokazat ako prolazi stress testove?
Kažete zadnji službeni BIOS i clear CMOS, tako je bilo do danas, samo sam prvi dan probao sve BIOSe. Ok, stavio sam RAM na deklariranih 3000 i prolazi memtest.
@exy: kako si ti testirao ram koji ti je crknut?
Meni memtest nakon 2 passa ne pokazuje ništa.

Memtest, ali sam testirao svaku pločicu posebno. Jedna je prošla 2 passa a druga počela bacat errore nakon minutu-dvije.


Ne znam što bih ti savjetovao, možda bi i ja na tvom mjestu to sve vratio i bok.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 20:41   #992
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
PBO neću gasite jer AMD garantira da sve radi sa time, dakle ako to zeza, to je RMA.
Ne bi htel biti bezobrazan, ali...
Citiraj:
Precision Boost is enabled on a stock CPU, Precision Boost Overdrive is not.
...dobil budeš odjeb prilikom reklamacije, jer ipak nemaš sve na tvorničkim postavkama.

Obzirom da PBO direktno utječe na Sveto Trojstvo:
  • Package Power Target (PPT) - the power delivery to SoC
  • Thermal Design Current (TDC) - sustained current deliverable from motherboard design
  • Electric Design Current (EDC) - peak current deliverable from VRMs during transient
Neka od tih kombinacija ga jebe kod tebe. Nažalost.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 20:57   #993
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,425
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Nemoj odmah vraćati sve, pitaj ih za njihovo mišljenje i prijedlog
Možda ce ti oni zamjeniti procesor i super , ili tako neko jednostavno rješenje.. tko pita ne skita

Meni je moj rock stable, a komp mi radi 24/7 , tako da tu te kuzim i meni je to bitno

Ps
..vezano za bsodove, PBO ti je na kraju isključen ili nije? Sve ti je default, i bios i ryzen master?
Pa ne mislim baš da me tu procesor zeza. Ja bi rekao da je to sve skupa neka nesretna kombinacija.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 20:58   #994
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Daj vrati taj cpu i uzmi drugi. Sigurno nebus gori primjerak nasao od ovog.

Poslano sa mog H8266 koristeći Tapatalk
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:08   #995
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Ma proc je 99%, ram 1% .. uvjeren sam da te hebe PBO kojeg ne znam zašto ne želiš isključit
Rekao sam ti, iste bsodove sam imao prilikom OCa procesora.
Exiled ti je dodatno objasnio da to nije default postavka.

Uglavnom dijagnostika je za strpljive, korak po korak. Ne tri koraka odjednom ..sve vrati na default defaulta lol
Brijem da ti se nece srusiti vise.
Takodjer, vec sam ti spomenuo i manuel ponovio, nisi probao 3800 i 3900 mhz manualno? Ja bi ga stavio na 3500 dva dana tek toliko da vidim da li ce opet bsod , tek tako bi bio siguran u eliminaciji

Citiraj:
Autor warlock25 Pregled postova
Daj vrati taj cpu i uzmi drugi. Sigurno nebus gori primjerak nasao od ovog.

Poslano sa mog H8266 koristeći Tapatalk
Ja imam los, on ima dva levela ispod mi.se cini
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:12   #996
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Nemaju uopće module od 3000mhz na listi.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
...dobil budeš odjeb prilikom reklamacije, jer ipak nemaš sve na tvorničkim postavkama.
Ne samo to, u slucaju reklamacije mogu ga hladno otpiriti sa zakljuckom da trgovina nije kriva sto korisnik medjusobno uparuje ono sto nije garantirano po QVL Listi da mora raditi...

Oni ce zasebno testirati:
Memoriju
CPu
Plocu itd...

Nije kupio sastavljenu konfiguraciju kod njih pa da mora sve raditi tip-top !

Uostalom, zar nije ovo drugi identican slucaj da netko ima bsod na stocku bas sa tom memorijom ? Vec je bio post jedan
ali ne znam od koga... X370 ili B450 ploca i bas taj ram i isto nije bio u QVL Listi samo ne znam kako je taj slucaj zavrsio...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:19   #997
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Nikad nisam gledao te ram liste.
Prosao sam sve ryzen generacije i različite rame. Pratim "internet" itd. Nikad nije bila upitno da li ram radi. Bili su eventualno upitni postignuti taktovi.
Nadalje, imam taj njegov ram trenutno, i sve radi skroz ok kod mene na xmp profilu.
Ram mu moze biti neispravan, ali to nema veze listama i td.
Cak i kad bi zanemarili njegovo potrosacko pravo, sumnjam da bi mu to spočitavali lol ...cak i losiji ducani bi mu ponudili makar zamjenu ili nešto lol ..uopce ne sumnjam da uz lijepu zamolbu ce mu odobriti neko rješenje koje ce biti na obostrano zadovoljstvo
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 05.08.2019. u 21:25.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:24   #998
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Zato sam i napomenul na prijašnjoj stranici nek stavi memoriju na DDR4-2133/2400, jer na tome mora raditi neovisno o QVL listi. Mada, ako je sve kupljeno prek neta, čovek ima pravo vratiti kupljeno bez puno objašnjavanja.

Samo da kasnije ne ispadne repriza, a u igri budu nova ploča, procesor i memorija, dok s druge strane Exy na Asrock B450-Pro4 ploči nema brige na 4.2GHz.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:24   #999
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Ma proc je 99%, ram 1% .. uvjeren sam da te hebe PBO kojeg ne znam zašto ne želiš isključit

PBO bi svakako moralo maknut, u ovom konkretnom slučaju je potpuno beskoristan.



Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ne samo to, u slucaju reklamacije mogu ga hladno otpiriti sa zakljuckom da trgovina nije kriva sto korisnik medjusobno uparuje ono sto nije garantirano po QVL Listi da mora raditi...

Što ovdje nećemo pročitati
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:25   #1000
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Cak i kad bi zanemarili njegovo potrosacko pravo, sumnjam da bi mu to spočitavali lol
Ne radi se o spocitavanju, u slucaju reklamacije servis testira ram i vrati ga nazad kao ispravnog... to je to, briga njih koju plocu on ima i za QVL Listu...
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Što ovdje nećemo pročitati
Sta ti nije jasno ili ne razumijes razliku izmedju reklamacije/servisa i vracanja artikla unutar 14 dana ?
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 05.08.2019. u 21:38.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:39   #1001
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Sta ti nije jasno ili ne razumijes razliku izmedju reklamcije/servisa i vracanja artikla unutar 14 dana ?

Taj dio mi je jasan, nego tebi nije jasno što je QVL lista.
Ukratko, ono što je na listi radi sigurno. U tvojoj interpretaciji, samo ono što je na listi radi.
QVL lista nikad pa ni onda ne može biti korištena kao argument za odbijanje reklamacije.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:43   #1002
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Nisi se zeznul, ali te nažalost potrefilo. Velim, ako još uvijek imaš volje, stavi zadnji službeni BIOS, Clear CMOS, sve na default, friška Windows (ili Linux) instalacija samo sa osnovnim stvarima i ko ga jebe.

Nikakvi Ryzen Masteri, AIDA64, Real i Unreal stress bench test i slične **čke materine. Kasnije, ako se ispostavi da mu stvarno nema nade, realiziraj reklamaciju i voljno. Nije AMD vrijedan tih novaca i zajebancije.
Potpis. Makar vrijedi isto i za intel
Usput za exy-a, ram se testira preko noci na stock SVE u BIOS-u, jedan error i ram je neispravan (nikakve promjene voltaze). Memtest ide po redu s svojim uzorcima koji koriste ram i dok ne dode tvoja kombinacija, kombinacija temperature ram-a i/ili uzorka, moze proci dosta vremena.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:46   #1003
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Ne kužim zašto se kupuje non qvl ram (osim ako nije c14 ili neki suludih frekvi), kad aegis provjereno radi sa svim ryzenima na svim pločama, a ujedno je i jedan od najjeftinijih. Mislim da ovo i Nino može potvrditi.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 21:52   #1004
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
QVL lista nikad pa ni onda ne može biti korištena kao argument za odbijanje reklamacije.
Pa tko je rekao da ce mu odbiti reklamaciju ?! Gdje sam ja to napisao ? Testirat ce oni sami ram na cemu oni hoce i reci ispravan ! Ako se on pozali da kod njega ne radi "ispalit" ce mu da nije mozda na QVL Listi...

Nikakva reklamcija u njegovom slucaju ne dolazi u obzir niti je pozeljna, neka vrati ram i cpu dok jos ima fore tih 14 dana...

Ja sam uzeo prije 4 godine SSD za 2k kuna.. treci dan mislim da je bilo u pitanju oko 15 bad sectors koji su spremljeni u spare
area, smart OK, sve ok.. SSD radi. Nazvao trgovinu i ljepo pitao, ocete poslati odmah novi SSD ako ovaj reklamiram i prilozim
ss problema. Necemo, ide na servis i kad oni potvrde dobiti cete novi. OK, vracam ga raskidom ugovora o kupnji, ok.. posaljite...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 22:04   #1005
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Pa tko je rekao da ce mu odbiti reklamaciju ?! Gdje sam ja to napisao ? Testirat ce oni sami ram na cemu oni hoce i reci ispravan ! Ako se on pozali da kod njega ne radi "ispalit" ce mu da nije mozda na QVL Listi...
Ti si rekao da reklamaciju mogu odbiti sa zakljuckom da je kombinirao nesto cega nema na QVL listi, ovdje:



Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ne samo to, u slucaju reklamacije mogu ga hladno otpiriti sa zakljuckom da trgovina nije kriva sto korisnik medjusobno uparuje ono sto nije garantirano po QVL Listi da mora raditi...
Ako je RAM neispravan, moraju prihvatiti reklamaciju. Ako je ispravan, ne moraju. Ali ovo što si gore napisao, da ga "mogu otpiriti" zbog nekakve QVL liste, to ne stoji.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 22:18   #1006
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Ali ovo što si gore napisao, da ga "mogu otpiriti" zbog nekakve QVL liste, to ne stoji.
A jesi slabovidan iliti kratkovidan To je napisano "u smislu" da je to samo jedan od xy razloga koji mogu navest a da ce svakako testirati ram
ako je reklamacija u pitanju - hoce.. pa moraju. Nigdje nije receno da ce ga otpiliti BEZ testiranja rama koje se, samo po sebi poradzumjeva pod obavezno ako je bilo kakva reklamcija.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 22:32   #1007
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Ako se ram testiranjem pokaze ispravan, nikakva qvl lista nije razlog za prihvacanje reklamacije.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 22:49   #1008
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Stavit sve stock, + probati jos jedan OS (npr.linux) uz postojeći i koristit ga dan-dva. Ako se i onda ruši onda je nešto do hardvera.
Što onda reklamirat ili vratit pitanje je... 99% nije do cpu, rijetkost je to, jedino ako ga želiš zamjeniti zbog primjerka...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 22:59   #1009
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Dobro, jel tko cuo za memtest??
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 23:03   #1010
Vekster
Premium
Moj komp
 
Vekster's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 83
svi, samo ti selektivno čitaš topic
Vekster je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 23:03   #1011
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Što onda reklamirat ili vratit pitanje je... 99% nije do cpu, rijetkost je to
A gle.. ako cemo ici u tom smjeru da radi izbjegavanja servisa ide na vracanje artikla onda mora testirati sam odvojeno SVE sto je kupio !
Nije nemoguc scenariji da vrati rame i proc te prodje 14 dana u tom periodu a problemi opet.. radi ploce ? Graficke ? Ne znam sta je kada kupio ali ono sto je kupljeno unutar tih 14 dana sve mora solo isprobati .
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 23:07   #1012
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Stari komp sam kupio, sastavio, instalirao win i prst u uho.
Zna se to dogodit kad uzmeš intela...out of the box radi kako je zamišljeno i koristiš PC u windowsima i prst u uho.

Ne opterećuješ se frekvencijom memorije, cijenom memorije, toplinom procesora, taktom procesora, voltažom, OC-om, BIOS-om (opskurne beta verzije po forumima), premalim fileom BIOS-a, listom kompatibilnosti memorije, chipsetom, zujalicama od ventilatora na chipsetu, coolerima i lošim prijanjanjem, lošim boost-om ili izostankom istog, PBO-om, lažnim oglašavanjem, neobjašnjivim random BSOD-om, nestabilnošću i rušenju PC-a prilikom surfanja, lošim binnom, upoznavanjem sa lošim iskustvima ostalih korisnika na netu i što sve ne...
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 23:07   #1013
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Vekster Pregled postova
svi, samo ti selektivno čitaš topic
Nisam vidio nigdje da netko savjetuje memtest a ne toliko litanija i nagadjanja, tko ce to more postova u detalje citati
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 23:19   #1014
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor listerstorm Pregled postova
Zna se to dogodit kad uzmeš intela...out of the box radi kako je zamišljeno i koristiš PC u windowsima i prst u uho.
Rasprava i komentari o "Spectre" i "Meltdown" pošastima

Bilo Intel, bilo AMD - puni su Interneti kojekakvih problema i peripetija, neovisno o tome kaj drugima obje platforme rade kak spada od prvog dana.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 07:45   #1015
zlikovski
Mutant Year Zero
Moj komp
 
zlikovski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 506
Možda malo pričekati novije drajvere i zakrpe?

https://www.thefpsreview.com/2019/07...age-and-temps/
zlikovski je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 08:18   #1016
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,425
OK, može preporuka neke user friendly linux distribucije koju ne zeza rdrand bug?
Ali linux mi nije riješenje, trebaju mi win.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 08:21   #1017
toshiro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: rijeka
Postovi: 154
Da li na x570 pločama ima ovakvih problema?
toshiro je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 08:46   #1018
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
OK, može preporuka neke user friendly linux distribucije koju ne zeza rdrand bug?
Ali linux mi nije riješenje, trebaju mi win.
Probaj Ubuntu 19.04 Desktop i nakon instalacije pusti da se nadogradi sve kaj ima frišku verziju, a Linux je tu samo da i Windows OS eliminiraš kao potencijalnog BSOD uzročnika.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 06.08.2019. u 09:07.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 09:35   #1019
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Rami ga jebu podosta sam siguran u to, odnosno neki xyz sub tajming na njima...jbg nije mema sa support liste i dogodilo mu se ono što se dogodilo dobrom br.usera na ranijim ryzen platformama.

Može biti mem.kontroler 5x bolji na novoj gen.cpu, ako nije na support listi-ploca sama kod paljenja krivo postavi automatske settingse i moš ga jebat.

@disco Saznaj koji hynix die ti je na ramima i rucno upiši tajminge i subtajminge, mozes koristiti ryzen dram caculator ili mi pošalji na pm(tamo sam ti pisao što mi treba) pa cu ti vratit confo koji ces samo u biosu utipkati.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 09:46   #1020
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor listerstorm Pregled postova
Zna se to dogodit kad uzmeš intela...out of the box radi kako je zamišljeno i koristiš PC u windowsima i prst u uho.

Ne opterećuješ se frekvencijom memorije, cijenom memorije, toplinom procesora, taktom procesora, voltažom, OC-om, BIOS-om (opskurne beta verzije po forumima), premalim fileom BIOS-a, listom kompatibilnosti memorije, chipsetom, zujalicama od ventilatora na chipsetu, coolerima i lošim prijanjanjem, lošim boost-om ili izostankom istog, PBO-om, lažnim oglašavanjem, neobjašnjivim random BSOD-om, nestabilnošću i rušenju PC-a prilikom surfanja, lošim binnom, upoznavanjem sa lošim iskustvima ostalih korisnika na netu i što sve ne...
Ako nemisliš pomagat, nemoraš podjebavat i trolat.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na