Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.08.2019., 23:23   #931
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
...
O rendanju da ne pričam, doslovno leti u odnosu na Sandy, LETIII

Prekinia sam se zamarat temperaturama 3900x, kad vidim link od @sti a i teme na guglu,svi imaju li-la temp sa 240mm AiO i noctua d15.
Takav je proc, ako njemu ne smeta prženje na 95C par sekundi,ne smeta ni meni.
Da, mali TR
Meni sa Ninjom 5 po RyzenMasteru dođe do 83-84° dok Corona renda, napon je cijelo to vrijeme 1.285-1.315V a takt šara 3.95-4.05GHz.
Za sada sve stock (samo je RAM na XMP-u, Corsair LPX 3000, dva 16GB keksića).
U idleu je malo neobično vidjeti 45° C i da sve jezgre odu na spavanac (tu i tamo se jedna digne na 400 ili 800 MHz).

Kad smo kod starih makina ... pogledao sam arhive za X6 1090T @4.0GHz.
Tada je bio aktualan Cinebench R11.5 ... X6 - 7.02 a 3900X - 34.01 pt.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 12:55   #932
Zvonimir_s
Premium
Moj komp
 
Zvonimir_s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 374
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova

3900x



gdje si kupio proc? ..vidim na neweggu za 3400..kod nas 1000 kn više..
ne znam jel šalju s newegga u hrv..
Zvonimir_s je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 12:59   #933
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
U nas, u futuri. Bio je 4500kn, zadnji na stanju.
Newegg shipa iz USA, ako shipa, pa računaj na carinu itd. Izać će te i skuplje nego u nas.
Imaš iz Njemačke, koriti mailboxde
https://geizhals.eu/amd-ryzen-9-3900...-a2064391.html
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 15:00   #934
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Zvonimir_s Pregled postova
gdje si kupio proc? ..vidim na neweggu za 3400..kod nas 1000 kn više..
ne znam jel šalju s newegga u hrv..

Again, u SAD-u ne pišu porez u cijenu...
Nadodaj na tih 3400kn 25%, eventualne troškove konverzija valuta i košta podjednako...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 15:33   #935
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Ah, evo da u ovoj temi napišem kakav mi se čini R5 3600, nakon što sam brzinski prebolio loš bin.
Usporedba će biti onakva kakva je mene osobno najviše i zanimala.
Kakav je u odnosu na moj stari komp: i5 3470@3,8ghz (ivy je zadnji non K intel koji je imao mogućnost korištenja max turbo množitelja u kombinaciji sa z68/z77, zato navodim i takt)?

Brojke:



Ovo bi ja nazvao rastavljanje na proste faktore.
Zanemarimo CB/Blender testove gdje je R5 točno 3 (slovima tri) puta brži od i5, ovo je bilo čisto reda radi. Meni je bitan handbrake, često ga koristim jer u spavaćoj imam stari Tvix meda player i on ne čita h265 pa moram prekodirati (masa animea se zna naći samo u HEVCu). Ovdje je riječ o h265 720p Hellboyu prekodiranom sa HQ 720p presetom. Tu za dlaku fali da je R5 3 puta brži. Meni je ovo spas, i5 sam znao puštat po dan dva da drobi HB kad je u pitanju bilo puno epizoda neke serije.

Volim se igrati i volim modove (quake 2 xp, brutal doom i slično) i emulatore i zato sam provrtio i Dolphin (GC/Wii emu) benchmark. Ovo je benchmark starije verzije Dolphina koja služi samo za to...benchanje. Poanta je da u ovoj verziji Dolphin jako optimiziran za intel i inteli ovdje ubijaju. Zen2 je ovdje kvalitetno popravio rezultate u odnosu na zen i zen+, tko ima ove procesore neka slobodno proba, rezultatu su mislim oko 450, inače to su sekunde koliko treba da se bench odvrti. i9 na 5ghz ima rezultat cca 230. Noviji nightly buildovi su optimizirani i za Ryzena.

A Metro i ovaj zadnji TR su jedine moderne igre sa ugrađenim benchom koje imam. Rezultati su mi iskreno zbunjijući, ali mala napomena, tek kasnije sam skužio da sam na i5 imao predzadnji hotfix driver a sada imam zadnji. Možda je to, ali nema veze. TR ispisuje i koliko misli da si GPU bound, pa tako kod i5 veli 72%, a kod R5 je 100%. Sveukupni avg je r5 64 vs i5 61 fps, IMHO statistička pogreška. Nisam probao igrat da vidim jel filing bolji, glađi, ne znam ima li smisla pošto imam GTX 970. Metro ispada sporiji AVG, ali mu je R5 uvijek bolji u MIN...ne kužim baš.

A onako subjektivan dojam mi je kao da su mi win na starom kompu bili u 30fps-a, a na ovom u 60 ili više, ne znam sve je nekao glađe, superglatko.
Pogotovo to osjetim u Waterfoxu koji mi je znao zaklat komp kad bi ga otvorio na i5, proc na 100% i miš trza po ekranu (30ak tabova).
Itunesi se isto otvaraju momentalno. Eh da, i sa SATA SSD-a sam prešao na nvme. Prije intel 335 180gb, sada Adata SX8200 Pro 512gb, vj i to pomaže ovoj glatkoći.

EDIT: Joj da, zaboravio sam prokomentirat da mi USB stick radi brže na c6h nego na z77 pro 4, to je rezultat u tablici Read/Write.

Tako da sad kad sam prestao tražiti bolji takt ručnim OCanjem i slično palamuđenje, moram priznat da sam oduševljen, ovaj skok me sada jako podsjeća kada sam prešao sa e2180@3,2ghz na sandy i3 2100.

Ako nekog zanima, stavio sam na YT i boot i5 vs R5, c6h treba jako dugo do posta u odnosu na z77 pro4, zašto...nemam pojma:

i5:
https://youtu.be/yxOGNR4sS-c

R5:
https://youtu.be/sGmjfC_ycpE

Još za kraj ako nekog zanima (mene je i nisam našao na guglu) da li stane još RAMa kraj ovakvog kuler, odgovor je stane, na knap, dotiču se, ali niš nije napeto, i to stane samo Aegis jer nema hladnjaka na sebi:



I evo kako izgleda ta gužva u kućištu, BTW za ovaj kuler piše da je mislim 166 visok, a CM za moje kućište veli da stane do 177, između vrha pajpova i stranice kućišta ima max 1mm. Imao sam sreće, ali eto, neko laže...
Stavljam i slike otvora za backplate koji su napravili ''vrhunski''.





Slijedeći upgrade će biti jedan pošten SSD od bar 1tb i GPU ne lošija od 1660Ti, ali to će malo pričekat jer je GTX 970 još odlična za 1080p high/med.


Eto, ukratko, na kraju sam jako zadovoljan unatoč onim prvotnim frustracijama.

EDIT: Na slici kompa su samo pobacani SATA kablovi, nisam ih spojio dok nisam instalirao Win na nvme.
I da, ja još uvijek imam DVD. Zašto? Zato.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 04.08.2019. u 15:40.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 16:30   #936
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Again, u SAD-u ne pišu porez u cijenu...
Nadodaj na tih 3400kn 25%, eventualne troškove konverzija valuta i košta podjednako...
Da, to ljudi često previde.
Mene je 3900X ispao oko $520 +PDV i zadovoljan sam, posebno što ga se trenutno ne može ni dobiti zbog potražnje. Slični omjeri su bili i za R7, 1700 i 2700X ($329).

Usporedba Wrigth Prism i Ninja 5 ... Ninja je sa 800rpm ventovima gotovo nečujan.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0188_e.jpg‎
Views:	273
Size:	491.1 kB
ID:	21414  
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 17:05   #937
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,673
Pokraj Ninje5 izgleda ko da je napravljen za ohladit chipset
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 17:07   #938
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Ma meni to izdrkavanje sa ogromnim coolerima nema smisla, cemu. Jesto dodatnog heatpipea oni natrpaju tih finova i rastegnu da izgleda ko svemirski brod. A na kraju, ohladi par c bolje od stock coolera s kojim ce ti btw normalno sve raditi
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 17:11   #939
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Ma meni to izdrkavanje sa ogromnim coolerima nema smisla, cemu. Jesto dodatnog heatpipea oni natrpaju tih finova i rastegnu da izgleda ko svemirski brod. A na kraju, ohladi par c bolje od stock coolera s kojim ce ti btw normalno sve raditi
Meni drzi realni load nekih max 59-60°C ..to stock ne može ni blizu bez obzira na manualne postavke.
Postoje povoljniji tower cooleri i skuplji, ali stock je igračka za sve njih.

Iako slazem se, punu cijenu za svoj ni ja nebi dao . Ali imati pošten cooler duze vrijeme nije losa investicija (slično kao napajanje), pogotovo jer ne gube na cijeni kao ostale komponente, a vjerojatno ce me sluziti još ouno godina i promjena procesora pa i ploča
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 17:12   #940
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ah, evo da u ovoj temi napišem kakav mi se čini R5 3600, nakon što sam brzinski prebolio loš bin.
Usporedba će biti onakva kakva je mene osobno najviše i zanimala.
Kakav je u odnosu na moj stari komp: i5 3470@3,8ghz (ivy je zadnji non K intel koji je imao mogućnost korištenja max turbo množitelja u kombinaciji sa z68/z77, zato navodim i takt)?

Brojke:



Ovo bi ja nazvao rastavljanje na proste faktore.
Zanemarimo CB/Blender testove gdje je R5 točno 3 (slovima tri) puta brži od i5, ovo je bilo čisto reda radi. Meni je bitan handbrake, često ga koristim jer u spavaćoj imam stari Tvix meda player i on ne čita h265 pa moram prekodirati (masa animea se zna naći samo u HEVCu). Ovdje je riječ o h265 720p Hellboyu prekodiranom sa HQ 720p presetom. Tu za dlaku fali da je R5 3 puta brži. Meni je ovo spas, i5 sam znao puštat po dan dva da drobi HB kad je u pitanju bilo puno epizoda neke serije.

Volim se igrati i volim modove (quake 2 xp, brutal doom i slično) i emulatore i zato sam provrtio i Dolphin (GC/Wii emu) benchmark. Ovo je benchmark starije verzije Dolphina koja služi samo za to...benchanje. Poanta je da u ovoj verziji Dolphin jako optimiziran za intel i inteli ovdje ubijaju. Zen2 je ovdje kvalitetno popravio rezultate u odnosu na zen i zen+, tko ima ove procesore neka slobodno proba, rezultatu su mislim oko 450, inače to su sekunde koliko treba da se bench odvrti. i9 na 5ghz ima rezultat cca 230. Noviji nightly buildovi su optimizirani i za Ryzena.

A Metro i ovaj zadnji TR su jedine moderne igre sa ugrađenim benchom koje imam. Rezultati su mi iskreno zbunjijući, ali mala napomena, tek kasnije sam skužio da sam na i5 imao predzadnji hotfix driver a sada imam zadnji. Možda je to, ali nema veze. TR ispisuje i koliko misli da si GPU bound, pa tako kod i5 veli 72%, a kod R5 je 100%. Sveukupni avg je r5 64 vs i5 61 fps, IMHO statistička pogreška. Nisam probao igrat da vidim jel filing bolji, glađi, ne znam ima li smisla pošto imam GTX 970. Metro ispada sporiji AVG, ali mu je R5 uvijek bolji u MIN...ne kužim baš.

A onako subjektivan dojam mi je kao da su mi win na starom kompu bili u 30fps-a, a na ovom u 60 ili više, ne znam sve je nekao glađe, superglatko.
Pogotovo to osjetim u Waterfoxu koji mi je znao zaklat komp kad bi ga otvorio na i5, proc na 100% i miš trza po ekranu (30ak tabova).
Itunesi se isto otvaraju momentalno. Eh da, i sa SATA SSD-a sam prešao na nvme. Prije intel 335 180gb, sada Adata SX8200 Pro 512gb, vj i to pomaže ovoj glatkoći.

EDIT: Joj da, zaboravio sam prokomentirat da mi USB stick radi brže na c6h nego na z77 pro 4, to je rezultat u tablici Read/Write.

Tako da sad kad sam prestao tražiti bolji takt ručnim OCanjem i slično palamuđenje, moram priznat da sam oduševljen, ovaj skok me sada jako podsjeća kada sam prešao sa e2180@3,2ghz na sandy i3 2100.

Ako nekog zanima, stavio sam na YT i boot i5 vs R5, c6h treba jako dugo do posta u odnosu na z77 pro4, zašto...nemam pojma:

i5:
https://youtu.be/yxOGNR4sS-c

R5:
https://youtu.be/sGmjfC_ycpE

Još za kraj ako nekog zanima (mene je i nisam našao na guglu) da li stane još RAMa kraj ovakvog kuler, odgovor je stane, na knap, dotiču se, ali niš nije napeto, i to stane samo Aegis jer nema hladnjaka na sebi:



I evo kako izgleda ta gužva u kućištu, BTW za ovaj kuler piše da je mislim 166 visok, a CM za moje kućište veli da stane do 177, između vrha pajpova i stranice kućišta ima max 1mm. Imao sam sreće, ali eto, neko laže...
Stavljam i slike otvora za backplate koji su napravili ''vrhunski''.





Slijedeći upgrade će biti jedan pošten SSD od bar 1tb i GPU ne lošija od 1660Ti, ali to će malo pričekat jer je GTX 970 još odlična za 1080p high/med.


Eto, ukratko, na kraju sam jako zadovoljan unatoč onim prvotnim frustracijama.

EDIT: Na slici kompa su samo pobacani SATA kablovi, nisam ih spojio dok nisam instalirao Win na nvme.
I da, ja još uvijek imam DVD. Zašto? Zato.
Pa jebote drug tito, u kojim ti to slotovima RAM držiš? 1 i 4? ovo su već n00b klasa greške
U 2. i 4. od procesora probaj. Možda bude bolje

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 17:33   #941
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Meni drzi realni load nekih max 59-60°C ..to stock ne može ni blizu bez obzira na manualne postavke.
Postoje povoljniji tower cooleri i skuplji, ali stock je igračka za sve njih.

Iako slazem se, punu cijenu za svoj ni ja nebi dao . Ali imati pošten cooler duze vrijeme nije losa investicija (slično kao napajanje), pogotovo jer ne gube na cijeni kao ostale komponente, a vjerojatno ce me sluziti još ouno godina i promjena procesora pa i ploča
Davno sam shvatio da kupovanje skupih komponenti i auta nije investicija, nego isključivo cisti trošak

Napajanje jedino sto moze izdrzati par godina, ovo sve drugo frula. Uvijek gledam povrat na ulozeno, gdje je carobna granica da dobijes najvise za normalne novce, a da nakon 6 mjeseci ili godinu na popusis 70% vrijednosti..
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 17:43   #942
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Ninja, koju i ja imam, je cooler napravljen za tišinu, ne za max performanse. Ima puno finova koji su dosta razmaknuti pa je potreban vrlo mali airflow za max performanse, naprosto nema dobitka kad se podigne rpm venta. Dok recimo drugi scythe cooleri poput Mugena su građeni klasično, s gušćim finovima, i bolje hlade kad se digne rpm, ali onda više nisu nečujni.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 17:46   #943
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Pa jebote drug tito, u kojim ti to slotovima RAM držiš? 1 i 4? ovo su već n00b klasa greške
Pa bas Ja kao zagrizeni Intelas a novopeceni AMD-as sam vec naucio da ram kod AMD-a obavezno ide u slotove 2-4 prvo a vid kak je on to ubo majketi drage
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 17:48   #944
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Disco, na kraju imaš isti cb r15 score kao i ja
Više manje svi smo tu negdje..

Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Davno sam shvatio da kupovanje skupih komponenti i auta nije investicija, nego isključivo cisti trošak

Napajanje jedino sto moze izdrzati par godina, ovo sve drugo frula. Uvijek gledam povrat na ulozeno, gdje je carobna granica da dobijes najvise za normalne novce, a da nakon 6 mjeseci ili godinu na popusis 70% vrijednosti..
A jesi cicija, zena stisla? Moja misli da imam staru kramu od kompa pa ju zato cesto sarafim

Svoj BQ DR pro4 sam (nedavno) platio 400, napajanje (davno) nesto manje.. cooler par tjedana star, napajanje je bilo par mjeseci staro..
Nije mi zao ni kune.. ..a brijem da hoću ( a necu ) sutra vratim skoro sve uloženo
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 18:09   #945
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Pa jebote drug tito, u kojim ti to slotovima RAM držiš? 1 i 4? ovo su već n00b klasa greške
Mislim da je čovek to složil samo za slikanje, tj. da se vidi kolko lufta ima prvi modul do hladnjaka. Na sljedećoj slici su moduli složeni u 2. i 4. DIMM kak spada.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 18:17   #946
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Mislim da je čovek to složil samo za slikanje, tj. da se vidi kolko lufta ima prvi modul do hladnjaka. Na sljedećoj slici su moduli složeni u 2. i 4. DIMM kak spada.
Upravo to. Pa napisao sam da je to slika koja pokazuje da li se može dodat još RAMa. Popunjei su a2 i b2(trenutno, a ne na toj slici).

EDIT:

BTW, moram još nešto probat u odnosu na stari komp...
I gledam sad zadnji YT video TechYesCity-a gdje uspoređuje 3600/9400/x5660 i veli frajer da mora napomenut da je dobio jako loš 3600 iz dućana u odnosu na onaj koji mu je dao AMD za rivju.
Veli on, AMDov je išao na 4,325 all core, dok ovaj neće nikako preko 4,150...a mene opet uvatilo ludilo na tu izjavu..
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 04.08.2019. u 19:15.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 19:38   #947
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
...
I gledam sad zadnji YT video TechYesCity-a gdje uspoređuje 3600/9400/x5660 i veli frajer da mora napomenut da je dobio jako loš 3600 iz dućana u odnosu na onaj koji mu je dao AMD za rivju.
Veli on, AMDov je išao na 4,325 all core, dok ovaj neće nikako preko 4,150...a mene opet uvatilo ludilo na tu izjavu..


AMD je ispao "smrad" u smislu marketinga. Jučer sam gledao de8auera kako je delidao 3600. Zaključak da se neisplati delidat je bio u drugom planu, početak videa je "pljuvao" po AMD oglašavanju max turbo takta koji je samo teoretski, a praktično niti jedan ga ne hvata kako treba. on je probao solidan broj različitih modela (uključujući i 3950x kojeg nije komentirao zbog NDA )

Uglavnom svi bi mi bili manje razočarani da je AMD bolje razmislio o nazivima (kod Navi je uveo realni boost, to je trebao i kod zen2 mi se čini), pogotovo s obzirom na iskustva koja svi imamo već sa zen/zen+ . U tom smislu još dodatno nam je metnuo veliku količinu binanih lošijih r5 3600.
Opet realno treba reći da cjepidlacimo i to je to, proc generalno radi super.. svi bi mi kao htjeli imati all core 4200 , a i ovako je skoro isti vrag ..neš ti 100-200 mhz vamo tamo
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 04.08.2019. u 19:49.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 19:51   #948
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Ma meni to izdrkavanje sa ogromnim coolerima nema smisla, cemu. Jesto dodatnog heatpipea oni natrpaju tih finova i rastegnu da izgleda ko svemirski brod. A na kraju, ohladi par c bolje od stock coolera s kojim ce ti btw normalno sve raditi
Za većinu scenarija možda i jest overkill jer je Prism solidan, valjda najbolji stock cooler koji je ikad dolazio sa nekim procesorom (Intel za svoje jače procesore nema ništa) ali ako ne želiš buku a većinu vremena imaš 100% loada (ili još imaš i više makina) onda treba malo veći hladnjak. Bitna promjena kod 3D poslova se desila kad su render-enginei dobili interaktivni način rada (npr. V-Ray i Corona), odnosno paralelni rendering dok radiš na modelu pa proces rada više nije kao prije, da sve pripremiš, pustiš da renderira i odeš na kavu ili ubit oko .

Kao što je i Eladio rekao, to je dugotrajnija investicija, ja sam dosta ovakvih hladnjaka selio sa procesora na procesor (npr. za Raijintek Ereboss koji je hladio i7 5820k sam besplatno dobio AM4 backplate i samo preselio na 2700X).
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 20:01   #949
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
AMD je ispao "smrad" u smislu marketinga. Jučer sam gledao de8auera kako je delidao 3600. Zaključak da se neisplati delidat je bio u drugom planu, početak videa je "pljuvao" po AMD oglašavanju max turbo takta koji je samo teoretski, a praktično niti jedan ga ne hvata kako treba. on je probao solidan broj različitih modela (uključujući i 3950x kojeg nije komentirao zbog NDA )

Uglavnom svi bi mi bili manje razočarani da je AMD bolje razmislio o nazivima (kod Navi je uveo realni boost, to je trebao i kod zen2 mi se čini), pogotovo s obzirom na iskustva koja svi imamo već sa zen/zen+ . U tom smislu još dodatno nam je metnuo veliku količinu binanih lošijih r5 3600.
Opet realno treba reći da cjepidlacimo i to je to, proc generalno radi super.. svi bi mi kao htjeli imati all core 4200 , a i ovako je skoro isti vrag ..neš ti 100-200 mhz vamo tamo
Jesu oni smradovi, ali ja sam se ovdje referirao više na sebe i to da ne mogu ni 4.0 all core, a on se buni na 4,15.
Ugl da, razlika je vj ne toliko bitna, ali opet, metnuli nam ga.
Pa moj ni na single core ne lupa na 4,2.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 20:02   #950
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
AMD je ispao "smrad" u smislu marketinga. Jučer sam gledao de8auera kako je delidao 3600. Zaključak da se neisplati delidat je bio u drugom planu, početak videa je "pljuvao" po AMD oglašavanju max turbo takta koji je samo teoretski, a praktično niti jedan ga ne hvata kako treba. on je probao solidan broj različitih modela (uključujući i 3950x kojeg nije komentirao zbog NDA )

Uglavnom svi bi mi bili manje razočarani da je AMD bolje razmislio o nazivima (kod Navi je uveo realni boost, to je trebao i kod zen2 mi se čini), pogotovo s obzirom na iskustva koja svi imamo već sa zen/zen+ . U tom smislu još dodatno nam je metnuo veliku količinu binanih lošijih r5 3600.
Opet realno treba reći da cjepidlacimo i to je to, proc generalno radi super.. svi bi mi kao htjeli imati all core 4200 , a i ovako je skoro isti vrag ..neš ti 100-200 mhz vamo tamo
Od 7.7 smo ovdje spomenuli valjda 100x i još se o tome pisalo po svuda - R5 3600 su najgori procesori, maltene otpad što je ostalo od jače braće. I sasvim je normalno da bude šarolikih primjeraka.

Doduše ja sam sa svojim sretan i zadovoljan jer radi onako kako želim a neki su htjeli više pa jbg. I meni je bilo isto prisjelo na početku i poslo sam ih u qrac, ali sam odustao od ljutnje i ubo jednog i od onda sam sretan ionako nas na X370 ploči čeka još jedan upgrade pa ćemo tada odrešiti kesu kak se spada - ili neki Zen3 ili na akcijama čopit neki od ovih debelih Zen2 3900X ili 3950X

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 20:54   #951
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Korisnici su baš čudne biljke.
Možda bi bilo puno manje nagginga da je amd lockao procove a da stvarno mogu isporučiti deklarirani boost.
Brkati ima pravo: zaštekaj ga u dasku i pusti da radi. Ako to nije dosta, kupi skuplji odnosno brži pa uživaj.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 20:58   #952
hooligan.no1
matori
Moj komp
 
hooligan.no1's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: ZADAR
Postovi: 141
Ja laički još uvik pasem travu i čekam da netko jednostavno kaže "Ljudi moji ko nije još kupija R5 3600, neka ga ni ne kupuje!"


Ispada da je cijena i tehnologija starog 2 godine R7 1800X bolja u svemu (osim u jednom) od tog R5 3600.
hooligan.no1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 21:05   #953
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
U globalu svaka se ryzen generacija više grije od prethodne, ali ipak je 3 gen. primjetno brža pa je opravdano

Čak su i cijene ostale iste... Ne postoji ništa pemetnije od R5 3600 za 1700kn

Edit

Evo Paul je nešto izbacio s ryzenima na raznim starim pločama

https://youtu.be/WHdeyAuQCtM

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 04.08.2019. u 21:14.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 21:33   #954
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Evo, probao sam i ja gdje je limit moje 3600-tice.

Treba imati na umu da je to najjeftiniji Ryzen 3xxx i realno je bilo očekivati da će to biti najlošiji komadi sa wafera.

Kako su išle one reklame, biramo samo najbolje dijelove voća za naš jogurt , tako možemo zamisliti bosonogu AMD djevojku kako na nekoj livadi stavlja najbolje komade procesora u jednu košaru, a ove ostale baca po travi i na kraju šalje Discu

Dakle, ovako može raditi normalno, na 1,33V (nije mi se dalo duže stressat). Temperature pristojne.



Za 4300 je bilo potrebno čak 1,43V. Na 1,42 se sruši nakon par sekundi testa. Ali iz priloženog se vidi da su temperature jednostavno previsoke na ovoj voltaži tako da sam brzo prekinuo test. Možda sa nekim ekstremnim hladnjakom, iako sumnjam da bi se isplatilo.


https://valid.x86.fr/ifudpt


Citiraj:
Autor hooligan.no1 Pregled postova
Ja laički još uvik pasem travu i čekam da netko jednostavno kaže "Ljudi moji ko nije još kupija R5 3600, neka ga ni ne kupuje!"


Ispada da je cijena i tehnologija starog 2 godine R7 1800X bolja u svemu (osim u jednom) od tog R5 3600.

Ja na 3600 gledam kao na 8700k sa bonusom od 200 EUR-a koji ti ostane u džepu, tako da svakako ne bih preporučio da se ne kupuje.
Gledano po nekakvoj "isplativosti", 1600 ili 2600 su vjerojatno i bolje kupnje.

Zadnje izmijenjeno od: Exy. 04.08.2019. u 22:22.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 22:57   #955
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Čak su i cijene ostale iste... Ne postoji ništa pemetnije od R5 3600 za 1700kn
Trenutno da, generalno gledajuca zbilja se nema sta pametnije trenutno uzeti ali.. nije ni AMD blesav kao sto nisu ni pojedini kupci koji ce uzeti proc strogo za
namjenu koja im treba a tu je onda Ryzen 1800X za 200€ ipak pobjednik. No nema ga vise po toj cijeni.., computeruniverse, mindfactory.. itd ga nemaju po toj
cijeni kako je Zen2 izasao, zadnje je bilo u Alzi po 201€ kad sam ga i sam uzeo. Vani su cijene blago korigirane za 1800X, taman toliko da ga se ne isplati kupiti...

1. Ryzen 3600 nemos ocat nigdje osim u svemiru.
2. Ryzen 3600 se vise grije od 1800X os na stocku a pogotovo sa PBO.
3. Ryzen 3600 "trazi" skuplji cooler nego 1800X.
4. Ryzen 3600 je u rendanju isti ili mizerno slabiji od 1800X ili zamjenjuju uloge.
5. 1800X na blagih 3.8GHz bjezi u MC 3600 i jos je hladniji...
6. 1800X na 4.0GHz debelo bjezi u MC 3600 i jos je hladniji...
7. "Danas" ima relativno jeftine memorije koja moze raditi i na +3200MHz sa 1800X. ( Hynix C chipovi, CL 16 )

Znaci za 200€za koliko ga se moglu kupiti vani ( a ne kod nas, jer nasi dobavljaci su imali stare zalihe tog proca na lageru dok je
vani cijena bila oko 200€ prije izlaska Zen2 ) ako ti gejmanje nije ni u peti nego vise nesto rendas itd... je 1800X bio bolja kupovina.

Isto tako recimo stavis 3600 da renda 48h i 1800X da renda 48h.., pa 3600 ako se gejmas je sve OK, temperature nikad ne rastu kao sa CB testom itd.. ali u redndanju ako je dugotrajnije ovaj Zen2 izgori

Super proc za gejmanje ma za sve takorec ali dosta problema dolazi s njim, tko vise nesto renda bolje da stedi za Ryzen 7 3700X jer
eto... nabijes dobar cooler na 3600, smanjis mu v-core da ne divlja temp i dobijes sta ? Jos slabije reze u MC nego sto bi trebale biti.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 23:09   #956
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
razbolim se ponekad čitajući sve ovo
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 23:14   #957
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ah, evo da u ovoj temi napišem kakav mi se čini R5 3600, nakon što sam
I da, ja još uvijek imam DVD. Zašto? Zato.

S cim si ovaj lijepi graf dobio, da takonesto napravim kad svoje napokon slozim
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2019., 23:47   #958
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
windowsi mi se ne dizu ni pri 4125 Mhz (all core)
sto je zanimljivo, jer sam uredno vrtio CB na 4100 pri dosta nizim postavkama

tako da u manirama disca zakljucim, da oni koji kukaju da imaju samo 4,15 , bolje da sute
-->
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Evo, probao sam i ja gdje je limit moje 3600-tice.

Treba imati na umu da je to najjeftiniji Ryzen 3xxx i realno je bilo očekivati da će to biti najlošiji komadi sa wafera.

Kako su išle one reklame, biramo samo najbolje dijelove voća za naš jogurt , tako možemo zamisliti bosonogu AMD djevojku kako na nekoj livadi stavlja najbolje komade procesora u jednu košaru, a ove ostale baca po travi i na kraju šalje Discu

Dakle, ovako može raditi normalno, na 1,33V (nije mi se dalo duže stressat). Temperature pristojne.



Za 4300 je bilo potrebno čak 1,43V. Na 1,42 se sruši nakon par sekundi testa. Ali iz priloženog se vidi da su temperature jednostavno previsoke na ovoj voltaži tako da sam brzo prekinuo test. Možda sa nekim ekstremnim hladnjakom, iako sumnjam da bi se isplatilo.


https://valid.x86.fr/ifudpt





Ja na 3600 gledam kao na 8700k sa bonusom od 200 EUR-a koji ti ostane u džepu, tako da svakako ne bih preporučio da se ne kupuje.
Gledano po nekakvoj "isplativosti", 1600 ili 2600 su vjerojatno i bolje kupnje.

LoL , previsoke temp , trazim i gledam i ne vidim, gdje ?
Ja sam fore radi isao sad probati pri 1,387V, LLC extreme, sta cu dobiti kao max... --> windowsi mi se ne dizu ni pri 4125 Mhz (all core)
sto je zanimljivo, jer sam uredno vrtio CB na 4100 pri dosta nizim postavkama

tako da u manirama disca zakljucim, da oni koji kukaju da imaju samo 4,15 , bolje da sute
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 04.08.2019. u 23:52.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 01:28   #959
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Citiraj:
Autor Overclock_freak Pregled postova
razbolim se ponekad čitajući sve ovo
Hahaha takoder.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 09:10   #960
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
windowsi mi se ne dizu ni pri 4125 Mhz (all core)
sto je zanimljivo, jer sam uredno vrtio CB na 4100 pri dosta nizim postavkama

tako da u manirama disca zakljucim, da oni koji kukaju da imaju samo 4,15 , bolje da sute
Baš to, čovjek se buni na temp koje ja imam na 3,9
Rekao bi da ima zlatni primjerak.
Mo je ne može butat na 4.1.
Ali primjetio sam jednu sitnicu u RM kod Exy-a.
Prvo njegov PPT je 225W, a moj 88W, TDC njegov 150A, moj 60A, EDC njegov 175, a moj 90A.
Kako, zašto, gdje?

EDIT: OK, očito je do ploče, vidio RM nekog lika sa c6h i 3900x i kod njega su manje vrijednosti nego kod Exy-a.

EDIT: Evo stress testa kod mene:

-->
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
S cim si ovaj lijepi graf dobio, da takonesto napravim kad svoje napokon slozim
Libre Office Calc (ms excell), koristim to jer iskreno ne želim ni piratizirat govno od ms office-a.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
LoL , previsoke temp , trazim i gledam i ne vidim, gdje ?
Ja sam fore radi isao sad probati pri 1,387V, LLC extreme, sta cu dobiti kao max... --> windowsi mi se ne dizu ni pri 4125 Mhz (all core)
sto je zanimljivo, jer sam uredno vrtio CB na 4100 pri dosta nizim postavkama

tako da u manirama disca zakljucim, da oni koji kukaju da imaju samo 4,15 , bolje da sute
Baš to, čovjek se buni na temp koje ja imam na 3,9
Rekao bi da ima zlatni primjerak.
Mo je ne može butat na 4.1.
Ali primjetio sam jednu sitnicu u RM kod Exy-a.
Prvo njegov PPT je 225W, a moj 88W, TDC njegov 150A, moj 60A, EDC njegov 175, a moj 90A.
Kako, zašto, gdje?

EDIT: OK, očito je do ploče, vidio RM nekog lika sa c6h i 3900x i kod njega su manje vrijednosti nego kod Exy-a.

EDIT: Evo stress testa kod mene:

__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 05.08.2019. u 09:51.
Disco je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na