Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.12.2017., 19:35   #8941
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Kal-EL Pregled postova
Gdje sam ja spominjao mp3 na zvučniku mobitela?
A gdje sam ja spominjao parametre i mjerenja?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2017., 20:19   #8942
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
dobro nemojte se sada zakaciti oko toga.

Morao bih poslusati gramofon na nekom dobrom sistemu, pa istu stvar pustiti sa digitalije na istom sistemu.
tu bi pale sjekire onda
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2017., 20:33   #8943
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Pa pitanje je bilo što je bolje, a ne što je praktičnije
Pitanje je što je vjernije. Gramofon sigurno ne može vjernije reproducirati zvuk nego digitalni nosač (iliti nedostatak istoga).

Ako nešto zvuči toplije ili drukčije, onda je to zbog distorzija koje nisu prisutne u samom masteru/izvoru zvuka.

Da li je gušt otpakirat ploču i stavit je na gramofon, sigurno je.
Dođem u napast imat gramofon samo kad vidim prekrasne covere ploča.

Ali mislim da je bespredmetno raspravljat u kojem slučaju je kvalitetnija reprodukcija.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2017., 21:39   #8944
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Pitanje je što je vjernije. Gramofon sigurno ne može vjernije reproducirati zvuk nego digitalni nosač (iliti nedostatak istoga).

Ako nešto zvuči toplije ili drukčije, onda je to zbog distorzija koje nisu prisutne u samom masteru/izvoru zvuka.

Da li je gušt otpakirat ploču i stavit je na gramofon, sigurno je.
Dođem u napast imat gramofon samo kad vidim prekrasne covere ploča.

Ali mislim da je bespredmetno raspravljat u kojem slučaju je kvalitetnija reprodukcija.
Kao što rekoh, 30 godina mlađa verzija mene bi se potpuno složila s tobom
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2017., 23:28   #8945
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor Kal-EL Pregled postova
Gdje to piše što je bolje? Kojim parametrima je to izmjereno?
Analogni signal je kontinuiran, val izgleda kao sinusoida. Analogni snimak sadrži sve zvukove dok je digitalni signal zbir uzoraka analognog signala. Najjednostavnije rečeno, digitalni snimak imitira analogni i to vrlo uspješno.



Da li je analogni signal vjerniji? Da. Jer živimo u analognom svijetu.

Da li čovjek može odrediti da li se radi o digitalnom ili analognom izvoru? Sumnjam jer je sampling rate jako visok, kod CD-a je broj uzoraka 44100 u jednoj sekundi a to se ipak može izmjeriti.

Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Pitanje je što je vjernije. Gramofon sigurno ne može vjernije reproducirati zvuk nego digitalni nosač (iliti nedostatak istoga).

Baš suprotno.
Ako pričamo o vjernosti odnosno istinitosti informacije (u ovom slučaju zvuka), onda je besmisleno reći da je hrpa jedinica i nula vjernija od stvarnosti. Bez obzira što se radi o ogromnoj količini uzoraka, oni ne predstavljaju stvarnost, nego ju imitiraju. Ne možeš reći da je digitalni izvor vjerniji jer njime ne dobivaš sve informacije stvarnosti.

Zadnje izmijenjeno od: Juan. 04.12.2017. u 23:46.
Juan je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 01:26   #8946
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Juan Pregled postova
Baš suprotno.
Ako pričamo o vjernosti odnosno istinitosti informacije (u ovom slučaju zvuka), onda je besmisleno reći da je hrpa jedinica i nula vjernija od stvarnosti. Bez obzira što se radi o ogromnoj količini uzoraka, oni ne predstavljaju stvarnost, nego ju imitiraju. Ne možeš reći da je digitalni izvor vjerniji jer njime ne dobivaš sve informacije stvarnosti.
Čak i najobičniji 44kHz, 16bit CD ima 26dB veći dinamički raspon od gramofonske ploče. Digitalni snimak je superiorniji u svakom smislu od gramofonske ploče.
I sa digitalnog snimka čuješ sinusoidu, jer DAC sve te nule i jedinice pretvara nazad u analogni zapis, puno preciznije nego je to na ploči.

Ne želim reći da slušanje gramofonske ploče nema svojih prednosti, od samog rituala do cool&sexy faktora i predivnih covera na pločama.
Ali ako je izbor dobiti najkvalitetniji zvuk, najvjerniji izvoru (koliko god taj izvor i bio loše masteriran), onda je izbor digitalan.

P.S. većina novijih ploča je ionako masterirana iz digitalnog izvora, jer su tako snimljeni
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 11:18   #8947
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Pa mislim da zapravo i ovdje vrijedi onaj poučak od prije par stranica "da sva pojačala zvuče isto"

Prosječan gramofon zvuči prosječno (ja ga imam - ProJect Essential), a odličan gramofon zvuči odlično.

Činjenica da LP kao format nema teoretska ograničenja kao što su to imali analogni FM radio ili MC.

No isto tako nema ga ni digitalija, a ima i dvije dosta velike prednosti u odnosu na vinil:
- u zadnje vrijeme dobar sound košta jako malo, u odnosu na ostale formate. Pri tome u prvom redu mislim na računalne izvore/DAC, dok dobar CD player ipak još uvijek košta....
- ne zahtijeva gotovo nikakvo održavanje, za razliku od gramofona kojem u najmanju ruku treba svako toliko mijenjati zvučnicu.
A pojedini, odlično zvučeći modeli, praktički trebaju batlera

Slična stvar je i s lampama koje je netko spomenuo - mogu zvučati zaista odlično (zaboravili smo spomenuti sa TL Festa stvarno cute slovensko PCL pojačalo sa TL fullrange zvučnicima - meni jedan od boljih soundova na showu), al moraš biti spreman na koncentrična razdoblja d***ce oko izmjene cijevi, podešavanja itd.
A sve to i košta, brate, jasno.......
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 12:15   #8948
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Pa mislim da zapravo i ovdje vrijedi onaj poučak od prije par stranica "da sva pojačala zvuče isto"
Pojačala zvuče isto ako su ispravno konstruirana te ne uvode distorzije.
Problem je što neka nisu pa zvuče različito

Isto se odnosi na DAC-ove, žice, interkonekte, AVR-ove itd. Ako su ispravno dizajnirani i ne uvode distorzije, razlike ne mogu biti čujne - jer ih nema.
Ispravno konstruirani DAC od 30 dolara ima jednak output kao ispravno konstruiran DAC od 3000 dolara. I da, postoje ispravno konstruirani DAC-ovi za 30 dolara

Tri su glavna faktora pri reprodukciji zvuka:
1. Nosač zvuka - nažalost, na ovo nemožemo utjecati i postoji hrpa loše masteriranih CD-ova/ploča s velikom dinamičkom kompresijom
2. Zvučnici - koji moraju imati što manja odstupanja u cijelom frekvencijskom rasponu i to:
a) kod direktnog vala koji prvi dolazi do slušatelja i najviše utječe na dojam dobrog zvuka (on-axis response)
b) direktivnost zvučnika, tj. što manje frekvencijsko odstupanje kod dispreziranog vala (off-axis response)
3. Soba, tj. prostor - koja najviše utječe na frekvencije do 400Hz (transient room frequency). Ovo ovisi o samoj veličini, obliku sobe i namještaju. Pravilo je da manje sobe više utječu na zvuk zbog veće količine refleksija. Ovo se da poprilično ispraviti modernim DSP room correction algoritmima, poput Dirac Live-a (radi frekvencijsku i impulsnu korekciju - tj. amplitudnu i vremensku korekciju), Audyssey (koliko znam radi samo frekvencijsku, tj. amplitudnu korekciju) ili neki od proprietary room correction algoritama ugrašenih u pojedine receivere.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 12:43   #8949
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
Meni je cijela hi-fi priča relativno nejasna s obzirom da dolazim iz voda live i studijskog miksanja pa mi je poznavanje elektroakustike centar posla.
Pojačala, DAC-ovi pa čak i zvučne kutije i sobe u biti nebi trebale "Zvučati", trebale bi samo što točnije reproducirati dati signal. Bend, njihovi instumenti i miksanje/produkcija u kombinaciji "Zvuče".

Dakle ako netko voli debel, mesnat i basovit zvuk, onda če uživati kada ga se dovede u tretiranu sobu, napunjenu setom visokokvalitenih studijskih monitora koji bi u idealnom svijetu, mijernom mikrofonu dok sviraju pinknoise pokazali ravnu crtu na RTA analizatoru. Potom se na tim zvučnicima pusti neki bend sa niže štimanim gitarama, gitarskim pojačalima koja dobro sviraju 40-300hz i to bi trebalo bit miksano tako da lowmid i sub spektar blago dominiraju u odnosu na neki prosjek.

U takvom idealiziranom slučaju ta osoba bi možda doživila najbolje moguče slušačko iskustvo.

Međutim u svijetu audiofilije to ne ide tako nego ljudi imaju određeni ukus i onda pokušavaju složiti hi-fi sistem koji u kombinaciji s određenom prostorijom svu glazbu vuče prema zvuku koji oni vole što često ispadne dosta loše.

A ispadne dosta loše zato što,ako voliš jako niske, debele 40-50hz bas linije, onda moraš imat bas gitaru naštimanu tako da su joj fundamentalni harmonici tu negdje, moraš imat mikrofon koji to snimi kako spada i tonca koji je u miks ugurao tog 40-50hz materijala koliko je stalo. Potom se to pusti na monitorima koji su te frekvencije sposobni reproducirat u sobi koja ih ne deformira. I onda je to to.

Ali ne, idemo uzet glazbu koja je zamišljena da bude tanka, svijetla i prezentna, onda je puštat na sistemu koji ima 5dB viška ispod 100hz i sjedit u točki gdje se te frekvencije sumiraju pa govorit mmm što je ovaj sistem lijepo basovit, to je meni po guštu.

Žao mi je samo što takvi ljudi uglavnom ne razumiju što je pravi bas i kada bi im netko jednom demonstrirao pala bi im vilica do poda. A nisam jednom ušteao u sobu s 50 000 kuna hi-fi opreme, gdje na zidovima nema jedan kvadrat akustičkog tretmana jer dotični ne razumije da je to i bitnije od samih zvučnika, i slušao nešto što zvuči klasu lošije od mojih Yamaha HS7 studijskih monitora od 3000kn kad ih se stavi u prostoriju s 10 000kn apsorbera difuzora i bass trapova.

Ista je priča s velikim dijelom poviše navedenog.

Dakle ako se uspoređuju 2 vrhunska DAC-a koja su napravljena kako treba od strane vrhunskih proizvođača koji nemaju veze jedan s drugim. Razlike nebi trebalo biti. Zato što baš kao i s pojačalima a po meni i s zvučnicima. Najbolji komad opreme bi trebao zvučati tako da u signal ne dodaje ništa i da sa signalom ne radi ništa.

A priča s vinilom je totalno smiješna. Vinil ima toliko mana u odnosu na digitalni signal samo što postoje ljudi koji kad čuju krckanje to ih podsiječa na djetinjstvo i bolje dane u životu pa onda tvrde da WAV nikad neče zvučat kao vinil i još za to daju smiješne razloge kao digitalni signal je simulacija i nikad neće bit analogni...

Pa neče ali kad zabiješ sample rate u plafon i to dobar DAC vrati u analogni signal ajde nađi razliku na blind testu...

Samo da, onda on opet prepozna vinil po krckanju pa kaže da mu je to bolje itd...
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 12:44   #8950
thubanx6
Premium
Moj komp
 
thubanx6's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2011
Lokacija: Split
Postovi: 533
I jedan simpatični paradoks.

Ako se uspoređuju dva zvučnika i na njima se pušta loš miks ili glazba producirana tako da vam ne zvuči dobro.

Bolji zvučnik je onaj koji zvuči lošije.
thubanx6 je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 12:52   #8951
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
htio sam baš reč nešto na pragu žan luka... uzmi danas neki dobro zvučeči cd od recimo 5k kn i uzmi stock gramofon za 5k kn i cd će ga vrlo vjerovatno pojest, ali u cjenovno višim sferama to je druga priča.

(po)najbolje zvukove ovog sajma sam čuo upravo sa gramofona, a sva digitalija sa sve većom frekvencijom uzorkovanja stremi upravo analognoj sinusoidi kako je juan rekao.

mene kolega sad već godinama maltretira što se ne prebacim na komp audio, nego se držim redbook-a ko pijan plota, ali eto imam takav sistem di to sve skupa jako dobro funkcionira (nije da nisam probao dac-komp kombinaciju) i još tu ima gušt kad si u jednom periodu života odvojio 100ak kn za nešto što si prije preslušao u mp3 formatu, uvidio da je to muzika koju želiš imati zauvijek i otišao i kupio cd sa coverom, knjižicom, grafikom na samom cd-u etc. isto tako i sa gramofonom samo uz dosta više zajebancije naravno, ali na koncu svega dobiješ neku osobnu satisfakciju jer se danas kod 99% konzumenta glazbe svodi na - prodajem 1tb disk za 200kn, sa muzikom gore za 250kn
syss je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 14:40   #8952
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Vidim da ćemo opet po istom

Postoji nekoliko razina razumijevanja priče oko kućnog slušanja glazbe, ali uglavnom se sve svodi na nekoliko očitih sekvenci koje iz određenih razloga odmah navuku ljude na reakciju ili na stav.

Jedna od očitih su kablovi, oko kojih čim ih netko spomene lome se koplja, a posljedica je to postojanja uistinu nebulozno skupih žica na tržištu.
Druga bi bila općenito cijena koštanja audio komponenti, koje ipak u sebi imaju nekakve dijelove pa su te svađe možda manjeg intenziteta.
Dalje je tu često „topli“ zvuk bilo gramofona, vintage audio receivera ili cijevi, a sad vidimo i „sve zvuči isto“

Borba se u pravilu vodi oko „čuje se“ i „ne čuje se“, te se pri tome potpuno zanemaruje jedna od najočitijih činjenica, a to je da sluh ili bolje mogućnost da čuju neke suptilnije nijanse (ovisno o tome jesu li reproducirane) od čovjeka do čovjeka može samo u nekom prosjeku i statistici biti isti.

Međutim, meni se čini da je temeljni problem –uzrok? – tih prepiranja uopće smještanje navedene tematike u okvire realnih životnih situacija.
Dakle – što je to HiFi ili audiofilija uopće?

Mislim da se svi možemo složiti da je riječ o hobiju, odnosno segmentu potrošačkog društva koji se bavi pitanjima reprodukcije glazbe u kućnim ili - recimo to tako – neprofesionalnim okolnostima.
Odnosno, uvijek je bilo koji tekst (cjenik, u najmanju ruku) vezan uz audio uređaje dio strukture koja se zove „consumer electronics“.

Kad osvijestimo tu činjenicu, onda će nam sve ove nepoznanice i prijepori sjesti na mjesto, jer iz nje i proizlaze odgovori na sva ova pitanja.


Ljudi ne samo da kupuju specijalizirane audio komponente, nego čak i plaćaju velike novce za njih?
Jasno, pa riječ je o hobiju, koji postoji kako bi pojedinci ispunili svoje živote nekim interesima koji nisu vezani uz golo preživljavanje, a demokratsko i liberalno društvo im to omogućava.
Netko se veže uz štapove za pecanje, projektore, lego kocke, akvarije, alu-felge, bicikle, umjetnine…..a netko uz audio komponente.

Ako je netko profesionalno vezan uz proizvodnju glazbenih izdanja, naravno da se ne suočava sa istim pristupom materiji kao oni koji namjenski odvajaju dio svojih prihoda za njih.
Svatko tko je obavljao više poslova u svom životu, zna da je određnim poslovima pristupao sa ljubavlju i entuzijazmom, a određeni je odrađivao preko k…..
Naravno da je ideal da svatko radi ono što voli, no čak i onaj tko većinu svog radnog vijeka provede na takvom poslu zna da je iz ovih ili onih razloga pojedine poslove obavljao samo da prođu.

Nakon što plate skupo svoje komponente, u konačnici dobiju lošiji zvuk nego na živom koncertu ili studiju?
Naravno, teško da je čak i teoretski moguće re-kreirati apsolutno sve uvjete iz koncertne dvorane – kamoli open-air koncert? – u domovima ne samo prosječnih, nego i iznimno bogatih ljudi.
Jasno da možeš, ako imaš mogućnosti, urediti prostor za slušanje u svom domu kao studio odnosno gluhu komoru – no gdje je gušt u tome? Ima i takvih, ali većina ljudi realno radi kompromise sa nekim zajedničkim prostorijama (dnevna soba), a ako i ima posebnu sobu za slušanje većini ne pada na pamet zazidati prozor.
U praksi se dobri rezultati postižu pametno odabranim namještajem (police sa knjigama, tepisi, zavjese) uz eventualni dodatak kakvih namjenskih tretmana prostora.

Teoretski bi sve komponente trebale zvučati isto, obzirom da im je namjena što linearnije pojačati signal male razine (ili digitalni kod) sa nosača zvuka kako bi se isti mogao reproducirati u realnoj glasnoći?
Naravno, no obzirom da se radi o INDUSTRIJI, neki poznati fizikalni efekti koji se javljalju u radu elektronskih ili elektromehaničkih komponenti (distorzije razne vrste uglavnom), riješavaju se obzirom na POSLOVNE PLANOVE proizvođača opreme.

Ako je cilj velikoserijsko pojačalo za 500 eura, jasno je da od uparivanja elemenata (poluvodiči, elektroliti) naručenih od dobavljača neće biti ništa, i da će se primjerci „štancati“ sa što manje troškova .
Ako je riječ o malom manufakturnom proizvođaču, jasno je da neće imati baš veliki budžet za razvoj ili QC proizvoda, ako uopće.
Ako je riječ o tržišno pozicioniranom i marketinški prisutnom proizvođaču kablova, jasno je da će ostvarivati ekstra-profite obzirom na cijenu koštanja repromaterijala.

Moj pristup je da svakako tražim sveti gral reprodukcije u svome domu, ali da nikako sve to ne shvaćam preozbiljno. Ne mislim gledati u studijski tapison dok slušam glazbu, niti mislim razbijati glavu „zvuči li sve jednako i je li sve to prevara i autosugestija“, osim ovako u rekreativne svrhe.
A i to zato što trenutno fakat imam vremena na poslu

Ozbiljne stvari u životu su neke sasvim druge vrste, a od svog hi fi sustava tražim zadovoljstvo, opuštanje i priliku da se u slobodno vrijeme bavim stvarima koje me zanimaju.
Bavljenje svojim hobijem bez nekih pretenzija. Svima to preporučam
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 14:41   #8953
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Ekipa, trebao bih savjet bez previše kompliciranja.

Za par mjeseci mislim kupiti stereo zvučnike za novi stan. Radi se o dnevnoj sobi od cca. 30 m2.
Koristili bi se za slušanje muzike i gledanje filmova, ništa prezahtjevno.

Pošto sam totalni laik za ovu temu, molio bih neki prijedlog.
Budžet je cca. 3000-4000 za zvučnike. Za reveiver nemam pojma iskreno, ali bilo bi poželjno da je neki jeftiniji.

Što se tiče evenutalnih nadogradnji u budućnosti, možda bi se subwoofer stavio. Osim toga iskreno sumnjam.

Mislim sam što se zvučnika tiče ići na Audioengine A5+, a za receiver nemam pojma.

Dakle isključivo novo i dostupno kod nas me interesira. Poželjno da je crne/bijele boje.

Hvala!
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 15:14   #8954
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Dođem u napast imat gramofon samo kad vidim prekrasne covere ploča.
Lako za covere, same ploče su već slikovnice.
Evo jedne moje novije:



Osim toga, neke se rade u malim nakladama, neke su i unikatno otisnute.
Frend je u zadnjih 5 godina skupio oko stotinjak komada, od kojih su neke postale oko 5x vrijednije nego kad ih je kupio.

Ja imam svega nekoliko novijih komada, ali samo bendova i albuma koje stvarno volim i trudim se dobiti potpis benda na cover.

http://www.nme.com/photos/37-of-the-...-owned-1424724
Ima svakakvih perverzija...tipa ovo da je pjevačica ubacila određenu količinu svoje krvi u smjesu vinila, pa su ploče dobile crvene tragove, onda ploče punjene tekućinom...itd.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 05.12.2017. u 16:06.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 15:33   #8955
cro_ryder
cyborg
Moj komp
 
cro_ryder's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: hills of SB
Postovi: 233
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
I da, postoje ispravno konstruirani DAC-ovi za 30 dolara
Ajde nabaci kakav link s primjerom ako te ne mrzi. Rado bih si malo unaprijedio zvuk, a obzirom da su me zvučnici i pojačalo skupa koštali ispod 2k kn i ne vidim smisla u kupovini DAC-a od 100+ eura baš bi mi dobro došlo takvo jeftinije rješenje.
cro_ryder je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 16:22   #8956
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor cro_ryder Pregled postova
Ajde nabaci kakav link s primjerom ako te ne mrzi. Rado bih si malo unaprijedio zvuk, a obzirom da su me zvučnici i pojačalo skupa koštali ispod 2k kn i ne vidim smisla u kupovini DAC-a od 100+ eura baš bi mi dobro došlo takvo jeftinije rješenje.
Evo ti nedavnog primjera gdje je tip radio double blind test:
http://www.diyaudio.com/forums/digit...hatsoever.html

Doduše, uzorak je mali i nije reprezentativan primjerak double blind testa (trebao bi biti veći uzorak).
Vjerujem da ako u google napišeš "DAC double blind test" da ćeš naći dosta primjera koji potvrđuju da razlike nema, osim ako je DAC neispravno konstruiran i uvodi distorziju u izvorni signal.

Ne sjećam se više o kojem je FiiO DAC-u bila riječ, moguće da je ovaj:
https://www.amazon.com/gp/product/B0...hps_bw_c_x_8_w
DAC košta 20 dolara

Ali pročitaj prvih par stranica threda, negdje ima link na točan DAC.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Lako za covere, same ploče su već slikovnice.
Evo jedne moje novije:



Osim toga, neke se rade u malim nakladama, neke su i unikatno otisnute.
Frend je u zadnjih 5 godina skupio oko stotinjak komada, od kojih su neke postale oko 5x vrijednije nego kad ih je kupio.

Ja imam svega nekoliko novijih komada, ali samo bendova i albuma koje stvarno volim i trudim se dobiti potpis benda na cover.

http://www.nme.com/photos/37-of-the-...-owned-1424724
Ima svakakvih perverzija...tipa ovo da je pjevačica ubacila određenu količinu svoje krvi u smjesu vinila, pa su ploče dobile crvene tragove, onda ploče punjene tekućinom...itd.
Meni frend na zidu ima 2 drvene daskice postavljene pod kutem od 90 stupnjeva, na kojima su zataknute 4 gramofonske ploče. Izgleda bolje nego 99% slika
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 16:40   #8957
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
najluđe kaj ja imam u kolekciji je crvena prozirna ploča (ne znam izvođača) i jedna quadraphonic ploča
syss je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 17:06   #8958
cro_ryder
cyborg
Moj komp
 
cro_ryder's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: hills of SB
Postovi: 233
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Ali pročitaj prvih par stranica threda, negdje ima link na točan DAC.
Pogledat ću, hvala za info.


Edit - je, bio si pravu, taj je DAC u pitanju. Evo našao na talijanskom Amazonu, moram sestru organizirat da mi odradi ovo, ne znam beknut talijanski https://www.amazon.it/FiiO-D03K-Tais...ywords=fiio+d3

Zadnje izmijenjeno od: cro_ryder. 05.12.2017. u 17:33.
cro_ryder je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 17:53   #8959
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
Citiraj:
Autor cro_ryder Pregled postova
Pogledat ću, hvala za info.


Edit - je, bio si pravu, taj je DAC u pitanju. Evo našao na talijanskom Amazonu, moram sestru organizirat da mi odradi ovo, ne znam beknut talijanski https://www.amazon.it/FiiO-D03K-Tais...ywords=fiio+d3
Ne šalju k nama...
Ako netko nađe način da naruči, bilježim se za jednog.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 18:04   #8960
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Citiraj:
Autor Juan Pregled postova
Analogni signal je kontinuiran, val izgleda kao sinusoida. Analogni snimak sadrži sve zvukove dok je digitalni signal zbir uzoraka analognog signala. Najjednostavnije rečeno, digitalni snimak imitira analogni i to vrlo uspješno.



Da li je analogni signal vjerniji? Da. Jer živimo u analognom svijetu.

Da li čovjek može odrediti da li se radi o digitalnom ili analognom izvoru? Sumnjam jer je sampling rate jako visok, kod CD-a je broj uzoraka 44100 u jednoj sekundi a to se ipak može izmjeriti.



Baš suprotno.
Ako pričamo o vjernosti odnosno istinitosti informacije (u ovom slučaju zvuka), onda je besmisleno reći da je hrpa jedinica i nula vjernija od stvarnosti. Bez obzira što se radi o ogromnoj količini uzoraka, oni ne predstavljaju stvarnost, nego ju imitiraju. Ne možeš reći da je digitalni izvor vjerniji jer njime ne dobivaš sve informacije stvarnosti.
Imam gramofon na tavanu već 10+ godina neki techics, vjerojatno niš posebno. Na sustavu koji sam onda imao meni je mp3 zvučao bolje zato je i završio gore. Jel s njim nešto ne valja, jel su ploče bile zguljene ne znam. Po meni to je puno zajebancije za upitne zvučne dosege.
Skidao sam i neke vinyl ripove za probu, neki su bili dosta primamljivi zvučno nekako ugodniji, ali flac mi zvuči detaljnije.

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
htio sam baš reč nešto na pragu žan luka... uzmi danas neki dobro zvučeči cd od recimo 5k kn i uzmi stock gramofon za 5k kn i cd će ga vrlo vjerovatno pojest, ali u cjenovno višim sferama to je druga priča.

(po)najbolje zvukove ovog sajma sam čuo upravo sa gramofona, a sva digitalija sa sve većom frekvencijom uzorkovanja stremi upravo analognoj sinusoidi kako je juan rekao.

mene kolega sad već godinama maltretira što se ne prebacim na komp audio, nego se držim redbook-a ko pijan plota, ali eto imam takav sistem di to sve skupa jako dobro funkcionira (nije da nisam probao dac-komp kombinaciju) i još tu ima gušt kad si u jednom periodu života odvojio 100ak kn za nešto što si prije preslušao u mp3 formatu, uvidio da je to muzika koju želiš imati zauvijek i otišao i kupio cd sa coverom, knjižicom, grafikom na samom cd-u etc. isto tako i sa gramofonom samo uz dosta više zajebancije naravno, ali na koncu svega dobiješ neku osobnu satisfakciju jer se danas kod 99% konzumenta glazbe svodi na - prodajem 1tb disk za 200kn, sa muzikom gore za 250kn
100 ljudi 100 ćudi, ja sam odmah krenuo s computer audiom, bilo mi je jeftinije i jednostavnije. Kupim si cd od nekih umjetnika za koje smatram da im treba i zaslužuju podršku, ali stoje na polici neotvoreni eventualno pogledam materijal koji ima unutra.
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 18:47   #8961
cro_ryder
cyborg
Moj komp
 
cro_ryder's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: hills of SB
Postovi: 233
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ako netko nađe način da naruči, bilježim se za jednog.
http://hd-multimedia.com/proizvodi/f...erter/?lang=hr

Ubio se skoro tražeći okolo po internetu a ono ima i kod nas. I to ne puno skuplje.
cro_ryder je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 19:05   #8962
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
Citiraj:
Autor cro_ryder Pregled postova
http://hd-multimedia.com/proizvodi/f...erter/?lang=hr

Ubio se skoro tražeći okolo po internetu a ono ima i kod nas. I to ne puno skuplje.
Odlično! Hvala.

Da provjerim samo...

SPDIF Out (komp) na Optical In (FiiO)
pa
Slušalice (Sennheiser HDR 120 II) na 3.5mm Line Out (FiiO)
Zvučnike na činčeve

I to je to
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 19:26   #8963
cro_ryder
cyborg
Moj komp
 
cro_ryder's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: hills of SB
Postovi: 233
Pa nisam baš siguran, kaže using directly on headphone is not recomended. http://www.fiio.net/en/products/7

Mislim da tebi treba ovako nešto s pojačalom za slušalice http://hd-multimedia.com/proizvodi/fiio-k1-2/?lang=hr al sačekaj radije nekog stručnijeg da potvrdi.
cro_ryder je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 19:45   #8964
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor cro_ryder Pregled postova
Pogledat ću, hvala za info.


Edit - je, bio si pravu, taj je DAC u pitanju. Evo našao na talijanskom Amazonu, moram sestru organizirat da mi odradi ovo, ne znam beknut talijanski https://www.amazon.it/FiiO-D03K-Tais...ywords=fiio+d3
Pa vjerojatno ima i drugih pristupačnih DAC-ova, ne mora biti baš taj. Tog sam se sjetio jer sam nedavno čitao taj thread.

Disclaimer: ne posjedujem DAC, za zvučnike koristim receiver, a u laptopu mi je dovoljno dobar integrirani DAC
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 20:06   #8965
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ja imam Fiio E10, ne znam kako bih ga spojio na receiver...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 20:40   #8966
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ja imam Fiio E10, ne znam kako bih ga spojio na receiver...
Zašto ti treba s receiverom? DAC u receiveru ti nije dobar?
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 21:13   #8967
Kal-EL
Premium
Moj komp
 
Kal-EL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 478
Pao je na priču kako ima razlike u tome..
Kal-EL je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 21:48   #8968
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
A zašto bi mu bio dobar?
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2017., 22:59   #8969
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Zašto ti treba s receiverom? DAC u receiveru ti nije dobar?
uvijek volim probati ima li kakve razlike, znam da je gubitak vremena

Citiraj:
Autor Kal-EL Pregled postova
Pao je na priču kako ima razlike u tome..
ne padam ja tako lako. Previse mi godina u guzici i poslusane opreme da bih padao na bajke kakve se ovuda po forumu pisu a i opcenito "hifisti" pricaju neke svoje subjektivne obzervacije

Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
A zašto bi mu bio dobar?
i ja se pitam

ja bi hifu usporedio sa dobrim autom. kupis posteno i posteno se vozis, a onda kada krenes u tuning (citaj: mijenjati kablove, pa intekonekte, pa dac jedan pa drugi pa treci) samo prebacivas iz supljeg u prazno, a dobitak ili gubitak je vrlo subjektivan. Subjektivni dojmovi oko promjena kablova je ko kada ekipa stavi "sportski" filter zraka, pa motor pocne brecati, dobivas dojam da auto ide bolje, ali u biti ide jednako. Pa onda stavis drugi filter, s kojim se malo drugacije cuje, ali opet ide jednako. tako i hifa, dok god imas isti set zvucnika i isto pojacalo, drkanje po kablovima je cisti subjektivni dojam, ali neke drasticne promjene ili pomak u zvuku neces imati. Dok ne promijenis zvucnike

Zadnje izmijenjeno od: Gabre. 05.12.2017. u 23:05.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2017., 09:48   #8970
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
Ekipa, trebao bih savjet bez previše kompliciranja.

Za par mjeseci mislim kupiti stereo zvučnike za novi stan. Radi se o dnevnoj sobi od cca. 30 m2.
Koristili bi se za slušanje muzike i gledanje filmova, ništa prezahtjevno.

Pošto sam totalni laik za ovu temu, molio bih neki prijedlog.
Budžet je cca. 3000-4000 za zvučnike. Za reveiver nemam pojma iskreno, ali bilo bi poželjno da je neki jeftiniji.

Što se tiče evenutalnih nadogradnji u budućnosti, možda bi se subwoofer stavio. Osim toga iskreno sumnjam.

Mislim sam što se zvučnika tiče ići na Audioengine A5+, a za receiver nemam pojma.

Dakle isključivo novo i dostupno kod nas me interesira. Poželjno da je crne/bijele boje.

Hvala!
30 kvadrata je dosta veliki prostor koji zahtjeva veće zvučnike kako zvuk ne bi bio tanak. Samostojeće, dakle, obzirom da je pitanje ima li većih bookshelfa pristupačne cijene.

Ovi Audioengine su po svojoj prilici (pre)mali zvučnici za taj prostor, eventualno bi na njih mogao prikopčati subwoofer, najbolje njihov pripadajući al kolko vidim to je još 350 dolara iber.

Isto tako, oni su aktivni odnosno imaju ugrađeno pojačalo pa ti za njih ne treba nikakvo pojačalo nego samo izvor zvuka.

No ne znam gdje si vidio da se kod nas prodaju?

Ako ćeš ići na klasične pasivne zvučnike i slušati glazbu u prvom redu, ne treba ti AV receiver nego stereo pojačalo, oportuno bi bilo uzeti neko sa digitalnim ulazima da riješiš relativno kvalitetno izvor zvuka.

Nisi napisao na što bi puštao glazbu?

Za preporuke osnovnih serija zvučnika pogledaj malo više odgovore kolegi koji je kupio Onkyo receiver.
jean luc je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na