Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.05.2010., 01:46   #1
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Kalibracija baterija

Uvod

Kalibracija baterija bi u prijevodu značila punjenje baterije do njezinog najvećeg kapaciteta i resetiranje mjerača napunjenosti kako bi vrijednost pokazao što točnije.

Slika 1: Baterija za jedan od HP notebooka



Zašto se to radi?

Windowsov pokazivač baterije iz system traya možda neće prikazati kako treba tu vrijednost, pogotovo ukoliko je notebook novi, nije korišten duže vrijeme ili se često puni i prazni u kratkim intervalima.

Slika 2: Power status

Ako mjerač postane netočan, možete upotrijebiti jedan od dole navedenih načina za kalibraciju baterija.

Napomena: vodič je napisan za Windows Vistu i 7 jer mislim da danas većina ljudi koristi jedan od ta dva operativna sustava. Neću posebno pisati za XP, ali postupak je vrlo sličan.



Kalibracija baterije dok je notebook u upotrebi

Ciklus kalibracije zahtjeva potpuno punjenje i zatim potpuno pražnjenje baterije. Tijekom tog procesa, power management mora biti isključen kako bi omogućio da se baterija potpuno isprazni. Slijedite ove korake kako bi kalibrirali bateriju. Kalibracija može trajati i do 5 sati, ovisno o starosti baterije i konfiguracije računala.
1. Spremite sve dokumente u kojima radite kako ne biste ostali bez njih.

2. Spojite adapter za napajanje i pustite da se baterija napuni do kraja.

3. Odspojite adapter s notebooka.

4. Otvorite Power Options preko Start > Control Panel > Power Options ili jednostavno utipkajte Power Options u Search polje i stisnite enter.

5. Kliknite Create a power plan na sidebaru s lijeve strane prozora.

6. Točkicu stavite na power plan sa što nižom potrošnjom energije i pod Plan name polje napišite Battery Calibrator.

7. Stisnite Next.

8. Odaberite Never za sve vrijednosti koje se nude i smanjite osvjetljenje ekrana na minimum.

9. Stisnite Create kako bi prihvatili postavke i omogućili bateriji da se što više i bolje isprazni.

10. Aktivirajte taj novi power plan jer je potreban za sljedeći korak.

11. Budući da Vista i 7-ica ne daju da se za Critical Battery Action stavi Do Nothing nego isključivo Sleep, Hibernate ili Shutdown, morat ćete se poslužiti batch fileom iz priloga. Skinite ga, pokrenite i on će to polje promijeniti u Do Nothing.

Slika 3: Advanced Power Settings

12. Isključite sve nepotrebne uređaje uključujući bluetooth, WLAN, WWAN, USB periferiju i slično te zatvorite ekran kako bi što više usporili pražnjenje.

13. Pustite da se baterija isprazni i notebook se ne isključi.
Baterija je sada kalibrirana i pokazivač napunjenosti bi morao biti točan.
14. Ponovo spojite punjač, pričekajte koju minutu i uključite notebook.

15. Nakon kalibracije, odite ponovo u Power Options (korak 3) i power plan vratite na onaj koji je prije bio aktivan.


Kalibracija baterije dok notebook nije u upotrebi

Ciklus kalibracije zahtjeva potpuno punjenje i zatim potpuno pražnjenje baterije. Tijekom tog procesa, power management mora biti isključen kako bi omogućio da se baterija potpuno isprazni. Slijedite ove korake kako bi kalibrirali bateriju. Kalibracija može trajati i do 5 sati, ovisno o starosti baterije i konfiguracije računala.

Napomena: Nemojte koristiti notebook tijekom kalibracije.
1. Isključite sve nepotrebne uređaje uključujući bluetooth, WLAN, WWAN, USB periferiju i slično.

2. Isključite računalo.

3. Spojite punjač i pustite da se baterija napuni sve dok LED ili neki drugi pokazivač ne kaže da je baterija do kraja napunjena.

4. Uključite računalo.

5. Pritišćite tipku F8 dok se ne pojavi Advanced Boot Options izbornik.

6. Strelicama gore i dole iznačite Safe Mod i stisnite enter.

7. Odspojite punjač s notebooka i zatvorite ekran.

8. Pustite da se baterija isprazni i notebook se ne isključi.
Baterija je sada kalibrirana i pokazivač napunjenosti bi morao biti točan.
9. Ponovo spojite punjač, pričekajte koju minutu i uključite notebook.

10. Nakon kalibracije, odite ponovo u Power Options (korak 3) i power plan vratite na onaj koji je prije bio aktivan (ukoliko ste ga u ovom koraku mijenjali, ali nije bilo potrebe).


Koliko često moram raditi kalibraciju?

Tu nema nekog posebnog pravila, ali preporučljivo je barem jednom mjesečno ukoliko se baterija često koristi. Ako rijetko radite na bateriji, kalibraciju napravite svaka 3-4 mjeseca ili nemojte uopće koristiti bateriju. Napunite je na cca 40% te arhivirajte na hladnije i mračnije mjesto. Uzmite u obzir da potonjim postupkom ostajete bez "UPS" funkcije ukoliko nestane električne energije.



Što ukoliko je očitanje i dalje netočno?

Pokušate reinstalacijom baterije preko Device Managera.
1. Spojite notebook na punjač.

2. Kliknite Start, u Search polje upišite Device Manager i stisnite enter.

3. Kliknite na + pored Batteries.

Slika 4: Device Manager

4. Deinstalirajte sve stavke naziva Microsoft Battery ili slično, ali nikako Microsoft AC Adapter!

5. Dok notebook radi, izvadite pa nakon nekoliko sekundi vratite bateriju natrag.
Baterija je sada reinstalirana.

Ukoliko ni ovo ne pomogne, pogledajte postoji li kakav program za dijagnostiku baterije od proizvođača notebooka, moguće da je baterija neispravna i u tom slučaju morate je reklamirati ili kupiti novu. Jamstvo na većinu današnjih baterija je jednu godinu.

Slika 5: HP Battery Check
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 07.01.2020. u 00:29.
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2010., 13:52   #2
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Dajte stavite ovo kao sticky,jedva sam je nasao.
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.07.2010., 01:36   #3
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Neki dan sam dobio jednog Acera kojem je baterija prije kalibracije trajala 1:00 h. Nakon prve kalibracije, trajanje se produžilo na 2:13 h, a nakon druge na 2:26 h. Mislim da dalje više nema smisla jer ne bih dobio ništa.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2010., 10:02   #4
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Ako proizvođač laptopa nudi aplikaciju za kalibraciju, iako praktički rade istu stvar, onda bolje nju koristiti. Kao npr. ona od IBM-a, iako sam probao i ovo i radi odlično. Nije mi jasno kako proizvođači nisu u stanju ovo napraviti kroz svoj power managment, pa to je obvezno štivo za laptop.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2010., 12:00   #5
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
i nakon kalibracije, everest mi pokazuje istrošenost baterije 0%
a za dva mjeseca bit će joj 2 godine
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2010., 15:28   #6
Alex1
Premium
Moj komp
 
Alex1's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Krapinsko-Zagorska županija
Postovi: 168
Kod mene nakon šta ispraznim bateriju do kraja(lap se ugasi) potom napunim, smanji mi se kapacitet. od 88800, a sad mi je total 30784.
Alex1 je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2010., 14:03   #7
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
odradio dva ciklusa kalibracije, ali power metar je i dalje u banani, a ne nudi mi da uninstaliram bateriju u device manageru. ako prebacim na do nothing, dođe do 7% baterije, i onda radi tako jos dosta vremena,... ima netko ideju kako izbrisati bateriju iz device managera?
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2010., 01:42   #8
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Zanimljiva stvar oko HP Battery Checka za Windows Vistu i Windows 7. Bio sam na GO 20 dana i nisam koristio laptop nego sam ga ostavio doma. Kad sam se vratio baterija je doslovno prepolovila trajanje. Pokrenem HP BC i aplikacija javi da je baterija spremna za odstrel (Replace 30) i da je na 33% početnog kapaciteta. Ja lud jer je baterija skoro pa nova - stara 4 mjeseca. Odradim prvu kalibraciju, pokrenem BC - kapacitet se poveća na 44%. Status je opet na Replace. Odradim drugu, a kapacitet se poveća na 56% i sad javlja status OK. Cycle Count na 69.

Tko je tu lud?

Navodno je aplikacija točna u 99% slučajeva, a i navodno javlja kad je bateriju potrebno kalibrirati.

Vodič je odličan ali mislim da bi trebalo navest samo da se postavi opcija Choose what closing lid does u Do nothing tako da lap ne ode u sleep kad se zatvori ekran i može pomalo trošit bateriju .

Zadnje izmijenjeno od: tutix. 30.08.2010. u 01:50.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2010., 18:21   #9
Alex1
Premium
Moj komp
 
Alex1's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Krapinsko-Zagorska županija
Postovi: 168
evo danas ujutro nešto zablokao lap i nisam ga mogao isključiti, pa sam odpojio punjač nek se ugasi kad se bat isprazni dok se ne vratim s posla i vidi sad stavim na punjač piše Total Capacity 35994, a jučer je bilo na 30784. mora da negdje griješim,pa se bat ne isprazni do kraja.
Alex1 je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2010., 16:23   #10
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Imam HP compaq 6720s i skinuo sam ovaj program ili neki sličan tom uglavnom od HPa i u njemu mi kaže da je baterija ok samo da ju je potrebno kalibrirat, u windowsima piše da je 100% puna kad je na punjaču jel jedino tako i može radit.Pročito sam ovaj post pa reko ajde idem kalibrirat ja to, al kod mene se javlja sljedeći problem, čim ga iskopčam iz punjača on se izgasi, dali je to znak da je baterija riknula il nešto drugo, jel čudno mi je kako piše u tom programu da je sve ok samo je potrebno kalibrirat, zar nebi onda trebalo pisat battery fail il tako nešto ako je do baterije, a ne da ju je potrebno samo kalibrirat? Dali je netko imao možda slično nešto pa da zna šta je, baterija je stara jedno 2-3 godine.
Jedino šta još nisam probao je izmjerit multimetrom jel moram neko željezo malo nać da gurnem jel mi onaj ispitivač od multimetra nemože unutra pa ću još i to vidit.

P.S
nadam se da nisam otišo OT.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 11.12.2010. u 17:46.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.12.2010., 02:17   #11
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Još da si rekao koje Windowse imaš, bilo bi super.

Uglavnom, reinstaliraj bateriju i napravi si profil u kojem se notebook neće isključiti kad baterija padne ispod neke granice. Jednostavno stavi na "do nothing", isključi sve što ti ne treba, smanji brightness na minimum, ištekaj punjač i pusti notebook da se sam isključi, a za to vrijeme se ti zabavljaj B.net routerima. Možeš mjeriti vrijeme nekom štopericom tek toliko kako bi vidio koliko dugo će raditi.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2010., 12:21   #12
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Windows 7 Pro.
Al ona ne padne ispod nikakve granice, ona je stalno 100% kad je na punjaču ,al kad izvučem punjač lap. se odma gasi.Zaboravio sam reć da je ovo novo instaliran OS. prije je bila Vista i ista stvar se događala,a ništa poigrat ću se danas s tim svim pa javim šta sam sve isprobo.A moja bitka sa b.netom je moja stvar


EDIT:
Baterija je riknula,riješeno.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 12.12.2010. u 21:24.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2011., 02:47   #13
Hrky15
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 14
Imam jedno pitanjce...

Baterija mi je uvijek izvan laptopa osim kada ga prebacujem iz sobe u sobu kako ga nebi morao stavljati u hibernaciju i ponovno čekati paljenje iz nje...

Kod tog prebacivanja se desi da je neko vrijeme (oko 20-30 sekundi) baterija spojena na adapter te kreće njezino punjenje i nakon toga ju izvadim i više ne koristim.

Pa me zanima šteti li to kratko punjenje bateriji ili je sve OK.

Hrky15 je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2011., 11:47   #14
sentenced-1989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Novska/Varazdin
Postovi: 23
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
ili nemojte uopće koristiti bateriju. Napunite je na cca 40% te arhivirajte na hladnije i mračnije mjesto. Uzmite u obzir da potonjim postupkom ostajete bez "UPS" funkcije ukoliko nestane električne energije.
nije samo da ostajes bez upsa.

koliko sam skuzio vecina laptopa "treba" bateriju, jer zbog naponskih spikova u nasoj dragoj "struji" će ti prije baterija riknuti ako je imas nego sto ce ti spaliti maticnu, pa ako je tak i tak ne koristis, zasto onda riskirati da ti laptop ode?
sentenced-1989 je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2011., 12:53   #15
Enter Sandman
dark paradise
Moj komp
 
Enter Sandman's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 546
Malo sam čitao po netu i većina se slaže da takozvanu kalibraciju ne treba raditi do 0%. već je dovoljno do kud daju winsi..
Kad se prazni do kraja više šteti bateriji neg što koristi, tj. čak će i smanjiti kapacitet i povećati wear nego što je prije bio. (isprobano)
To možda vrijedi za starije tipove baterija ali svi novi laptopi idu na Lion (i neke novije) a one ne vole prevelika pražnjenja, takozvana duboka.
Za kalibriranje je dovoljno maknuti ACPI (radi resetiranja), raditi na laptopu ili ne, te pustiti da se isprazni i onda ga ugašenoga napuniti do kraja (može se i nešto duže ostaviti da puni nakon kraja - ne znam dal ima smisla)

U biti je to najbolje raditi po uputstvima (ako ih ima) proizvođača.
Ja sam ovo više manje vidio u praksi tako da mogu potvrditi barem u svome slučaju.
Enter Sandman je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2011., 13:34   #16
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Nije to totalno pražnjenje, ostane u njoj dobrih 9 V, ako ne i više, dok se potpuno ne isključi. Kapacitet se smanji u slučaju da prečesto radiš kalibraciju. Ona se radi samo kad skužiš da ne čita dobro vrijeme ili kapacitet ili da premalo traje.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2011., 11:27   #17
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
Moze li mi netko objasniti, laik sam sto se tice baterija, sto znaci kapacitet punjenja?
Evo slika:


Laptop je hp 4720s, kupljen prije par mjeseci. Jucer sam radio kalibraciju bat, ali muci me sto pise kapacitet punjenja 93%, da li bi ta vrijednost trebala biti veca?

Inace bat uredno drzi, na full napunjenosti pise mi 5- 6h autonomije

Zahvaljujem!
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 01:02   #18
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Trenutna napunjenost baterije? Prebaci na engleski, vjerojatno je prijevod debilan.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2011., 16:51   #19
Hazarder
Registered User
Moj komp
 
Hazarder's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sisak
Postovi: 27
7% otišlo u par mjeseci, s obzirom da je relativno jeftina, nije ništa prestrašno. Meni je otišlo 6% u 6 mjeseci s toshiba satelliteom c650-16r a poprilično sam je pazio. Susjedu nakon godine i pol drzi punih 26 minuta na e-machinesu :S
Hazarder je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2011., 19:59   #20
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
Meni na FS nakon 4 godine drži preko dva sata, a kao nova je bila oko 2,5 sati. Dok na lenovo edge 13 je svaki mjesec gubila postotak-dva.

High end laptopi high end baterija, iako nije pravilo.
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2011., 09:18   #21
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
dali postoji kakav program ili sl. koji smanjuje potrošnje energije iz baterije ?
kao što postoje za mobitele , tak da kao dulje traje baterija ?

tnx
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2011., 18:28   #22
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
A što fali ugrađenom power managementu, pogotovo u Windows 7? Možeš namjestiti i više od onoga što ti treba...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2011., 21:23   #23
Omerta
Premium
Moj komp
 
Omerta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Grobnik - Rijeka
Postovi: 3,243
Sto vise zdere resurse/bateriju? - kad sam na netu preko WiFi-a ili kad je lap spojen na mreznu?
__________________
We are the best, *uck all the rest.. MiR
Odgovoran trgovac:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Omerta je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2011., 21:32   #24
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Wifi više ždere, naravno.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2011., 20:18   #25
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Imam jednu kratko pitanje, pa da ne otvaram novu temu.

Zna li netko program, a da nije klasična štoperica , koji samo mjeri realno vrijeme koje je prošlo od kad je prijenosnik maknut s punjenja, odnosno kada autonomno radi na bateriju, tj. koliko dugo je autonomno radio na bateriji. Dakle treba mi samo takav klasičan timer, bez ikakvih dodatnih benchmarka/opterećivanja i sličnog, nešto poput onog što Android ima integrirano u sebi "23h 51m 13s since unplugged".

Na webu nisam uspio naći ništa korisnog. TIA!
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2012., 22:46   #26
Mangusta
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Pored mora
Postovi: 5
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
12. Isključite sve nepotrebne uređaje uključujući bluetooth, WLAN, WWAN, USB periferiju i slično te zatvorite ekran kako bi što više usporili pražnjenje.
Mi može netko objasniti ovo? Ne shvačam zašto je bitan tempo kojim se baterija prazni tj. što dobijem sporijim pražnjenjem. Pročitao sam više tutoriala o kalibraciji baterija i ovo je jedini u kojemu se savjetuje što sporije pražnjenje.
Mangusta je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2012., 11:44   #27
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Tako se bolje isprazni. Još jednom napominjem, ne radite kalibraciju često nego samo kad uočite da nešto nije u redu s baterijom. Prečesta kalibracija joj značajno skraćuje vijek trajanja.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2013., 20:04   #28
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Ispada da baterije nije pametno puniti do vrha i prazniti do kraja
http://tehnoklik.net.hr/vijesti/ako-...ubiti-bateriju
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2013., 21:40   #29
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ispada da baterije nije pametno puniti do vrha i prazniti do kraja
http://tehnoklik.net.hr/vijesti/ako-...ubiti-bateriju
c/p sa Wired članka, a i ništa posebno novo..

Ali čini mi se kao da jedna stvar nije uzeta u obzir - s držanjem na 40-80% popunjenosti, istina, dobiješ više ciklusa, no svaki ciklus sad "traje" kraće - 40% kapaciteta baterije.
Naravno da je matematika kompliciranija od toga, no nekako mi se čini da zanemaruju tu činjenicu.
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better

Zadnje izmijenjeno od: daxxx88. 30.09.2013. u 21:46.
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2013., 21:49   #30
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ne znaš jesu veći tardovi u wiredu ili c/p u net.hr... zapravo dobro, nije fer, znamo ko su veći tardovi.

postoji program za win koji kontrolira te optimizira lifespan baterije i zove se kupi-lenovo-laptop-koji-ima-propisni-power-management i implementira se već valjda 10ak godina.

prokleti populistički senzacionalizam.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na