Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2021., 09:43   #151
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Digni mu najam.

Porez se plaća:
Najam * 0,7 * 0,1 * (1+prirez općine)

Tebi je prirez 10% tako da je ukupni porez 7,70%.

I samo info. Po novom, ako želiš biti u sustavu PDV-a (pretpostavljam da želiš ... d.o.o. ...), neće ti dozvoliti dok te ne obiđe porezna i malo popriča s tobom zašto ti to želiš. Valjda su imali puno prevara gdje se otvori nova firma, nabije dug PDV-a i pobjegne.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2021., 11:57   #152
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Digni mu najam.

Porez se plaća:
Najam * 0,7 * 0,1 * (1+prirez općine)

Tebi je prirez 10% tako da je ukupni porez 7,70%.
Me ne, ova cifra je naš osobni dogovor oko troškova i svega ostalog, nije u svrsi izvlačenje novca iz firme. Firma mu je ko oko u glavi tako da sve ostaje na računu firme, najradije si ne bi isplačivao ni plaću 🤣
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 14:46   #153
definho
Premium
 
definho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: /
Postovi: 155
gdje je trenutno najbolje otvoriti bankovni racuna za potrebe obrta? Internet bankarstvo obavezno?
__________________
Respect the Raise...!
definho je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 14:53   #154
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Dokle god nemaš neki kredit kod njih, minus, kreditne buisiness i slicno, svaka je ista ili slicna. Ako odlucis to imati negdje, izbjegni Zagrebačku.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:10   #155
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Kratko pitanje - kako friški jdoo ili doo (bez zaposlenih) može preživjeti par mjeseci bez prihoda ? Pozajmice od osnivača/fizičke osobe ? Temeljni kapital ?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:25   #156
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Oboje. Imaš temeljni od 20.000kn ako si ga uplatio. Troškovi su ti knjigovodstvo, banka i plaće ako imaš. Ako nemaš plaće, to je par sto kn mjesečno.

Inače, možeš od temeljnog platiti i npr. trošak otvaranja tvrtke i javnog bilježnika ako žele pričekati da se osnuje tvrtka da ti fakturiraju.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 15:52   #157
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
Pitanje: Paušalni obrt i prodaja robe

Imam paušalni obrt i ne prodajem robu nego samo usluge. Povremeno mi ekipa dođe s idejom da im sastavim neku konfiguraciju i da naplatim sve što treba.

Uglavnom im preporučim gdje da naruče i onda ja sastavljam.
A neki bi odmah meni sve uplatili pa da ja to rješavam - e, a time se ne bavim, znači ne kupujem robu da bih je preprodao.

U slučaju da ipak odlučim proširiti djelatnost i na to, iako sumnjam, što trebam registrirati da bi sve bilo po PS-u? Hvala.
flajpan je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 15:59   #158
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor flajpan Pregled postova
Imam paušalni obrt i ne prodajem robu nego samo usluge. Povremeno mi ekipa dođe s idejom da im sastavim neku konfiguraciju i da naplatim sve što treba.

Uglavnom im preporučim gdje da naruče i onda ja sastavljam.
A neki bi odmah meni sve uplatili pa da ja to rješavam - e, a time se ne bavim, znači ne kupujem robu da bih je preprodao.

U slučaju da ipak odlučim proširiti djelatnost i na to, iako sumnjam, što trebam registrirati da bi sve bilo po PS-u? Hvala.
Imam i ja paušalni obrt i bavim se isključivo servisom bicikala (nemam prodaju). U sklopu servisa mogu ugrađivati i mijenjati nove rezervne dijelove, ali na račun ne pišem samo dio kao dio nego ugradnja/zamjena/podešavanje kao npr, "ugradnja stražnjeg mjenjača xxx". Tu naplatim i ruke i dio kao jedna cijelina i to je sve po ps-u tj. zakonu.

Po meni i ti bi mogao to kao uslugu naplatiti, recimo slaganje računala ili servis računala ali isključivo da ti to radiš i naplatiš uslugu a ne da prodaješ direktno dijelove.
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 16:42   #159
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor flajpan Pregled postova
Imam paušalni obrt i ne prodajem robu nego samo usluge. Povremeno mi ekipa dođe s idejom da im sastavim neku konfiguraciju i da naplatim sve što treba.



Uglavnom im preporučim gdje da naruče i onda ja sastavljam.

A neki bi odmah meni sve uplatili pa da ja to rješavam - e, a time se ne bavim, znači ne kupujem robu da bih je preprodao.



U slučaju da ipak odlučim proširiti djelatnost i na to, iako sumnjam, što trebam registrirati da bi sve bilo po PS-u? Hvala.
Ako si paušalac, bježi od prodaje robe. Zakomplicirati ćeš si život, i samo nabijati prihod bez neke zarade.

Ako baš hoćeš nekome kupovati komponente, kupuju kao fizička osoba, iako ne kužim kako je to kad imaš obrt koji je isto ti.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 17:57   #160
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
Ma da, bolje je tako, neću komplicirati stvari
flajpan je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 13:51   #161
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
@flajpan

jesi ti onda šta riješio sa ovim svojim upitom, paušalom i prodajom robe

Plan mi je otvoriti paušalni obrt (zaposlen sam kod drugog poslodavca). Većinom raditi samo uslugu, ali bi bilo tu i prodaje robe. Posla nebi bilo previše (novčano), ajmo reći do 10000eur.

Malo sam gledao, i davanja su nekih 350Eura godišnje ako se ništa ne radi. Ima li tko kakva iskustva, savjete, razloge za i protiv.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 15:28   #162
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor SaleFFS Pregled postova
Imam i ja paušalni obrt i bavim se isključivo servisom bicikala (nemam prodaju). U sklopu servisa mogu ugrađivati i mijenjati nove rezervne dijelove, ali na račun ne pišem samo dio kao dio nego ugradnja/zamjena/podešavanje kao npr, "ugradnja stražnjeg mjenjača xxx". Tu naplatim i ruke i dio kao jedna cijelina i to je sve po ps-u tj. zakonu.

Po meni i ti bi mogao to kao uslugu naplatiti, recimo slaganje računala ili servis računala ali isključivo da ti to radiš i naplatiš uslugu a ne da prodaješ direktno dijelove.
Znam da je post iz naftalina ali sad tek vidim jer je frisko bumpana tema.

Znaci ti recimo kupis lanac za 30E, bilo gdje jer si u pausalu pa nemas nista od ulaznih racuna.
Onda izdas racun za zamjenu lanca koju naplacujes 15E za koliko? 15 ili 45E?
Jer ako ukljucis 30E lanca cini mi se da ces vrlo brzo izaci iz pausala. Plus ne znam kaj s garancijom za dijelove, to sam onda moras hendlat ili das ekipi racun gdje si kupio lanac pa nek se oni brinu oko toga?