Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.11.2007., 15:36   #1
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
Sam svoj majstor

Zadnjih pol godine sam koristio sve komponente na stolu (dakle bez kucista) i jedina komponenta u kompu koja se čula je bio HDD.

Pošto zelim necujan komp poceo sam malo razmisljati i guglati (dosta toga ima na SPCR-silentpcreview.com) kako bi to izveo i dosao do zakljucka kako bi trebao HDD u nekakvu kutiju staviti i omotati onom "spuzvom" za smanjenje buke/šuma.

Razmisljao sam ili uzeti antec P180 ili napraviti drveno kuciste sam.

Ipak sam se odlucio sam napraviti kuciste jer ipak je to dosta jeftinije...

napravio sam mjere (kutije u koju ide HDD, i "kucista") i krenuo u kupovinu (mjere sam dao izrezati u furniru, a koristio sam iveral...)

- spuzve
- keksi (to spaja stranice kucista)
- stroj za busenje rupa di idu keksi je imao curin tetak pa mi je to super posluzilo
- ljepilo
- guma koja ce nosit HDD
- stranica koja ide na vrh sam odmah odlucio da ce biti od plexiglasa jer sam naviko da imam uvid sto se dogada na maticnoj

Najbitnija je bila funkcionalnost... dakle zbuksati taj HDD što više da bude što tiši jer sam i sam znao da nikako nemogu napraviti to kuciste da izgleda lijepo jer sam po prirodi prešlampav...

Takoder sam odlucio napraviti kuciste na "2 kata" i ostaviti jednu stranicu otvorenu zbog boljeg hladenja i da nije bas sve zgurano jedno na drugom...)

slike:

- kutija za HDD (inace zatvorena je i gornja stranica, ali sam slikao otvoreno da se vidi kako je HDD izmedu guma prakticki u zraku da se nebi prenosile vibracije...)
stavio sam i jedan 120mm na 5V (to bi bilo oko 600rpma) za svaki slucaj


- donji (lijevo) i gornji dio kucista (u donjem dijelu se nalaze napajanje, a kutija sa HDD-om ide izmedu ovih spuzvi... gore ide ostatak... dakle maticna sa komponentama, te cu jos i ugurati dvd-rw negdje samo sto prvo moram zbusit rupu ... inace izrezao sam iz starog chiefteca dio lima na koji se stavlja maticna i spojio sarafima za drvo tako da maticna nebi "plesala")


-evo kako izgleda donji dio kucista dok je kutija u njemu


-slozeno kuciste





To je to, jos samo trebam staviti trake na ove dijelove gdje se vidi iveral...

No sada imam jedan problem, a to je da je komp jednostavno pretih i cujem zavojnice na maticnoj kako zuje... no i to cu nadam se uskoro rijesiti

EDIT:

Eh da na gornjem dijelu sam jednu stranicu stavio da bude krace odrezana da se mogu spojiti kablovi (DVI, miš, tipkovnica, zvucnici i kabl za USB uredaje)
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 17:09   #2
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Cool. Dodatni je plus što komp sad podsjeća na bakinu kištru za posteljinu.
Jesi izbušio neke rupe u ladici HDD-a? Ovaj vent sad tura zrak u tu ladicu a ne može nigdje izaći, možda da ostaviš neki otvor radi protoka?
Grofaz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2007., 17:28   #3
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
ma ima sa strane mjesta di zrak moze izac... nije to vakumirano
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 17:33   #4
LUKA MX
Rakija
Moj komp
 
LUKA MX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Pozega
Postovi: 484
cool izgleda,bitno da je tiho,sam si mogao malo bolje smjestiti dvd-rom....
__________________

LUKA MX je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 17:49   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Možda je jednostavno, ali sviđa mi se kako si to napravio
Čak nije niti ona obična boja drva, pa se onda uklapa sa monitorom i tipkovnicom koje su isto crne.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2007., 18:37   #6
Don
je gladan!
Moj komp
 
Don's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,696
Hm, ako oćeš potpunu tišinu definitivno moraš maknuti vent kod hdd-a (600rpm ma kakav god vent bio se čuje!), a kad ga makneš grijat će se previše u kutiji.

Dakle, po meni mislim da griješiš. Zašto?
I sam sam napravio barem desetak projekata za utišavanje hdd-a, i nijedan nije urodio plodom s tem manjim od 60C.
Najbolje što me je zadovoljilo u pogleda smanjivanja tišine je ovo:
https://www.cool-pc.org/cgi-bin/b2cs...id=1530&cat=68
Naravno, tu mi nije bio kraj pa sam sam napravio ovo:

U tu kutiju ide hdd s scythe kutijom, i onda se sve preklopi komadom lima od par mm koja služi za odvođenje topline.


Sve ovo ima smisla kad nema nijednog venta u kučištu i bez zujanja po matičnoj i sl. Ja sam te sreće da mi još ništa ne zuji!

EDIT: I sve ovo smanji tem za neki 3C, bez ventova i stvaranja dodatne buke.
__________________
Don je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2007., 11:34   #7
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
...

ma tj vent sto je na kutiji od HDD-a se stvarno ne cuje... jedini vent koji se zna tu i tamo cuti je onaj na ninji ovisno o loadu i temperaturi...

Valjda je ovaj na kutiji previse izoliran pa ne dolazi šum do mene...

Inace ovaj HDD je najtiši 3.5" s kojim sam se susreo (rekao bi da je duplo tisi od samsunga P120-250gb za kojeg su pricali da je tih tu na forumu, a i na SPCRu), a temp. je 43C sad.

Stvarno sam zadovoljan sad potpuno tišinom osim sto me te zavojnice nerviraju...
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2007., 11:55   #8
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
prva greška koju si napravio a to je da nisi rekao njima u furniru da ti kantiraju ploče. (ovo što ti zoveš zalijepit one trake ), nije jednostavno i vrlo lako otpadne.

Inače, ja doslovno ovo planiram napravit već mjesecima, no nikako... dvd rom si morao bio ugurat unutra, izrezat od kakvog starog kućišta nosač pa ga zašarafit unutra nekakko. ovako izgleda čdno a i nepraktično, pošto se lako pomiče...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2007., 12:13   #9
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
Čini mi se sasvim ok,evo ti jedno rješenje za pržilicu jer ovak izgleda da može lagano skliznit a kontam da moraš pridržavat s drugom rukom kad ubacuješ/izbacuješ CD/DVD. Dakle samo stavi pržu na neku spužvu i dovuci ju odmah tipkovnice,samo kupi 75cm ili 1m SATA kabel i stvar rješena. Ja sam tako imao prije a kasnije sam ubacio pržu unutra
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2007., 13:32   #10
ZMAJ
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
neznam jeste li čitali tekst iznad slika... ugl. napisao sam di cu stavit dvd-rw ali prvo moram zbusit rupu (iako meni je svejedno i da je tu jer zadnjih pol godine je bio na stolu...)

jbga gabre nisam znao za to jer ne bavim se inace ovakvim stvarima .

meni su isto trebali mjeseci da poduzmem nesto (napravim ovo ili kupim kuciste), ali sva sreca cim sam zmjerio odma sam sve i napravio tako da se nije oduzilo na tjedne/mjesece...

@lihto: prizilica ce ici dole kraj maticne ionako tako da cu je fiksirati
ZMAJ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na