Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.10.2001., 21:54   #1
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Grijanje Athlona

Bas me zanima dali ima jos netko osim mene koji je s klasicnim (zracnim) hladjenjem uspijeva hladiti Athlona 1GHz i vise na manje od 60°C.

Naime, smatram da su testovi hladnjaka u zadnja dva BUGa pomalo blesavi, jer umijesto da se pomogne korisnicima da si sloze pristojno (i ne preskupo) hladjenje, BUGovci uglavnom pljuju po AMD-u.

Moj Athlon 1,2GHz (12x100@9x133) za sada nije dozivio temperature vece od 53°C, dok je bez opterecenja na 29-33°C (trenutno 32°C). Hladnjak je GlobalWin FOP 32-1 (aluminijski hladnjak - poveci, s 6cm ventilatorom - 4400/min), a na kucistu imam 4 x 8cm ventilatora - vulgaris (dva izbacuju, a dva ubacuju zrak). Eh da, BigTower je u pitanju, ali smatram da bi se isti efekat postigao i na malo boljem MidiToweru.

Tokom ljeta temp je bila do 53°C pod punim opterecenjem, a oko 30-35°C neopterecen. Prostoija nije klimatizirana, ljeti je paklenski vruce, buka i nije bila velika (Pioneer-ov 105S DVD-ROM je sve bez ikakvih problema nadglasao prilikom citanja medija).

Krajem ljeta zamijenio sam jedan 8cm s 12cm ventilatorem na ubacivanju zraka, ali nije znacajno pridonio ukupnom dojmu, iako u zadnjih mjesec-dva temp pod punim opterecenjem uglavnom ne prelazi 44°C, ali je nivo buke neso porasao, ne znacajno. DVD je i dalje najglasniji.

Cijena?
GlobalWin FOP 32-1 - oko 180kn u Autronicu
8cm ventilatori - vulgaris - svaki po oko 35-45 kn
12cm ventilator - oko 130kn u Chipoteci, ali nije opravdao svoju cijenu

Eh, sad, nije finta samo u kolicini ventilatora, vec i o njihovom medjusobnom razmijestaju. Treba paziti da jedan drugom ne kradu zrak, posebno da ventilatoru na hladnjaku niti jedan drugi ventilator ne krade zrak, sto se rijesava s komadicem kartona i nekoliko sarafa. Zaista nije ni cudno da sam svoje racunalo slagao tri popodneva prije nego sam ga prvi put pokrenuo, ali to je krivnja jeftinog kucista bez predvidjenih mjesta za ventilatore.

Molio bih da mi se jave svi ciji Athlon 1GHz i vise pod punim opterecenjem ne prelaze 60°C, ono, zanima me koliko nas je jer siguran sam da nisam jedini.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tempcpu.jpg‎
Views:	420
Size:	47.1 kB
ID:	2  
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2001., 22:37   #2
ozren
PC Ekspert
 
ozren's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 1,214
Athlon 1GHz na 1.4GHz full load @ 43C

O.
__________________
Nissan GT-R Black Edition
ozren je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.10.2001., 13:25   #3
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
Athlon na 1 GHz (bez OC-a), bez opterećenja 43, sa opterećenjem 48 stupnja.
hladnjak: Volcano II
kućište: noname, sa samo jednim ventilatorom (napajanje) na 36 stupnja, sa opterećenjem se digne na 38.
choby je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2001., 22:35   #4
rprivrat
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ribarska 29, 52203 Medulin, Hrvatska
Postovi: 225
Athlon 900

Neznam za druge, ali i ja sam dobio dojam da je BUG zreo za jednu reorganizaciju. Imam Athlona na 900 MHz, hladnjak je Titan MT1AB2, kad ga opteretim 100% ( CPU Burn 30 min) temperatura mu je max 49 C, u MACASE kućištu Midi Tower sa 2 ventilatora (usis i ispuh). Nije mi jasno što oni rade na tim testovima, jes da su stavili neko sranje od kućišta, ali mogli su barem uzeti prave coolere, pa probati sa njima, kad oni tamo stavljaju Titan D2TB i pišu kako ima na njemu 80 C. HA HA HA jako su duhoviti.

Pa još nigdje nisam vidio da su testirali Formulu 1 sa gumama 13.5x60 (fićo) i objavili kako su rezultati jako poražavajući.
Daj nek se ljudi malo skockaju, ako je Athlon na 1.33 GHz pa dajte mu onda prave coolere i to napišite ljudima da znaju, a ne oni objave one nebuloze sa sranjima od hladnjaka.
Ako neznaju nek niti ne pišu, nek sve skupa prevedu sa Tom's Hardwarea i gotovo. Bitno da ljudi dobiju pravi uvid, ovako ih se zbunjuje. Usmjerava ih se na neke Pentiume 4 koji za iste performanse (proc + ploča + memorija) koštaju od 2000-3000 KN više. Pa ljudi jel vam jasno da je pola Hrvatske nezaposleno - koji vas Pentiumi 4 spopali za tu lovu. Tipovima u BUG-u crkavaju Athloni - nije ni čudo ako su na sebi imali neko sranje od hladnjaka sa njihovih testova.
Ovo je vrlo jasno:
Imam tri računala sva tri su Athloni i tako će do daljnjega biti sve dok Intel ne ponudi Pentium koji će za istu cijenu biti bolji od Athlona - a to znači nikad. Žao mi je Intela, Žao mi je tih dečki po redakcijama BUG-a itd, zanimaju me činjenice, performanse, cijena. Ne brine me hlađenje, ne barem uz ove hladnjake koje si mogu nabaviti po cijeni do 200 KN. A ako i sve rikne jer se hladnjak - ventilator zblokira. Za razliku cijene između Pentiuma i Athlona (proc+ploča+memorija) kupim si sve drugo i opet mi je dobro.
Najveći mi je štos u tim našim novinama kao Athlon se grije pa će kraće trajati. Pentium 4 trajati će 10 godina niš se ne grije.
I m sorry, ali ja procesore mjenjam u prosjeku nakon 12-24 mjeseca, a to će svaki Athlon izdržati pogotovo sa nekim normalnim hladnjakom. A nakon toga sve ostalo su stare kante. Tako nas striček Bil i njegov software uči.
Dosta sada
Athloni su zakon, Intel puši toliko da će uskoro dobiti raka na plućima, a praksa nas uči da od raka se rikava.
Dečki u BUG-u i slični pamet u glavu, ima na Internetu puno dobrih sajtova sa recenzijama, prije nego izvalite neki kvazi-test "štotijaznamčega" daj si malo pogledajte to.
rprivrat je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2001., 22:40   #5
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Re: Athlon 900

ma ajde ne o titan coolerima. moja prituzba o bugu je pod internet/ostalo/hrvatski casopisi pa tamo o njima.
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2001., 19:14   #6
inkasator
Banned, The ONE
 
inkasator's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 178
Duron @ 1066MHZ , 2.1V 41C full load FOP32-1 sa 80mm ventilatorom zbog redukcije buke.
__________________
Lijepo je biti bannan sa foruma )

inkasator je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2001., 12:31   #7
brzi
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Koceljevići 7, 20232 Dubrovnik, Hrvatska
Postovi: 69
Athlon 1.4 plus dobar kuler= cca1500kn
P4 1.8 plus dobar kuler = cca3500kn
Sve je čisto ko suza
Tek kada intel uvede zimsko sniženje od otprilike 70% ja ću preć sa amd-a na intel
brzi je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2001., 21:43   #8
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
Svaka čast rprivat, odlično si iznijeo stanje na našem tržištu...
No ja imam jedan VEEEELIKI problem.
Imam Soltek SL75-KAV matičnu i neko prastaro ATX kućište. Do sada sam imao Duron 700, FSB200 i crome orb cooler i sve je radilo na cca 45°C (znam da je previse...)
Onda sam kupio TBird 1200c i odmah nakon sto se upalio, gledam temperaturu u Biosu i samo raste, sve do 62°C!!! bez ikakvog opterećenja......
Zatim skočim do Ve-mila, pitam koji bi cooler preporučili i kažu mi Volcano II (100kn). Spojim ga a ono još lošiji od starog, oko 66°C. Da ne govorim da cim pokrenem npr eJay on mi skoči preko 70°C pa ga odmah gasim...
Sav razočaran čitam neke reviewe na internetu, a svi vele da im je temp pri punom opterećenju 35-40°. Više ne znam što da radim, koji cooler da nabavim, kako da spojim te dodatne ventilatore na kućište...Pleez Help
miato je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2001., 21:59   #9
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
miato

trebao bi staviti jedan 8cm u visini procesora na straznjoj strani kucista da izbacuje zrak, i 8cm naprijed da ubacuje. Pazi, ventilator koji izbacuje zrak ne smije vuci zrak preko cpu ventilatora, odnosno, zastiti cpu ventilator kartonom, tako da usmjeris zrak da onaj straznji ventilator sto vise zraka vuce iz hladnjaka, a sto manje krade cpu ventilatoru. Rijec je o obicnom usmjeravanju zraka.

BTW, moje misljenje je da su orbovi u pravilu interesantan, ali neefektivan dizajn.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2001., 22:36   #10
inkasator
Banned, The ONE
 
inkasator's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 178
Možda ti samo sonda laže , probaj dotaknuti hladnjak , ako je toplo nema problema , to je normalno , ali ako je 70C onda ćeš osjetiti
__________________
Lijepo je biti bannan sa foruma )

inkasator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.10.2001., 08:00   #11
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
probao sam ga dotaknuti......ouch, još peče :-)
Ali nisam dirao procesor nego samo donji dio coolera



Je li to uobičajeno da se stavljaju neki dodatni ventilatori? Gdje da nabavim takve?
Thanx
miato je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2001., 11:22   #12
inkasator
Banned, The ONE
 
inkasator's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 178
Citiraj:
Originally posted by miato
probao sam ga dotaknuti......ouch, još peče :-)
Ali nisam dirao procesor nego samo donji dio coolera



Je li to uobičajeno da se stavljaju neki dodatni ventilatori? Gdje da nabavim takve?
Thanx
Eh sad jel je uobičajeno , ja ih imam 8 (dva gore , dva sa strane , dva naprijed i dva otraga. Sad toliko ih možeš staviti samo ako se igraš s ubodnom pilom Ali sva kućišta imaju barem jedno mjesto za 80mm ventilator po defaultu.

Ja imam sunonove ventilatore iz chipoteke , 50kn je jedan , samo što im treba zalemiti konektor , a imaš i već gotovih no name ventilatora koji će poslužiti (inače su po cjenicima označeni kao ventilatori za napajanja ).
__________________
Lijepo je biti bannan sa foruma )

inkasator je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2001., 00:30   #13
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Trenutno isprobavam novu varijantu hladjenja svog Athlona i uspio sam smanjiti buku i temp za 3-4°C.

Napravio sam cijev koja vodi zrak s prednje strane kucista direktno na procesor. Ima promjer cca 8cm i na ulazu zraka sam stavio jedan Sunon 8cm ventilator koji upuhuje zrak u cijev, iako imam osjecaj da bi moglo i bez njega. Za sada je ta cijev napravljena od 4 PET boce sljepljene medicinskim papirnatim selotejpom, a kako mi se cini, potrazit cu neku gumenu ili plasticnu cijev promjera 8cm.

He he, rijeso sam se onog bucnog 12cm ventilatora.

Kako mi se cini, ovo rijesenje bi jednostavno funkcioniralo na bilo kojem kucistu. Za ulaz zraka u cijev mogao bi se koristiti i 8cm ventilator na dnu svakog kucista, ali efikasnije bi bilo vuci zrak iz jednog (i samo jednog) 5,25" otvora pod uvjetom da se cijev moze oblikovati i u tom slucaju zrak bi vukao sam ventolator na procesoru, te buka ne bi narasla.

Ako ima netko kakav savjet ili iskustvo oko ovoga, samo naprijed, jedva cekam.
gpremec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na