Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.01.2017., 16:00   #1
tommyman1507
Premium
Moj komp
 
tommyman1507's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 416
Čudna situacija sa napajanjem

Znači imam Fortron Blue Storm ll 500W staro napajanje koje je 4-5god radilo kod bratica. Spojim stari komplet s775 na njega sve radi OK. Nakon toga spojim AM3+ komplet i opet sve radi OK. Na kraju probam spojiti na s1151 konfiguraciju i cim se pojavi onaj plavi logo win10 napajanje krece zujati paralelno sa hard diskom kako ucitava podatke. Dok sam u BIOSU nema zujanja. Sve radi OK. Zvuk koji dolazi iz napajanje je gotovo identican zvuku rada hard diska. Mislio sam da je ploca smrdana ali na njoj je prije 2mj. radio Fortron Hyper 700W sa rx480 bez ikakvih problema. Jucer sam ju prvi puta nakon 2mj. opet spojio. Spojim obicno 500w briliance napajanje i sve radi ok bez ikakvog zujanja/grebanja.

Zadnje izmijenjeno od: tommyman1507. 19.01.2017. u 17:11.
tommyman1507 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 16:20   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,276
Šta nije bilo govora da su neka napajanja nekompatibilna s nekom novijom Intel tehnologijom?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.01.2017., 16:44   #3
tommyman1507
Premium
Moj komp
 
tommyman1507's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 416
Pa i meni to pada na pamet. Jedino to ima smisla kada je sve ispravno. Kakva sprdacina sada moram uzeti drugo napajanje. Pas mater i tehnologije
tommyman1507 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 18:02   #4
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Čisto za info, jel ima šta spojeno ventova (npr. direkt u molex napajanja, ne u matičnu)?

Ako nema probaj roknit koji vent direkt u molex (ako je pri ruci)
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 18:17   #5
tommyman1507
Premium
Moj komp
 
tommyman1507's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 416
Nema nista spojeno a bome nemam nikakav takav vent. A sto bih dobio time? Recimo spojim vent i on radi ili ne radi?
tommyman1507 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 18:52   #6
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Dobiješ operećenje na odgovarajućem railu (kakvo takvo) i Haswell navodno proradi.

Bez obzira šta se ne radi o toj nešto starijoj Haswell platformi (ipak i dalje pričamo o Intelu).

Probaj isključit one power saving opcije u BIOS-u (C6/C7 i ostale "pljačke materijalne") - navodno i to zna pomoć (Skylake)
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 18:59   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,512
Ne možemo ovako ko vidoviti Milan, navedi precizno komponente + Fortron Blue Storm ll 500W.
Kolega se krivo / loše izrazio, nekad dodatna komponenta (npr. cd/dvd, hdd) dodatnim teretom ustvari pomogne stabilnosti napona. Tu ventilator nije neki "bitni čimbenik" zbog malog tereta.
Evo opisano ovdje > http://techreport.com/review/24897/t...atibility-list

Ako je sumlja na kompatibilnost psu + Haswell / Skylake platformu onda uzmi manual i poigraj se C6 i C7 power state postavkama.

Također probaj sve izvadit iz kućišta i složit na stolu (drveni), zna se desiti da se takva i sl. veselja dešavaju u odr. kombinaciji kućište + mobo. Tada je rješenje dodavati one izolacijske podloške pod vijke za učvršćenje mobo.
Usput provjeriti distancere / nosače.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 19:01   #8
tommyman1507
Premium
Moj komp
 
tommyman1507's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 416
Ma jesam vec probao ta sranja u biosu i govno i dalje ronda. Tocno kada hard krene dizati sistem krene sa rondanjem. Pogledao napone u biosu i sve ok. Probat cu svecenika sutra zvati.

Edit: evo popunio sam moj komp

To mi prvo palo na pamet da je u kratkom spoju pa sam izvadio prvo van sve i onda probao pa nakon toga i u drugom kucistu. Sve isto. Zuji li ga zuji. Stvarno ne znam sto vise.

Zadnje izmijenjeno od: tommyman1507. 19.01.2017. u 19:07.
tommyman1507 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 19:25   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,512
A ništa onda, opcije su:
- ovog Fortrona vrati u "stari komplet s775" i nabavi neki drugi kvalitetan psu
- eventualno se "igrati" sa psu i riješavati "zavijanje" (govorili smo o tome u par tema)

Plavi đavo unutra > http://www.jonnyguru.com/modules.php...=print&reid=84
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 19:26   #10
Busola29
Guest
 
Postovi: n/a
Windows 10 nisu baš naklonjeni starim napajanjima (par starih napajanja je riknulo prijateljima uslijed te njihove "štednje" - npr stariji Antec Gold 600W prijatelju polako ali sigurno rikavale a ja morao otkrivati kvarove - zašto eh ožda do napajanja ali ni Windowsi 10 pregledavajući nisu čisti...) , inače čitajući vijesti i drmajući sa kompovima sve manje mi se čine ok (posebno najava njihovih "zakrpa" , npr. najava prepoznavanja Windowsa kada si za računalom , a kada ne...)

Probaj dići neki drugi OS pa ćeš onda zaključiti da li je do Windowsa ili do napajanja sa pločom!

Ps. napajanje izgleda prekrasno...
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.01.2017., 20:32   #11
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
Citiraj:
Autor Busola29 Pregled postova
Windows 10 nisu baš naklonjeni starim napajanjima (par starih napajanja je riknulo prijateljima uslijed te njihove "štednje" ...
to sam ja primjetio još od 7.

stavi power save profil, i (ne sjećam se jel samo na bat ili i na 230V) kreće zujanje, od invertera do kojekakvih kondića i ostalog na matičnoj. je da je gotovo nečujno ali kad stane ventilator jebat ga, čuje se

overclockom i underclockom riskirate sjebat cpu, jelda? a ove "powersave" mogućnosti za kompletan sistem nisu ništa nego smanjenje voltaže pojedinih krugova na ploči što je slučaj kod underclocka.

ne pratim više ni točno koliko, možda nekih 2 g. mi linux radi s obe jezgre na performance govrnoru i osim jačeg grijanja i potrebe češćeg čišćenja heatsinka problema nekih nisam imao. a razlika između defaultnog ondemand i performance je očita
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 21:16   #12
tommyman1507
Premium
Moj komp
 
tommyman1507's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Beli Manastir
Postovi: 416
Spojio mob preko usb-a na front panelu i zujanje se stisalo za nekih 70%. Izvadio mob vratilo se zujanje nazad na staru jacinu. Ne kuzim zasto se to nista ne događa na obicnom drek napajanju od 500w koje je valjda godinu dana mlađe od ovoga. Onak sprdačina sam takva. Kako je krenilo letit ce kroz prozor ovo napajanje.
tommyman1507 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2017., 21:21   #13
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Pa prodaj ga, vidiš i sam da ima konfi di uredno radi, ne isplati se patit i otkrivat duhove u njemu, minjat kompletni OS....
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na