Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.09.2011., 00:06   #1
karabaja
The Zappa
 
karabaja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 592
(riješeno) Uzastopni pokušaji bootanja

Suočio sam se s novim problemom za kojeg čak ne znam što bih Googlao. Ovaj put nije riječ o iznenadnom gašenju već o uzastopnim pokušajima pokretanja računala. Koliko god čudno zvučalo, radi se upravo o tome.

Intel Pentium 4, 630, 3000 MHz (15 x 200)
Matična: Asus P5GD1-VM
NVIDIA GeForce 6600 (256 MB)

Problem se javio, naravno, iznenada i manifestira se prilikom paljenja u različitim trenucima. U dijapazonu radnje od samog pritiskanja prekidača do samog početka bootanja i ponekad za vrijeme trajanja bootanja, pa čak i dok se pojavi slika desktopa: u jednom trenutku nestaje output na monitor i začuje se 'specifičan' zvuk diska: 'cssssssssssssss' Sve to traje dok ne učinim jedino moguće – držim dugo prekidač dok se računalo ne ugasi.

Takav postupak 'moram' ponavljati najmanje pet-šest puta prije nego, da se tako izrazim, 'uhvati' i pokrene Windowse.

Dakle, nema pravila kada se to počinje dešavati.
1) kod IDE detekcije
2) prije startanja BIOS-a
3) za vrijeme boot screena Windowsa
4) nakon što se već pojavi slika desktopa, odnosno dok se bootaju razni servisi.
5) Itd.

Ono što je vjerojatno važno napomenuti da jednom kada se Windowsi pokrenu, sve radi potpuno normalno. Osim jedne stvari koju prije nisam zamjećivao: u intervalu od desetak sekundi (vjerojatno disk) se javi s onim prethodno spomenutim 'cssssssssssssss' zvukom u trajanju od jedne sekunde.

Nikad se nisam susreo s nečim sličnim. Prvo sam sumnjao na disk. Upravo zbog spomenutog zvuka, međutim s obzirom da se kako sam naveo, ponekad sruši prije pokretanja BIOS-a počeo sam sumnjati na matičnu.

Ono što me najviše buni jest da jednom dok se pokrene radi savršeno normalno. Što s druge strane sugerira da ovo možda nije hardverski problem?

Je li netko imao slično iskustvo? Ideju što bi moglo biti?
karabaja je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2011., 16:46   #2
kukuriku
Registered User
 
kukuriku's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
Po mojem skromnom mišljenju, izgleda da ti je matična pri kraju života. Takvi su mi se problemi dešavali kada je matična počela odumirati.
kukuriku je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2011., 20:09   #3
karabaja
The Zappa
 
karabaja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 592
Da, slična je i moje pretpostavka.

Ono što sam još s velikom sigurnošću ustvrdio da RAM nije problem. Uradio sam bootabilni CD s Memtest86 programčićem. Ako mu je vjerovatni - nema pogrešaka u radu memorije.

Još jedna stvar koju sam danas isprobao. Spomenuti problem se, izgleda, manifestira jedino pri 'hladnom startu', ako to uopće ima nekakve veze.
Restartirao sam ga danas šest puta i boota se normalno. No, ako ga ostavim ugašenog neko vrijeme - problemi.

Postoji li još u dućanima nova matična koja bi odgovarala mojem procesoru i grafičkoj?

Intel Pentium 4, 630, 3000 MHz (15 x 200)
NVIDIA GeForce 6600 (256 MB)
karabaja je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2011., 20:27   #4
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Napajanje je koje? Kakvo je stanje matične, napuhnuti kondenzatori ili ...
Jesi probao izvaditi grafičku, pa probati s intergriranom, napravio disk check.

Ne brini ima još hrpa ploča za 775 socket pa se nađe za tebe bez problema
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2011., 21:45   #5
karabaja
The Zappa
 
karabaja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 592
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Napajanje je koje?
Frontier. Došlo je zajedno s kućištem.

Imam još jedno, vjerojatno identično, nekorišteno, šest mjeseci staro. Sutra ću ga staviti. Možda je do njega.

Citiraj:
Kakvo je stanje matične, napuhnuti kondenzatori ili ...
Nisam provjerio. Tj. nisam se sjetio to provjeriti. Hvala! Sutra ću dok budem mjenjao napajanje.

Citiraj:
Jesi probao izvaditi grafičku, pa probati s intergriranom
Nisam. Hvala na skrenutoj pažnji. Stavljam na sutrašnji too do popis.

Citiraj:
napravio disk check.
Jesam. To je bilo prvo što uradih. Nema pogrešaka niti bad sectora.
karabaja je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2011., 10:37   #6
ranger333
Premium
Moj komp
 
ranger333's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 29
Najverojatnije matična makar može biti i stvar do napajanja. Imao sam doma prije par godina jednu staru Epox-icu na kojoj su procurili kondići i događalo se upravo to isto ko i kod tebe. Ponekad je bilo potrebno i do 15 min da se komp upali.
ranger333 je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2011., 18:14   #7
karabaja
The Zappa
 
karabaja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 592
Sinoć sam uhvatio vremena i odlučio izvaditi stroj.

Temeljito sam pregledao kondenzatore. Niti jedan nije promijenio formu. Svi čvrsto stoje na mjestu. Tada sam dograbio potpuno novo napajanje iz kutije, odšarafio staro, uhvatio ga i doslovno se opekao. Toliko je bilo vruće da sam ga momentalno ispustio na pod. Probao sam zaokrenuti vent koji mi je izgledao kao da se normalno okreće, odnosno da nije mehanički blokiran (prašinom?). Vjerojatno je izgorio ili se rastalio spoj, tko će ga znati...

Ispuhao sam temeljito kućište od prašine, ugradio novo napajanje, spojio, upalio i - radi! Probao sam nekoliko puta resetirati i – radi! I hladan start i reset nakon duljeg rada.

Diskovi više ne ispuštaju u prethodnim postovima spomenuti 'cssssssssssssss' zvuk za vrijeme rada. Novo napajanje je potpuno hladno.

I, još jedna stvar, više se iznenadno ne gasi. Što znači da je i ova tema zaključena.

Očito je da je napajanje nakon sedam godina svakodnevnog rada dalo svoje i zasluženo otišlo u smeće.

Zaista veliko hvala članovima kukuriku, Alister i ranger333 koji su se uključili u ovu temu!
karabaja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na