Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.12.2013., 20:06   #1
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Kvaliteta USB kabela

Ne znam je li već bilo ovakvih tema, ali evo:

U zadnje vrijeme su me isfrustrirali USB kabeli koji su uglavnom došli s nekim kupljenim hardwareom. Odlučio sam provesti jedan banalni test. Mjerio sam otpor i kapacitet vanjskog shielda s multimetrom. Ako oklop nije dobro spojen zbog hladnog lema npr. kabel će pokazivati neki otpor i kapacitet što bi bio neki indikator kvalitete jer vjerojatno ni ostatak kabela nije dobro složen.

Nekoliko puta sam ponavljao neka mjerenja, čak uzeo drugi multimetar da budem ziher da je sve OK. Večina USB kabela ima otpor i kapacitet, a neki uopće nemaju spojen oklop! Među njima je i HP-ov USB kabel koji sam dobio uz monitor, pokazuje oko 30ohma i oko 5-6nF kapaciteta što je malo s obzirom da su neki pokazali kilo-ohmske otpore. Ipak, taj monitor je koštao 4,600kn novi, a kabel čak ima feritne prigušnice na oba kraja, očekivao sam da kabel bude dobar a taj mi je baš pravio probleme.

Nekoliko kabela je ipak bilo savršeno:
  1. Delock microUSB -> USB pozlaćeni iz Chipoteke
  2. Sony miniUSB -> USB s feritnom prigušnicom, došao uz Sony digitalca prije 9 godina
    (ovo me ne čudi jer sam ovaj kabel koristio kad mi neki drugi ne bi radio)
  3. Canon miniUSB -> USB s feritnom prigušnicom, došao uz Canon dSLR
  4. Svi Nokia mini/micro USB kabeli koje sam dobio uz mobitele
  5. Neki vulgaris USB A-B, ne sjećam se više otkud mi, mislim da je došao uz neki IPTV STB???
Ovi kabeli su pokazali zanemarivi otpor (0.1-0.3 ohma) bez kapaciteta. I stvarno, ovi kabeli mi nikad pravili probleme. Kad mi vanjski 2.5" HDD ne bi htio raditi s nekim kabelom, s bilo kojim od ovih je uvijek radio. Najviše sam koristio Sonyjev jer sam ga nosio u ruksaku godinama.


S druge strane mali tanki nikakav miniUSB -> USB koji sam dobio uz Vivanco USB hub mi je resetirao Raspberry Pi svaki puta kada bi taj kabel uštekao u njega iako na drugoj strani nije bilo spojeno ništa. Kabel je tanak i na prvi pogled nikakav, a vanjski shield mu opće nije spojen. Svaki put kad bi s tim kabelom prešao preko strujne letve, USB hub bi prestao raditi. Zamijenio sam ga s Canonovim miniUSB kabelom i sve radi. Netko bi mislio da je USB hub loš...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 20:54   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Mislim da je bila već ista / slična tema.
Treba zaraditi a pri tom šta manje potrošiti > kabel sa žicama debljine vlati kose a bakra ima u tragovima

Bez mjerenja obično vrijedi šta veći vanjski promjer to bolje,
svojevremeno Hama je imala liniju dobrih usb kabela sa vidljivim širmom, ...

U jednoj temi je opisano kako "napraviti" usb kabel na način da se "u sredinu" ubaci mrežni kabel.
Po standardu max. dužina kabela je 5M, ali neki printeri (za primjer) ne rade kako treba ni na 2M ako je kabel šroteks kvalitete.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.12.2013., 21:05   #3
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Nakupovati se ako treba usb to rj45 konvertora i kačiti di se može dotične :P hehe
  Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 22:03   #4
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Hehe, vjerojatno treba pokupovati sve što valja.... Uskoro niš ne bude radilo

Hamin (mini)USB kabel s prozirnim plaštom i pozlaćenim konektorima se može kupiti u Elipsu, vidio sam danas za mislim 65kn. Čini se ozbiljan i kvalitetan kabel.

Eto, ako netko ima multimetar i sumnja na USB kabel, ovo može biti način da ga se provjeri
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na