Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Tableti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.09.2013., 12:16   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
"Univerzalni" Android - kako ga nabaciti na low-end tablet

Pozdrav svima,

nedavno sam kupio onaj Forcebookov tablet za ~320kn + PDV u HG-Spotu i naravno, tocno toliko i vrijedi, ali... Obzirom na OTG kablic i cinjenicu da to jako fino funkcionira sa zapakiranim misem i tipkovnicom, koristim ga "za po doma" ako bas nemam volju prtljati po mobitelu nego bih sjeo i procitao nesto na netu.

S druge strane, Android 4.x koji je gore jednostavno predstavlja apsolutni overkill za tih par MB RAM-a sto ima unutra i nekakav smijesni ARM od ~GHz.

E sad, ono sto mene zanima - postoji li "univerzalan" postupak za natociti nekakvu "stock" verziju Androida na bilo koji tablet? Vecinom su to nekakvi ARM SOC-ovi unutra koji bi trebali imati defaultni boot loader preko kojeg bih tehnicki gore mogao natovariti i obicnu Linđu, ali sve sto pikam lagano po netu i gledam, slabo pronalazim (ili mi fale kljucne rijeci).

Dakle, jos jednom, pitanje je vrlo jednostavno - mogu li uzeti zadnju verziju "defaultnog" Androida 2.x i "instalirati" je na konkretni tablet bez posredstva postojeceg OS-a koji je gore, nego iskljucivo preko racunala/3rd party softvera.

Napominjem, tablet je neko Forcebook cudo, 7" ekran, 512MB RAM-a i slabasni ARM.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 08:29   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Ne postoji stock Android koji paše na sve uređaje. Zato postoje 'kuhani' ROM-ovi prilagođeni određenim uređajima (npr. ne možeš ROM za Asus Transformer staviti na Galaxy Tab 2). Svaki model/marka traži drugačiji način stavljanja drugog ROMa na uređaj.
Prvo što moraš ustanoviti je čija je kopija taj tablet i onda tražiti ROMove za originalni model. Iskreno sumnjam da ćeš nešto naći jer se radi o nekoj kineskoj jeftinjavi koja se vjerojatno ni ne prodaje drugdje osim Kine i Hrvatistana.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.09.2013., 10:57   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Thx na feedbacku, vidim da mi Eksperti malo spavaju u ovo kasno ljeto...
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne postoji stock Android koji paše na sve uređaje.
OK, predpostavljam da to stoji - ali mora postojati Android koji se moze prilagoditi hardverskih specifikacijama nekog uredjaja? SDK, zezanje, ovo, ono - zar je moguce da postoje milijarde ouvrkloukerskih vodica a nema niti jedan kako uzeti "obican" Android i prilagodit ga nekom uredjaju?

Citiraj:
Prvo što moraš ustanoviti je čija je kopija taj tablet i onda tražiti ROMove za originalni model.
Mislim da je tu "original" vrlo sirok pojam.

Citiraj:
Iskreno sumnjam da ćeš nešto naći jer se radi o nekoj kineskoj jeftinjavi koja se vjerojatno ni ne prodaje drugdje osim Kine i Hrvatistana.
Upravo iz tog razloga sam i zelio staviti nesto "defaultno" gore!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 11:27   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Univerzalni ne postoji se radi o milijun različitih parametara na kojima bi trebali raditi - od rezolucije ekrana, čipseta, komunikacije s različitim podsustavima,... Najčešće se ROMovi za iste čipsete uz malo modifikacija mogu koristiti na različitim uređajima.

Sve dok ne nađeš 'original' tablet, ništa od posla.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 11:38   #5
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
da, dobro ti kokos govori....Moraš na neku foru iskopati koji je to vrag u "originalu" koliko god to čudno zvučalo Pa tek onda možeš dalje u potragu za custom romovima i slično.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 11:45   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Univerzalni ne postoji se radi o milijun različitih parametara na kojima bi trebali raditi - od rezolucije ekrana, čipseta, komunikacije s različitim podsustavima,... Najčešće se ROMovi za iste čipsete uz malo modifikacija mogu koristiti na različitim uređajima.

Sve dok ne nađeš 'original' tablet, ništa od posla.
Nista, izgleda da cu u raskopavanje pa makar popisati tocan hardver.

Thx!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2013., 11:58   #7
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
ali mislim da ako jelly bean gore da ti je bolje njega ostavit jer u njemu imaš vsync, a u svemu prije nemaš..imao sam na mobitelu od 512MB i 1,4GHZ procesoru i GB i ICS i JB i JB mi najbolje radi a tableti troše manje RAM-a od mobitela, tako da bi forsbuk trebao moći vrtit JB
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2013., 13:04   #8
bg_4_l
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 541
Ako si inače doma u UNIXu pretpostavljam da bi uz dovoljno znanja o hardveru i sourceovima za taj uređaj(to ti neupitno treba) mogao compileati iz sourcea. Za to imaš dosta guideova po internetu. No pretpostavljam da se radi o obskurnom tabletu kad ga je HgŠrot nudio za takve smiješne novce pa vjerojatno neće biti lako(čitaj nemoguće) naći. S druge strane ako ti je do optimizacije korištenja RAMa, veliku stvar možeš napraviti pametnijim izborom aplikacija.

Uz to, kao što je netko gore napisao, JB bi trebao raditi jednako dobro kao i starije verzije androida čisto iz razloga što je optimizacija memorije daleko došla od GBa recimo. Ako ti to predstavlja ozbiljan problem u radu skini si za browser recimo Operu mini, launcher isprobaj neki od onih lightweight ima ih hrpa okolo. Naravno najveći problem će predstavljati aplikacije čiji servisi su stalno aktivni jer se syncaju poput FB, Twitter i tome slično. No i za dotične postoje razne aplikacije neke više lightweight neke manje. Mislim da će ti biti lukrativnije poigrati se malo s tim nego pokušavati nagurati drugi android na to zbog nedostatka sourceova.
bg_4_l je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2013., 13:49   #9
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
NetBSD?
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na