Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.07.2013., 10:26   #1
reboot
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 1,103
(riješeno) HDD proizvodi zvuk *biiip* prilikom bootanja

HDD je Samsungov HD 103SJ od 1TB.

Od nedavno poceo je bipkat prilikom bootanja i samo bootanje se produzilo.
Evo kak to zvuci (34 sek clip):
https://soundcloud.com/user460369849/hdd-bip

Cuje se jasno izmedu rovanja diska na 0:02, 0:05, 0:06...

a HD Tune kao jedinu gresku koja se ponavlja pokazuje pod "Calibration Retry Count", popelo se s 280 na 650 u roku od tjedan dana:

->

Trebao bi jos uvijek biti pod garancijom, zanima me koliko je ovo kriticno i dal bi ducan priznao ovo kao reklamaciju.
reboot je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 12:29   #2
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Samsungovu dijagnostiku odvrti, a ne hd tune.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.07.2013., 20:47   #3
reboot
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Rade0n Pregled postova
Samsungovu dijagnostiku odvrti, a ne hd tune.
Samsung je svoju dijagnosticki utility poslao u penziju, skinuo sam ESTool i Hutil, al nece se pokrenut na 64-bit Win7, probat cu jos kad dodem do kompa.
reboot je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 20:56   #4
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Skini od Seagatea, to je sad jedna firma: http://www.seagate.com/support/downl...ls-win-master/
Imaš te alate (za svakog proizvođača) i na Live CD-ovima tipa Hirens.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 21:35   #5
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Moguće je da se radi o problemima s glavom diska, to je moja ideja s obzirom na ono što sam čuo. Calibration Retry Count IIRC nije neki osobito pametan parametar prema Googleovim istraživanjima. Ultra DMA CRC Error Count možda upućuje na loše učvršćen kabel, probaj promijeniti kabel, neki puta začudo pomogne.
Naravno, ako se sam nisi sjetio, napravi backup, provrti test pa za par dana opet da vidiš ima li promjena. Produljenje dizanja sustava možda je posljedica nečeg drugog što si smetnuo s uma, npr. neki svježe instaliran softver koji se podiže zajedno sa sustavom i sl., fragmentacija...
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2013., 11:28   #6
reboot
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor Rade0n Pregled postova
Skini od Seagatea, to je sad jedna firma: http://www.seagate.com/support/downl...ls-win-master/
Imaš te alate (za svakog proizvođača) i na Live CD-ovima tipa Hirens.
prosao je sve testove, valjda nije nista.

Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Moguće je da se radi o problemima s glavom diska, to je moja ideja s obzirom na ono što sam čuo. Calibration Retry Count IIRC nije neki osobito pametan parametar prema Googleovim istraživanjima. Ultra DMA CRC Error Count možda upućuje na loše učvršćen kabel, probaj promijeniti kabel, neki puta začudo pomogne.
Naravno, ako se sam nisi sjetio, napravi backup, provrti test pa za par dana opet da vidiš ima li promjena. Produljenje dizanja sustava možda je posljedica nečeg drugog što si smetnuo s uma, npr. neki svježe instaliran softver koji se podiže zajedno sa sustavom i sl., fragmentacija...
kabel nije labav, isao sam to provjerit nakon googlanja te greske, no ta stavka me niti ne brine toliko koliko ovo njegovo pistanje i to sto se CRC, ako je povezan uz pistanje, povecava svakim danom.

1. screenshot je od 30.6 (282), drugi od 06.07. (647), danas je na 748. Ko po spagi, dnevno se povecava za 50 gresaka. Ovim tempom do kraja mjeseca bit ce ukupno na 2 soma...

Nije do startup programa, tu se nista nije mijenjalo, mscongif pokazuje sve osnovno kaj se dize, uglavnom logitech za misa i tipkovnicu, antivirus i jos par sitnica. Fragmentacija je uredna, na sve 4 particije fragmentacije je 0%, a defragmentacija stavljena na weekly schedule.Ž

Nis, vjerovat cu seagate utilityu koji kaze da prolazi sve testove, napravit cu backup i molit se bogu da nije nista ozbiljno. Il da barem crkne dok je pod garancijom

thx svima
reboot je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2013., 16:55   #7
reboot
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 1,103
ak ce netko imati slican problem s "Calibration Retry Count" i prepozna isti problem kod sebe bilo iz snimke zvuka ili texta, mali update:

Ovaj gore HDD s pocetka teme je nakon krajem 10. mjeseca poceo rikavati. Calibration Retry Count je otisao u nebesa, bad sektori, upozorenja WIN7 da hard rikava, the whole shebang.

Dobiven je novi nakon reklamacije.
reboot je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na