Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 12.05.2007., 23:02   #1
J@nos_Herc
Premium
 
J@nos_Herc's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 663
Policija i zakoni

Evo, muci jedan problem kao i vecinu mladih vozaca (koji imaju probnu vozacku na 2 god.)
Nek vrijede sva druga pravila, ali zašto ono "nema vožnje poslije 23h"...
idem neko vece doma (dosao sam s vlakom, i moram dalje doci do svog mjesta s autom koji me je cekao na stanici), i zaustave me "frajeri" u 23:10 i napišu mi kaznu!...a imao sam još 15 min do kuce...objasnjavam ja njima kak nisam mogao prije i sve to, ali ništa...nemreš ti "mozgovima dokazat". i što je najžalosnije, to su bili balavci od max. 22 god. ...dobili za voziti novu Škodu, i pazite sad ovo... sjede oni u autu a ja stojim kraj suvozacevog mjesta i razgovaram s jednim. pricao sam im kak idem s faksa...bla bla, i dok vise nije znao što da mi kaze, podigne prozor, ovaj koji vozi ubaci u "rikverc" i povezu se tako 2m unazad. zatim nešto se dogovaraju, i onda opet se povezu naprijed do mene. i ono faca spusti prozor s el. podizacima i nastavimo mi dalje razgovarati...
i naravno, "mozgovi" mi napisali kaznu i iskljucili me iz prometa. te sam tako morao ostati do 5h u auto i onda si otici po vozacku u policijsku stanicu. Naravno, dali su mi i puhati...ali imao sam 0.0 ...šta bi tek bilo da sam imao alkohola u krvi...završio bih u zatvoru.
E da, morali su mi i pregledati cijeli auto (prtljažnik, zadnja sjedala...).
Balavci se umislili da su neznam šta, samo zato što imaju značku...ko im ih je samo dao....uhhh, što sam bio živčan onda

Šta bi se trebalo uciniti da se ukine taj zakon???...nekakva peticija ili???

ma stvarno neznam što da više kažem...vidim divljake koji se voze 150km/h po gradu...i nikom ništa , a mene zaustave za qrac!
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
J@nos_Herc je offline  
Staro 12.05.2007., 23:04   #2
J@nos_Herc
Premium
 
J@nos_Herc's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 663
e da, još jedno pitanje u vezi tih zakona za mlade vozace.
smijemo li mi bez pratnje starijih voziti preko granice? ...da me ne bi slucajno stavili u pritvor
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
J@nos_Herc je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.05.2007., 23:28   #3
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
A čuj J@nos, takav je zakon. Naletio si na policajce koji su te kaznili. I šta sad, pobral si kaznu jer ipak jesi prekršio zakon, koliko god on glup bio. Do nedavno sam i ja bio u istoj situaciji, ali eto - mene su samo jednom zaustavili 200m od kuće i imao istu paradu samo što nisam zaradio kaznu jer eto, uspio sam im dokazat da imam manje od minute još do doma (i to ono, pješice, a kamoli sa autom).
A najviše boli tek kad te kazne, tako da eto, na neki način (pošto sam i ja do prije 20 dana bio u istoj situaciji) kužim tvoju frustraciju.

Inače, niti jedno pravilo o mladim vozačima me nije nerviralo kao to do 23h da se može voziti bez pratnje starijeg vozača. Da su stavili do pola 12 ne bih ništa rekao, ali ono, većina stvari se zatvara u 11 i taman tih pol sata kaj ti treba do doma...

Al eto, ja prošao neokrznut i sad imam novu vozačku na 10 godina bez ikakvih ograničenja. Nažalost, istrpi tih 2 godine ili ako ti je ostalo manje.

Ja znam da sam ja uvijek morao biti mado do 11, ne zbog murije previše, nego jer mi je auto od starog i dok je god njegov - njegova pravila, a to znači i vožnja prema zakonu. U početku mi je bilo glupo istina Bog, ali naučiš se.

A koliko ekipe ima kaj voze pijani u 3 ujutro, a tek imaju auto mjesec dana. Imam ja takvim u društvu i previše, al eto, takvi skoro pa nikada ne nadrapaju...

A što se tiče prelaska granice, mislim da tu moraš samo imati ono od osiguranja, ako se dobro sjećam. Al ja nisam još solo nikada prelazio granicu, tako da ono - samo što sam čuo.
Vuco je offline  
Staro 13.05.2007., 00:25   #4
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
preko granice mozes slobodno, proslo ljeto sam isao s curom na more preko bosne i nema beda. OBAVEZNO zeleni karton ponjet.

A sto se tice probne vozacke, bas sam jucer isao produzit svoju i razmisljam kako je tih 2 godine u biti brzo i proslo Nisam se uopce obazirao na tih 23h, al eto kad smo se vracali s mora tu u osijeku nas zaustave u 23:30 i cura morala dalje vozit
SPLiFF je offline  
Staro 13.05.2007., 00:42   #5
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Vrijedi li zakon samo za vozace auta ili i za bicikliste? Dokad smijemo mi biciklisti na cestu?
Matesonik je offline  
Staro 13.05.2007., 00:57   #6
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor Matesonik Pregled postova
Vrijedi li zakon samo za vozace auta ili i za bicikliste? Dokad smijemo mi biciklisti na cestu?
jel ti uopce imas vozacku za bicikl :?
rendula je online  
Staro 13.05.2007., 01:20   #7
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Ne moraš im pokazati prtljažnik, niti im dati da ti pregledavaju vozilo...
gog je offline  
Staro 13.05.2007., 01:23   #8
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
jel ti uopce imas vozacku za bicikl :?
Pred skoro 2 godine mi je prestala biti potrebna (trebaju ju djeca od 9 do 14g). A polozio sam jos dok je to bilo u experimentalnoj fazi
Matesonik je offline  
Staro 13.05.2007., 01:39   #9
Dawar
OMG, thats the funky shit
Moj komp
 
Dawar's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: in The Republic of Peščenica
Postovi: 1,220
Pa kolko znam mi klinci do 18 god smijemo biti vani do 11 tak da to uključuje bicikle
__________________
Dawar je offline  
Staro 13.05.2007., 01:43   #10
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
to mi je besmislen zakon
podrzavam onaj do 100ks al za to nikog nisu jos kaznili a za ovo poslije 11 jesu....
jed2i je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.05.2007., 01:48   #11
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Baš mi je drago što se o tome priča pa da pitam odma neš.

Koliko osoba suvozač mora imat vozačku dugo i koliko god da se smije vozit auto jači od 100ks i isto pitanje za ovo nakon 11?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline  
Staro 13.05.2007., 01:51   #12
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Baš mi je drago što se o tome priča pa da pitam odma neš.

Koliko osoba suvozač mora imat vozačku dugo i koliko god da se smije vozit auto jači od 100ks i isto pitanje za ovo nakon 11?
Mislim da suvozač mora imati 5 godina voznog iskustva. Trebalo bi to još bolje pogledati, ali mislim da je toliko.

A neovisno o godinama, svatko tko tek ima testnu vozačku manje od 2 godine (bilo da je to neki student sa 20 ili starija osoba od 40 godina), ne smije se voziti jači auto od 75kW, što je 102 konja ako se ne varam...
Vuco je offline  
Staro 13.05.2007., 01:51   #13
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Baš mi je drago što se o tome priča pa da pitam odma neš.

Koliko osoba suvozač mora imat vozačku dugo i koliko god da se smije vozit auto jači od 100ks i isto pitanje za ovo nakon 11?
Ovo prvo je 5god a ova dva druga ne kužim baš?
Veki-os je offline  
Staro 13.05.2007., 01:58   #14
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
2 Vuco
To vrijedi i za 75kW (KS se računa kW puta 1.36 pa je onda 75kW -> 102 KS onda) i za 11h?

2 Veki
Kak novi ne smiju vozit od 23-05 koliko suvozač za to treba imat god da se može vozit.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline  
Staro 13.05.2007., 02:02   #15
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Nemam pojma, mislim da "mladi vozač" ne smije uopće voziti više od 75kW, a sad, dal u pratnji starijeg vozača smije ili ne - nemam pojma.

Znam da se tih 5 godina voznog iskustva suvozača odnosi na vožnju nakon 23h.

Upravo baš tražim taj zakon o mladim vozačima, ali za sada ništa. Ima netko link na glavna pravila ?

EDIT: ovo bi trebalo biti to:
Citiraj:
Članak 221.

(1) Osoba koja je položila vozački ispit i dobila vozačku dozvolu za M, A1, A, B, ili C1 kategoriju vozila ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole upravljati vozilom na cesti brzinom većom od 80 km na sat, na cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila brzinom većom od 100 km na sat, odnosno 120 km na sat na autocesti, a mopedom 40 km na sat, niti tim vozilom smije vući priključno vozilo, a niti organizirano prevoziti djecu.

(2) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ne smije upravljati niti početi upravljati vozilom ako u organizmu ima opojnih droga, alkohola ili ako pokazuje znakove alkoholiziranosti.

(3) Osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je položila ispit za B kategoriju vozila ne smije upravljati vozilom čija snaga motora prelazi 75 kW. Osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je položila ispit za A kategoriju vozila ne smije upravljati vozilom čija snaga motora prelazi 25 kW.

(4) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ne smije upravljati vozilom u prometu na cesti u vremenu od 23.00 sati do 5.00 sati osim ako je s njim u vozilu osoba starija od 25 godina kojoj nije izricana zaštitna mjera ili mjera sigurnosti zabrane upravljanja motornim vozilom.

(5) Osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je položila vozački ispit i dobila vozačku dozvolu bilo koje kategorije vozila, osim za kategoriju M mora u razdoblju od 6 do 24 mjeseca svladati program sigurne vožnje. Program sigurne vožnje obavlja se u centru sigurne vožnje.

(6) Program sigurne vožnje sadrži vježbe sigurne vožnje i grupnu radionicu o sigurnosti cestovnog prometa i psihosocijalnim odnosima među sudionicima cestovnog prometa. Program, provedbu programa te potreban broj centara sigurne vožnje propisuje ministar nadležan za unutarnje poslove.

(7) Osobi iz stavka 1. ovoga članka koja u roku od 24 mjeseca ne položi program sigurne vožnje rok iz stavka 1. ovoga Zakona produžava se još na godinu dana. Ukoliko ni u novom roku ne položi program sigurne vožnje prestaje joj vrijediti vozačka dozvola.

(8) Vozači vozila kojima se obavlja javni prijevoz putnika (autobusa), vozači vozila kojima se prevoze opasne tvari, vozači vozila koji upravljaju vozilima s pravom prednosti prolaska, odnosno s vozilima koja mogu ostvarivati pravo prednosti prolaska (članci 149., 150. i 151.) i instruktori vožnje koji osposobljavaju kandidate za vozače moraju proći program sigurne vožnje u roku od pet godina od početka primjene programa sigurne vožnje.

(9) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji prekorači brzinu iz stavka 1. ovoga članka bez obzira na dopuštenu ili prometnim znakom ograničenu brzinu, vozač koji vozilom vuče priključno vozilo, koji organizirano prevozi djecu te vozač koji upravlja vozilom čija snaga motora prelazi limite iz stavka 3. ovoga članka ili upravlja vozilom suprotno odredbi stavka 4. ovoga članka i izreći će mu se jedan negativan bod.
Znači, ipak moraš biti sa starijim od 25. godina ?
Inače, program sigurnje vožnje je odgođen do 2009. godine.
Vuco je offline