Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.11.2011., 16:40   #1
Rex251
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
Pomoć - gigabitna mreža

Radim upgrade u kući zbog NAS uređaja. Spojio sam "moj komp" kao i ostale klijente na D-link gigbitni 5 port switch, a u njega talođer D-link NAS DNS-320. Kada je nas spojen tvorničkm kabelom nema problema, brzine u rangu očekivanog, ali onda je NAS u sobi a ima iritantan ventilator.
Naravno NAS dobio nogom u guzicu put špajze,mdo špajze preko tavana povućen CAT 5E kabel, krimpan s oba kraja. Kad ono brzina 100Mbita, probao i prekrimpavanje krajeva, isti .....
Jel stvar u nekoj maksimalnoj dužini kabela (trenutnu oko 15m) ili nekakvom interferncijim sa kakvim strujnim kabelom, ima li tko iskustva?

Gledajući službene specifikacije nisam našao objašnjenje o maksimalnom dometu Gbit u odnosu na Mbit na CAT 5E ili CAT 6.
Rex251 je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2011., 17:38   #2
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Lan tester i ispitaj si parice za početak.
Za gigabitni lan sve 4 parice (tj svih 8 žica na RJ45) moraju biti ispravno i po standardu zakrimpane.
Kabel nesmije ništa priklještit, nesmije biti savijan pod oštrim kutevima i sl.
Problem je ako imaš nekvalitetan kabel sa šumovima i preslušavanjima koje nećeš nać sa
običnim lan testerom. U tom slučaju bi ti cat6 bio bolje rješenje.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 23.11.2011. u 18:44.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.11.2011., 18:28   #3
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
Kada je nas spojen tvorničkm kabelom nema problema, brzine u rangu očekivanog
Što ovo konkretno znači? Koje su brzine prilikom kopiranja npr. s njega na komp ili obrnuto? A koje kad razvučeš ovaj drugi kabel? Znatiželja s moje strane....
I da, vjerojatno ti je ovo što je Pomo napisao, do 100 m ne bi trebao imati nikakvih problema što se brzine tiče, pod uvjetom da je s tehničke strane sve ok (dobro zakrimpano po standardu, kvalitetan kabel itd.).
tor je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2011., 19:06   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Pogledaj pa napiši ovdje, kako switch "vidi" tj. koju brzinu prijavljuje na portu na koji je NAS uštekan (valjda ima onu detekciju sa dvije Led - ice).

Vezano za buku ventilatora, ništa čudno kad su stavili malca 40x40x10, na linku ispod imaš dva rješenja (jedno je skripta za rpm kontrolu a drugo prikazano kako napravit modifikaciju i stavit 92x92x20 vent):
http://forum.dsmg600.info/viewtopic.php?id=6522
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2011., 19:31   #5
Rex251
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
Hvala puno na savjetima, morat ću prekrimpat po standardu, ja sam krimpao da mi se poklapaju boje u paricama ali ne po standardu, možda je u tome problem, javit ću kada promijenim.

Što se tiče očekivane brzine, to je na ovom uređaju oko 25-30MB u sekundi za kontinuirani file, što je u skladu s očekivanjem s obzirom na cijenu uređaja i namjenu, ali sada kada dobijem 6MB pjevam, najčešće završi na 1-2MB, što je definitvno krivo, ali i na switchu signalizira samo 100Mbit signal a ne 1Gbit, tako da sigurno nešto ne štima.

Hvala i za skriptu.
Rex251 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2011., 19:39   #6
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Rex251 Pregled postova
Hvala puno na savjetima, morat ću prekrimpat po standardu, ja sam krimpao da mi se poklapaju boje u paricama ali ne po standardu, možda je u tome problem, javit ću kada promijenim.
U tome je problem. Standardi su tu s razlogom.
Veća brzina = veća osjetljivost na iste.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2011., 12:16   #7
strijelac74
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: bih
Postovi: 2
Uzmi KAT 6 kabl...
strijelac74 je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2011., 23:11   #8
Rex251
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
Ljudi riješio sam problem. Danas sam napokon odvojio vremena i samo prekrimpao CAT 5E kabel ranije povućen ali pridržavajući se standarda (NB,N,ZB,P,PB,Z,SB,S) i sve 5, radi ko urica

Još jednom hvala svima na pomoći
Rex251 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na