Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.06.2008., 23:47   #1
Vasili
Premium
Moj komp
 
Vasili's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Križevci
Postovi: 307
Question Nova generacija diskova - dvoglava štuka xD

Zanima me na kojem principu danas rade diskovi s više glava; ne kužim zašto disk s više ploča i glava radi jednako brzo kao i disk s jednom pločom i glavom (govorim o pločama s jednakom gustoćom zapisa)?

Zar se ne bi dao napraviti hard kod kojeg bi dvije glave naizmjence zapisivale podatke?

Npr. imamo: 010101010000
- prva glava zapisuje: 000000
- a druga: 111100

Moje poznavanje elektrotehnike je nikakvo pa ne mogu zamisliti konkretan primjer kako bi ovo radilo. Najvjerojatnije bi neki sklop trebao rastavljati binarne brojeve pri zapisivanju i opet sastavljati pri čitanju. S tim da bi trebala još memorija da se zna gdje je što. Teoretski, ovako bi se ostvarila duplo veća brzina.

Naravno, ako ode jedna ploča onda je disk u k.... Ali treba raditi backup

Zašto ovo nije ostvareno, tj. gdje je kvaka jer zvuči prebanalno da se toga još nitko ne bi sjetio.
Vasili je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2008., 23:55   #2
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Misliš nešto kao RAID0 u jednom disku?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.06.2008., 00:07   #3
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
nemoj se zamarati s time. njima je odzvonilo. SSD je THE way
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2008., 01:19   #4
Vasili
Premium
Moj komp
 
Vasili's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Križevci
Postovi: 307
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Misliš nešto kao RAID0 u jednom disku?
Hmm da, na kraju bi to tak ispalo. Ali zar ne bi to bilo praktičnije nego klasični RAID. Jer više ne gledaš na taj disk kao da je u RAID polju s drugim, tj. manja je šansa da će crknut jedan disk, nego jedan od dva. A i ako ode, onda je svejedno jer su te dvije ploče bile u RAID-u ili nisu kad je hard ionak gotov (ne znam kako se drže s jednom ispravnom pločom).

Citiraj:
Autor DaNiJ3L Pregled postova
nemoj se zamarati s time. njima je odzvonilo. SSD je THE way
A čuj, ni SSD nije neka revolucija u brzini. SSD će biti tiši, manje trošit... ali opet će biti prespor da prati ostale komponente u narednim godinama. Ne znam, možda se varam... BTW zašto ovaj princip ne bi radio i na SSD-u tako da čita simultano sa npr. 4 čipa umjesto samo s jednog?
Vasili je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2008., 02:12   #5
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
@vasili... ssd se u principu moze ubrzati koliko god prakticki, tako da nije problem. paralelnim nacinom zapisivanja jel, tj interni raid 0

jedino sto i to nosi neke negativne strane sa sobom, ponajvise financijske priroda, al manje bitno ovdje
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2008., 08:44   #6
^SuperUnknown^
Prečupavi mod
 
^SuperUnknown^'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 8,964
Vec su postojali neki prototipovi diskova sa 2 aktuatora, pa su neslavno propali...
__________________

Member of PCE 100+kg demolition squad


Primary macine:
Apple Mac Pro 5,1
2x Six-Core Intel Xeons X5690@3.46 GHz
64 GB ECC DDR3 800 MHz
Geforce GTX 980 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
Kingston 120GB SSD
30 TB HDDs
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.12.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech G400 shared via Teleport

Secondary machine:
Apple Mac Pro 2,1
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
22 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 970 4 GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Terratec Cinergy HTC USB XS HD + EyeTV
OWC Mercury Electra 6G SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.10
Hitachi 1000GB 7K1000.B
Seagate 1000GB 7200.11
Hitachi 7K3000 3000GB
Sharkoon QuickPort@USB
Optiarc DVD RW AD-7170A
Samsung DVDRAM GE20LU10@USB@Desk
Mac OS X 10.10.3
Apple Alu Keyboard shared via Teleport
Logitech MX518 shared via Teleport

Work rig:
Apple Mac Pro 1,1@2,1
2x Dual-Core Intel Xeons 5150@2.66 GHz
2x Quad-Core Intel Xeons X5365@3 GHz
13 GB DDR2 FB-DIMM 667 MHz
Geforce GTX 660 2GB
Blackmagic Intensity Pro PCI-E HDMI capture/output card
Corsair Force Series F120 SSD 120GB
Seagate 500GB 7200.12
2xWD Black 1000GB
Hitachi 7K3000 3000GB
2xSeagate 500GB 7200.10@IcyBox
Seagate FreeAgent Xtreme 1500GB@FW 400
WD Elements 2000GB@USB (Time Machine)
2xSharkoon QuickPort@eSATA
2xPioneer DVR-111D (Superdrive)
Mac OS X 10.10.3
2xDell UltraSharp 2405FPW 24" Widescreen TFT@1920x1200
Sony KDL-26U2000 26"@HDMI
Apple Alu Keyboard
Logitech MX518

LAP:
Apple Macbook Pro 3,1
Intel Core 2 Duo 2.53 GHz
4 GB DDR2
Kingson 180 GB SSD
Seagate 320 GB HDD

* Looking in:
2xHP ZR24w 24" Widescreen TFTs@1920x1200
Samsung 243T 24" Widescreen TFT@1920x1200
* Listening to:
iRiver H320 + Sennheiser PX 40
Technics SA-EX320
iPhone 6S 64GB black
iPad 16GB WiFi 4.3.2
* Connected via:
90/90 Mbps Iskon Trio
* "Powered" by:
UPS APC Smart-UPS1500VA
* Playing:
Tama Arstar II
Yamaha DTXPRESS IV Special

Pozz, nezz, ojzz, jbt, owak, onak, inst, bzvz, svst, kuiš, neam, dns, nzm, oc, went, graf, laikam, oču, neču, e ovako, e sad, probo, neče, psmtr, ne beliiwam, ugl probo o5, tkđ neradi, pčkmtrnu, mslm onaak haaalo, reko dbr, stv, dali, jeli, zato jel, jer mi može neko, rispekt, thx......... ...wau, radi, zkn, pozz!?!?11
^SuperUnknown^ je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2008., 19:30   #7
xvx1
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Citiraj:
Autor Vasili Pregled postova
Zar se ne bi dao napraviti hard kod kojeg bi dvije glave naizmjence zapisivale podatke?
Bi ali bi to uzasno kostalo. Trebao bi ili dodatni aktuator i motor, što nije baš jednostavno utrpati u kučište ili užasno kompleksni aktuator s nezavisnim rukama.
xvx1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2008., 20:14   #8
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
HDD i se iovako kvare počesto, s tim u sebi bi rata kvarova bila valjda 10x veća...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2008., 20:48   #9
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
meže neko obajšnjenje što točnmo jesu SSD-ovi? Kolko ja znam ti diskovi nemaju ploče uopće već memorijske čipove ka ram-i...
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2008., 21:24   #10
Igsy
user na kvadrat
 
Igsy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Split
Postovi: 267
__________________

Who's Your Daddy?
Igsy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.06.2008., 21:37   #11
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Ma da i mislio sam... Sam štoje to prije neki pola godine-godinu dana bilo "ima samo američka vojska i skupo ko petrova kajgana", i sad svugdje vidim novi SSD-ovi od 500gb od 1gb itd. jeftiniji SSD-ovi
Znači postala je i ta thenologija dostupna smrtnicima, ili je barem na dobrome putu
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2008., 22:01   #12
xvx1
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Citiraj:
Autor ShebY Pregled postova
i sad svugdje vidim novi SSD-ovi od 500gb od 1gb itd. jeftiniji SSD-ovi
Znači postala je i ta thenologija dostupna smrtnicima, ili je barem na dobrome putu
Pa baš od 500 GB ih i nema (bar ne po cijeni nižoj od dobrog polovnog auta).

Dostupna još i nije (za razumnu cijenu), a prije potpune zamjene ćemo vjerojatno vidjeti hibride, a i onda ćemo još dugo stavljati SSD za sistemski disk i HDD za podatke.

No ni to neće poslati HDD u ropotarnicu povijesti tako brzo, jer će se isti (već dobrano jesu) uglaviti u video playere i slične uređaje, gdje je brzina pristupa nebitna.
xvx1 je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2008., 08:57   #13
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Vasili Pregled postova
Zar se ne bi dao napraviti hard kod kojeg bi dvije glave naizmjence zapisivale podatke?
Kod svih diskova s vise ploca, u istom trenutku samo jedna glava cita s jedne ploce, nema "paralelizma".

Iako se cini mozda glupo, problem je u tome sto najveci dio read ili write operacije nije samo citanje i pisanje, vec pozicioniranje na zapis.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2008., 23:44   #14
borgy
kenova
 
borgy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: München / Dubrovnik
Postovi: 901
Poboljsanja na hard diskovima danas se uglavnom krecu prema guscem zapisu jer se tako dobija i na kapacitetu i performansama, a kod svih ostalih metoda se brzo udari u mehanicki zid.

npr.
Bilo bi lijepo da se ploce vrte duplo brze - ali bi probijale zvucni zid kod svakog paljenja kompjutera.
Bilo bi najbolje da su aktuatori brzi - samo sto bi onda trebali imat ogromnu akceleraciju, a kakav bi tek bio sustav za kocenje?
borgy je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2008., 14:20   #15
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor borgy Pregled postova
Poboljsanja na hard diskovima danas se uglavnom krecu prema guscem zapisu jer se tako dobija i na kapacitetu i performansama, a kod svih ostalih metoda se brzo udari u mehanicki zid.
Gusci zapis, sto se performansi tice, nije nesto posebno bitan. Glavni nedostatak diska je nacin njegovog rada, pomicanje glave i aktuatora. Tu se gubi najvise vremena, to je ono sto diskove medjusobno cini predstavnicima klasa.

Tesko ce se probiti realna granica od 15k rpm, s jedne strane se ceka dolazak SSD-a, a s druge oni koji trebaju brzinu ionake ne ocekuju to od jednog diska, vec nekoliko njih u istom polju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2008., 14:47   #16
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Taj dugoočekivani i glansno najavljivani SSD neće baš ništa donesti po pitanju brzine dok se ne promijene neki standardni i dobar dio arhitekture današnjih kompjutera.

Hard bi s ostatkom sistema trebao komunicirati kao i memorija. Na tim brzinama. Ne vjerujem da je to toliki problem za napraviti. Postoji samo nedostatak volje (čitaj: valja iz ovoga izvuči što više love). Dok god podaci idu preko chipseta i PCI (PCI-E) nema velikih brzina. Nema ni raznih polja niti diskova koji to mogu riješiti.

Najjednostavniji primjer toga je RAM disk. Problem je što treba RAM nafilati podacima nakon reboota. Opet to ide običnim diskovima. Treba staviti samo jednu bateriju kako memorija ne bi gubila podatke.

Bio je svojedobno napravljen i prvi SSD koji je kao memoriju koristio DDR i bio spojen na PCI. I u PCE je bio na testu a naš tester se čudom čudio zašto to ne ide preko 111 Mb/s. Eto, baš zbog toga. I imao je jednu takvu bateriju za čuvanje podataka na DDR memoriji.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2008., 15:49   #17
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Potpisujem iako vjerujem da bi dosta korisnika bilo zadovoljno sa ravnom crtom na 111mb/s da ista košta u rangu sadašnjih diskova, a ionako se preko SATAII može teoretski protisnuti oko 357mb/s tako da nebi trebalo u sabirnicama biti ograničenje za razvoj diskova još neko vrijeme, inače ja sam u biti zadovoljan sa brzinom svojih hardova, za kućnu uporabu sasvim dosta IMHO...

Mislim ja se sjećam dok smo ne tako davno učitavali programe sa kazetofona tako da je ovo mila majka...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2008., 17:34   #18
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Mislim ja se sjećam dok smo ne tako davno učitavali programe sa kazetofona tako da je ovo mila majka...
Sićam se kad sam dobia 5,25" flopy disk za C64 i posli eprom modul, koji je sadržavao nekakav "turbo tape" ali za floppy i kratice preko onih F1,F3,F5,F8 tipaka di mi je bia kraj..
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2008., 12:18   #19
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
Taj dugoočekivani i glansno najavljivani SSD neće baš ništa donesti po pitanju brzine dok se ne promijene neki standardni i dobar dio arhitekture današnjih kompjutera.

Hard bi s ostatkom sistema trebao komunicirati kao i memorija. Na tim brzinama. Ne vjerujem da je to toliki problem za napraviti. Postoji samo nedostatak volje (čitaj: valja iz ovoga izvuči što više love). Dok god podaci idu preko chipseta i PCI (PCI-E) nema velikih brzina. Nema ni raznih polja niti diskova koji to mogu riješiti.

Najjednostavniji primjer toga je RAM disk. Problem je što treba RAM nafilati podacima nakon reboota. Opet to ide običnim diskovima. Treba staviti samo jednu bateriju kako memorija ne bi gubila podatke.

Bio je svojedobno napravljen i prvi SSD koji je kao memoriju koristio DDR i bio spojen na PCI. I u PCE je bio na testu a naš tester se čudom čudio zašto to ne ide preko 111 Mb/s. Eto, baš zbog toga. I imao je jednu takvu bateriju za čuvanje podataka na DDR memoriji.
Ne bi se bas slozio. Jako malo korisnika ima uopce potrebu za jako velikim brzinama (koje su u stanju zagusiti danasnje sabirnice), a jako puno njih pati zbog nacina rada danasnjih diskova. Tu je ideja implementacije SSD-a.

Danas odes u trgovinu i kupis za ne prevelike pare opremu koja uredno guta gigabajt u sekundi. Problem je sto ces s tim.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2008., 12:58   #20
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Jako malo korisnika ima potrebe za ludim brzinama, a pogledaj pri vrhu ovog foruma kako napreduje tema koja govori o OC-u. Pogledaj i početak ovog threada kojo govori o nadi običnih korisnika da će disk biti jako brz i brži od prethodnika...

Drugo je potreba a drugo želja. Samo za primjer: Susjed je kupio autić od 260 KS. Sukladno tome je bila i cijena koju si ne može baš svatko priuštiti. Moj brat je samo prokomentirao, ulazeči u svoju Škodu, kako i susjed kao i on može ići maksimalno 150 km/h na autoputu, a da te policija ne globi previše. Što je susjedu i jasno jer se slatko nasmijao na tu točnu konstataciju. Dakle, nije stvar u potrebi nego želji.

A mene neće nitko globiti, niti ću ugrožavati bilo koga ako mi se OS digne u sekundi i istog trenutka bude spreman za rad. Isto tako znam puno ljudi kojima bi to, zapravo, jako puno značilo u životu.

SSD je jedino riješio nogometni dio čuvanja podataka. Možeš igrati s njima nogomet bez straha od gubitaka podataka (naravno, u granicama normale). Buka je gotovo zanemarivo poboljšalje jer se današnji diskovi ne čuju previše, a niti griju. To nije dio koji običnog korisnika sa stock coolerom boli.

Sigurnost podataka na SSD-u nije toliko fantastična koli8ko se čini na prvi pogled. A niti brzina nije toliko fantastična koliko bi mogla biti. A to znaš i sam.

Sa današnjom tehnologijom i računalom u okviru 1000€, što čini solidno family računalo, može se postići bootanje u sekundi. To je dio koji mene boli. Ne govorim o sistemima cijene pristojnog gradskog auta. Samo postoji nedostatak volje i želje.

SSD nije stvar budućnosti nego prošlosti. Sada će njega vući koliko se bude dalo da se izvuće što više novaca. A što nam onda znače silni gigahertzi i Gb i GB i sl., kada nam je storage krava?
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2008., 13:30   #21
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
SSD nije stvar budućnosti nego prošlosti. Sada će njega vući koliko se bude dalo da se izvuće što više novaca. A što nam onda znače silni gigahertzi i Gb i GB i sl., kada nam je storage krava?
Sve je stvar koliko tko zeli investirati. Da li se moze izvesti brz boot? Moze. Da li ima potrebe? Upitno. Da li bi se vec to izvodilo kao redovna opcija opreme da ima interesa? Naravno da bi. Problem je samo u cijeni. Ako netko nesto stvarno zeli i ima para za to, nista nije ni presporo ni preskupo.

SSD ima i prednosti i mana, a jedina realna mana je cijena.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na