Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2017., 15:19   #1
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Ugovor sjedištu firme

Pozdrav, zanima me slijedeće..da li je obavezno sklopiti ugovor o najmu sa vlasnikom nekretnine, u kojoj živim, za prijavu firme, i da li taj stvarni iznos moram plaćati mjesečno, prema kojem on plaća porez?? Ili mi je bolje, staviti sjedište firme u recimo trgovinu koju imam (poslovnica 1), jer tamo isto tako najmodavcu, kod plaćanja najma, moram plaćati porez..?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 15:39   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Pitanje je malo nejasno definirano.

Porez plaća najmodavac. Ugovor o najmu bi svakako trebao imati jer moraš pravdati troškove firme. Isto tako u njemu obavezno navedni koje troškove, osim najma, snosi najmoprimac, a koje najmodavac (struja, voda, komunalije, pričuva,...). U slučaju da si ti vlasnik prostora i vlasnik firme, ti kao XY možeš iznajmiti prostor firmi Z i dobivati najam od toga. To ti je jedan legalan način izvlačenja love iz firme.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2017., 15:44   #3
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Porez plaća najmodavac. Ugovor o najmu bi svakako trebao imati jer moraš pravdati troškove. Isto tako u njemu obavezno navedni koje troškove, osim najma, snosi najmoprimac, a koje najmodavac (struja, voda, komunalije, pričuva,...)
Ok, dal je bolje registrirati firmu na adresu na kojoj živim ili tamo di planiram otvoriti trgovinu, tj.unajmiti prostor?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 15:48   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Nebitno. U principu, firmu se registrira na adresu na kojoj boraviš. Ako registriraš firmu na adresi gdje si u najmu, u slučaju selidbe moraš mijenjati brdo dokumenata, pečate,...
Tebi nitko ne brani da na račun staviš podatke poslovnice. Uostalom, zakon propisuje da na računu napišeš gdje je izdan tj. u kojoj poslovnici.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 15:50   #5
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Nebitno. U principu, firmu se registrira na adresu na kojoj boraviš. Ako registriraš firmu na adresi gdje si u najmu, u slučaju selidbe moraš mijenjati brdo dokumenata, pečate,...
Tebi nitko ne brani da na račun staviš podatke poslovnice. Uostalom, zakon propisuje da na računu napišeš gdje je izdan tj. u kojoj poslovnici.
Kužim, a kakav ugovor moram raditi sa vlasnikom nekretnine di živim, ak hoću tamo staviti sjedište?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 15:54   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Ugovor o najmu prostora sklapaš sa vlasnikom prostora gdje će ti biti prodavaonica. Imaš za kupiti šprance u papirniciama ili složi nešto vlastito. Forma je nebitna. Bitno je ono što piše u njemu - tko iznajmljuje, kome, za koliko, koje troškove još snosi,...
Za taj Ugovor će i Porezna tražiti, pogotovo od najmodavca da zna obračunati mjesečni porez. Mislim da je čak i obaveza najmodavca da ga dostavi Poreznoj.
Ugovor o najmu nije potrebno sklopiti za sjedište firme, ali možeš i tako izvlačiti lovu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 15:59   #7
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ugovor o najmu prostora sklapaš sa vlasnikom prostora gdje će ti biti prodavaonica. Imaš za kupiti šprance u papirniciama ili složi nešto vlastito. Forma je nebitna. Bitno je ono što piše u njemu - tko iznajmljuje, kome, za koliko, koje troškove još snosi,...
Za taj Ugovor će i Porezna tražiti, pogotovo od najmodavca da zna obračunati mjesečni porez. Mislim da je čak i obaveza najmodavca da ga dostavi Poreznoj.
Ugovor o najmu nije potrebno sklopiti za sjedište firme, ali možeš i tako izvlačiti lovu.
Onda imam krivo informaciju..jer mi je rečeno da moram raditi ugovor sa vlasnikom nekretnine na koju registriram firmu (npr.sa svojim tastom)..znači mogu registrirati firmu na tu adresu, a najam u biti plaćam u prostoru di mi je trgovina..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 16:05   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Za prodavaonicu moraš imati ugovor o najmu, a za sjedište kako se dogovoriš sa tastom.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 16:37   #9
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Još samo da pitam vezano za kapital..recimo ako se otvara jdoo..i stavim kapital 5000 kuna..to mi je raspoloživi iznos za recimo kupnju opreme i robe?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 16:57   #10
kassad
marked one
Moj komp
 
kassad's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ck
Postovi: 220
Po meni ostavi kapital na 200 kuna. O ovih 5000 napravi pozajmnicu firmi i posle si vrati dok skupis lovu na računu sa kamatama.
kassad je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.03.2017., 17:12   #11
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Dobar savjet. S time da kapital ne mora biti novac već mogu biti i stvari, intelektualno vlasništvo, softver,...
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 18:15   #12
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Firmu možeš registrirati gdje hoćeš dok god si tamo prijavljen, iznajmljivo ju ili ne.Ako ju prijavljuješ tamo gdje nisi prijavljen onda moraš imati ugovor o najmu nekretnine ili vlasnički list, da li ti netko može ustupiti prostor na korištenje bez najma pa da se tamo registriraš nisam siguran.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 18:22   #13
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Znaci otvorim za 200..a za robu ja kao fizicka osoba posudim 5000 kn firmi za kupnju robe..i poslije si vratim..hmm..ima smisla..taj obrazac ima za kupiti..? Da..prijavljen sam u toj kuci na koju bi otvoril..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2017., 18:23   #14
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,413
U wordu ispises obican ugovor o pozajmici izmedju firme i tebe kao privatne osobe.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2017., 14:06   #15
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Ono što me još zanima je dal je preporuka prije otvoriti firmu, ili unajmiti poslovni prostor..pošto mi se otvorila prilika za dobar lokal, ali se bojim da ga ne uzme netko drugi..jer ne znam dal vlasnik lokala radi ugovor sa mojom firmom, ili sa mnom kao fizičkom osobom..?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2017., 14:45   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Daj mu kaparu za prostor, a u međuvremenu osnuj firmu. Kad je otvoriš, neka ti vrati taj avans kod prve uplate s računa firme.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2017., 14:58   #17
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Daj mu kaparu za prostor, a u međuvremenu osnuj firmu. Kad je otvoriš, neka ti vrati taj avans kod prve uplate s računa firme.
Ok, kad otvorim..i napravim pravovaljani ugovor sa vlasnikom i sa firmom sa druge strane, kakve moram napraviti tehničke preglede i kolko oni koštaju otprilike? Dal mogu prije namjestiti i popuniti dućan, ili se prvo naprave pregledi? Malo sam naporan sa pitanjima, ali nisam duže vremena u toku sa takvim stvarima..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2017., 15:07   #18
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Firmu možeš registrirati gdje hoćeš dok god si tamo prijavljen, iznajmljivo ju ili ne.Ako ju prijavljuješ tamo gdje nisi prijavljen onda moraš imati ugovor o najmu nekretnine ili vlasnički list, da li ti netko može ustupiti prostor na korištenje bez najma pa da se tamo registriraš nisam siguran.
Nema veze tko je gdje prijavljen. Firma ako nema nekretninu u vlasništvu, mora sklopiti ugovor o najmu sa vlasnikom iste, čak i ako je vlasnik firme ujedno i vlasnik nekretnine (dakle firmu osnivaš doma). Takav ugovor ide u Poreznu upravu koja po tome vlasniku nekretnine izdaje porezno rješenje
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2017., 15:13   #19
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Nema veze tko je gdje prijavljen. Firma ako nema nekretninu u vlasništvu, mora sklopiti ugovor o najmu sa vlasnikom iste, čak i ako je vlasnik firme ujedno i vlasnik nekretnine (dakle firmu osnivaš doma). Takav ugovor ide u Poreznu upravu koja po tome vlasniku nekretnine izdaje porezno rješenje
Pričamo samo o sjedištu firme, znači kod mene doma...a poslovnica br.1 je posebni ugovor..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2017., 16:29   #20
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
O tome i pričam. Konkretno, ja sam vlasnik kuće u kojoj živi i prijavljena je moja sestra. Sestra je osnovala firmu i sjedište joj je u toj istoj kući. Ja i sestrina firma smo morali sklopiti ugovor o najmu (jedna soba preuređena u poslovni prostor). Na taj najam ja plaćam porez.

U suštini, iznajmljujem sestri njezinu vlastitu sobu.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2017., 17:47   #21
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Ok, kad otvorim..i napravim pravovaljani ugovor sa vlasnikom i sa firmom sa druge strane, kakve moram napraviti tehničke preglede i kolko oni koštaju otprilike? Dal mogu prije namjestiti i popuniti dućan, ili se prvo naprave pregledi? Malo sam naporan sa pitanjima, ali nisam duže vremena u toku sa takvim stvarima..
Ne sjećam se više tih stvari tako da ćeš se morati informirati. Čini mi se da je trebalo napraviti neki pregled da se zadovolje min. tehnički uvjeti. Ne znam da li to još postoji. Meni je to napravio frend tako da se nisam previše zamarao tim glupostima.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2017., 15:53   #22
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Ok, što se tiče programa..znači kalkulacije, ulaz robe, stavljanje na policu, računi, bla bla..ima ko iskustva sa "fakturistom"..ne mislim plaćati program više od 1000 kuna..(znam kolko para tolko muzike), al vidim da ima i jeftinijih rješenja..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2017., 18:18   #23
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,413
Pa jel imas knjigovodju? Sjedni sa njom/njim i neka ti sve objasni. Ima tu dosta stvari koje moras naucit, certifikat za zstitu na radu, plan evakuacije...spremi kesu

Fakturist ti je dovoljan do odredjenog obima posla.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2017., 18:48   #24
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Pa jel imas knjigovodju? Sjedni sa njom/njim i neka ti sve objasni. Ima tu dosta stvari koje moras naucit, certifikat za zstitu na radu, plan evakuacije...spremi kesu

Fakturist ti je dovoljan do odredjenog obima posla.
A koji program preporučaš? od jeftiniij,,
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2017., 19:36   #25
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,413
Dovoljan ti je fakturist za pocetak. I ovako ga godisnje placas. Vjerojatno u startu neces imati karticno poslovanje. kasnije lako odaberes neki od razvikanijih programa.

Btw, sjecam se da si vec imao temu vezano za to i jos nisi firmu otvorio? Ja sam od ideje do realizacije potrosio 3 mjeseca.

Zivni malo i kreni.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2017., 19:47   #26
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Dovoljan ti je fakturist za pocetak. I ovako ga godisnje placas. Vjerojatno u startu neces imati karticno poslovanje. kasnije lako odaberes neki od razvikanijih programa.

Btw, sjecam se da si vec imao temu vezano za to i jos nisi firmu otvorio? Ja sam od ideje do realizacije potrosio 3 mjeseca.

Zivni malo i kreni.
U međuvremenu sam se zaposlio, i opet naravno vidim istu priču. Očito je svugdje tako, da radnik sa svojim idejama koje prezentira poslodavcu, a u svrhu poboljšanja firme, teško dolazi do izražaja..i to je ono kaj me najviše smeta..vidim kaj ne valja, a ne mogu si pomoći...to je prvo...a drugo je to da sam napravio neki krug ljudi, klijenata sa kojima radim, i koji su zadovoljni sa onime kaj radim i kako radim..tako da..ne smatram se nesposobnim, znam da su teška vremena, ali mislim da posla ima za one koji imaju volje i želje raditi, a ne visiti na fejsu (to je za mene gubljenje vremena jer mislim da za to vrijeme mogu napraviti nešto korisno)...tako da mi je film pukao i krećem u akciju..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2017., 20:06   #27
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Mr. Black, moj ti je prijedlog prvo sjesti s nekim jako dobrim kjigovođom i s njim proći sve što te čeka i s troškovne, ali i prihodovne strane (poticaji, olakšice itd.) kako bi doznao s čim stvarno krećeš. Bojim se da bi te ovako iza ugla mogle dočekati razne gluposti na koje realno nisi spreman, ali i da bi mogao propustiti neke prilike.
Plati par sati konzultacija.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2017., 21:22   #28
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Pozdrav, zanima me slijedeće..da li je obavezno sklopiti ugovor o najmu sa vlasnikom nekretnine, u kojoj živim, za prijavu firme, i da li taj stvarni iznos moram plaćati mjesečno, prema kojem on plaća porez?? Ili mi je bolje, staviti sjedište firme u recimo trgovinu koju imam (poslovnica 1), jer tamo isto tako najmodavcu, kod plaćanja najma, moram plaćati porez..?

Mozes napravit sjediste di oces, ne moras nista sklapat, nitko te to ne pita.

Napravi to i troskove najma si odbi od poreza.. Moras ga placat mjesecno i on ce morat placat porez. Ak ti se radi o nekome iz obitelji, idealna kombinacija. Svi dobivaju, drzava takoder.. U svakom sl. ces morat radit takve radnje jer tak kod nas mali prezivljavaju.

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 10.03.2017. u 21:32.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2017., 21:49   #29
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Mozes napravit sjediste di oces, ne moras nista sklapat, nitko te to ne pita.

Napravi to i troskove najma si odbi od poreza.. Moras ga placat mjesecno i on ce morat placat porez. Ak ti se radi o nekome iz obitelji, idealna kombinacija. Svi dobivaju, drzava takoder.. U svakom sl. ces morat radit takve radnje jer tak kod nas mali prezivljavaju.
Što se tiče financija..ima sve razrađeno..ono što me može ubijati za početak je cijena najma lokala kojeg sam si zacrtao..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2017., 01:28   #30
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Planiraš prodavat usluge ili robu? I pazi: napravit nešto korisno i to isto naplatit da pokriješ cijenu vremena uloženog te da ostane još u firmi su dvije različite stvari.
Za početak razmisli da li ti stvarno treba lokal?
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na