Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.11.2021., 06:07   #1441
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Prebacija sam se na KDE na svom ubuntu 20.04.
Instalira sam ga sa sudo apt install kde-standard -y.
Uglavnom, sve ok prošlo, no sada kada je syncam, Opera mi ne povuče passworde u kde wallet, pa uopće nemam passworde.
Imate neku ideju kako to riješiti?

Edit:
otiša u home/<user>/.config/ te tamo obrisa opera folder.
Upalija ponovno operu, posyncalo se i sve radi uredno.
Vidim da KDE i dalje hebu mali bugovi KDE sam po sebi nije los al me bas ovakve sitnice uzasno zivciraju nakon tolko godina provedenih na Linuxu. Dali radi ok sa Firefoxom?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 08:18   #1442
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,195
da, Firefox nije ima problema, Vivaldi također. Samo Opera & Chrome.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2021., 21:04   #1443
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,413
Jedini problem sa FF je što po defaultu bude u krivoj temi i otvara krivi file browser, ali i to se lako riješi...

https://userbase.kde.org/Browser_Configuration

Ako ćete raditi navedene promjene, predlažem da ih radite pješke jer je članak stariji pa da nešto ne zeznete tim skriptama.

Ovako izgleda kada se sve popegla:



Fedora 35 je konačno vani, navalite!

https://getfedora.org/workstation/download/
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 22:04   #1444
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,195
Najbolja stvar u Fedori 35 šta su se prebacili sa pulse audio na Pipewire.
Napokon će sva ekipa TWS slušalicama moći pričati na chat programima!

Domy, jesi isproba Gnome 41?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 22:34   #1445
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,413
Nisam 41, ali jesam 40, ne sviđa mi se. Za bilo kakve naprednije postavke trebam ekstenzije, nije battery friendly, težak je i krene štucati nakon par dana uptimea. DE je fancy kao i Mac OS i to je to, nemam što drugo pozitivno reći.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 07:12   #1446
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Jedini problem sa FF je što po defaultu bude u krivoj temi i otvara krivi file browser, ali i to se lako riješi...

https://userbase.kde.org/Browser_Configuration

Ako ćete raditi navedene promjene, predlažem da ih radite pješke jer je članak stariji pa da nešto ne zeznete tim skriptama.

Ovako izgleda kada se sve popegla:



Ah...KDE i GTK integracija :P Potrgano od kad znam za Linux
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Nisam 41, ali jesam 40, ne sviđa mi se. Za bilo kakve naprednije postavke trebam ekstenzije, nije battery friendly, težak je i krene štucati nakon par dana uptimea. DE je fancy kao i Mac OS i to je to, nemam što drugo pozitivno reći.

Mislim da nije problem ni KDE ni Gnome po sebi. Oba su problem jer oba sucelja imaju svoje muhe. Kad smo kod toga dalo bi se i o ostalim suceljima raspravljat al drzimo se ovdje ova dva glavna. U konacnici ovisi sto korisniku odgovara. Mene baterija na Y520 ionak zajebava (Windows 10 se random gasi jer baterija instantno ode na 0% cak kad je lap na struji, na Linuxu je power Management ionak potrgan pa je to bolja opcija za moj lap) pa me power management ne muci toliko (al da - Gnome nije Laptop friendly). TLP pomaze samo djelomicno. Gnome meni osobno najbolje odgovara jer je jednostavan - nije mi na putu kak bi se reklo. Instaliram par extenzija koje trebam (3 ukupno) i to je to. Google integracija radi jako dobro pa mi ne treba 3rd party client za Gdrive. I kao sto si naveo - izgleda dobro + moze izgledat jos puno bolje (je volim prckat po temama svako malo). Jednostavno se sve svodi na to sa kojim sranjem se korisnik zeli boriti - i nijedan OS/sucelje nije imuno na tu problematiku. SKoro bi se reklo da je problem u fragmentaciji Linux okoline (i je al hebiga s druge strane je do jedne razine i prednost). U konacnici - sve je banana


P.S.- ako netko zeli Ultra-Super-jednostavan Linux distro - preporuka za Pop!OS - tweakan Ubuntu do bolne jednostavnosti. I da - Gnome je po defaultu gore
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 08:16   #1447
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,075
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova

P.S.- ako netko zeli Ultra-Super-jednostavan Linux distro - preporuka za Pop!OS - tweakan Ubuntu do bolne jednostavnosti. I da - Gnome je po defaultu gore
A zašto ne xubuntu ako je kriterij Ultra-Super-jednostavan Linux distro?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 09:24   #1448
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
A zašto ne xubuntu ako je kriterij Ultra-Super-jednostavan Linux distro?
Jer je sucelje samo 1/3 OS-a i ukupnog korisnickog iskustva. Jednostavno sucelje ne znaci nuzno jednostavno korisnicko iskustvo (hint: i3 WM). XFCE je da se razumijemo nakon Gnome-a meni najdrazi GUI no - ostario sam i neke stvari out of the box bolje rade u Gnome-u (kljucni dio: out of the box). Da ne spominjem Wayland/Xorg i nvidia/optimus sprdacinu na Linuxu (inace to zasad najbolje na Fedori+Gnome sljaka - instaliras drivere i Steam > Steam se automatski pokrece preko Nvidije dok sve ostalo vrti integrusa). Znaci dijelic koji sa mnogim drugim stvarima i "Feature" stvarcicama doprinose jednostavnosti koristenja za korisnike kojima je racunalo samo alat (da ima i takvih). Meni kao okorijelom Slackware korisniku sve to lagano ide na zivce - jer sam itekako dobro upoznao sto je ispod haube...ali dali zbilja Jozek ili Stef il Barica to trebaju znati ako samo zele surfat, lupit gore koju slikicu, slusat mjuzu ili pogledat filmek sa vjencanja? Ne. I kolko god me to smetalo - to je ispravan smjer u kojem Linux mora ici ako zeli da ga vise ljudi prihvati. MS je skuzio da power useri trebaju CLI. Linux Developeri znaju da je normalno korisnicko iskustvo bitno. Problem je da svaki ima drukciju ideju o tome. I ponekad je to dobro (100 ljudi 100 cudi). Al ponekad trebas jednostavno nekaj za Stefa i Baricu - kaj sljaka kak spada. I tu onda previse opcija ne pomaze nego baca korisnika u ocaj.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 09:43   #1449
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,277
Prije skoro 10 godina na faksu sam imao projekt Samba AD i hardware virtualizacija.

Probao razne distre i okruzenja (suse, fedora, ubuntu, kubuntu, mint.../gnome, xfce, kde..), ali niti na jednoj nisam uspio upogoniti. Samo je xubuntu prosao bez problema.

Meni najdraza distra i danas.

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
BlackDwarf je online   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 12:34   #1450
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
Prije skoro 10 godina na faksu sam imao projekt Samba AD i hardware virtualizacija.

Probao razne distre i okruzenja (suse, fedora, ubuntu, kubuntu, mint.../gnome, xfce, kde..), ali niti na jednoj nisam uspio upogoniti. Samo je xubuntu prosao bez problema.

Meni najdraza distra i danas.

Sent from my RMX2002 using Tapatalk

Graficko sucelje nebi smjelo utjecat na to dal se Samba moze il ne moze konfigurirat Za to je bitno poznavanje CLI-a, Sambe (brainfuck), CLI text editor po izboru i gdje je koji config.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.11.2021., 13:13   #1451
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
Prije skoro 10 godina na faksu sam imao projekt Samba AD i hardware virtualizacija.

Probao razne distre i okruzenja (suse, fedora, ubuntu, kubuntu, mint.../gnome, xfce, kde..), ali niti na jednoj nisam uspio upogoniti. Samo je xubuntu prosao bez problema.

Meni najdraza distra i danas.

Sent from my RMX2002 using Tapatalk

Ubuntu meni redovito radi probleme kod upgradea, Sambu su ne jednom strgali. I to s jednog na drugi LTS. Oduvijek su takvi nažalost. Još kad kritične propuste u instalacijskom postupku ne upišu u release notes... Ali to je problem te distre koja je šlampava.
Meni XFCE kao sučelje sasvim dosta i stao sam na tome već godinama. Fali mi samo jedno - search datoteka iz Thunara, to da ugrade bio bi mi super.
Za sve ostalo, sučelje mi je nebitno, ne gledam ga uopće - gledam prozor programa u kojem radim, a nerijetko i desktop nekog udaljenog računala.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 15:27   #1452
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,195
Ne znam, ja volim kad sve spustim i pogledam taj desktop, da to izgleda fino.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 16:44   #1453
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
100 ljudi 100 cudi
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2021., 18:37   #1454
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Ok...Fedora 35 instalirana (friska instalacija)...i par stvari ne sljaka. Ansible DNF modul radi Python upgrade-a - ne sljaka. Pipewire...na bilo cemu zvuk krcka, pucketa. Ok reko isto sranje ko ko prelaska na pulseaudio, vjerojatno treba neki conf fajl tweakat. I onda...

https://ask.fedoraproject.org/t/pipe...appeared/14477

Zato nebremo imat lijepe stvari na Linuxu. Standardi su hebeni vic. /etc je univrzalni direktorij na sistemskoj razini gdje se spremaju conf fajlovi svih aplikacija. Tocka. Amen. Nema diskusije. I onda ovi biseri to promijene. Izmjenu lokacije systemd skripte mogu jos donekle shvatiti.


tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 01:11   #1455
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,413
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Mislim da nije problem ni KDE ni Gnome po sebi. Oba su problem jer oba sucelja imaju svoje muhe. Kad smo kod toga dalo bi se i o ostalim suceljima raspravljat al drzimo se ovdje ova dva glavna. U konacnici ovisi sto korisniku odgovara. Mene baterija na Y520 ionak zajebava (Windows 10 se random gasi jer baterija instantno ode na 0% cak kad je lap na struji, na Linuxu je power Management ionak potrgan pa je to bolja opcija za moj lap) pa me power management ne muci toliko (al da - Gnome nije Laptop friendly). TLP pomaze samo djelomicno. Gnome meni osobno najbolje odgovara jer je jednostavan - nije mi na putu kak bi se reklo. Instaliram par extenzija koje trebam (3 ukupno) i to je to. Google integracija radi jako dobro pa mi ne treba 3rd party client za Gdrive. I kao sto si naveo - izgleda dobro + moze izgledat jos puno bolje (je volim prckat po temama svako malo).
Da, power management je banana, ali puno je bolje kad se stavi TLP i undervolta. Na KDE-u mi baterija redovno traje preko 7 h, sa GNOME-om oko sat manje.



Cloud ne koristim pa mi Google integracija nije bitna. Kad si spomenuo teme, KDE tu nema konkurencije, možeš ga pretvoriti u što hoćeš.

Unity:
https://www.dedoimedo.com/computers/...ike-unity.html

Mac:
https://www.dedoimedo.com/computers/...-like-mac.html

Windows 10:
https://www.dedoimedo.com/computers/...ike-win10.html

I cijeli KDE ekosistem mi se jako sviđa, redovno koristim KDE Connect, Kate, KRDC, Okular, KGet, Kaffeine, Kdenlive,...

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ok...Fedora 35 instalirana (friska instalacija)...i par stvari ne sljaka. Ansible DNF modul radi Python upgrade-a - ne sljaka. Pipewire...na bilo cemu zvuk krcka, pucketa. Ok reko isto sranje ko ko prelaska na pulseaudio, vjerojatno treba neki conf fajl tweakat. I onda...

https://ask.fedoraproject.org/t/pipe...appeared/14477

Zato nebremo imat lijepe stvari na Linuxu. Standardi su hebeni vic. /etc je univrzalni direktorij na sistemskoj razini gdje se spremaju conf fajlovi svih aplikacija. Tocka. Amen. Nema diskusije. I onda ovi biseri to promijene. Izmjenu lokacije systemd skripte mogu jos donekle shvatiti.


Pa sam sebi si odgovorio...

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Jednostavno se sve svodi na to sa kojim sranjem se korisnik zeli boriti - i nijedan OS/sucelje nije imuno na tu problematiku. SKoro bi se reklo da je problem u fragmentaciji Linux okoline (i je al hebiga s druge strane je do jedne razine i prednost). U konacnici - sve je banana


I na Ubuntu imam lagano razbacane conf fileove tako da ništa čudno. Negdje sam vidio da sve više migriraju na /usr, tko će ga znati.

Što se Ansiblea tiče, dev nije ažuran. Pipewire mi zasad ne stvara probleme.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 10:37   #1456
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,195
Meni također pipewire ne krcka.
$ pipewire --version
pipewire
Compiled with libpipewire 0.3.38
Linked with libpipewire 0.3.38
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 11:41   #1457
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,010
Ista verzija pipewire, zamijenio pulse na jubuntu i radi bez ikakvih problema već mjesecima. Redoviti upgrade preko repozitorija. Ne kužim zašto bi nešto krckalo, možda kakvi driveri ispod... zgasiti pipe, probati preko alse da li i tamo krcka?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 14:12   #1458
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=262981
https://forum.manjaro.org/t/howto-tr...pipewire/82442



Zato:

default.clock.quantum = 256
default.clock.min-quantum = 256
default.clock.max-quantum = 768

Sad vise ne krcka

Ovo je malo ironicno:

[root@fedora ~]# head -3 /etc/pipewire/pipewire.conf
# Daemon config file for PipeWire version "0.3.39" #
#
# Copy and edit this file in /etc/pipewire for system-wide changes


P.S.- nist novo, slicni problemi su bili kod prelaska OSS > Alsa kao i Alsa > Pulseaudio.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 15:51   #1459
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,010
Meni još žao i OSSa i Alse
Pulse kad se pojavio je bio jedno veliko sr...

Kod mene ništa ne pucketa, a neki teški šrot od realteka:
Code:
grep quantum /etc/pipewire/pipewire.conf 
    #clock.power-of-two-quantum            = true
    #default.clock.quantum     = 1024
    #default.clock.min-quantum = 32
    #default.clock.max-quantum = 8192
        default.clock.min-quantum     = 1024
Zato sam na jednoj kanti doma morao staviti PCIe zvučnu jer je RTL chipset svaki put kad bi se alsa driver modul učitao ili maknuo puknuo van na zvučnike (analogija nažalost) da sam mislio da će se razletiti.
Uobičajeno loša podrška za zvuk na linuxu + sve lošiji integrirani zvuk = problemi.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 18:49   #1460
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
puknuo van na zvučnike (analogija nažalost) da sam mislio da će se razletiti.
Uobičajeno loša podrška za zvuk na linuxu + sve lošiji integrirani zvuk = problemi.

Slazem se. Na ovo pucanje sam vec otupio
Fali mi stara SB Live! 5.1
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2021., 19:09   #1461
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,010
Otupio ili oglušio?

Ja sam pucanje iz zvučnika zamijenio za tiho klikanje releja - Asus Xonar
Zanimljivo kako na windowsima je sve radilo ok, nikakvog pucanja iz zvučnika. Očito je krivica bila do linux drivera.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 09:28   #1462
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
hm, kad vec spominjete .. Meni na Manjaro mikrofon ima konstanti noise.
sto se tice audio postavki, sve default. Testirao s dva headseta.
Ima tko ideju?
ovaj mbo: https://www.msi.com/Motherboard/X470.../Specification
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 11:12   #1463
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Otupio ili oglušio?

Oboje Dotano klika kad saltam preko KVM Switcha


@pci_e3x > probaj se gore postavkama poigrat sto je navedeno
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 12:31   #1464
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
hm, uopce nemam /etc/pipewire iako je pipewire instaliran.
Idem kreirati manulano pa jos ovo instalirati:
https://wiki.archlinux.org/title/Pip...sion_for_voice
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 12:42   #1465
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
hm, uopce nemam /etc/pipewire iako je pipewire instaliran.
Idem kreirati manulano pa jos ovo instalirati:
https://wiki.archlinux.org/title/Pip...sion_for_voice

Pise ti sve gore - najbolje da kopiras /usr/share/pipewire u /etc/pipewire/ i editiras pipewire config. Softlink bi bio isto ok rijesenje al ako ne napravis backup originalnih configova ak nekaj krivo poslozis - banana Zasto su developeri odlucili config u /usr/share/ kaj je totalno svetogrde a servis i dalje konfigove trazi u /etc gdje bi i trebao...tko zna kakvi biseri prckaju po tome.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 21:12   #1466
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Podesio, malo se poigrao, djeluje mi malo bolje.
hvala!
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2021., 21:49   #1467
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Citiraj:
Red Hat Forced To Hire Cheaper, Less Senior Engineers Amid Budget Freeze (theregister.com) 110Next year, IBM's Red Hat plans to cut back on hiring senior engineers in an effort aimed largely at controlling costs. The Register reports: An internal email sent on Wednesday by Timothy Cramer, SVP of software engineering, to Red Hat managers directs hiring requisitions to be made at a lower level of seniority than usual. "All new plan reqs should be opened at a level below senior (e.g., Associate Software Engineer or Software Engineer)," the message says. "While this change allows us to use our budget more effectively, it also helps us balance the organization as we have many engineers with senior titles. We recognize that this will mean we need to plan for training and mentoring, promotions, and internal mobility as well, and we are here to support you in that."
Citiraj:
The hiring budget update also says that current requisitions and backfills -- positions vacated that need to be filled -- should be offered at a reduced level. "All current reqs and future backfills will be down-leveled by one level by default (e.g., Senior Software Engineer to Software Engineer)," the memo explained. [...] Our source expressed concern that this decision, which applies to new hires, will harm the company. If Red Hat is unable to offer competitive pay or hire senior people, our source suggested, that's likely to limit the company's access to talent and to make it more difficult to retain existing skilled employees. "The best talent wants to work with other like-minded and skilled people," our source said.


https://www.theregister.com/2021/11/05/red_hat_jobs/

Imao sam nazalost prilike raditi sa takvom "elitom"...ovo mi nimalo ne mirise na dobro.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2021., 12:52   #1468
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,388
Sve mi se cini da odkad IBM ima prste u igri da kvaliteta pada - bar na "test/Desktop distrama" ...danas naletio na novi problem:

https://www.reddit.com/r/Fedora/comm...d3_tag_issues/
https://ask.fedoraproject.org/t/fedo...rackling/17386

Sve mi se vise cini da se moram vratiti na Debian ili Arch...crap...

P.S.- Cini se da je Rhythmbox u banani, da nije vezano striktno uz GTK pluginove. QuodLibet sljaka normalno.

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 06.11.2021. u 13:06.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2021., 23:21   #1469
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Taman razmisljam koji distro mi mogao probati, umjesto Manjaro. Pao mi Fedora napamet, dok se skidam, skoknem ovamo i vidim tvoj post. Download canceled

Nego, kako stoje drugi distro s azuriranjem programa? Sijecam se da je Debian uvijek kaskao za najnovijim verzijama jer je ipak stabilnost na prvom mjestu. Pa sam zato i odabrao Manjaro. Mislim se prebacit na arch, no jednom sam imao na laptopu i svako malo otkrijem da nesto fali (fontovi npr..).
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2021., 23:24   #1470
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,195
Iskreno, Fedora je odličan distro, mislim da nećeš pogriješiti.
A nekako sumnjam da ćeš biti 3 godine na Fedori bez isprobavanja drugih distroa
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na