Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.09.2018., 20:07   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
[rasprava] premještanje/sanacija/zamjena tel stupa

Ostalo mi u sjećanju da smo negdje raspravljali o ovome, ali ko će sad to nać, pa nek bude topic ...

pitanje za nekoga tko je zaposlen u HT-u, kao i one koji su imali iskustva s time.
u dvorištu kuće imamo telefonski drveni stup sa ormarićem, koji nakon pola stoljeća lagano se počeo njihat. htjeli su ga zamijeniti, najavili su dolazak bagerićem i iskopavanje rupe za betonski blok, šta smo po kratkom postupku odbili i prije nego su se pojavili. nisam siguran kad je telefon došao do nas, pretpostavljam krajem 70ih. dolazni kabel je ukopan i izviruje na našoj parceli, ulazi u ormarić na stupu, i od njega se račvaju žice koje idu do raznih susjeda i okolnih stupova, sve skupa mislim da je 16 parica, iako ne uspijevam ih baš prebrojati, nebitno.

svi okolni susjedi su u manje-više ratnim odnosima, osobno čekam da generacija 80+ poumire da se stvar malo unormali, s obzirom da se radi o zoni gdje je prosjek godina cca 80, i ista ta generacija stopira apsolutno sve radove na kućama i oko njih, i razno razne renovacije i uređenja se vide tamo gdje su nonići i nonice umrli i mlađe generacije nasljedile kuću (isto bilo i kod nas).

e sad, sve to skupa me nije briga, već me zanima - kad taj famozni stup napokon padne, šta će se desiti kroz neki futur, koje su naše opcije kao vlasnici parcele? sve okolne parcele su isto tako privatne (odnosno u gradskom vlasništvu, ali svi stanari imaju posjedovno pravo i grad ne može prstom mrdnuti, već smo se raspitali u općini). jedina opcija koja mi pada na pamet, je da se stup premjesti na javnu površinu, šta su u toj našoj zoni samo ceste, i onda opet zrakom vuku kabeli do kuća, nešto šta mi se čini prevelikom investicijom za voljeni nam telekom koji minimalno ulaže u postojeću infrastrukturu, a i onda bi trebali do te nove bandere izvuć telefonski kabel tko zna odakle.

vjerojatniji događaj bi po meni bio da će svih nas ostaviti bez priključka dok god im mi ne dozvolimo da ukopaju novi stup. jesam li u pravu?

slična situacija se desila u obližnjem selu, gdje je tip imao 30 godina stup na parceli di mu je kampanja, i nekoliko mjeseci zivkao telekom da ga premjeste jer će gradit kuću na toj lokaciji. nakon šta je mu je pukao film i javio da za sat vremena bager ruši stup, pojavili se tekomovci u roku pola sata, odspojili sve parice i odnijeli stup. nisam upućen u nastavak te priče.

dakle, u urbanoj zoni , koja je izglednija situacija? nas na tom stupu ima oko 16 rekao bih, brojeći kabele koji vise mislim da čak i manje, ali možda ima kabela s više parica pa nisam siguran, na našu kuću idu 4 parice, na susjednu još 4, i još je 5-6 kuća spojeno. nama je u cilju da nakon pada stupa, izravnamo teren i postavimo tlakavac. ja bi ujedno dao da ukopaju cijev do kuće, kroz koju bi se u futuru provukli kabeli za nas...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2018., 22:38   #2
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Kod mene susjed koji se doselio (i kupio parcelu na kojoj je bio stup) je slao zahtjev u t-com da mu se makne stup i veoma brzo su ga premjestili 10ak metara dole na javnu površinu.

Isto tako susjede koje su svojevremeno provlačile tel. liniju su odabrali podzemnu varijantu. Nakon par godina je došao t-com i preko njihove parcele zračno povukao drugome susjedu liniju. Na to su se žalile (smeta za drvo, zašto su uzimale podzemno ako će i dalje kabeli ići preko njihove parcele) i onda su došli i našli drugi način kako provući žicu...

Traži da se premjesti na javnu površinu i to je to, baš te briga kako će oni to riješiti - oni imaju svoje kooperante koji se naplate od t-coma i to je to.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.09.2018., 22:42   #3
animATrIx
Premium
Moj komp
 
animATrIx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Vukovar-Osijek
Postovi: 491
komotno ti mogu povuci kabel na kucu i prebaciti da ti umjesto sa stupa ide sa krova kuce dalje na susjedne kuce. nazovi 0800 9000 i trazi da pricas s agentom i objasni da stup smeta i treba izmicanje ili stogod vec.
animATrIx je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2018., 00:13   #4
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
Kod prijatelja stup je bio u vrtu.

Covjeko nazvao i dogovorio.

Rjesili su za 2 -3 mjeseca.
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2018., 01:52   #5
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
u mom dvorištu je stup i smeta mi i rekli mi da moram dat sto hiljada papira da ga maknu. odustao sam. ako tko zna kakvo riješenje ili mu pođe za rukom neka slobodno napiše.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2018., 02:04   #6
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
nazovi 0800 9000 i kreni sa normalnom pričom, ako to ti ne daju datum dolaska samo reci da imaš ludog dabra koji će rado riješit stup iz objesti na kojeg su spojeni susjedi (osiguraj si 3/4g signal za ukućane)... pa nek oni hendlaju pritužbe susjeda.

da vidiš kako to ide brzo onda.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2018., 06:57   #7
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Nazovi i reci da ti počinješ sa radovima i da ak ga oni ne premjeste da češ to ti napraviti
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2018., 21:27   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
jednom prilikom sam im se javio mailom da maknu pomoćni stup (naš stup, moji su ga postavili pred 30tak godina, na kojeg su oni pričvrstili kabele koji idu s ruba naše parcele dalje, a nama je stup bio za tiramolu). javili su mi da im javim adresu i broj KČ na kojoj se nalazi stup, međutim nisam im nikad odgovorio jer smo tokom uređenja dvorišta odlučili stup ostaviti.

e sad, vi koji ste imali posla s njima i kojima je stup preseljen - kako se to odrazilo na vas? jesu vam riješiti ponovnu vezu? jesu vam kopali dvorište da bi provukli ili odvukli postojeći kabel? općenito kako se stvar riješila, i jesu li ostavili kaos iza sebe?

ako postoji nekakva opcija, moramo li mi kao vlasnici kuće nekome platiti (njima?) da nam naše kabele ukopaju do nove lokacije ormarića? kako oni to rješavaju sa gradom?
stvar je da zaista nema "slobodnih" parcela u blizini, već su jedino 2 asfaltirane ceste s trotoarima uokolo (cca 20m s jedne i oko 40m s druge strane), dok u preostala 2 smjera se nižu susjedi sa svojim kućama i parcelama. ne vidim ih da će ić kopati cestu i montirati stup na trotoar, a zidovi oko naših parcela su ravno do trotoara, i tako svima.

planiramo da u nekom futuru, max 10 godina, uredimo i taj drugi dio dvorišta, izravnamo teren i stavimo tlakavac skupa sa natkrivenim parkingom. ne vidim da bi se optika mogla pojaviti, došli su na 50m od naše ulice i stali.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2018., 08:16   #9
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
@jp-rv - evo sličan slučaj kao kod mene.
stup koji je "napajao" dobar dio ulice IT uslugama je goooodinama bio unutar privatnog dvorišta.
ljetos gram spizdi u dimnjak vlasnika tog dvortišta i luk preskoči na taj stup i skuri svima u ulici hrpu uređaja koji su bili na LANu (već sam pisao o tome u t-kom temi).

dakle 6-7 stanara nema inzernet i ostalo a vlasnik tog dvorišta odprije "poznat" t-komu više neda pristup stupu. dakle preko mjesec dana nije bilo popravka dok se nisu riješili imovinsko pravni odnosi (taj tip je valda očekivo da će mu T-kom dobrovoljno plaćati "najam" zemlje za stup).
dalje, nakon mjesec dana stup je maknut van parcele, ali problemi ostaju jer je kvar u podzemnom vodu prema centrali...
dolaze mjerači i firma koja radi te radove za t-kom ovaj "panj u mirovini" opet neda kopat jer je "blizu njegovoj kući" (vod ide javnom površinom uz njegovu kuću).

stanari i dalje nemaju internet. ali stanari su kulturni i ne žele blatit ruke sa njim iako bi mnogi drugi rado "nasamo popričali sa njim u prisustvu bejzbol palice".

3 mjeseca kasnije interneta i dalje nema...

moj prijedlog - traži pismeno izmještanje stupa kako kasnije nebi bilo sličnih problema ako stup padne i šteti tvoju imovinu jer ne vjerujem da bi t-kom platio tebi išta bez parnice.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2018., 08:44   #10
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
KAbeli su u slučaju mog susjeda koji je zatražio micanje ostali "netaknuti", odnosno tko je imao zračnu liniju ostalo mu je tako a tko je imao podzemno njemu je isto tako ostalo.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2018., 10:02   #11
V.I.P
Istrian Lifestyle
Moj komp
 
V.I.P's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Medulin
Postovi: 1,384
Situacija kod mene u Medulinu, ima sigurno 10 godina kako su na dobrom dijelu sela makli stupove i sve provukli kroz "zemlju" dok su samo u jednom kvartu ostali "stupovi" i zracni kablovi.
S obzirom da se jako puno ulaza u objekte zbog turizma i svaka druga kuca ima bazene i sto ti ja sve znam, sve su neke mega moderne vile toj jednoj gospođi je smetao stup u njenom vrtu.
Molila ih je 3 mjeseca da maknu stup, nitko je nije dozivljavao.
Jednostavno, radnici kad su zavrsili kucu i krenuli uređivati okolis uzeli motornu pilu i skinuli stup dole
Nitko u ulici nije imao telefon i net tjedan dana, cijela ulica je napisala prijavu, dosli HT-ovci i rjesili nove instalacije
V.I.P je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na