Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.06.2014., 23:00   #1
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Iskup elektroničkog novca - prepaid korisnici

Pozdrav ekipa,

mnogi nisu upoznati s ovime, no kako su operateri nedavno uveli ovo i slali obavijesti o tome evo na koji način možete dobiti sva sredstva na svom računu(prepaid).

Na koga se odnosi ovaj post?
Na sve prepaid korisnike.
(postpaid korisnici također mogu tražiti iskup, ali oni samo iznos koji su potrošili)

Tko može zatražiti iskup?
Svi.

Što je iskup elektroničkog novca?
To je iskup novaca koji ste potrošili na plaćanje m-trgovine(parking, ZET karta nekada i slične). Ukoliko zatražiti iskup e-novca na svom prepaid broju, možete dobiti kompletan iznos koji imate na računu.
Iskup elektroničkog novca nije isto što i isplata neiskorištenog novca na računu, no u konačnici se svede na isto samo puno jednostanije i možete ostvariti jer za isplatu neiskorištenog novca su potrebni bonovi dok za iskup nisu.

Pa da počnemo.

Uvjeti za iskup elektroničkog novca:
-na broju se barem jednom morala koristiti m-trgovina(plaćanje parkinga recimo)

Jedan od sljedeća dva uvjeta mora isto biti:
-broj se prenosi u drugu mrežu
-broj se prenosi sa prepaida na postpaid (iskup zatražiti prije prijenosa)

I to je to, ukoliko zadovoljavate ove uvjete, morate otići u centar svog operatera, ispuniti zahtjev za iskup elektroničkog novca i oni će vam isplatiti sav iznos koji je bio na računu.

*Ako ste akumulirali veliki iznos sredstava eto načina kako ga možete dobiti.

O ovome možete više vidjeti u zakonu i u općim uvjetima svog operatera:
http://www.zakon.hr/z/426/Zakon-o-el...C4%8Dkom-novcu

http://www.tele2.hr/upload/pdf/uvjet...luga_tele2.pdf
http://www.vipnet.hr/o-vipnetu/platne-usluge
https://www.hrvatskitelekom.hr/Resou...Id=805&rType=2

Zadnje izmijenjeno od: Juice. 12.06.2014. u 12:15.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2014., 23:11   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
da, ali mislim da ovo vrijedi samo u slučaju uplaćenog novca, a ne onog skupljenog bonusima
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.06.2014., 23:14   #3
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Da, bonuse koji su se dobili ne isplaćuju.
Vrijedi u slučaju uplate od bona, dobiveni novci od registracije broja, prijenos novaca s jednog broja na drugi.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2014., 23:18   #4
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
više sam mislio na one tomato brojeve gdi se nakupilo brdo love na tuđi račun
domis je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2014., 23:20   #5
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Ti novci su sjedali na posebni(bonus) račun, ili na isti na onaj gdje sjeda i nadoplata bonom?
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 12:14   #6
Davor2210
Premium
 
Davor2210's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Lekenik
Postovi: 167
Ako se prenosi broj u drugu mrežu u kojem trenutku treba zatražiti iskup za vrijeme prenosa ili kad je prijenos več izvršen? Zanima me još mogu li još kako aktivirati tu mogučnost osim plačanja parkinga? Hvala.
Davor2210 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 12:30   #7
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Za vrijeme prijenosa najidealnije.
A pronadji neku jos uslugu m-trgovine(nekad je bila i ZETova karta). Mislim da je najjednostavnije za parking.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 14:00   #8
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
I dalje ne kužim u čemu je razlika između iskupa i povrata sredstava? I kakve veze parking ili m-išta ima s tim?

Taj iskup je laički u biti povrat neiskorištenog (a uplaćenog putem bona) novca na sim kartici u slučaju isteka kartice ili prijenosa broja u drugu mrežu?

@Davor2210 - koliko vidim Vip ima u uvjetima da se iskup mora tražiti prije prijenosa. Informiraj se kod operatera.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 14:25   #9
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
I dalje ne kužim u čemu je razlika između iskupa i povrata sredstava? I kakve veze parking ili m-išta ima s tim?

Taj iskup je laički u biti povrat neiskorištenog (a uplaćenog putem bona) novca na sim kartici u slučaju isteka kartice ili prijenosa broja u drugu mrežu?

@Davor2210 - koliko vidim Vip ima u uvjetima da se iskup mora tražiti prije prijenosa. Informiraj se kod operatera.
Prema zakonu to su dvije razlicite stvari.
Razlika je sljedeca.
Ako trazis povrat neiskoristenog novca operateru ces morati predociti bonove koje si unio na taj broj. Realno, tko cuva bonove jos? Rijetki su, ili samo oni koji uplacuju preko mobilnog bankarstva.

Iskup novca kada trazis, to se radi o tom elektronickom novca i prema zakonu misli se na kompletan iznos na tvom racunu jer se smatra da je on bio predvidjen za elektronicku trgovinu. Da bi ti mogao dokazati da je bio predvidje tome moras imati barem jednu kupnju takvu a placanje parkinga je najjednostavniji primjer toga.

Jesi sad skuzio u cemu je ovaj trik kojeg sam opisao? Mnogi ljudi akumuliraju visoki iznos na svom racunu a ne znaju kako ga povuc. Kada se raspitujes kod njih govorit ce ti za povrat neiskoristenog iznosa, dok za ovaj trik sa iskupom elektronickog novca ti nece reci. Sad skuzio kompletno zasto sam opisao bio?
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 21:16   #10
Valley7
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: qsd
Postovi: 567
Koliko se točno bonova mora predočiti, to mi nije baš jasno?
Valley7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2014., 21:35   #11
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Pa koliki iznos imaš na računu.
Ako imaš recimo 500kn na računu. Da bi dobila svih 500kn moraš predočit bonove u vrijednost 500kn. Koliko bonova predočiš, toliko dobiješ(ukoliko je toliko bilo na računu).
Opisanom metodom u prvom postu ne trebaju bonovi.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 21:44   #12
Valley7
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: qsd
Postovi: 567
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Pa koliki iznos imaš na računu.
Ako imaš recimo 500kn na računu. Da bi dobila svih 500kn moraš predočit bonove u vrijednost 500kn. Koliko bonova predočiš, toliko dobiješ(ukoliko je toliko bilo na računu).
Opisanom metodom u prvom postu ne trebaju bonovi.
Pa dobro, sad kada to znam mi nije problem čuvati bonove. No ima li nekih ograničenja oko starosti istih?
Valley7 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 21:50   #13
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Citiraj:
Autor Valley7 Pregled postova
Pa dobro, sad kada to znam mi nije problem čuvati bonove. No ima li nekih ograničenja oko starosti istih?
Nema roka. Bonovi mogu biti bilo koliko stari.
Čuvat ćeš bonove, a iznos bonova nećeš trošiti?
I za tu opciju isto vrijede onda dva uvjeta(obrisan broj, ili prijenos broja).

Kako god, opisana opcija je jednostavnija i bolja jer dobiješ kompletni iznos koji je na računu a ne samo iznos na koliko iznose bonovi.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 22:33   #14
Valley7
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: qsd
Postovi: 567
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Nema roka. Bonovi mogu biti bilo koliko stari.
Čuvat ćeš bonove, a iznos bonova nećeš trošiti?
I za tu opciju isto vrijede onda dva uvjeta(obrisan broj, ili prijenos broja).

Kako god, opisana opcija je jednostavnija i bolja jer dobiješ kompletni iznos koji je na računu a ne samo iznos na koliko iznose bonovi.
Pa kako obrišeš broj na bon?
Valley7 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 22:37   #15
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Citiraj:
Autor Valley7 Pregled postova
Pa kako obrišeš broj na bon?
Broj se sam obriše.
Ako mu istekne valjanost i ne nadoplatiš se u određenom periodu broj se briše automatski.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 23:46   #16
Valley7
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: qsd
Postovi: 567
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Broj se sam obriše.
Ako mu istekne valjanost i ne nadoplatiš se u određenom periodu broj se briše automatski.
Ja to niš ne shvatam.. Kako onda ovi znaju koliko para na računu je preostalo za povrat kad račun tj. broj više ne postoji? Ili se to treba obaviti prije nego broj umre?
Valley7 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2014., 23:49   #17
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Ako ne kuzis, cemu onda petljanje u to?
Broj je obrisan, ali i dalje u sustavima postoje informacije o broju(njihovim sustavima, vidljive njima).
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2014., 01:27   #18
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Sad skuzio kompletno zasto sam opisao bio?
Da jasno mi je sad ali mi prije nije bilo jasno jer sam iz tele 2 sa broja koji je istekao posve normalno povlačio preostali iznos.

Otišo na tele 2 prodajno mjesto, predočio sim karticu i rekao koji je broj bio (na bonove, nikad ništa plaćano s njega) i oni podnijeli zahtijev te novci sjeli na tekući.

Pa mi je bilo posve normalno doć do novca sa sim kartice koja je istekla ili se prenosi broj.

Drugi slučaj mi je bio kad sam (isto tele 2) prelazio sa bonova u pretplatu, onda su automatizmom umanjili prvu pretplatu za iznos koji je bio na broju prije.

Ovo sa predočavanjem bonova mi je prvi glas .

A ovo za "iskup" mislim da se vrtilo po medijima prije nekoliko mjeseci jer sam tak i došo na ideju da idem tražit novce sa sim kartice .

Sam velim nisam znao da se zove "iskup" .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2014., 07:30   #19
Valley7
Banned
 
Datum registracije: Apr 2012
Lokacija: qsd
Postovi: 567
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Ako ne kuzis, cemu onda petljanje u to?
Broj je obrisan, ali i dalje u sustavima postoje informacije o broju(njihovim sustavima, vidljive njima).
Petljanje tome da znam proceduru ako ću opet gasiti neki broj na bonove. Svaki puta do sada jedina opcija bila je na silu potrošiti pare sa računa i bacit karticu.

Bilo bi jednostavnije da se pare sa jednog broja mogu preselit na drugi, bar unutar iste mreže.
Valley7 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2014., 09:32   #20
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Citiraj:
Autor Valley7 Pregled postova

Bilo bi jednostavnije da se pare sa jednog broja mogu preselit na drugi, bar unutar iste mreže.
Na bonbonu mozes prebacivati novce. Jos kad dodas da se dobije 20kn za registraciju broju, eto kak iakoristit kome se da ima ih koji i rade to

@forace - imo si srecu. Inace samo prebace na pretplatu i nis ne smanje
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2014., 16:23   #21
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Došlo je do nekih promjena pa u HT-u se može samo ako se radi o prijenosu broju. Ako je deaktivan više se ne može.
Provjerim za ostale mreže.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2014., 13:39   #22
Davor2210
Premium
 
Davor2210's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Lekenik
Postovi: 167
Ja prenosim broj u Bonbon i prvo moram sačekati da mi isplate novce pa tek onda če mi napraviti zahtjev za prelazak u drugu mrežu.
Davor2210 je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2014., 12:16   #23
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Updejtan prvi post sa uvjetima koje treba zadovoljavati za iskup. Možete tražiti iskup kad idete s prepaida na postpaid.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2014., 11:52   #24
Davor2210
Premium
 
Davor2210's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Lekenik
Postovi: 167
Koliko im treba da isplate novac na račun? Ja sam iskup zatražio pred tjedan dana i još ništa.
Davor2210 je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2014., 10:35   #25
sipe
Premium
Moj komp
 
sipe's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Samobor
Postovi: 984
Ja imam jedan broj u VIP-u koji bi prebacio i uzeo pare.

Imam pitanje vezano za korake. Da prvo dođem u vip i kažem ja bi iskup jer ću prebacit broj, ili odem u bonbon, napravim prijenos broja, dođem s papirom gdje piše prijenos broja i kažem ja bi iskup.

Ili nešto treće?
sipe je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2014., 11:37   #26
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Odes u Vip, trazis iskup, dobis pare, prebacis broj.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2014., 07:36   #27
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Prešao sam od jednog telekoma drugome. Da bi to mogao učiniti, morao sam broj prebaciti s pretplate na bonove te u poslovnici telekoma od kojeg odlazim kupio e-bon karticom. Imam račun, odrezak od kartice, e-bon,... Na bonu nije potrošena sva lova (ostalo cca. 40kn).
Mogu li dobiti povrat neiskorištenog dijela bona?

Nije mi baš jasan ovaj dio o e-novcu. Znači, platio sam parking sms-om i sada tražim da mi vrate taj novac? Ja sam njime platio parking. Kakve veze ima telekom s time osim što je naplatio svoju proviziju na taj sms? Šta će mi vratiti? Broj je bio na pretplatu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 01.07.2014., 09:07   #28
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Prešao sam od jednog telekoma drugome. Da bi to mogao učiniti, morao sam broj prebaciti s pretplate na bonove te u poslovnici telekoma od kojeg odlazim kupio e-bon karticom. Imam račun, odrezak od kartice, e-bon,... Na bonu nije potrošena sva lova (ostalo cca. 40kn).
Mogu li dobiti povrat neiskorištenog dijela bona?

Nije mi baš jasan ovaj dio o e-novcu. Znači, platio sam parking sms-om i sada tražim da mi vrate taj novac? Ja sam njime platio parking. Kakve veze ima telekom s time osim što je naplatio svoju proviziju na taj sms? Šta će mi vratiti? Broj je bio na pretplatu.
Da si platio parking bitno je ako tražiš iskup e-novca. Čim je plaćen parking telekom podrazumijeva da je cijeli iznos na računu bio namijenjen nekom elektronskom plaćanju. Pa makar imao 1500kn na računu a samo jednom platio parking oni će ti isplatiti cijeli račun.

Sad otiđi u telekom starog operatera i ispuni zahtjev za iskup.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2014., 11:05   #29
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
I dalje mi ne kontam. Ja sam platio nekakvu uslugu - parking auta. Ako mi vrate taj novac, ispada da će mi parking biti gratis. Znači da je popušio telekom na proviziji za taj sms (npr. 0,50kn/sms) kao i vlasnik parkinga (3kn/h). Nemojte me krivo shvatiti, ali po mojoj logici, to je prijevara.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 01.07.2014., 11:52   #30
Davor2210
Premium
 
Davor2210's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Lekenik
Postovi: 167
Neče ti vratiti novac kojim si platio parking nego će ti vratiti ono što ti je ostalo na računu (SIM kartici).
Davor2210 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na