Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.09.2014., 17:05   #1
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Produžni kabel

Ljudi,
sorry na meganoob pitanju, ali imam problem s produžnim kabelom.
Nije moj, našao sam ga u stanu u kojem sad živim. Izgleda više manje novo i ne kao najgore smeće od 12 kuna.

Ima 5 mjesta za uštekat uređaje, ali samo u 2 mogu nešto uključit. U ostalima kao da nešto blokira.
Recimo da izgleda nešto kao ovaj:
http://www.fotos-hochladen.net/uploa...goach5nijm.gif

Kao što ovaj ima ove zelene "točkice", tako moj kabel ima crvene. Nikad nisam išao za tim jer sam pretpostavljao da meni nije važno. Ali sad me interesira - znate li u čemu bi mogao bit problem?

Probao sam razne aparate raznih utičnica i ni jedan ne može "uć u rupu", jel

Nije prljav, ne izgleda razbijeno....
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2014., 17:14   #2
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
To je zaštita za djecu, da ne mogu gurnuti nešto unutra. Malo promrdaj šteker koji uključuješ u produžni i on će u određenom položaju pomjeriti tu zaštitu i sve će sjesti na svoje mjesto. Kad isključiš uređaj iz produžnog ta zaštita se vrati na svoje mjesto.
Milentije je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.09.2014., 17:20   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Zelene ili crvene "točkice" su zaštita za djecu i sl.
ta kvazi zaštita funkcionira tako da kada uštekavaš treba istovremeno ulaziti oba kontakta a šta se i dešava kada je utikač,
ali ako nije pa ideš s nečim drugim samo na jedan kontakt onda ti neda,

dešava se da "zapne" i ne otvara se iako guraš utikač tj. oba kontakta istovremeno.

Stavi u funkciju neki drugi produžni ili ako se hoćeš igrati onda prvo vidi jel se ovaj može rastaviti ili je zakovan / zalipljen.
Ako se može rastaviti onda prvo ištekaj iz zida, rastavi, proradi / gurni ili u krajnjem slučaju makni tu zaštitu na svakoj utičnici.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2014., 17:27   #4
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Uf, stvarno banalan problem
Hvala na pomoći. Stiskao sam kao sivonja da uđe unutra, ali nije išao.
Napravio sam sad kao što je kolega sugerirao i malo "ljuljao" lijevo desno i uspjelo je!
Ne mogu vjerojati što sam ja guglao da nađem riješenje
Hvala još jednom.
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2014., 17:40   #5
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
prvo probaj sa ekserom malo proradit, samo nemoj uključit produžni u struju
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2014., 20:13   #6
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
samo nemoj uključit produžni u struju

hhahahahaahhaha
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2014., 02:12   #7
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Pozz

evo jedno pitanje:

koja je razlika izmedju jeftinih produznih kablova koje mogu kupiti , npr najjeftinije u Plodinama itd,

i skupih, nekih bas skupljih produznih kablova?

2. zasto na nekim produznim kablovima Svjetiljkica na prekidacu za paljenje/gasenje produznog kabela titra? - Je li to lose?
+ koliko smije biti star produzni kabel? je li opasno ako neki stari produzni kabel kojisluzi vec 15 godina i dalje koristim?

Hvala , pozz =)
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2014., 08:18   #8
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
razlika je u kvaliteti. ovi jeftinjaci imaju slabije zice, losije kontakte, losiju plastiku i mogu krepati sutra. i najcesce se ne daju otvoriti da sam to popravis (sto je inace doslovce cas posla).

kvalitetniji imaju sve kontra, bolje kontakte, deblje zice, nerijetko bolju izolaciju, neki dolaze i sa osiguracem pa izbije produzni, cesto se daju otvoriti (imaju serafe, pa ga mozes sam opraviti) i slicno.......

uglavnom - kvaliteta.

dok sto se starosti tice, mislim da ne igra nikako ulogu. tj, cak bi rekao da stariji produzni su kvalitetnije napravljeni od mase danasnjih. ok, nemaju mozda prekidac ili fensi izgled, tj oni su obicni produzni - ali rade i ne krepavaju. ja osobno imam dva produzna koji mi tjeraju struju za jedan dio sobe, oba su made i WDR . crveno-crni sa prekidacem koji titra .


e, a to sto titra ti je tinjalica. i vjeruj, to je njezin normalan rad. isto ces mozda naci na peci kad je upaljena rerna (znale su imati), tj masa starijih uredaja je imala tinjalicu i ona tako radi. nemas brige.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2014., 08:33   #9
iNoob
Game Collector
Moj komp
 
iNoob's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Postovi: 366
Imam i ja jedno pitanje o produžnim. Da li postoje produžni sa velikim razmacima između rupa? Naime imam oko 15 prijenosnih 3.5 diskova i svi oni imaju adaptere odma na utičnici i nemoguće ih je ukopčati jedan kraj drugog jer su jednostavno preveliki tako da svaku drugu rupu moram preskočit. Probao sam goooglat al nisam našao ništa korisno.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
iNoob je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2014., 10:58   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Neki proizvođači su prepoznali taj problem pa su na nekim modelima stavili veći razmak između utićnica ali i tada to bude samo par, općenito su rijetki.
Ako je već tolika gomila u pitanju onda ti preostaje jedino da sam napraviš, primjer:
utikač - kabel - nadžbukna razvodna - xy puta kabel (različite dužine) - utičnica (plosnata ako ne treba uzemljenje).
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.09.2014., 04:27   #11
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
razlika je u kvaliteti. ovi jeftinjaci imaju slabije zice, losije kontakte, losiju plastiku i mogu krepati sutra. i najcesce se ne daju otvoriti da sam to popravis (sto je inace doslovce cas posla).

kvalitetniji imaju sve kontra, bolje kontakte, deblje zice, nerijetko bolju izolaciju, neki dolaze i sa osiguracem pa izbije produzni, cesto se daju otvoriti (imaju serafe, pa ga mozes sam opraviti) i slicno.......

uglavnom - kvaliteta.

dok sto se starosti tice, mislim da ne igra nikako ulogu. tj, cak bi rekao da stariji produzni su kvalitetnije napravljeni od mase danasnjih. ok, nemaju mozda prekidac ili fensi izgled, tj oni su obicni produzni - ali rade i ne krepavaju. ja osobno imam dva produzna koji mi tjeraju struju za jedan dio sobe, oba su made i WDR . crveno-crni sa prekidacem koji titra .


e, a to sto titra ti je tinjalica. i vjeruj, to je njezin normalan rad. isto ces mozda naci na peci kad je upaljena rerna (znale su imati), tj masa starijih uredaja je imala tinjalicu i ona tako radi. nemas brige.
hvala na odgovoru

samo da pitam - ovi produzni jeftini, kad krepaju,jel postoji nekakva opasnost od pozara ili jednostavno - prestanu dovodit struju/raditi?
mislim, valjda nisu toliko grozni ti jeftini...?

pitam jer u sobi imam na svakoj uticnici od zida spojen po jedan taj jeftini produzni. u drugoj sobi vec imam one starije produzne..

hh pozz

i hvala na informacijama =) zanimljivo je sve to.

evo ovaj produzni stari, na kojem vise ni ne radi lampica, u drugoj sobi napaja televizor i svu ostalu opremu, a jedno vec 10godina. mozda i vise. kad lampica crkne, jel i dalje ispravan produzni? jel ta lampica zapravo nebitna u cjeloj toj prici.... vise onako kao estetski detalj?

ispricavam se mozda na glupim pitanjima-jednostavno me zanima

+ kako znati koliko se smije opteretiti produzni kabel? Hvala =)

Zadnje izmijenjeno od: SniperWolf. 23.09.2014. u 04:38.
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2014., 04:50   #12
iNoob
Game Collector
Moj komp
 
iNoob's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Viškovo (Rijeka)
Postovi: 366
Pišu ti amperi na dnu utikača. Uglavnom su 16 ampera. pomnožiš ampere sa voltima (napon mreže, 220V) i dobiješ wate. 16*220=3520, Otprilike 3.5kW. Iako ako je neki jeftini sa tankim i laganim kabelom bolje to smanjit za duplo.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
iNoob je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2014., 08:00   #13
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
@SniperWolf

vidi sto ti je napisao @iNoob. dakle, svaki produzni je deklariran na neku struju, kao sto on kaze, najcesce 16A. posto svi rade na 220V (koliki je napon kod nas), snaga=napon*struja, P=220*16, P=3520W.

a ovo je poveca snaga, vjeruj mi. jedan bojler (koji se najcesce uzima kao najveci potrosac) jede nekih 2000-2200W, rijetko kada vise. vesmasina isto tako, ali ne konstantno.


dok sitna elektronika (ona koja radi preko neke vrste pretvaraca, trafo, switch napajanja), to su redom manje potrosnje. i zato ja imam na jednoj uticnici spojen komp + monitor + dvije zarulje (svaka 75W) + pojacalo + printer + kazetar + video + sat receiver + dodatni produzni koji mi tjera samo adaptere (za punjenje mobitela / tableta / vanjski HDD / laptop i slicno).


da sve to popalim, mislim da nebi dobio 1000W potrosnje, prije negdje iznad 500W, ali dok je sve u full loadu. sada ovako to je nekih 100-150W, za prakticki bilo koji produzni je to nista. dok imas i industrijske produzne kablove po kojima odmah vidis da to nije isti rang kao ovi kucni, iako su i oni na negdje 3.5kW, ali imaju deblju i jacu vanjsku izolaciju.



dok, jeftinjaci.......... najnajcesce ce samo puknuti zica, napravit kratki spoj i izbiti osigurac. meni se nije dogodilo da vidim vatru ili nesto tako, jer kako rekoh, kada dode do sranja - to znaci da je kratki spoj - izbija osigurac.

jedino ako forsiras produzni, velika potrosnja kroz duze vrijeme, onda ces osjetiti da je topao / vruc kabel po cijeloj duzini. gasi i pusti da se ohladi i nemoj ga ubuduce toliko forsirati .

rezime: isplati se uloziti u neki kvalitetniji produzni, IMO. najvise jer ono, to je komad koji te moze sluziti desetljecima. ovi moji imaju nekih 30-35 godina, rade (iako ponavljam, bez pravog su opterecenja su), ali znam da su prvotno bili kvalitetno napravljeni. dok danas imas i sa predzastitama, s onim sranjima za djecu sto zatvore rupe, sa zastitom za telefon, svasta nesta..........
ali generalno, racunaj da je produzni samo nastavak zidne uticnice, ali sa vise rupa .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2014., 11:42   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Ispravak krivog navoda
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
... rade na 220V (koliki je napon kod nas) ...
Norma se promijenila i već je duže vrijeme fazni napon 230 V
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2014., 14:33   #15
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313


kako gdje, negdje je i 5-10V vise, negdje je 20-30V manje .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2014., 19:46   #16
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Najbolje je provjeriti žicu, ako je 3x2.5mm2 onda je to već kvalitetno i zbilja bi moglo povući tih 16A (cca 3600 W), ako je 3x1.5mm2 onda pak ne bi trebalo ništa više od 10A trebalo ići (~2300w) a ako je pak manje od 1.5mm2 onda je to već smijurlija koja služi za punjače i male potrošače.

U zadnje vrijeme sam primjetio da ima i dosta kabela koji idu iz napajanja u utičnicu promjera 3x0.5mm2 a inače su 3x0.75mm2. To su oni koji se dobiju uz najjeftinija napajanja. Tako proizvođač fuš napajanja uštedi 10 centi a rezultat je kabel koji se dosta zagrijava. Najsigurnije ga je promijeniti
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2014., 22:10   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Istina, bolje da ga nisu ni stavili u kutiju,
ja još imam / koristim par tih kabela šta su dolazili sa Brand kompovima (IBM) prije xy godina,
nisam sad provjeravao al lako moguće da su čak 3x1.5mm2 ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2014., 22:05   #18
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,362
Ekipa, jel ima negdje produžni kabel sljedećih karakteristika:
- duljina jedan metar maksimalno
- četiri rupe min.
- on/off prekidač
Juice je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na