Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.02.2019., 23:32   #361
tbogovi1
Premium
Moj komp
 
tbogovi1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sl.Brod
Postovi: 233
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Takvi USB wifi stick je ok ako se radi o prostoriji u kojoj je ruter tj. da nema wifi korisnika koji su bliže ruteru od tvog PC-a jer bi te oni usporavali.

Taj stik sa linka je i previše za 20Mbps jer ima i 5GHz wifi što vjerujem nema ni ruter pa će ta njegova opcija čekat bolje dane



Dovoljno za tu brzinu je i stari duplo jeftiniji WN 722N koji bar ima vanjsku antenu što poboljšava stabilnost i domet veze.


ps: Izbjegavam takve bez kabla jer obično su iza PC , a najviše problema ima sa polomljenim USB portovima po PC i Laptop uređajima
a uzeo bih nešto bez kabla da bude u pc-u jel ovaj mi je bio na kabal pa stalo kabal vjesi negdje. dali ima koji model tog adaptera da mi preporucas?



https://www.protis.hr/products/detai...adapter/104994

ovako nesta?

Zadnje izmijenjeno od: tbogovi1. 07.02.2019. u 23:56.
tbogovi1 je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 00:03   #362
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
pitanje teoretsko... s jedne strane antenčina sa 18dBi, a s druge mobitel. Dosta prepreka (armirani beton) između (čitaj: zgrada), udaljenost oko 200 metara... oće raditi na 2.4ghz? Dovoljno 2 mbit... za streamat nekakav video...
dakky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.02.2019., 00:08   #363
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
neče
al hej .. probaj .. mozda ako je N standard .. pa nađe put
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 00:19   #364
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
nema tog mobitela koji će se spojit na 200m.

stavi antene s obje strane. iako, uzaludno po meni, osim ako ti ta zgrada nije malo zboka i ne previsoka. ja sam gurao svakakve linkove , ali ako je ispred tebe zid, onda yebiga.

meni nasred linka od 150m sagradili betonskog monstera od 3 kata. ubilo mi signal. morao stavit antenčugu od 25dbi da ga prebrodi (i i dalje imam -80dBm na H polarizaciji, ali V spašava stvar jer signal uspije preletit , i imam opet 50+mbita)
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 01:55   #365
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
a meni doslovno treba 2 mbit ... dakle 2, ne dvadeset samo da je link postojan, ma i 1 mbit bi bilo dovoljno... ali na drugu stranu ne mogu staviti antenu vec bi mob bio samo klijent... znaci da ni ne pokusavam s mobom kroz beton?
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 16:02   #366
stops
Premium
Moj komp
 
stops's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 341
Jel postoji nesto bolje za ovu lovu ili je ovo ok? Za dovuc wifi do drugog djela stana

https://www.mall.hr/pojacalo-wi-fi-s...ps-s-uticnicom
stops je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 16:23   #367
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
to deni .. i kabla do toga potegni
onda bo najbolje radilo


ak ides na only to .. onda ga stavi na pola puta
inače ti nikaj nebude pojačal
okvirno ti bos mel na mobo full signal .. a ta kutija bo mela nič
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 19:13   #368
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
za konferencijsku salu, bolje uzet:
UAP-AC-HD - 4x4 MIMO (800mbit 2.4ghz, 1700mbit 5ghz)
UAP-AC-PRO - 3x3 MIMO (450mbit 2.4, 1300mbit 5ghz)
UAP-nanoHD - 4x4 wave2 AC (300mbit 2.4, 1700mbit 5ghz)

u prosjeku se spaja 10-15 korisnika sa laptopima. mikrotik umire u takvom okruženju.
75% laptopa je i dalje na 1x1 2.4ghz, možda tek noviji imaju 1x1 ac ili 2x2. ima li smisla skuplje rješenje od jeftinijeg? odnosno, šta ikome znači u životu 4x4 MIMO kad je i dalje propusnost na 2.4ghz samo 80tak mbita?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 19:20   #369
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
brojike kume brojike
ipak se ekipa loži na to .. više je bolje
druga stvar je onda kaj modem nije istog kapaciteta / mimo standarda
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 19:22   #370
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ne pomažeš :P

brojke koje MI gledamo su samo one pored oznake "VPC". čim manja to bolja, jel.

edit: znači ne treba mi domet. ionako ću smanjit izlaznu snagu. treba mi propusnost. ja svima naglašavam da 2.4ghz NE ide brže ali šta kad nemamo dovoljno AC klijenata.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.02.2019., 19:29   #371
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Mislim da si sam i odgovorio, ne mora biti najbrže al je bitno da je stabilno = uzmi najjeftiniji.
Ako sam dobro vidio od navedenih to bi trebao biti AC-PRO.
Pretpostavljam da je poželjno da bude montiran na sredinu plafona kako je i zamišljeno.
Samo mnogo skup sport, cca 1.xxx Kn
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 19:33   #372
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
uzeli smo najjeftinije. sad moram mijenjat. pa bi opet uzeli najjeftinije ali od drugog vendora koji je skuplji od jeftinijeg vendora (sa mikrotika za 100kn idem na ubnt od 1000kn).

bit će montiran na zid, nema veze.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 19:44   #373
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
ima jedna izreka koja kaže "nisam dovoljno bogat da jeftino kupujem" ... znaš da ima i Mikrotika od 1000 kn i više... kako možeš uspoređivati vendore gdje je jedan "jeftiniji", a drugi "skuplji", pa ideš na Ubnt umjesto na skupljeg Tika. Sve ima svoje, cijena pogotovo
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 19:51   #374
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Hm, 100 > 1.000 Kn neovisno o vendoru je bitna razlika u kvaliteti, mogućnostima ...
Da se postaviš na trepavice 10-15 korisnika sa laptopima bi trebao pokriti bez problem i jeftiniji uređaj.
Ako su odobrili trošenje tolikih nofčića onda idi na AC-PRO.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 20:11   #375
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
tik je biljka za sebe. najjeftiniji uređaj će raditi kao i skuplji kad je u pitanju wireless. skuplji imaju više portova, više memorije, više chainova, blabla, ali mikrotik ne razvija svoje wifi čipove. uzeli smo skuplje tikove na test (hap ac), i banana su. čitam da ih su ih ac standard i arm procesori ubili, više ih nitko ne shvaća ozbiljno kao firmu.

ubnt s druge strane razvija svoje proizvode in house. prosječnog SOHO korisnika boli kita, ali za enterprize okruženje bi trebali bit bolji od konkurencije. zato i takva cijena. nemam iskustva s njima upravo zbog cijene. za cijenu jednog ubnt outdoor uređaja, kupim 3 mikrotika (odprilike - 1 nanobeam ac - 900kn, 1 sxtsq ac - 350)
dok za cijenu jednog indoor uređaja, uzmem 4-5 mikrotika. zato sam inicijalno i išao na njih, jer ih mogu kupovat na lopate. svaka kancelarija ima jednog, negdje su i po 2 jer mi je lakše dodat uređaj nego konfat firewall i odvajat subnete na postojeći. hoćeš guest mrežu, paf evo ti još jedan mikrotik. hoćeš vpn, paf evo još jedan.
vjerojatno će past uap-ac-pro, iako čitam da su wave2 uređaji full dobri. štagod to značilo.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 18.02.2019. u 20:16.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 22:13   #376
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
kad kupiš i testiraš .. javi


a do onda .. ja sam i dalje na mikrotiku


mada me hebe dude
nešto za mass bekap i config i pračenje
dude je nešto .. al nije to to.. mnogo toga fali
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2019., 08:58   #377
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
jp_rv: ti cijelo vrijeme govoriš o home opremi u enterprize okruženju, to prvo trebaš izbaciti iz jednadžbe.

I onda trpaš takvu opremu svuda po firmi jer ti je to jednostavnije nego posložiti mrežu kako spada ili ti se ne da slagati firewall i mrežu. Samo si kompliciraš život bezveze.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2019., 11:26   #378
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
to je soho oprema u soho okruženju. ne možeš reć da je kancelarija sa 5 ljudi išta ozbiljnije od home okruženja. wifi nam je "dodatna usluga", nešto potpuno nebitno za poslovanje. služi da bi si ljudi pospajali mobitele i eventualno laptop ako dođu i odu na brzinu. u protivnom, svi imaju na stolu lan kabel. zapravo, home okruženje je ozbiljnije od ovog.

"posložiti mrežu kako spada" je fraza koja iziskuje jako puno vremena kojeg nemam. 99% problema bude kad netko nogom iščupa lan kabel iz kompa, ili kad se zablokira switch. eventualno im win update syebe driver za lan, iako i to se desilo možda dvaput do sad.
bitno da rade serveri, ostalo se rješava u hodu i ima drastično niži prioritet.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 14:25   #379
Cinialv
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: Gospic
Postovi: 30
Dali neko koristi od Optime TP-LINK pojacivac wifi signala mozda? Narucio sam ga neki dan pa me cisto zanima dali neko ima iskustva mozda? Treba mi posto shaream internet sa susjedom koja je na prizemlju u zgradi. Ja sam na 2 katu. Ona nekad ostaje bez signala pa se cisto nadam da ce ovo sredit stvari. Hvala unapred na odgovorima
Cinialv je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 15:24   #380
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Sumnjam da će se bez provlačenja LAN kabla nešto dobro dobiti sa "range extender" uređajima. Trebao bi ga montirati na utičnicu prvog kata , a kvaliteta ovisi o smetnjama i preprekama ..
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 16:44   #381
Perestrojka
CNE @ Verne global DC
Moj komp
 
Perestrojka's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Reykjavik, Iceland
Postovi: 493
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
...uzeli smo skuplje tikove na test (hap ac), i banana su....
Ne znam sta da ti napisem, eto u jednom od ureda firme sam specificno nabio hap ac da vidim kako se ponasa i radio je ok ( cca 14tak laptopa u jednom ured + isto toliko telefona ) i 4 laptopa + isto toliko telefona. S time da je hap bio u sobi izmedju te 2 sobe, od kojih je veca odjeljena pomocu knauf zida, a manja pravim nosivim zidom ( zgrada je iz 1970tih ).

Planiran je bio prelazak na RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN zbox xy razloga, no na kraju se u svaki ured postavio AC-LR posto se firma toliko prosirila da trenutno imamo 33 Unifi APa po uredima ( razliciti gradovi ) i lakse ( ljepse ) je klikat po unifi manageru nego se bakcit s CAPsmanom il Dude-om za kontrolu svih apova...

Ako vec ciljas na tako nesto, uzmi AC-LR i smanji output power na istima ( LR cisto zbog jace antene u AP-u za 2.4Ghz, posto je prioritetnije dizat snagu antene nego output power samog AP-a, al to predpostavljam da znas )

Takodjer i nastimaj non-overlapping kanale.

P.S. AP-HD je cisti trash sto se prijema tice, taj imam privatno u stanu, monitiran na plafon, laptop je ni 3m od njega na stolu te ga HD cuje sa -78dBi i daje TP od cca 300mbit. ( Kad se dojde s laptopom pod sam AP, cca 50cm daljine, TP se dize na 866Mbit )
Perestrojka je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:18   #382
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Perestrojka Pregled postova
Ne znam sta da ti napisem

.../cut
svatko ima svoja iskustva. nama hap ac-ovi nisu radili nikako (na 5ghz). 2 puta sam stavljao novi ros, nije pomoglo, pa sam odustao.

uzet ću uap pro. čitao sam da je HD tapija po pitanju dometa a bespotrebno je skup. uap pro je nekako u sredini, cijena je prihvatljiva. čekam da mi odobre trošak, ipak im se žurilo.

ubuduće, iako sam već sve lokacije pokrio wifi signalom i ne planiram kupnju nove opreme, najbolji omjer uloženo/dobiveno mi je sa tp-linkovima. u svom budućem stanu će mi bit ac, za kojeg već imam AP i to je to.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:58   #383
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Ono što smo teoretizirali gore vezano za jednu stranu da ima usmjerenu antenu, a druga strana da je mobitel... evo ovako se u praksi pokazalo...

Na 1 km udaljenosti s line of sight, 802.11b limitiran na 1mbit radi uz dosta packet lossa, ali radi. Dakle s jedne strane 10dB panelka, a na drugoj strani mobitel.

Na 200 metara udaljenosti s betonskom preprekom, mobitel ni ne vidi mrežu, ni u tragovima, makar da je samo prikaže...

Dakle zaključak... ako je s jedne strane usmjerena antena i postoji vidljivost prema drugoj strani, na drugoj strani može doslovno biti i mobitel i link će raditi. Ali bez vidljivosti ništa ni na malim udaljenostima, nažalost. Pretpostavljam da bi sa jačom antenom tipa 18 ili 24dBi na jednoj strani mobitel imao link i na više kilometara.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 20:28   #384
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
zapravo se slažem s tim, i iako "router mora imati male antenice kao i mobiteli ali vueeelliiiiku osjetljivost da bi ga čuo" ne smatram nužno nonsensom, dio korisnika kojima je takvo nešto potrebno je iznimno mali.

zagovara se veći broj slabih malih ap-ova po svuda VS jedna gromada od routera koja će pokrit kuću, a do sada nisam upoznao niti jednog kućnog korisnika kojemu to treba, svi bi rado jedan jači router i da s njim završe priču.

recimo dok je meni hap tower bio u kući, svojim jadnim signalom je jedva pokrivao cijeli kat, s time da 1 zid dalje i brzina je bila ispod 10mbita, na terasi iza zida nije ga ni bilo. dvorište nula. vrt nula.

stavim tp-linka sa 3 lijepe velike antene. cijela kuća pokrivena sa max brzinom koju mi dsl daje, kompletno dvorište , vrt i pergola 20+mbita.

sjednem u auto na parkingu, koje je pored kuće gdje nema prozora, i u autu - 7mbita. zapravo je bilo 7/7, tako da nije da je uplink umro, već je bio max koliko mi na dsl-u ide.

bilo je situacija da sam ljudima montirao jači AP, i onda speedtest 2 kata dalje pokaže 20/1mbit, ali to je većini dovoljno.

ovo za udaljeno spajanje - sjedim na terasi, cca 600njak metara udaljen od centra grada, ulovim AP od kafića za kojeg znam da je u centru, spojim se i radi. iznimno loše, ispod 1mbit, ali radi (a radi jer kafić ima jedan nabrijani zyxel sa velikim antenama na terasi ispod tende).

za uredsko okruženje gdje je uplink također bitan, to naravno nije rješenje i tamo ima smisla simetrična veza.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 20:42   #385
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Ma moja situacija je prilično obrnuta, živim od kafića na 200 metara, ali nemam LOS, a ovi u kafiću ne žele wifi za goste "jer bi im onda sjedili satima na jednoj kavi" (kao da danas nema boljih opcija za pristup netu čak i preko 4G/LTE)... pa sam sam sebi mislio isfurat kakav link ako bi ušao u neku normalnu cijenu, ali nažalost izgleda ništa od toga. Sad je u planu posudba 18/24dBi antene pa budem probao s tim, ali ne očekujem da će raditi...
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 21:00   #386
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
a sam si rekao . 4g ..

pa šta ti nisi na mobilnoj vezi kao i sav narod gdje birtija neda svoj wifi
ili kako je jedan pisao . moraš dat narodu wifi jer odu u drugu birtiju
odi i ti

Zadnje izmijenjeno od: dadoremix. 24.02.2019. u 21:35.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 21:20   #387
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
rađe se dogovori sa susjedima ili nekim frendom. batali kafić naročito ako nema AP na terasi.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 10:50   #388
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Ma moja situacija je prilično obrnuta, živim od kafića na 200 metara, ali nemam LOS, a ovi u kafiću ne žele wifi za goste "jer bi im onda sjedili satima na jednoj kavi" (kao da danas nema boljih opcija za pristup netu čak i preko 4G/LTE)... pa sam sam sebi mislio isfurat kakav link ako bi ušao u neku normalnu cijenu, ali nažalost izgleda ništa od toga. Sad je u planu posudba 18/24dBi antene pa budem probao s tim, ali ne očekujem da će raditi...
..snaga signala opada po kvadratu udaljenosti , Badava ti 24dBi antena jer svi u kafiću sa smartfonima imaju daleko jači signal od tebe pa je uzaludan trud jer kvalitetnu vezu nećeš imati ne samo radi njih , već ima na tom pravcu još wifi korisnika na istom kanalu...
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 11:16   #389
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Taj unifi radi sigurno i sa 50+ klijenata posto slabiji modeli AP LR i AP AC LR rade sa 30-50 bez greske.
Uzmi Pro i ne gledaj dalje.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 12:28   #390
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Unifi AP-PRO je isti LR samo što može biti indoor i outdoor, ništa drugo nije razlika.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na