Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.04.2011., 20:06   #1
RODNEYBAY
Registered User
 
RODNEYBAY's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Overclock socket A procesora

Na starom PC-u sam promijenio procesor, tj. umjesto AMD Durona 1700+ stavio sam AMD Sempron 2500+, ali kad upalim komp, i dalje mi je informacija da je unutra Athlon, a prije je pisalo da radi na 1200Mhz, sada piše 1050Mhz. Šta trebam učiniti da "prijavim" novi procesor, koji je inače radio na 1750 MHz, da radi na toj frekvenciji, a još sam ga mislio kloknuti na recimo 2500MHz. Dali mi netko može pomoći? Unaprijed hvala i pozdrav svim forumovcima.
RODNEYBAY je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2011., 20:26   #2
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
pitanje da li ti ploča podržava fsb veći od 133, i za 2500Mhz trebaš dobro hlađenje
vm@ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.04.2011., 20:39   #3
RODNEYBAY
Registered User
 
RODNEYBAY's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Par puta mi se pokazalo kod paljenja da je CPU clock 1750 MHz, a onda pošto sam instalirao drivere za drugu grafu koju sam umetnuo (ATI Radeon 9250 sa 128Mb) i od onda opet pokazuje 1050 Mhz, ali stalno piše "Athlon", a ne "Sempron". Nego, kako da pokušam podići frekvenciju u BIOSU? Otvorio sam BIOS, ali nikako da nađem gdje pišu frekvencije i temperature? Kako da upadnem u to? Šta treba stisnuti? Hvala najljepša.
RODNEYBAY je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2011., 20:53   #4
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
mogao bi napisati o kojoj se ploči radi
vm@ je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2011., 21:06   #5
chare
Happy hippo
Moj komp
 
chare's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Cakovec ( vz,zg )
Postovi: 555
gle ako imas uopce takva pitanje znaci da se bas i ne razumijes toliko u informatiku pa mislim da ti niti nebi bilo pametno bilo sta dizat u biosu ^^ Moguce je da ploca ne podrzava veci fsb pa je downclokala proc. Al ajd kao sto je i kolega vm@ napisao posalji ime ploce.
chare je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2011., 21:59   #6
RODNEYBAY
Registered User
 
RODNEYBAY's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
A, joj ne da mi se sad opet sve vadit, ma budem ja upal u BIOS, jer sam upal već par puta kad sam reinstaliral Windowse. Inače, ne bojim se prčkat po PC-u, čak sam si sam složil novi komp od komponenti koje sam kupil na internetu po "Njuškalu" i sl. i jedinao što sam kupil u dućanu bilo je napajanje "XILENCE" od 420W, a baš to nije šljakalo. Kad sam sve složil, uključim, sve ok. Kad sam drugi dan htio uključit, nije htjelo od prve, nego od petog pokušaja, pa od sedmog...itd...zaključak je bio da je napajanje, promijenio sam ga u Chipoteki za drugo, i sve ok. Ko vurica. Proc je AMD LE 1250, grafa N-vidija 256 Mb....vrti sve živo...nego, ovaj stari pc mi je rezerva, tj.jedan od 4, jer imam dvoje djece, pa svaki ima svoje...sve stare kante,ali rade....nego, kloknul bum ja ovoga na 2500, pa kaj bude...samo da uspijem ući u BIOS, zapravo, to znam,nego u BIOSU nemogu naći CPU-karakteristike,da ga kloknem ko pticu. Pozdrav svima!
RODNEYBAY je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2011., 00:29   #7
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Jel ovo neka šala?

Ajmo probat ozbiljno,

AMD Sempron 2500+ radi na frekvenciji 1750 Mhz, ovaj 2500 je "rated" frekvencija jer je jedno vrijeme AMD fural fore da njihov proc na nižem taktu radi kao intelov na 2500 il tako nešto, ne sjećam se više.

A sumnjam da je u pitanju FSB dočim je on vidio da je jednom proc radio na 1750, možda si gledao frekvenciju u idileu?
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2011., 00:33   #8
NinX
Premium
Moj komp
 
NinX's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Lyon/Zagreb
Postovi: 296
Nebude to išlo na 2.5ghz, nema šanse
to zaboravi
@fishkal
mislim da socket A procesori nisu imali te fore da mu se smanji frekvencija dok nije pod opterećenjem
tak da to može eliminirat
__________________
NinX je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2011., 01:25   #9
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
do 2000-2100 bi mogao doći, dalje jako teško

skineš everest i vidiš koja je ploča

Citiraj:
Autor fishkal Pregled postova
AMD fural fore da njihov proc na nižem taktu radi kao intelov na 2500 il tako nešto, ne sjećam se više.

i bilo je tako, barton na 2GHz pokopa preskota na 2.6GHz u super pi
vm@ je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2011., 10:59   #10
klem
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 591
Citiraj:
Autor RODNEYBAY Pregled postova
Na starom PC-u sam promijenio procesor, tj. umjesto AMD Durona 1700+ stavio sam AMD Sempron 2500+, ali kad upalim komp, i dalje mi je informacija da je unutra Athlon, a prije je pisalo da radi na 1200Mhz, sada piše 1050Mhz. Šta trebam učiniti da "prijavim" novi procesor, koji je inače radio na 1750 MHz, da radi na toj frekvenciji, a još sam ga mislio kloknuti na recimo 2500MHz. Dali mi netko može pomoći? Unaprijed hvala i pozdrav svim forumovcima.
pošto ti piše da radi na 1050mhz znači da ti je u biosu matična stavila fsb na 100mhz. To su socket a matične znale radit nakon stavljanja novog procesora ili nakon clear cmosa . Samo trebaš u biosu stavit fsb procesora na 166mhz jer na toj sabirnici Sempron radi i ima multiplier 10.5. Znači trenunto pošto ti je sabirnica 100mhz * 10.5 = 1050mhz. Kad staviš na 166mhz * 10.5 = 1743. To ti je cijelo rješenje problema i ne trebaš se brinut da ćeš skurit nešta jer to je default brzina procesora.
klem je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.04.2011., 14:10   #11
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
samo bi trebao pogledati voltažu procesora i staviti na 1.6-1.65
vm@ je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2011., 23:32   #12
RODNEYBAY
Registered User
 
RODNEYBAY's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Citiraj:
Autor klem Pregled postova
pošto ti piše da radi na 1050mhz znači da ti je u biosu matična stavila fsb na 100mhz. To su socket a matične znale radit nakon stavljanja novog procesora ili nakon clear cmosa . Samo trebaš u biosu stavit fsb procesora na 166mhz jer na toj sabirnici Sempron radi i ima multiplier 10.5. Znači trenunto pošto ti je sabirnica 100mhz * 10.5 = 1050mhz. Kad staviš na 166mhz * 10.5 = 1743. To ti je cijelo rješenje problema i ne trebaš se brinut da ćeš skurit nešta jer to je default brzina procesora.
Bravo! Eto, vidi se da se kužiš u PC-e. Upravo to sam učinio, jer sam jučer po noći uspio naći preko fsb frekvencije gdje se nabrijava procesor. Prvo sam ga nafrljio do daske, fsb sam stavio na 200 , i na ekranu mi se pokazalo da radi na 2100 MHz, ali nisam mogao dočekati da se pokrenu Windowsi, pa sam ga ugasio isključivanjem struje, a kad sam ga ponovo upalio, opet se vratilo na 1050. Zatim sam ponovo ušao u BIOS i stavio fsb na 166, i PC je proradio (i još sam stavio na "TURBO"-neznam jel to ima kakve veze) i onda je proradio na 1750 MHz, pa sam ga tako ostavio, jer je to njegova default brzina. E, sad jedino ne znam dali da ponovo probam stavit fsb na 200 i da ostane na "Turbu", možda ipak proradi.....jer ipak je ljepše vidjet brojku 2100 nego 1750. Ha,ha,ha....možda bi trebo narihtati i voltažu....vidjećemo....Nego, zahvaljujem se na odgovoru, to je upravo to, sad sam se okuražio, pa možda kloknem i ovaj drugi komp koji sam sam sastavio a ima procesor AMD Sempron LE 1250 koji mislim radi na 2100 MHz, ali ustvari vidjećemo....samo ne kužim, da oba Semprona rade na sličnim frekvencijama, a razlika između njih je 5-6 godina....izgleda da je u nečem drugom igra, jer prije je važilo - čim veća frekva, tim brži procesor....a u tom kompu mi je grafa n-vidija 256 MB, ko zna na koju bi se brzinu ona mogla kloknut....još jednom hvala i pozdrav!
RODNEYBAY je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2011., 23:52   #13
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797



Bravo! Eto, vidi se da se kužiš u PC-e. Upravo to sam učinio, jer sam jučer po noći uspio naći preko fsb frekvencije gdje se nabrijava procesor. Prvo sam ga nafrljio do daske, fsb sam stavio na 200 , i na ekranu mi se pokazalo da radi na 2100 MHz, ali nisam mogao dočekati da se pokrenu Windowsi, pa sam ga ugasio isključivanjem struje, a kad sam ga ponovo upalio, opet se vratilo na 1050. Zatim sam ponovo ušao u BIOS i stavio fsb na 166, i PC je proradio (i još sam stavio na "TURBO"-neznam jel to ima kakve veze) i onda je proradio na 1750 MHz, pa sam ga tako ostavio, jer je to njegova default brzina. E, sad jedino ne znam dali da ponovo probam stavit fsb na 200 i da ostane na "Turbu", možda ipak proradi.....jer ipak je ljepše vidjet brojku 2100 nego 1750. Ha,ha,ha....možda bi trebo narihtati i voltažu....vidjećemo....Nego, zahvaljujem se na odgovoru, to je upravo to, sad sam se okuražio, pa možda kloknem i ovaj drugi komp koji sam sam sastavio a ima procesor AMD Sempron LE 1250 koji mislim radi na 2100 MHz, ali ustvari vidjećemo....samo ne kužim, da oba Semprona rade na sličnim frekvencijama, a razlika između njih je 5-6 godina....izgleda da je u nečem drugom igra, jer prije je važilo - čim veća frekva, tim brži procesor....a u tom kompu mi je grafa n-vidija 256 MB, ko zna na koju bi se brzinu ona mogla kloknut....još jednom hvala i pozdrav!

Čuj, neću odmah osuđivati ili nešto slično, ali ili si jedan od trollova koji su naletili na forum i pokušavaju napucat bezvezna pitanja i dobiti bezvezne odgovore, ili si pak stvarno malo stariji čovjek sa djecom koji je malo arhaičan glede računala i komponenti. Nadam se da će te moderatori bolje pratiti pa da se to razjasni.

Ako je ovo potonje preporučio bih ti da prvo malo progooglaš kakve su se stvari počele događati u prvom destljeću 21. stoljeća u svijetu procesora, zašto procesori više nisu slabiji na 2GHz od onih starih na 3GHz itd.

Ovako neupućen pa upucavati 200MHz na proc kojeg ne vrijedi klokati jer je preslab dobitak performansi u odnosu na kupovinu najslabijeg mogućeg računala od aktualnih komponenti je besmisleno. Spalit ćeš nešto ako tako nastaviš.

Probaj ne biti gotovan, ako imaš godina koliko imaš, onda ćeš biti dovoljno zreo koristiti tražilice i pisati normalne naslove teme.

Upiši komponente da ti ljudi znaju pomoći, daj informacija što je moguće više, a da je u tolerantnom rasponu (ne zanima nas dal su djeca jela smokiće nad kompom )

Pozdrav!
-->
Citiraj:
Autor RODNEYBAY Pregled postova



Bravo! Eto, vidi se da se kužiš u PC-e. Upravo to sam učinio, jer sam jučer po noći uspio naći preko fsb frekvencije gdje se nabrijava procesor. Prvo sam ga nafrljio do daske, fsb sam stavio na 200 , i na ekranu mi se pokazalo da radi na 2100 MHz, ali nisam mogao dočekati da se pokrenu Windowsi, pa sam ga ugasio isključivanjem struje, a kad sam ga ponovo upalio, opet se vratilo na 1050. Zatim sam ponovo ušao u BIOS i stavio fsb na 166, i PC je proradio (i još sam stavio na "TURBO"-neznam jel to ima kakve veze) i onda je proradio na 1750 MHz, pa sam ga tako ostavio, jer je to njegova default brzina. E, sad jedino ne znam dali da ponovo probam stavit fsb na 200 i da ostane na "Turbu", možda ipak proradi.....jer ipak je ljepše vidjet brojku 2100 nego 1750. Ha,ha,ha....možda bi trebo narihtati i voltažu....vidjećemo....Nego, zahvaljujem se na odgovoru, to je upravo to, sad sam se okuražio, pa možda kloknem i ovaj drugi komp koji sam sam sastavio a ima procesor AMD Sempron LE 1250 koji mislim radi na 2100 MHz, ali ustvari vidjećemo....samo ne kužim, da oba Semprona rade na sličnim frekvencijama, a razlika između njih je 5-6 godina....izgleda da je u nečem drugom igra, jer prije je važilo - čim veća frekva, tim brži procesor....a u tom kompu mi je grafa n-vidija 256 MB, ko zna na koju bi se brzinu ona mogla kloknut....još jednom hvala i pozdrav!

Čuj, neću odmah osuđivati ili nešto slično, ali ili si jedan od trollova koji su naletili na forum i pokušavaju napucat bezvezna pitanja i dobiti bezvezne odgovore, ili si pak stvarno malo stariji čovjek sa djecom koji je malo arhaičan glede računala i komponenti. Nadam se da će te moderatori bolje pratiti pa da se to razjasni.

Ako je ovo potonje preporučio bih ti da prvo malo progooglaš kakve su se stvari počele događati u prvom destljeću 21. stoljeća u svijetu procesora, zašto procesori više nisu slabiji na 2GHz od onih starih na 3GHz itd.

Ovako neupućen pa upucavati 200MHz na proc kojeg ne vrijedi klokati jer je preslab dobitak performansi u odnosu na kupovinu najslabijeg mogućeg računala od aktualnih komponenti je besmisleno. Spalit ćeš nešto ako tako nastaviš.

Probaj ne biti gotovan, ako imaš godina koliko imaš, onda ćeš biti dovoljno zreo koristiti tražilice i pisati normalne naslove teme.

Upiši komponente da ti ljudi znaju pomoći, daj informacija što je moguće više, a da je u tolerantnom rasponu (ne zanima nas dal su djeca jela smokiće nad kompom )

Pozdrav!
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2011., 01:30   #14
klem
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 591
Citiraj:
Autor RODNEYBAY Pregled postova
Bravo! Eto, vidi se da se kužiš u PC-e. Upravo to sam učinio, jer sam jučer po noći uspio naći preko fsb frekvencije gdje se nabrijava procesor. Prvo sam ga nafrljio do daske, fsb sam stavio na 200 , i na ekranu mi se pokazalo da radi na 2100 MHz, ali nisam mogao dočekati da se pokrenu Windowsi, pa sam ga ugasio isključivanjem struje, a kad sam ga ponovo upalio, opet se vratilo na 1050. Zatim sam ponovo ušao u BIOS i stavio fsb na 166, i PC je proradio (i još sam stavio na "TURBO"-neznam jel to ima kakve veze) i onda je proradio na 1750 MHz, pa sam ga tako ostavio, jer je to njegova default brzina. E, sad jedino ne znam dali da ponovo probam stavit fsb na 200 i da ostane na "Turbu", možda ipak proradi.....jer ipak je ljepše vidjet brojku 2100 nego 1750. Ha,ha,ha....možda bi trebo narihtati i voltažu....vidjećemo....Nego, zahvaljujem se na odgovoru, to je upravo to, sad sam se okuražio, pa možda kloknem i ovaj drugi komp koji sam sam sastavio a ima procesor AMD Sempron LE 1250 koji mislim radi na 2100 MHz, ali ustvari vidjećemo....samo ne kužim, da oba Semprona rade na sličnim frekvencijama, a razlika između njih je 5-6 godina....izgleda da je u nečem drugom igra, jer prije je važilo - čim veća frekva, tim brži procesor....a u tom kompu mi je grafa n-vidija 256 MB, ko zna na koju bi se brzinu ona mogla kloknut....još jednom hvala i pozdrav!
taj stari sempron ti nema veze s "novim". Imao sam bartona 3000+ i muku je mučio s overclockanjem. Već je on bio negdje kod maksimuma 2166mhz, sa zračnim hlađenjem( ne baš super glacialtech kuler sam ga dogurao neđe do cca 2270. Sempron je bio slabiji od bartona kad je izašao u to vrijeme ( imao je manje cache ko duron ), mislim da bi mogo on ić tu negdje oko 2200....mislim čak i više ovisi o primjerku i hlađenju. Probaj se igrat malo s voltažom i podiži fsb polako dok ne nađeš stabilnu frekvenciju. E sad još jedna stvar kod clockanja socket a proca ti je jako važna matična. Bilo je par nf2 matičnih koje su dale da se bartončeki lijepo clockaju ali dosta ih baš i nije bilo oduševljeno kad bi podizao fsb procesora.
klem je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2011., 02:35   #15
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
za fsb 200 ćeš trebati voltažu oko 1.7V ako ne i više a to će dovesti do pregrijavanja procesora
vm@ je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2011., 19:47   #16
komarac01
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: zagreb
Postovi: 23
Pomoc pri klokanju amd sempron 3200+

radni takt mu je 1.8 ghz, i kada udjem u bio mnozitelj mu 4x=800 hz... kako da ga klokam i dali mu trebam povecati i napon cim ga klokam molim pomoc... MOLIM VAS POMOZI TE MIIIII!!!!!!!!!
__________________
Provoda samo da je
i u dzepu malo para
zdravlje da dobro sluzi
i zivot ce da se produzi
Kad pijem ja se napijem
kad ljubim ja se zaljubim
i sve sto s mukom zaradim
na sladak zivot potrosim

Zadnje izmijenjeno od: komarac01. 29.04.2011. u 20:16.
komarac01 je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 01:14   #17
RODNEYBAY
Registered User
 
RODNEYBAY's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Čuj, neću odmah osuđivati ili nešto slično, ali ili si jedan od trollova koji su naletili na forum i pokušavaju napucat bezvezna pitanja i dobiti bezvezne odgovore, ili si pak stvarno malo stariji čovjek sa djecom koji je malo arhaičan glede računala i komponenti. Nadam se da će te moderatori bolje pratiti pa da se to razjasni.

Ako je ovo potonje preporučio bih ti da prvo malo progooglaš kakve su se stvari počele događati u prvom destljeću 21. stoljeća u svijetu procesora, zašto procesori više nisu slabiji na 2GHz od onih starih na 3GHz itd.

Ovako neupućen pa upucavati 200MHz na proc kojeg ne vrijedi klokati jer je preslab dobitak performansi u odnosu na kupovinu najslabijeg mogućeg računala od aktualnih komponenti je besmisleno. Spalit ćeš nešto ako tako nastaviš.

Probaj ne biti gotovan, ako imaš godina koliko imaš, onda ćeš biti dovoljno zreo koristiti tražilice i pisati normalne naslove teme.

Upiši komponente da ti ljudi znaju pomoći, daj informacija što je moguće više, a da je u tolerantnom rasponu (ne zanima nas dal su djeca jela smokiće nad kompom )

Pozdrav!
O.K- prijatelju, nemoj se ljutit odmah ako neko nešto pita.....imam 49 god. ali nisam zato glup. Jednostavno, po prirodi sam znatiželjan i volim po nečemu prčkat....eto, dobio sam dovoljno informacija i sad znam o čemu se radi....istina, nisam "stručnjak", za PC-e, jer inače ne bih niti trebao ovaj forum, ali čovjek se uči dok je živ... a trenutno sam "out of money" pa ne mogu kupit novi komp i ne preostaje mi ništa drugo nego da kopam po ovim starim... lijepi pozdrav svim forumovcima!
RODNEYBAY je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 01:16   #18
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Ma nemaš problema

Samo malo više pažnje prilikom postavljanja pitanja i mrvu više detalja, da to sve skup suvislo izgleda i sve će biti kao avion.

Podignimo kvalitetu foruma, samo zato reagiram
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 01:31   #19
RODNEYBAY
Registered User
 
RODNEYBAY's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 13
Citiraj:
Autor klem Pregled postova
taj stari sempron ti nema veze s "novim". Imao sam bartona 3000+ i muku je mučio s overclockanjem. Već je on bio negdje kod maksimuma 2166mhz, sa zračnim hlađenjem( ne baš super glacialtech kuler sam ga dogurao neđe do cca 2270. Sempron je bio slabiji od bartona kad je izašao u to vrijeme ( imao je manje cache ko duron ), mislim da bi mogo on ić tu negdje oko 2200....mislim čak i više ovisi o primjerku i hlađenju. Probaj se igrat malo s voltažom i podiži fsb polako dok ne nađeš stabilnu frekvenciju. E sad još jedna stvar kod clockanja socket a proca ti je jako važna matična. Bilo je par nf2 matičnih koje su dale da se bartončeki lijepo clockaju ali dosta ih baš i nije bilo oduševljeno kad bi podizao fsb procesora.
Baš sam danas došo u Zagreb, pa još par dana ne bum niš diral, jer na 1750 MHz radi ko urica, a onda bum ga probal dignut do daske iz puke znatiželje, usput ću dignut i voltažu na 1,7V (kao što kaže vm), pa bumo vidjeli šta će se dogodit. Ak rikne, rikne. Ko ga hebe. Zakaj bi se bojal. Sreća uvijek prati hrabre....ha,ha,ha...Hvala za savjete i pozdrav!
RODNEYBAY je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 09:28   #20
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
ne dizati toliko voltažu sa stock hladnjakom jer će se brzo pregrijati
vm@ je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 09:57   #21
de.fang
Premium
Moj komp
 
de.fang's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Sk-Zg
Postovi: 1,097
@rodnybay
jesi uopće pogledao dali na ploči imaš jumpere za određivanje FSB-a (100/133), neke socket A ploče su to imale...
__________________
de.fang je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 10:49   #22
Thorax
Doomster
Moj komp
 
Thorax's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Kraj Donji
Postovi: 396
Mislim da neće biti prevelikih problema na 1.7 V pošto je stock 1.6, ali u svakom slučaju treba biti friška pasta i vent na maksimumu. U suprotnom investirati 20-30 kn u neki kvalitetniji cooler s bakrenom bazom.

Inače ja sam 2500+ vozio na 2530 MHz uz 2.3 V za potrebe benchanja, ali to je bilo usred zime na vodenom hlađenju.

Skini CPU-Z i pogledaj pod motherboard koja je matična u igri.
__________________


CPU: AMD Athlon 640 under TX3
MBO: Asrock 870 Extreme3
RAM: 8 GB DDR3 Mushkin @ 1333, CL8
VGA: XFX HD4830
HDD: WD 6400AAKS
Monitor: Samsung 2470H
PSU: Fortron PNF 400W
OS: Win 7 Enterprise x64 SP1
Net: 12 Mbit/1,25 Mbit
Sound: Logitech X-530




CPU: Intel Celeron T3100
MBO: HP 1526
RAM: 2 GB DDR3
VGA: GMA 4500MHD
HDD: WD3200BEVT
Monitor: 15,6“ LCD
PSU: HP 65 W
OS: Win 7 Enterprise x86 SP1
Sound: Arctic Sound P281




CPU: AMD Athlon M320 undervolt @ 0.975 V
MBO: AMD 785
RAM: 2 GB DDR2 800
VGA: Integrated HD4200
HDD: Hitachi 250 GB
Monitor: LCD 15,6“
PSU: Delta Electronics 65 W
OS: Win 7 Ultimate x86
Net: 8 Mbit/768 kbit
Sound: integrated
Thorax je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2011., 19:59   #23
C128
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 199
Uz dužno poštovanje smatram da forum i služi kako bi se informatičkim noob-ovima objasnilo ono što ne razumiju ili pokušavaju razumjeti. Po pitanju 0,13 mikronskih AMD procesora socket A moguće ih je dogurati do okvirno nekih 2100-2200 MHz uz napon od 1,65-1,75 V i odgovarajući hladnjak. Kod slabijih modela ta frekvencija nije niti blizu nazivne pa ima mjesta za OC, dok kod jačih je to približno to što se može dobiti iz takve jezgre.

Pogrešno je navoditi da količina Cache-a kod te 0,13mikronske K7 generacije CPU-a ima utjecaj na maksimalni takt. Moj Duron 1400 MHz (stvarnih pri 266 MHz) normalno radi na 2100 MHz pri 400 Mhz, što je ujedno standardni takt za DDR memoriju. Duron ima 64 kB Razlika je da Athlon XP ima 256 kB L2-Cache, Sempron Socket A isto 256 kB, dok Barton jezgra ima 512 kB L2-Cache. Ugrubo to daje razliku u performansama od oko 10 - 15 % između Bartona i Durona pri istom taktu. U praksi se pokazalo da je utjecaj brzine (sporosti) memorije značajan, pa Duron pri 400 MHz sabirnici može biti čak i brži pri istom taktu nego Athlon XP koji radi na 333 MHz.

Kvaka je samo u tome da je iz marketinških razloga AMD prodavao Duron 1400, 1600 MHz (stvarnih) ako jeftine (danas Sempron-Celeron procesore), dok je ostale serije Athlon, Sempron, Barton prodavao u tzv P-rating koji nije odražavao stvarnu frekvenciju (npr. Barton 3200+ radi na 2200 MHz) po osjetno većoj cijeni. U odnosu na Intel P4 procesore koji su imali veće taktove, a bili sporiji AMD arhitektura je radila sporije, ali jače. Analogija tome bi bila kao da uspoređujemo Diesel (4000 okr/min) benzinske (6000 okr/min) motore u autu i kažemo da su ovi drugi bolji jer se brže vrte.

Za razliku od starije generacije AMD procesora (0,18 mikronski) svi ti CPU-ovi (0,13 mikronski) u principu podržavaju dimačku promjenu množitelja, ali je ona kod Desktop verzija isključena, pa CPU radi uvijek pri punom taktu i na taj način se više grije nego npr. Barton Mobile verzije koje smanjuju množitelj kada nisu opterećene. Desktop verzije 0,13 mikronskih Socket A procesora se u načelu mogu modati u mobile i MP, ali za to treba nešto iskustva i sreće. Meni je uspjelo i neko vrijeme je radilo, a onda sam morao kupiti novi CPU kojeg više nisam dirao. :-(

I sada ovo pišem na tom prastarom Socket A procesoru Duron1400@2100 MHz, a ne zato što nemam love za novu ploču i CPU, nego zato što mi komp doma služi svrsi (radi bez greške još od 2006. godine), a nemam vremena za "upgrade" na novi komp. Za malo prosurfat i e-mail je više nego upotrebljiv.
Današnji gotovo svi procesori podržavaju smanjenje takta u praznom hodu.
C128 je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2011., 20:15   #24
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor C128 Pregled postova
Uz dužno poštovanje smatram da forum i služi kako bi se informatičkim noob-ovima objasnilo ono što ne razumiju ili pokušavaju razumjeti.
Naravno da služi, samo je sve više trollova i svakakvih sličnih pojava na koje ne mogu oguglati jer mi je stalo do PCe kao zajednice onakve u kakvu sam došao sa nikakvim znanjem.

A čovjek od par desetljeća iza sebe ipak, uz dužno poštovanje kolegi, treba pisati razumljivo i ne-nabacano, jezgrovito. Ne u jednu rečenicu nabaciti da proc radi na tolko, trebo bi na tolko a ja sam ga mislio na tolko jer piše tolko na kutiji

Al da, moja je krivica što sam dočekao čovjeka na nož, pa se ovim putem ispričavam, no nije mi žao ako mogu pridonijeti kvaliteti foruma i ponekom kritikom

Over and out
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na