Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.03.2014., 22:22   #1
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
"Poduplaj" svoju internet brzinu - kratki pregled

Posto je dostupnost broadband interneta kod nas dosta ogranicena izvan vecih gradova, zbog dotrajale telekomunikacijske infrastrukture, nedovoljne iskoristenosti svjetlovodnih kabela (stotine kilometara nuz autoceste), monopola “naseg” najrazvikanijeg operatera… odlucio sam napisati jedan tutorial kako kombiniranjem dvaju ili vise internet linija dobiti duplo++ vecu brzinu za “kucne“ potrebe.
Najjednostavnije receno kombiniranjem vaseg fiksne linije i linije vaseg susjeda, prijatelja, kolege (koji vam je dao dozovolu naravno) dobivate nesto slicno“Multi WAN” opciji. U teoriji bi islo ovako 4mbit + 4mbita u downloadu = 8mbita, isto tako 512kbps + 512kbps = 1Mbit u uploadu. U nekim zemljama je moguce dobiti sekundarnu internet liniju uz malu nadoplatu na postojecu i gotov dual wan ruter. Posto kod nas niti ta opcija nije dostupna koliko mi je poznato, potrebno je napraviti sam svoj ruter od starog pc-a.
Softver koji odradjuje upravo ovo sto mi zelimo (sto je samo kap u moru mogucnosti) se zove PfSense koji je u biti primarno firewall a onda i sve ostalo sto se tice standardnih i naprednih mreznih i sigurnosnih mogucnosti. Upravilu pfsense se koristi vrlo cesto kao load balancer i failover sustav, sto bi znacilo da u nekim vecim firmama gdje je pristup internetu kljucan za posao i postoji vise internet linija load balancer kao sto rijec i kaze balansira sav promet klijenata kako nebih doslo do zagusenja jedne linije, dok failover bi znacio da u slucaju prestanka rada jedne linije klijenti nece ostati bez pristupa internetu nego ce pfsense prebaciti sve na drugi (ostale) dostupne linije (iliti gatewaye). Mi cemo koristiti samo load balancer sa dvije linije gdje su obe istog prioriteta i tako kombinirano maksimlano iskoristimo propusnost ako je moguce.
E sad sve to izgleda jako dobro u teoriji, medjutim kod pristupa direktnog jednom fileu recimo na download sekciji pceksperta vasa download brzina ce ostati 4mbita, ali ako bih pokreniili recimo na drugom mjestu jos jedan download u isto vrijeme i on bih takodjer imao brzinu 4mbita. Ista stvar bi bila sa direktnim uploadom.
E sad gdje bih ja zarpavo mogo iskoristit maksimalnu brzinu od nprtih 8mbita sto smo spominjali ? Torrent !
Ukratko torrent protokol datoteke dohvaca u paketima koji se nalaze po “cjelom svijetu” i tako dok se skida paket po paket koriste se obe linije i dolazimo do tih famoznih 1megabajt u sekundi downloada (uz dvije linije po 4mbita).
Kako bih pojasnio kako sve to funkcionira napravio sam skicu moje mreze da bi lakse razumili.

Dakle moja fiksna linija koristi tplinkov ruter od optima telekoma brzine 4mbita, siemens sx763 ruter je spojen na kolegin ruter koji je spojen na tcom 4mbita (umjesto siemensa je pozeljno koristiti obicnu wifi karticu, ja nisam imao pri ruci pa sam koristio siemens kao klijent). Obicnim utp kabelima oba dva su spojena na pc sa pfsense softverom i 3 mrezne kartice, dakle dvije za internet linije i jedna za djeljenje tog interneta preko switcha na druge uredjaje u “kucanstvu” (mos mislit). Da neduljim bezveze jer je sve na slici jasno prikazano, sve sto vam treba je stari pc sa pfsensom i tri mrezne kartice i wireless stick (moze i kartica ili ruter kao sto sam ja koristio). Ostalo je sve manje vise poznato sto se tice mreza, konfiguracija , ip adresa i slicno, nebi dublje ulazio jer zelim da bude sto jednsotavnije moguce.
Evo i mjerenja na speedtestu sa dvije 4mbitne linije.



Brzina downloada na torrentu (*stara slika sutra stavim na vecoj brzini)



Eto nadam se da ce bit zainteresiranih za ovako nesto , bit cu tu za sva pitanja i podpitanja. I nadam se da me advanced useri nece posrat zbog nekih nestrucnih izraza i slicno jer je to sve google i jutub nisam nikaki ekspert. Ako ima gresaka javite se

dejan
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2014., 22:35   #2
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Naslov je malo krivo navodeći, jer se ne radi o jednostavnom rješenju poduplavanja brzine, već ima ozbiljnih uvjeta i troškova.
Inače taj balancer također ima svoju cijenu, konkretno od Peplinka dođe 250€ u EU: http://www.amazon.de/Peplink-Balance...ink+balance+20
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.03.2014., 22:36   #3
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Naslov je malo krivo navodeći, jer se ne radi o jednostavnom rješenju poduplavanja brzine, već ima ozbiljnih uvjeta i troškova.
Inače taj balancer također ima svoju cijenu, konkretno od Peplinka dođe 250€ u EU: http://www.amazon.de/Peplink-Balance...ink+balance+20

pa nemoras ti nist kupit dovoljan ti je stari pc sa 800mhz i 256 rama, nikakav fizicki load balancer nego ti pfsense-os kojeg instaliras na taj stari pc obavlja load balancing
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 00:23   #4
rak21
COD2 expert
Moj komp
 
rak21's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,882
Nemoze li se to puno jednostacnije odraditi sa 2 wifi kartice i connectifyom?
rak21 je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 02:16   #5
PointDexter
Premium
Moj komp
 
PointDexter's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Éire
Postovi: 1,808
Zašto kažeš da je poželjno imati zasebnu wifi karticu umjesto routera sa klijentom?
Po forumima sam čitao da pfsense nema najbolju podršku za wireless. Ja sam konkretno koristio Airlive wl1700usb i sa predzadnom verzijom pfsensa je radilo koliko toliko, ali sa zadnjom je bilo katastrofa.
__________________
alien-smilies-0046.gif von smiliesuche.de
PointDexter je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 02:35   #6
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Dobro, najbitniji dio svega je, da imas nekog tko ce ti dopustit da mu tak zagusis liniju :P :P. Mogu to nekako zamislit ako vec netko spava, ali neznam bas da ce se ljudi veselit tako necemu na dulje staze
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 10:26   #7
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Citiraj:
Autor rak21 Pregled postova
Nemoze li se to puno jednostacnije odraditi sa 2 wifi kartice i connectifyom?
reci ti meni, nisam ga koristio

Citiraj:
Autor PointDexter Pregled postova
Zašto kažeš da je poželjno imati zasebnu wifi karticu umjesto routera sa klijentom?
Po forumima sam čitao da pfsense nema najbolju podršku za wireless. Ja sam konkretno koristio Airlive wl1700usb i sa predzadnom verzijom pfsensa je radilo koliko toliko, ali sa zadnjom je bilo katastrofa.
jednsotavnije je spojiti wifi karticu umjesto rutera kao klijent.
Iskreno probao sam nekoliko wifi chipseta i problema sam imao samo sa marvelom, ostalo je sve radilo

Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Dobro, najbitniji dio svega je, da imas nekog tko ce ti dopustit da mu tak zagusis liniju :P :P. Mogu to nekako zamislit ako vec netko spava, ali neznam bas da ce se ljudi veselit tako necemu na dulje staze
pa podjeli ti ukupnu brzinu u dogovru snjim pa korsitite oboje, nevjerujem da ce bit 100% load 24/7
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 11:35   #8
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Dovoljno da jedan sjedne na torrente kad ste oboje spojeni i drugi se može pozdraviti sa vlastitom linijom...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 11:41   #9
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Dovoljno da jedan sjedne na torrente kad ste oboje spojeni i drugi se može pozdraviti sa vlastitom linijom...
konkretno ja sam spojen na firmu koja radi od ponedjeljka do petka od 7-15 bez vikenda, a ni kad rade nekoriste neznam kolko internet. Ovo sve sto sam napisao je napisano bez spominjana ilegalinh radnji i slicno ukratko a vama ja na volji da iskoristite koliko zelite. Mogucnosti su velike i dosta stvari nije spomenuto, stoga kome treba znati ce iskoristiti

p.s. dobio sam dozvolu i wpa2 kljuc za pristup od vlasnika
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 13:02   #10
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
i onda pustiš download sa filehostina pa ti disejblaju account zbog korištenja više IP adresa istovremeno...

jedina potpuna solucija je VPN bonding, radi sve isto što i gore navedeno s tim da ti treba još i VPN server na koji se svaka konekcija spaja i onda imaš pojedinačnu TCP vezu sa brzinom obe konekcije i jednom IP adresom
back2quick je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.03.2014., 13:04   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Sad kad si se uvalio i krenio sa temom, sam si rekao da dosta toga nije rečeno i definirano, nastavi sa detaljnim how-to vodičem,
prvo "stari pc" u kojem treba 3 mrežne, pa kako se digne (instalira) pfSense i na kraju barem osnovni konfig sa Load Balancing - om.
Za primjer uzmeš ovo > https://doc.pfsense.org/index.php/Multi-WAN_2.0
i prođeš / objasniš korake.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 13:15   #12
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
pa nema bas interesa !?!
sta ti kazes ?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.03.2014. u 13:22.
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 13:32   #13
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Kako znaš ako to ne napraviš? Mislim ono...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 13:34   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ne moraš "odmah", pripremi i polako korak po korak ... nekako ovako:
- "nađite" stari pc, dodati dvije mrežne (ako je jedna već na mobo), daj napomenu oko poželjnih (Intel) mrežnih, ...
- prođeš ukratko kako se instalira
- prođeš onaj vodič

Ovo bi trebalo biti interesantno svima (sam si u uvodu rekao), tko mora imati stalnu vezu na net. Recimo, kombinacija adsl linije i rezerve preko 3/4G.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 15:53   #15
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Svaka čast! Razradi malo to kao tutorial.

Imam kolegu kojem bi se ovo moglo svidjeti pošto je tražio veći upload kod ISP-a, a nema mogućnost dobiti više od tih 512.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2014., 16:26   #16
Mr. Nice
Premium
 
Mr. Nice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
U svakom slučaju zanimljivo ...
__________________
Mr. Nice je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2014., 23:17   #17
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Baš me zanimalo ovako nešto pa sam tražio rješenja. Mislim da se ovo može ostvariti s dual lan matičnom ili kako rak kaže s dvije kartice i određenjim programom, za nekog tko traži "plug n play" rješenje.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na