Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.09.2011., 16:27   #61
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
uz bravo za dell ja bi dodao i jedan bravo za LG
Da ta firma nije usavršila proizvodnju jeftinih a kvalitetnih ips panela mi bi još uvjek birali monitor po principu -izaberi jedan tn ulaštenog dizajna iz izloga, sigurno ćeš pogriješiti
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2011., 11:39   #62
swenson
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
uz bravo za dell ja bi dodao i jedan bravo za LG
Da ta firma nije usavršila proizvodnju jeftinih a kvalitetnih ips panela mi bi još uvjek birali monitor po principu -izaberi jedan tn ulaštenog dizajna iz izloga, sigurno ćeš pogriješiti
Potpisujem!

Ja sam isto uzeo Della, prije dva dana, i nisam pogriješio!
swenson je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2011., 12:50   #63
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
IPS 24" za 20 soma...ajme...pa to je odlično....no moram reći da cijenu možemo zahvaliti činjenici da se radi o 6-bitnom panelu (IPS inače ima 8 bitni) ali to je najmanja briga za gamere, pogotovo što mu je input lag mali (oko 9 ms kao i kod legendarnog Della 2209WA)

Zadnje izmijenjeno od: gnomisa. 28.09.2011. u 21:59.
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 13:48   #64
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Došao je i moj primjerak prije dva dana i za sad sam poprilično zadovoljan.

Prvi trenutci nakon raspakiranja i montiranja monitora bili su obilježeni razočaranjem, jer sam ustanovio da mi ekran ima frižu u donjem desnom kutu. Ipak, kako ovaj monitor koristitim prvenstveno za gledanje filmova, TV programa i igranje igara, pokazalo se da me ta ogrebotina posebno ne tangira, tako da sam ga odlučio zadržati.

Neposredno nakon uključenja monitora, odmah mi je postalo evidentno da je riječ o pozadinskom osvjetljenju LED, jer ekran ciljanu svjetloću postiže gotovo trenutno. Na većini LCD monitora sa pozadinskim osvjetljenjem CCFL zagrijavanje i uravnoteženje stvorene svjetloće može potrajati i do sat vremena: jedini proizvođač za kojeg znam da je ovom doskočio jest Eizo, čiji se monitori vidno zagriju unutar nekoliko sekundi i potom poprilično brzo uravnoteže, unatoč korištenju tehnologije CCFL.

Strukturalno gledajući, bio bi sretniji s nešto masivnijom ili barem krućom izvedbom, jer pritiskanje tipaka rezultira s elastičnim pomacima od otprilike jednog centimetra, što ako ništa drugo odiše jeftinoćom.

U igrama, monitor mi se pokazao sasvim pristojan. Vrijeme odziva je prosječno i uglavnom ne stvara naročiti problem. Sposobnost ovog monitora da razluči tonove u donjem dijelu ljestvice je zavidna, unatoč korištenju 6 bitne matrice uz vremenski dithering FRC. Uz korištenje Eizo monitor testa, ustanovio sam da jedini prijelaz u sivim tonovima koji monitor nije u stanju prikazati je onaj s (244,244,244) na (255,255,255). Nakon što sam spustio toplinu ekrana na 5000K, izgubio se još jedan ton na vrhu ljestvice, ali su oni pri dnu ostali očuvani. Na određenim uzorcima moguće je zamijetiti šum koji je posljedica primjenje tehnologije FRC, ali u normalnim okolnostima takvo što nisam primijetio, tako da u konačnici mislim da je riječ o vrlo dobroj izvedbi.

Što se raspona svjetloće tiče, ovdje je ovaj monitor također vrlo dobar, iako bi za potpuno zamračene uvjete volio još niže vrijednosti. Pri promjeni kuta gledanja ne dolazi do nikakve inverzije boja, ali kontrast doživljava zamjetan pad već pri otklonu od 20°, što nije iznenađujuće i na tragu je ostalih e-IPS izvedaba koje sam imao prilike vidjeti. Zapravo, u ovom pogledu nijedna LCD tehnologija ne rezultira naročito dobrim rezultatima.

Postavke u izborniku nisu bogznašta: npr. nema nikakve kontrole za postavljanje gamma-e, niti se može postaviti da se niže rezolucije prikazuju bez interpolacije (ipak, moguće je postaviti u kojem omjeru stranica da se takve slike prikazuju, što za odrežene rezolucija možda ipak rezultira odstustvom interpolacije). Igranje igara poput Arcanuma ili Fallouta mi se čini prihvatljivo uz postavljen omjer stranica 4:3.

Jedina po meni stvarno loša strana ovog monitora je anti-refleksni sloj, koji ne uspijeva dobro ublažiti utjecaj neizravnog pozadinskog svjetla, što po danu rezultira primjetnom neuravnoteženošću u svjetloći slike.
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 15:24   #65
skybyte
Registered User
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: st
Postovi: 53
U kojoj firmi to salju monitore sa frizama ?

Ja sam uzeo isto jedan, iman problema sa slikom, nemogu citat tekst, slika je nekako cudna, prosao sam sve opcije u meniju i nema spasa, sigurno su mi poslali neispravan primjerak, ali ne mogu nikako shvatit sta mu je.
skybyte je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 15:30   #66
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Ogrebotinu baš na ekranu ima?

Slažem se za ovo s tipkama. Ja to riješavam tako da prilikom stiskanja tipki prstima uhvatim okvir otraga, taman je tu monitor onako zaobljen i leži u ruci. Ovako bez pridržavanja se uvija na spoju monitora i postolja i baš djeluje "jeftino". ZR24w je bolji po tom pitanju ali i puno teži i dvostruko deblji.

FRC izvedba je vrlo dobra i mišljenja sam da većina korisnika nikada neće ni primjetiti razliku u odnosu na 8 bitni panel. Ja sam skroz zadovoljan rasponom svjetline ali na najnižim vrijednostima počinjem uočavati blago titranje.

Istina je i ovo da izbornik nije prebogat opcijama. Srećom da se preko grafičke može forsirati prikaz bez interpolacije.

Moja jedina zamjerka je i dalje ona iz prvih dojmova. S jedne strane uniformnost je odlična u smislu da nema nikakvog tintinga, nikakvih crveno-zelenih tonova. S druge uniformnost samog osvjetljenja je moga biti bolja vertikalno, barem je takav moj primjerak.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 15:33   #67
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor skybyte Pregled postova
U kojoj firmi to salju monitore sa frizama ?

Ja sam uzeo isto jedan, iman problema sa slikom, nemogu citat tekst, slika je nekako cudna, prosao sam sve opcije u meniju i nema spasa, sigurno su mi poslali neispravan primjerak, ali ne mogu nikako shvatit sta mu je.
Što točno misliš kad kažeš da ne možeš čitati tekst?
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 15:37   #68
skybyte
Registered User
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: st
Postovi: 53
Meni je jedini problem kod ZR24w sta trosi puno vise struje, zato sam cekao da izade ovaj dell, ali sam dobio skovacu, ubija mi oci.

@Rista,
nekako je cudna slika, moram naprezat oci da bilo sta procitam, kao da ima neki cudni odsjaj ili nesto, nemogu skuzit sta, na zr24w mi je slika kristalna, mogu gledati citavi dan bez da se umorim, sigurno sam dobio neispravni primjerak, ali ne znam sta da reklamiran, posto ne mogu diagnosticirat sta mu je.
skybyte je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 15:56   #69
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor skybyte Pregled postova
Meni je jedini problem kod ZR24w sta trosi puno vise struje, zato sam cekao da izade ovaj dell, ali sam dobio skovacu, ubija mi oci.

@Rista,
nekako je cudna slika, moram naprezat oci da bilo sta procitam, kao da ima neki cudni odsjaj ili nesto, nemogu skuzit sta, na zr24w mi je slika kristalna, mogu gledati citavi dan bez da se umorim, sigurno sam dobio neispravni primjerak, ali ne znam sta da reklamiran, posto ne mogu diagnosticirat sta mu je.
Hmm zanimljivo. Pomislio sam da si možda osjetljiv na anti glare sloj ali po meni je gotovo isti kao onaj na ZR24w. Općenito mi je tekst jednak kakav je bio na HP-u. Čak bih rekao da mi je slika na Dell-u ugodnija za oči jer na svjetlini na kojoj ga koristim ne vidim jedan efekt koji sam na ZR24w vidio.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 17:40   #70
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Citiraj:
Autor skybyte Pregled postova
U kojoj firmi to salju monitore sa frizama ?

Ja sam uzeo isto jedan, iman problema sa slikom, nemogu citat tekst, slika je nekako cudna, prosao sam sve opcije u meniju i nema spasa, sigurno su mi poslali neispravan primjerak, ali ne mogu nikako shvatit sta mu je.
Monitor je naručen preko Dellova webshopa, a ogreban je anti-glare sloj duž vrlo tanke linije od kojih 1,5 cm. No kako se ogrebotina nalazi odmah pored tipki na desnom rubu, uopće mi ne upada u oči. Pogotovo ne kad gledam filmove ili igram igre. Naknadnom inspekcijom uočio sam i jedan trajno sivi piksel, no za kojih mjesec dana neću ga moći razlikovati od prašine koja će se na ekranu nakupiti

Što se tog problema s čitanjem tiče, možda je zaista stvar u anti-glare premazu, koji je po učinkovitosti među lošijima koje sam imao prilike vidjeti. S druge strane, onaj za oči naporan kristaličasti efekt i nije toliko izražen, iako svakako jest primjetan. Također, kad čitam tekst mogu primjetiti blago titranje duž lijevog i desnog ruba ekrana, što je možda posljedica FRCa.

Probaj spustiti toplinu na minimalnu vrijednost i smanjiti brigthness na otprilike 15. Niža toplina i sjajnoća su uvijek ugodniji za oči.
Petar_M je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.10.2011., 17:41   #71
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Po 1000001. puta to nije LED display! To je TFT LCD kao i svaki drugi. LED je samo tehnologija izvedbe pozadinskog osvjetljenja, u odnosu na prijašnji CCFL.
Baš gledam recimo Samsung reklame, svugdje piše LED monitor, LED TV... ako je LED samo jedna tehnologija unutar naziva LCD-a, onda bismo rekli da se svi lažno reklamiraju, jer to nisu LED monitori već LCD monitori sa LED tehnologijom.
Zato velika večina i zaključuje ono što im piše na reklami a ne tehnička specifikacija na wikipediji....
lit je offline   Reply With Quote