Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.10.2008., 00:02   #121
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
offtopic.

Da, CRT mozda nece nikad sada sigurno imati preko 30", ali. desktop monitor isto toliko ima svoju granicu. Tako da nema te osobe kojoj vise od 20x incheva treba za nesto pro...
  Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 02:38   #122
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Pozdrav svima!
Kako se bavim (profi) fotograijom i prikaz boja mi je najbitniji faktor prilikom kupnje monitora, zadnjih misec dana san proucava LCD-ove i maloprije san detaljno proucio review ovog HP-a i odluka je pala na njega.

Ono sta mi je dosad zapelo za oko:
- Apple Cinema Display 20" - cca 4800kn
- HP COMPAQ LP2475w 24" - cca 4500kn
- NEC MultiSync 20WGX2 20" - cca 4000kn

Dell Ultrasharp 2408WFP 24" se takodjer cini zanimljiv, ali koristi S-PVA matricu. Cuo san da dosta grafickih studija koristi upravo njega, ali ova matrica mi je nekako sumnjiva... inace je oko 4800kn


Amo prvo malo teorije...

Teorija o LCD monitorima:
Postoje 3 glavne vrste matrica koje se ugrađuju (pod matrica mislim mali tekući kristalići i njihova izvedba). To su,,, zajedno sa objašnjenjima:

1. TN matrica - jeftini monitori jako brze matrice (2,4,8 ms, ali to su gray to gray mjerenja, u praksi su oko 10-15 ms), jakog kontrasta, užasnih prikaza boja (12 bita softverski unaprijeđuje na 16 bita kojih i onako radi konstrukcije ne može prikazati), slabi vidljivi kut (140-160 stupnjeva, naravno). To su monitori za urede gdje nije bitno kakve su boje, kakva je bijela, da li slika naginje na zeleno, na njima se mogu bez problema gledati filmovi, igrati igrice. Doslovno svaki CRT monitor ima bolju sliku što se tiće boja. TN matrica je najjeftinija u proizvodnji i zato danas imamo toliko jeftine LCD monitore
.

2. MVA, PVA - srednja brzina s naginjanjem k sporoj, odličan kontrast i srednji prikaz boje, jako dobar vidljivi kut. Malo opširnije. MVA je matrica izmišljena od NEC-a (bar mislim) i pokazivala je punih 16 bita boje, uz bolji vidljivi kut (170 stupnjeva), ali puno je sporija. Ta sporina je užas kod gledanja filmova ili igrica. Imala je problema s nivoima crne, tj. nikad nisi mogao postaviti crnu boju da bude crna. Onda je došao Samsung i na istoj bazi napravio PVA matricu koja je još malo bolja s bojama, i brža. Boje još nisu u rangu s CRT monitorima, može se gledat filmovi i igrat igrice, za obradu fotografije je dobar. S-PVA je još novija matrica kod koje je sve poboljšano sa brzinama odaziva (oko 8 ms, sa različitim povišavanjima napona u matrici, pa su i izmjene stanja brže) i sa prikazom boja. Koliko sam skužio EIZO radi svoje monitore sa S-PVA matricom, ali to nije najbolja matrica za obradu slike i prikaz boja.

3. IPS matrica - spore matrice (25 na više ms, u praksi od 25ms pa sve do 90 ms što je užas), slabog kontrasta ali najboljeg prikaza boje i savršenog prikaza kuta. Opširnije, matrica savršeno prikazuje boje (u rangu najboljih CRT monitora), ima dovoljno dobru definiranu crnu boju, ima najbolji vidni kut (178 stupnjeva) i najskuplja je u proizvodnji. S druge strane, brzina odaziva je užasno spora i nije za igranje i gledanje filmova (naime, javlja se ghosting - brze promjene kadra i na ekranu ostaju osvjetljeni obrisi prijašnje slike, takozvani duhovi). Prikaz boje je full 16 bitni, a za slabi kontrast se pobrinula nova vrsta matrice, S-IPS. Naravno i za puno brži odaziv raznim trikovima s povečanjima napona..... (meni u papirima kaže da je 8ms)

(Autor Damir Sencar, izvor:
http://hrphotocontest.com/forum/viewtopic.php?p=91441)



Pa cemo se vratit na HP-a...
Monitor je vrhunski, tvornicki je jaaako lose kalibriran, prikaz boja je dosta netocan, ALI nakon kalibracije monitor je prosa najbolje na testovima.

Evo ga u usporedbi sa ostalim monitorima, tocnost prikaza boja prije i poslije kalibracije:




iako moran priznat da po ovin slikama i Dell prilicno dobro odradi posao nakon kalibracije, ali evo koji je problem kod Dell-a:
http://www.tftcentral.co.uk/images/d...p/P1010302.JPG



Link na review:
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_lp2475w.htm

evo i zakljucak s tog linka za one kojima se ne da citat sve:
Overall I was very impressed by the performance of the LP2475W. While default colour accuracy was pretty poor, once calibrated the screen offered the best colour results we have seen in our reviews. Black depth was excellent for an IPS matrix, and even out-did many PVA matrices we have tested! These were very positive improvements for IPS technology, and hopefully this is a sign of things to come. The screens massive range of ergonomic adjustments and interfaces was also nice to see, and the HP had a very "Dell feel" in terms of finish, functionality and features. Responsiveness was very good, but there was some slight RTC overshoot which caused some dark artefacts in practice. However, the decent pixel responsivenss, combined with pretty good input lag, could make this a good screen for gamers, as well as those wanting an excellent all round performer. If you want a 24" monitor, this is a hard one to beat in my opinion. Given the extreme lack of IPS in this sector, HP are probably on to a winner here.

Prednosti:
- Excellent colour accuracy once calibration
- Excellent black depth, especially for an IPS panel
- Very wide range of interface and ergonomic options


Nedostaci:
- Poor default colour accuracy
- Some RTC overshoot causing some slight inverse trailing
- Couple of missing features such as D-sub interface and A-TW polarizer


Dakle, "jedina" mana ovog monitora je sta je tvornicki lose kalibriran, ali ako imate pri ruci kalibrator, tj ako znate nekog da bi vam posudio onda se nemate sta mislit. Meni nece bit problem doc do kalibratora pa mi je ovo sigurno best buy monitor.

Na jednom drugom forumu san postavio jedno zanimljivo pitanje, vezano za kalibraciju bez kalibratora pa koga zanima moze pogledat:
http://www.hrphotocontest.com/forum/...pic.php?t=7285

Evo i rasprava na jednom stranom fotograsfskom forumu:
http://forums.dpreview.com/forums/re...0&changemode=1

Monitor cu vjerojatno sutra narucit pa cemo vidit sta se tu krije
Zivili!

Ile

Zadnje izmijenjeno od: ile. 23.10.2008. u 03:02.
ile je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2008., 11:56   #123
Mario P.
Premium
Moj komp
 
Mario P.'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: stan
Postovi: 97
Zar nitko nije stavio kalibrirane postavke na net?!
__________________
Kaaaaaaaj si!
Mario P. je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 12:20   #124
pingmachine
machine that goes ping!
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 478
to ne služi ničemu jer je svaki monitor drugačiji od drugoga.
pingmachine je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 12:43   #125
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
"I calibrated the screen using the LaCie Blue Eye Pro software package and hardware colorimeter. During the process, the OSD settings were adjusted, forming a small part of the overall calibration proceedings. Brightness was adjusted down to a value of 17, contrast was reduced to 65, and RGB values were changed to 251, 235 and 242 respectively. The calibration process then automatically makes adjustments at a graphics card Look Up Table (LUT) level, before creating and activating an ICC profile. There is no hardware level LUT correction with the LP2475W, which some premium colour critical screens in this sector do offer. Immediately to the naked eye you could feel the difference, with the main obvious adjustment being the far more comfortable and sensible luminance setting. Colours also looked more even to the naked eye."

Posto neznan sta tocno znaci ovaj podebljani dio teksta, odnosno sta se tu tocno desava jer neman puno iskustva s kalibriranjem monitora (jedanput san koristio spydera 3 na laptopu), zanima me sta bi se desilo kad bi ja rucno namistio postavke na tom istom monitoru kakve su oni dobili kalibracijom, ali bez upotrebe kalibratora:
Brightness: 17
Contrast: 65
RGB: 251, 235, 242


Ocito je da se nesto i kod graficke kartice prominilo ali neznan koliko to utjece na cjelokupan proces kalibracije. Ima li netko iskustva s tim?
ile je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 12:47   #126
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
znan da je svaki monitor drugaciji i da su radni uvjeti drugaciji (cak se sa kalibratorom rade 3 profila: jutarnji, popodnevni i nocni), ali mene zanima koliko bi se ovakve postavke s tudjeg kalibriranog monitora razlikovale od tvornickih, da li bi bilo ikakvih poboljsanja?
ile je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 13:27   #127
Mario P.
Premium
Moj komp
 
Mario P.'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: stan
Postovi: 97
__________________
Kaaaaaaaj si!
Mario P. je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 13:53   #128
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Uzmi HP-a. To sto je lose kalibriran tvornicki ne znaci puno jer ces ga kad tad kalibrirat (posudis Spydera ili nesto od nekoga i platis im kavu/rucak stagod), a osim toga nudi 24" i (AFAIK) 3 godine garancije, sto nije slucaj kod 20" ACD-a.

Moj Dell je takodjer prosao kalibraciju, ali razlika u slici nije bila drasticna, ovako napamet bih rekao max 2%.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 15:13   #129
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Mario P. Pregled postova
Ovaj kalibrator ne kalibrira bas najtocnije, Spyder3Elite je 30% tocniji od ovog. Inace, Lacie BlueEye Pro je vrhunski kalibrator, ali je 3000kn. I tocniji je od Spyder3Elite. Posto mi je kalibracija jako bitna, onda mi ovaj poluproizvod od 800kn ne igra veliku ulogu. Snac cu se ja za sebe, ali eto oni koji se ne bave profi fotografijom mislin da ce ih ovaj Spyder sasvim solidno zadovoljit. Meni su bitni detalji, a onaj ko radi za svoj gust ne mora se zamarat time.
Review Spyder3Elite
Review Lacie Blue Eye Pro
ile je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 15:14   #130
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Citiraj:
Autor zwer Pregled postova
Uzmi HP-a. To sto je lose kalibriran tvornicki ne znaci puno jer ces ga kad tad kalibrirat (posudis Spydera ili nesto od nekoga i platis im kavu/rucak stagod), a osim toga nudi 24" i (AFAIK) 3 godine garancije, sto nije slucaj kod 20" ACD-a.

Moj Dell je takodjer prosao kalibraciju, ali razlika u slici nije bila drasticna, ovako napamet bih rekao max 2%.
da, uziman ga sigurno.. nego nisan u pocetku bio dobro informiran, a na forumima se pise kako su ljudima crvena lica, kako su boje lose itd.
S obzirom na karakteristike i testove na review-ima, neman se vise sta mislit
ile je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2008., 15:27   #131
Mario P.
Premium
Moj komp
 
Mario P.'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: stan
Postovi: 97
Na koju foru je svaki monitor toliko drukciji da kalibracija jednog nema veze s drugim?
__________________
Kaaaaaaaj si!
Mario P. je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 16:14   #132
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Mario P. Pregled postova
Na koju foru je svaki monitor toliko drukciji da kalibracija jednog nema veze s drugim?
Pretpostavljan da tvornicki nisu svi isto kalibrirani.
Bitno je u kakvoj prostoriji je tvoj monitor, kako je prostorija osvijetljena, kako se osvjetljenje mijenja tokom dana itd.
Koliko san svatio iz ovih tekstova koje san linkira, bitno je i koju graficku imas tako da ako npr kalibrirani monitor spojis na neki drugi komp onda ce ga tribat ponovo kalibrirat (ili san nesto propustio?)
ile je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 18:06   #133
Mario P.
Premium
Moj komp
 
Mario P.'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: stan
Postovi: 97
E sad mamicu mu, znaci trebalo bi profil za ujutro, popodne, noćni....jesmo picajzle majke ti mile!
Sumnjam da to itko radi.
Čito na ovom forumo da je kolega koji je kupio Eizo 24" odusevljen time da monitor sam primjeti promjenu osvjetljenja u prostoriji i sam automatski podesava sliku!
E to je stvarčica i pol!
__________________
Kaaaaaaaj si!
Mario P. je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2008., 20:32   #134
ile
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Split
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Mario P. Pregled postova
E sad mamicu mu, znaci trebalo bi profil za ujutro, popodne, noćni....jesmo picajzle majke ti mile!
Sumnjam da to itko radi.
Čito na ovom forumo da je kolega koji je kupio Eizo 24" odusevljen time da monitor sam primjeti promjenu osvjetljenja u prostoriji i sam automatski podesava sliku!
E to je stvarčica i pol!
Pa dobro, sigurno da ti neces, ali ako su nekome uvjeti drasticno razliciti po danu i po noci onda mora imat 2 profila, npr ako nocu radi pod nekom obojanom rasvjetom onda mora prilagodit monitor tome.
I ja cu imat EIZO-a kad buden velik :P
ile je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2008., 05:41   #135
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Citiraj:
Autor Mario P. Pregled postova
E sad mamicu mu, znaci trebalo bi profil za ujutro, popodne, noćni....jesmo picajzle majke ti mile!
Sumnjam da to itko radi.
Čito na ovom forumo da je kolega koji je kupio Eizo 24" odusevljen time da monitor sam primjeti promjenu osvjetljenja u prostoriji i sam automatski podesava sliku!
E to je stvarčica i pol!
monitor ima senzor osvjetljenja prostorije, no koliko precizno on prilagodava sliku uvjetima je druga stvar. nije problem napravit da monitor sam posvjetli ili potamni sliku nego da ona bude vrhunski kalibrirana pri svim uvjetima samo na temelju podataka koje je senzor primio.

a uzevsi u obzir da ni (pre)skupi eizo monitori iz tvornice ne dolaze bas narocito kalibrirani ovaj feature postaje vise dobar marketinski trik i potencijalno korisna igracka ljudima kojima savrsene boje nisu potrebne, a vole imati osjecaj da ipak jesu (afaik clan index nikad nije nabavio neki pristojan kalibrator i poigrao se njime nego pise ono samo ono sto vidi golim okom)
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline