Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.01.2014., 22:45   #31
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor s4vgR Pregled postova
Certifikati ti imho sami po sebi nista ne vrijede. Radno iskustvo + znanje s osobnih projekata je jedino sto se racuna. Uloga tih certifikata je u tome da se firme na velike natjecaje mogu prijaviti ako imaju zaposlen odredjen broj ljudi s tim i tim certifikatom. To je tako generalno u svim dijelovima IT branse. Definicija certifikata je da potvrdi nesto sto ti vec jesi, polaganje certifikata je obicno pogresan nacin za stjecanja znanja. Samo za brusenje vec postojeceg znanja.
Certifikati vrijede puno onome ko zna sta gleda... U sumi CV-ova oni sluze kao filter, upareni sa CV-om iz kojeg je vidljivo iskustvo, osiguravaju bolju startnu poziciju i moguce bolju lovu koju mozes dogovoriti... Bez certifikata mozes samo sanjati o tome... Tako da, sve sto si rekao stoji - no postoje certifikati za koje moras proci treninge prve (recimo VCP, CCA i slicni) na kojima mozes nauciti jako puno, ako jos imas prilike u praksi raditi na takvim stvarima, onda je to pun pogodak...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2014., 23:44   #32
Dr_faca
Premium
Moj komp
 
Dr_faca's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 289
Pozdrav,evo da vam riješim nedoumice oko toga da li bi htijeli ili ne ići na testiranje...
Bio sam danas na tom testiranju i iskustva i zadaci su ovakvi...

1.Bilo nas je cca 30+-
2.Sjedite 2 ili 3 u klupi
3.Pišete Psiho+Stručni SPAN-ov test

1.Test
Imaš 3 vrste slova d koje tražiš u redu gdje je 40-50 istih i sličnih slova kao sa slike.Psiholog štopa vrijeme imaš 20sec po redu,a imaš 14 redova,rješavaš s lijeva na desno kad on kaže novi red,ideš u novi red.




2.Test
Tzv. matematički test,gdje je psiholog rekao da se prati koncentracija osobe.Dakle imate 2 reda broje u gornjem redu 3 broja koja se zbrajaju ili oduzimaju i u donje isto redu tako.Izračunate gornji red i dobijete npr. 15(to pamtite-nesmijete nigdje zapisivat) zatim računate donji red i on ispadne 14.Ako je gornji red ispao veći od donjeg,onda te brojeve oduzimate.A ako je npr. gore 14,a dole 15,onda ih zbrajate.
Bilo je 5 redova(x5 zadataka u bloku) x 10 stupaca.
To rješavate dok vam on ne kaže vrijeme gotovo,neznate koliko imate vremena i morate rješavat po redu.




3.Test
Bio je test prepoznavanja likova.Npr. čekić crno-bijeli gdje je drška bijela a željezo crno i tako 5 slika sličnih izmješanih crno bijelo i moraš nać isti lik.
Naravno kreće od lakšeg prema težem,nisam siguran da je bilo određeno vrijeme,ali si mogao preskakat.Mislim da je bilo 38-40 zadataka



4.Test
Bio je test vizualiziranja.Tj. imaš neki oblik,"otvoren" , "rastvoren" , "nesložen" a kada ga idete vizualizirati složite npr. kocku ili piramidu...itd...
Počinje sa nekim geometrijskim tijelima i onda prelazi na složene dijelove,kuća,crkva,stolica,neznam ni ja šta sve ne...
Bilo je isto cca 38-40 zadataka.



5.Test
Bio je test sinonima i antonima.Dakle sinonimi riječi koje su slične,npr. muž-suprug,mrtav-krepan itd... I antonima,riječi koje su suprotnog značenja otvoren-zatvoren,jeftin-skup....itd...
Tu je bilo 60 takvih zadataka.
Bilo je nekih "čudnih" riječi,barem meni,npr. majestičan






6.Test

Bio je test nizova,tj. domino test,imate niz sa domino "figurama" i nastavljate neki niz koji je započet,naravno isto počinje sa lakšim prema težim.Također možete preskakat i vraćat se ako stignete kasnije.
Bilo je nekih 8stranica,prve dvije stranice su imale najviše pa se smanjivalo,npr. na 7. i 8. stranici je bilo po 4 zadatka(niza)




Stručni ispit
Dakle to je SPAN-ov stručni ispit,koji se temelji 90% na poznavanju Microsoft tehnologija.Pitanja su na engleskom,a odgovaraju se na hrv.
Neke koje sam zapamtio:
Slojevi OSI modela
Razlika Hub i Switch
Deferencijalni i inkrementalni backup
Group policy,šta je i kako se pokreće
Koji port je za mail server(ili tak nešto)
Bio je jedan zadatak sa ip adresom i subnetom.Neki ip i dole 5 sličnih adresa i koja od njih spada pod taj zadani subnet.
I bilo je još dosta pitanja vezana za npr. Microsoft Exchange i za još neke Microsoftove appove.
Test se piše 25min.Sve je pisanje,dakle nema zaoukruživanja.


Eto nadam se da sam dovoljno približio iskustvo...
Dr_faca je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2014., 00:49   #33
Shockre
Premium
Moj komp
 
Shockre's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dublin
Postovi: 582
hvala na ovom!
bas zavrsavam faks i cekaju me takva testiranja, nisam imao pojma kako izgledaju.
ovo za strucni test mi je okej, mislim da ne bih imao nekih problema s time, ali ova cuda sva prije, nije to pretjerano malo? al aj, ako sam prosao bez greske nes slicno na onom za autoskolu, valjda cu i takve stvari..
Shockre je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 01:08   #34
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
ovo su tipicni testovi koji se polazu u svim jacim firmama. malo su tezi od onih za autoskolu, ali nisu ni za MENSU. Ja sam ih osobno prosao barem 4-5 puta (razne selekcije za vojsku).
Slow je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 01:19   #35
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Da, tipični testovi na selekciji za posao. Uz to, jednom sam imao i razgovor s psihologom nekoliko dana nakon tih testova gdje je čovjek trebao dobiti potvrdu onog što su testovi pokazali. Tako da ne treba takve stvari učiti napamet. Lako se vidi da fejkaš nešto i onda ćeš još lakše odletit iz selekcije.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 09:04   #36
s4vgR
Premium
 
s4vgR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 169
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Certifikati vrijede puno onome ko zna sta gleda... U sumi CV-ova oni sluze kao filter, upareni sa CV-om iz kojeg je vidljivo iskustvo, osiguravaju bolju startnu poziciju i moguce bolju lovu koju mozes dogovoriti... Bez certifikata mozes samo sanjati o tome... Tako da, sve sto si rekao stoji - no postoje certifikati za koje moras proci treninge prve (recimo VCP, CCA i slicni) na kojima mozes nauciti jako puno, ako jos imas prilike u praksi raditi na takvim stvarima, onda je to pun pogodak...
Upravo tako, ako nisu upareni s adekvatnim radnim iskustvom onda su prilično bezvrijedni. Istina, postoje tehnički jaki certifikati, ali oni su još uvijek u manjini. Koliko vidim kolega s foruma koji je pokrenuo temu je spomenuo školu i nekakvo malo radno iskustvo, pa mislim da mu je vjerojatno bolje ne trošiti previše novaca na certifikate. Možda ajde neki, samo da eventualno dobije "edge" na intervjuu. Iako iz svog iskustva mogu reći da se ipak na entry poslovima uzimaju ljudi koji jednostavno više znaju, bez obzira na certove.
s4vgR je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 09:27   #37
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Ti i slični testovi su totalne kretenarije,samo u lijepoj našoj...veliki menageri i direktori koji neznaju zbrojiti 2+2,a od ljudi traže neznam šta,uostalom ti testovi ne dokazuju ničiju sposobnost pri radu,produktivnost,stručnost itd.

Imam prijatelje i poznanike koji su zavrsili fakultete a neki i magistrirali te dobili posao po svijetu bez ovakvih govnarija s oproštenjem.

Ovo pišem kao poslodavac,zato i jesam šokiran...iako sam davno prije naravno vidio i čuo za te testove.

Čuo sam i za razna pitanja na koja je nemoguće odgovoriti,nisu ni dvosmislena nego stosmislena te ujedno za iste postoje i 100 ispravnih odgovora,ali baš taj odgovor koji si ti dao on nije tražio,zemlja za karat u dupe svakog poštenog čovjeka željnog rada.

Zbljuv!
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 09:40   #38
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor s4vgR Pregled postova
Certifikati ti imho sami po sebi nista ne vrijede. Radno iskustvo + znanje s osobnih projekata je jedino sto se racuna. Uloga tih certifikata je u tome da se firme na velike natjecaje mogu prijaviti ako imaju zaposlen odredjen broj ljudi s tim i tim certifikatom. To je tako generalno u svim dijelovima IT branse. Definicija certifikata je da potvrdi nesto sto ti vec jesi, polaganje certifikata je obicno pogresan nacin za stjecanja znanja. Samo za brusenje vec postojeceg znanja.
Certifikati vrijede, no ovisno je koji i za koju namjenu. Imati neki CCNP je u rangu MSxx varijatni, brdo ljudi, često jako malo toga stvarno znaju. No pojaviti se s CCIE ili nečim sličnim je potpuno drugačije.
A firmi je zgodnije zaposliti ljude koji već imaju certifikate ako biraju iz mnoštva prijavljenih na natječaj.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 10:02   #39
s4vgR
Premium
 
s4vgR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 169
Citiraj:
Autor Thoroughbred B Pregled postova
Ti i slični testovi su totalne kretenarije,samo u lijepoj našoj...veliki menageri i direktori koji neznaju zbrojiti 2+2,a od ljudi traže neznam šta,uostalom ti testovi ne dokazuju ničiju sposobnost pri radu,produktivnost,stručnost itd.

Imam prijatelje i poznanike koji su zavrsili fakultete a neki i magistrirali te dobili posao po svijetu bez ovakvih govnarija s oproštenjem.

Ovo pišem kao poslodavac,zato i jesam šokiran...iako sam davno prije naravno vidio i čuo za te testove.

Čuo sam i za razna pitanja na koja je nemoguće odgovoriti,nisu ni dvosmislena nego stosmislena te ujedno za iste postoje i 100 ispravnih odgovora,ali baš taj odgovor koji si ti dao on nije tražio,zemlja za karat u dupe svakog poštenog čovjeka željnog rada.

Zbljuv!
Ah pa moraju i psiholozi zaraditi
s4vgR je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 10:34   #40
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Certifikati vrijede, no ovisno je koji i za koju namjenu. Imati neki C