Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2024., 12:18   #3061
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Da li ijedna od tih vaših distribucija može koristiti full potencijal nvidia grafi? Nešto sam čitao pa više ne znam...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 12:30   #3062
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Može svaka, samo moraš koristiti nVidia proprietary drivere, jer open-source Nouveau baš i nije na istoj razini.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 19:34   #3063
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
Ne da njovo nije baš na istoj brzini, nego nije niti ista disciplina. To je kao da Bolt trči svoje a ja pomalo šetuckam za njime i nosim mu vodu. Nema nikakve veze jedno s drugim. Njovo je basic 2D u najboljem slučaju.

tomek, ne znam što tebi znači "svako malo" ali evo kod mene ovo je prvi puta u skoro 3 godine (pojma nemam više koliko, ali preko 2 sigurno) manjara (u par navrata) da se ovoliko toga skršilo. Update radim svakih 7-10 dana.

A i nije tako strašno, sve u svemu. Promijenio sam login screen, malo sam prošetao opcijama i pogasio te neke nove budalaštine koje mi se i tako ne sviđaju a rade sitne probleme. Još mi je par puta failo nevidija driver update, što se vrlo laganao riješilo pristupanjem TTY, sudo pacman -Syyu, reboot i riješeno.

Naveo sam primjer kako je konačno nešto skršeno sama da huškačima i puhačima na hladno dadnem prilike da se malo naslade Popeglat će oni to za par dana i bude OK, kao i inače.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 19:43   #3064
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ne da njovo nije baš na istoj brzini, nego nije niti ista disciplina. To je kao da Bolt trči svoje a ja pomalo šetuckam za njime i nosim mu vodu. Nema nikakve veze jedno s drugim. Njovo je basic 2D u najboljem slučaju.
I to kaj veliš, a i glavni čovek iza Nouveau drivera je lagano digel ruke i mahnul svima u publici i režiji.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 19:54   #3065
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Krivo sam se izrazio, mislio sam na distribuciju sa GUI-jem.
Debian/spiralLinux xfce 😁


Spiral mozes instalirat s btrfs-om pa koristiti snapshote, ali ja se osobno radije drzim ext4 kojeg mogu otvorit s bilo cime u slucaju da sistem prdne pa da ga ne mogu osposobit nazad.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 20:00   #3066
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
Mislim da se bude dosta ljudi našlo u čudu kada pojedinci koji guraju nešto 10-20 godina odu raditi nešto drugo

Vjerujem da je development tog drivera bio jako problematičan tako da se lik jamačno dobrano namučio.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 23:10   #3067
radi.neradi
Registered User
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Delnice
Postovi: 39
za daily driver sam krenuo od ubuntu, slackware, crux, netbsd i sada void, ali planiram nazad na crux za glavnu masinu jer mi je potrebna dobra kontrola, stabilnost, kompatibilnost, performanse i efikasnost kad je u pitanju posao. na thinkpadu i dalje netbsd. vrtim jedan dedicated na slackwareu koji evo pet godina bez ikakvih problema, za crux treba malo vise vremena jer nema paketa, ali je jedna od meni osobno stabilnijih distri kad se kernel slozi kako treba. sa netbsd sam nakon tri godine otisao jer pati efikasnost kad treba nesto neuobicajeno odradit. spominjao se u temi ali nisam probao lfs. void linux mi je u pocetku bio ok ali community odvratan, svidio mi se runit. https://crux.nu/

Zadnje izmijenjeno od: radi.neradi. 12.03.2024. u 23:31.
radi.neradi je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 23:24   #3068
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
uf, bome si opredjelio za brutalni distro.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2024., 23:24   #3069
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Debian/spiralLinux xfce 😁


Spiral mozes instalirat s btrfs-om pa koristiti snapshote, ali ja se osobno radije drzim ext4 kojeg mogu otvorit s bilo cime u slucaju da sistem prdne pa da ga ne mogu osposobit nazad.
Instalirao Fedoru sa KDE na stick. Po defaultu stavlja btrfs.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2024., 00:13   #3070
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Ja godinama planiram probat fedoru al nikako se natjerat, pogotovo sad kad nemam vremena kao nekad kad sam mogao dane provodit u komadu za kompom 🤓
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2024., 04:50   #3071
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
tomek, ne znam što tebi znači "svako malo" ali evo kod mene ovo je prvi puta u skoro 3 godine (pojma nemam više koliko, ali preko 2 sigurno) manjara (u par navrata) da se ovoliko toga skršilo. Update radim svakih 7-10 dana.

Sala na racun eskapada od prije par stranica . Ni nisam mislil nist lose samo zezancija


Kaj se pak Nvidia drivera tice...- to je jedini driver koji se na Linuxu mora instalirat dodatno (Firmware za WLAN/BT ne brojim). I - iako se stvar zadnji par godina poboljsala - na AMD-u sam se preporodil zadnjih 2 godine. Sve ukljucujuci Wayland jednostavno dela. Nvidia moze to puno bolje no kad nema volje nit zelje - nema pomaka. Glavno da Jensen vidi sveti gral u AI i zanima ih samo to u zadnje vrijeme.


Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Krivo sam se izrazio, mislio sam na distribuciju sa GUI-jem.

Na svaku distru mozes stavit GUI. Linux sustav moras shvatiti kao vrlo modularan sklop razlicitih alata i dodajes ono sto tebi odgovara. Ugrubo:


1. Linux Kernel - krucijalni dio svakog OS-a koji omogucava interakciju izmedu softwera i hardwera
2. GNU alati - set esencijalnih alata razvijenih od strane FSF (make, grep, cut i ostalo)
3. X / Wayland - Window Server - laicki receno - sustav koji omogucava dodavanje GUI-a povrh svog CLI konstrukta
4. Graficko sucelje - mislim da ovaj dio ne moram objasnjavat


I na svakoj distri mozes sam skalupit sto ti pase. Naravno da je za pocetnike bolje nekaj kaj vec dolazi kao gotov sustav zato postoje "Desktop distre". Ali u sustini....mozes radit perverzije


Citiraj:
Autor radi.neradi Pregled postova
za daily driver sam krenuo od ubuntu, slackware, crux, netbsd i sada void, ali planiram nazad na crux za glavnu masinu jer mi je potrebna dobra kontrola, stabilnost, kompatibilnost, performanse i efikasnost kad je u pitanju posao. na thinkpadu i dalje netbsd. vrtim jedan dedicated na slackwareu koji evo pet godina bez ikakvih problema, za crux treba malo vise vremena jer nema paketa, ali je jedna od meni osobno stabilnijih distri kad se kernel slozi kako treba. sa netbsd sam nakon tri godine otisao jer pati efikasnost kad treba nesto neuobicajeno odradit. spominjao se u temi ali nisam probao lfs. void linux mi je u pocetku bio ok ali community odvratan, svidio mi se runit. https://crux.nu/

Vidi vidi netko kome vise pase oldschool Linux (BSD based). Preporuka: poigraj se sa Gentoo. S vremenom ce ti nedostatak Paket Managera dopizdit...Fedora i Debian bi ti se long term mogli svidjet a istovremeno ti olaksat zivot .


Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Ja godinama planiram probat fedoru al nikako se natjerat, pogotovo sad kad nemam vremena kao nekad kad sam mogao dane provodit u komadu za kompom 🤓

Hoces reci da moram tutorial za Fedoru napisat?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2024., 11:45   #3072
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
ja iz ovog foruma vidim da je tomek zapravo pravi zagorac.
Stalno prca i ruga se, ali na kraju pomogne.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2024., 11:56   #3073
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Kako je pomogao? Ni tutoriala za Fedoru nema.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2024., 11:58   #3074
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Hoces reci da moram tutorial za Fedoru napisat?
Ne moras, hvala 🙂

Ako sam uspio prije 10ak godina dici arch preko njihovog wikija onda ni ovo nebi trebalo biti problem.

Problem je jedino nedostatak vremena 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2024., 13:54   #3075
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
ja iz ovog foruma vidim da je tomek zapravo pravi zagorac.
Stalno prca i ruga se, ali na kraju pomogne.
1. Tomek bu uvijek probal pomoci samo kaj je Tomek u zadnje vrijeme uzasno alergican na ljudsku glupost. Profesionalna deformacija nazalost.
2. Hebes zagorca koji je od jedne pive pod stolom