Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.09.2022., 14:47   #421
Daten
Premium
Moj komp
 
Daten's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 394
Pozdrav,

razmišljam o investiranju u solarne panele na kući i višak proizvedenih kw slati u HEP ( plan je da trošim više nego što šaljem HEP-u )

Imam trofazni priključak, dvotarifno brojilo ( Tarifni model Bijeli ).

Zanima me kako će ići obračun s HEP-om?
Po danu šaljem višak struje u visoku tarifu, jel mogu tu istu poslanu struju koristit po noći dok je niža tarifa?
Ili se po noći koristi niža tarifa i nju plaćam po nižoj tarifi?

Nadam se da sam dobro objasnio šta me zanima

Hvala
__________________

Daten je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 14:53   #422
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Daten Pregled postova
Pozdrav,

razmišljam o investiranju u solarne panele na kući i višak proizvedenih kw slati u HEP ( plan je da trošim više nego što šaljem HEP-u )

Imam trofazni priključak, dvotarifno brojilo ( Tarifni model Bijeli ).

Zanima me kako će ići obračun s HEP-om?
Po danu šaljem višak struje u visoku tarifu, jel mogu tu istu poslanu struju koristit po noći dok je niža tarifa?
Ili se po noći koristi niža tarifa i nju plaćam po nižoj tarifi?

Nadam se da sam dobro objasnio šta me zanima

Hvala
Ako postoje 2 opcije, jedna povoljna za tebe, a druga za HEP, uvijek je točan odgovor opcija koja je povoljna za HEP
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 15:25   #423
Daten
Premium
Moj komp
 
Daten's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 394
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Ako postoje 2 opcije, jedna povoljna za tebe, a druga za HEP, uvijek je točan odgovor opcija koja je povoljna za HEP
Pitao sam jer bi se možda više isplatila opcija da se prebacim na jefnu tarifu i onda koristim po noći ono šta sam po danu HEP-u poslao.
__________________

Daten je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2022., 15:42   #424
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
https://www.hep.hr/ods/korisnici/kup...roizvodnjom/29

Dole na dnu imas.
Koliko razumijem, ako potrosis 100kn energije, i proizvedes jednako toliko energije, HEP ce ti smanjiti racun za 90kn. Po obracunskom razdoblju.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2022., 13:08   #425
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Čitam da su došle mjere za struju... nekim laičkim izračunom 89€ za mWh dolazim do brojke 0,66kn = 1kWh prosječno.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 09:28   #426
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Šta je sve potrebno i koja je procedura kod hep-a (za opciju osobne proizvodnje) - jeli ko radio?

Zanima me dali mora ici sve preko firma ili mogu npr sam složiti (uz nekakvu dokumentaciju) pošto sam po struci električar a nebi bilo problem ni bravariju za panele mi napraviti.
zupy je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 10:17   #427
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor zupy Pregled postova
Šta je sve potrebno i koja je procedura kod hep-a (za opciju osobne proizvodnje) - jeli ko radio?

Zanima me dali mora ici sve preko firma ili mogu npr sam složiti (uz nekakvu dokumentaciju) pošto sam po struci električar a nebi bilo problem ni bravariju za panele mi napraviti.

Bez idejnog projekta pa potom suglasnosti HEP pa potom glavnog projekta te izvedbe od strane izvođača radova prema projektu i nadzora do strane nadzornog inženjera te na kraju mjerenja nećeš se usrećiti.



Tu eventualno ti možeš biti izvođač no svejedno moraš dati pisanu izjavu izvođača radova itd...


Nemojte se zajebavati pa da netko zgine na NN mreži jer nisu znali da je na tom vodu spojena FN elektrana na divlje...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 10:35   #428
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Dobro, jesu sad spustili cijene buduci su ovi navodno maknuli PDV ili je to sve isto. A cijene nisu ni toliko problem koliko birokracija, kad samo pomislim na razgovore sa onima na salteru dodje mi da placam radje skuplju struju.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 10:40   #429
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Papira ima milion, ja recimo nemogu staviti panele jer nemam "uporabnu dozvolu", imam gradjevinsku, katastar, kucni broj, sve doprinose/namete/slivne vode/komunalije, placam normalno, raucune za plin, struju, vodu ali posto nemam uporabnu nemogu stavti panele/napravit projekat .

A uporabnu niti nemogu izvadit jer trenutno nemam ogradu na balkonima i fasadu zavrsenu...

A cak i da to sve napravim morao bi trazaiti i doplatiti za trofaznu sturju jer na monofazni prikljucak nedaju vise od 3.6kW elektrane (premda je moj prikljucak 7.36kW).

Znaci suma sumarum, nije njima u interesu da mi stavljamo panele i placamo manje struje, to je samo reklama vladajucih kako smo "zeleni" i ekoloski osvjesceni, bla bla bla...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 09.09.2022. u 11:22.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 11:03   #430
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Rodjak i ja smo isto gledali on moze rijesiti nama panel 8kw 50kkn, pa skuzili da bi nas hep u biti sjeba kako god okrenes, pa najbolje nabavit baterije da se izoliraš od hepa, pa skuzis da su baterije skuplje od panela 75kkn, pa onda još treba onaj pametni modul i onda te dođe investicija da ce se isplatit za 30 godina a baterije traju 10 panel 15 (bezveze brojke iz glave)

A i krov nam je orijentiran istok zapad, pa nezz koliko je i to dobro, mislim da je idealno jug?
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 11:10   #431
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Papira ima milion, ja recimo nemogu staviti panele jer nemam "uporabnu dozvolu", ima gradjevinsku, katastar, kucni broj, sve doprinose/namete, placam normalno raucne za plin, struju, vodu ali posto nemam uporabnu nemogu stavti panele/napravit projekat .

A uporabnu nit nemogu izvadit jer trenutno nemam ogradu na balkonima i fasadu zavrsenu...

A cak i da to sve napravim morao bi trazaiti i doplatiti za trofaznu sturju jer na monofazni prikljucak nedaju vise od 3.6kW elektrane (premda je moj prikljucak 7.36kW)
I nažalost zbog toga i jedna Norveška dobija više struje od sunca od nas
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 12:02   #432
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Rodjak i ja smo isto gledali on moze rijesiti nama panel 8kw 50kkn, pa skuzili da bi nas hep u biti sjeba kako god okrenes, pa najbolje nabavit baterije da se izoliraš od hepa, pa skuzis da su baterije skuplje od panela 75kkn, pa onda još treba onaj pametni modul i onda te dođe investicija da ce se isplatit za 30 godina a baterije traju 10 panel 15 (bezveze brojke iz glave)

A i krov nam je orijentiran istok zapad, pa nezz koliko je i to dobro, mislim da je idealno jug?
Mislim da bi mi svi trebali gledat da za početak pokrijemo osnovne potrebe, ona trosila koja su nam vecinom upaljena (tv, pc, mrezna oprema, frizider, toplu vodu) i to imat bez spajanja na hep.

A onda kasnije kad ovi nasi debosi malo popuste, odnosno kad im dode iz dupeta u glavu krenemo razmisljat o nekoj vecoj investiciji, npr. napajanje dizalice topline i tih vecih potrosaca.

Dotad ce valjda olabavit sa propisima, nadajmo se.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 12:49   #433
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Nisu propisi problem, propisi trebaju. Ali onda neka taj koji to mora kontrolirat to iskontrolira i udri stambilj i idemo.

A ne kao sto sam radio fasadu, pa ti treba ovaj certifikat od trece osobe, pa onda moras donjet ovaj papir, pa onaj papir, pa u egradjani moram skenirat svasta nesto, pa najbrzi prst. Pa imat svu mogucu i nemogucu dokumentaciju koju naravno nemas sve na jednom mjestu i sve to potvrditi kod jednog ili dva biljeznika, sto vise to bolje...

A za fasadu je lakse nego za solarke...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 12:54   #434
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Nisu propisi problem, propisi trebaju. Ali onda neka taj koji to mora kontrolirat to iskontrolira i udri stambilj i idemo.
Ok ali hajde objasni mi razlog zasto na monofaznu struju HEP ima propisano MAX 3.6kW elektranu?

Pitao sam na dva mjesta gdje rade ovi sto ugradjuju panele i nitko nezna zasto je tome tako. Odgovor je "zato sto su oni tako napisali" )...

Jer ako po HEPu sluzbeno monofazni prikljucak mozes dobiti (pardon, kupiti) do 11.5kW zasto onda elektrana nemoze biti ista ili malo niza (recimo 10kW) od postojeceg prikljucka nego MAX 3.6kW ?

Kakvog to smisla ima osim da me odvrati od nauma jer prebacivenje na trofaznu em je skuplja doplata po kW em mi netreba ni za jedna uredjaj niti imam kakve prednosti u odnosu na 11.5kW monofazno...

Evo HEPov sluzbeni dokument za moguce snage prikljucaka :
https://prnt.sc/E-y6grKtlfC-
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 09.09.2022. u 15:13.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 15:10   #435
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
E to neznam, mozda neki strucnjak zna zasto su to limitirali tako, nisam strucnjak za struju, daleko od toga. Ali kad kazem propisi, mislio sam da moraju biti propisani, pa ako su krivi u ovom tvom slucaju mozda, mogu se ispraviti... Ali propisi moraju biti... Kako bi bilo da nema propisa, pa to bi izgledalo ko apratmani na ajdranskoj obali.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote