Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.01.2022., 15:02   #241
crotorious
Premium
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: osijek
Postovi: 43
Jel postoje neke subvencije na razini drzave/EU buduci da svi guraju obnovljive izvore energije, manje zagadenja itd. Na yt vidim da ljudi imaju on grid sustav po kojem ako nemaju dosta energije kupuju od dobavljaca (zimi), a kad proizvedu vise nego sto potrose onda daju na grid i to posebni sat racuna.
crotorious je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 15:15   #242
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Zar nije kod opcije 2. prebijanje na razini godine, ne mjeseca?
http://www.forum.hr/showpost.php?p=8...postcount=2805
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 15:22   #243
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Imas tri opcije kod vlastite elektrane:
1. status proizvodjaca = neisplativo, otkupna cijena struje koju tebi HEP placa je manja nego cijena kWh koju ti placas, tj kupujes
2. status samoopskrbe gdje na godisnjoj razini ne smije proizvesti vise struje nego si potrosio + jos neki limiti, ali nebitni za 99% kucanstva. Tu imas dvosmjerno brojilo i na kraju mjeseca ti dolazi netirani racun (proizvedeni kWh - potroseni kWh = iznos), ako si proizveo vise nego sto si potrosio, racun je 0kn, visak proizvedenog si poklonio.
3. Neovisan o HEPu, koristis baterije za pohranu el energije, kada nemas dovoljno sunca i prazne su baterije koristis struju iz el mreze.

A da li je dosta struje za sve u kuci ovisi o velicini elektrane koju instaliras, mozes ti imati elektranu i za manji grad ako bas zelis
Crveno nije točno. Zato i ide dvosmjerno brojilo. Ako se ne varam, dobiješ 90% cijene koju plaćaš kad kupuješ, ali (minorno) varira i o opskrbljivaču.

edit:
@Libertus: Afaik, bilanca primljeno-predano i račun mjesečno, a godišnje se gleda da li si potrošač s vlastitom potrošnjom ili si previše proizveo ( )

Zadnje izmijenjeno od: generic. 27.01.2022. u 15:28.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 15:23   #244
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Ima li neki dokument online? Kada sam pričao zadnji puta s ljudima iz te branše, uvjeravali su me da je konačni obračun godišnji. Da se izdaje mjesečna rekapitulacija, ali da je prebijanje na razini godine.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 16:45   #245
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Je, prebijanje je na razini godine
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 18:27   #246
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Crveno nije točno. Zato i ide dvosmjerno brojilo. Ako se ne varam, dobiješ 90% cijene koju plaćaš kad kupuješ, ali (minorno) varira i o opskrbljivaču.

edit:
@Libertus: Afaik, bilanca primljeno-predano i račun mjesečno, a godišnje se gleda da li si potrošač s vlastitom potrošnjom ili si previše proizveo ( )
Ok, može pojašnjenje.

Ljetni mjeseci, stancam struju ko blesav, ne mogu toliko potrošiti jer mi jedino klima radi. Znači u višku sam struje ogromnom.

Onda dođe prosinac, jedva da išta struje proizvodim, ali mi je grijanje na struju i cijeli dan rasvjeta i sve ostalo radi tako da trošim daleko više nego što proizvodim.

U konačnici recimo da sam na razini 12 mjeseci proizveo točno onoliko koliko sam i potrošio kWh.

Da li samo prebijamo proizvedene i potrošene kWh na razini godine? Ili u ljetnim mjesecima oni meni plaćaju 0,37kn kWh (ili nešto slično) za svaki kWh viška koji nisam potrošio nego poslao u mrežu, a zimi ja njima 1,xxkn kWh koji sam potrošio iznad svoje proizvodnje?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 19:10   #247
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ok, može pojašnjenje.

Ljetni mjeseci, stancam struju ko blesav, ne mogu toliko potrošiti jer mi jedino klima radi. Znači u višku sam struje ogromnom.

Onda dođe prosinac, jedva da išta struje proizvodim, ali mi je grijanje na struju i cijeli dan rasvjeta i sve ostalo radi tako da trošim daleko više nego što proizvodim.

U konačnici recimo da sam na razini 12 mjeseci proizveo točno onoliko koliko sam i potrošio kWh.

Da li samo prebijamo proizvedene i potrošene kWh na razini godine? Ili u ljetnim mjesecima oni meni plaćaju 0,37kn kWh (ili nešto slično) za svaki kWh viška koji nisam potrošio nego poslao u mrežu, a zimi ja njima 1,xxkn kWh koji sam potrošio iznad svoje proizvodnje?
Nažalost, sve ovo nepovoljnije (crveno). Evo, čovjek stavio svoj pravi (iz)račun. Znači, ako predaš 1 kWh više nego primiš (što moraš da bi ostao u "pravoj" kategoriji), to će te koštati znatno više od cijene tog jednog kilovatsata.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 19:18   #248
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Ako je tako, da se prebija na razini mjeseca, onda banana. Razmišljao sam možda ugraditi solare bez subvencije i prebaciti grijanje s plina na struju kako bi povećao potrošnju, ali samo ako je prebijanje na razini godine.
Tada bi se to isplatilo.

Ako je na razini mjeseca, onda ništa od toga, jer je kontinent u minusu 6 mjeseci u godini.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 19:30   #249
Kamby
Premium
 
Kamby's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Istra
Postovi: 132
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ima li neki dokument online? Kada sam pričao zadnji puta s ljudima iz te branše, uvjeravali su me da je konačni obračun godišnji. Da se izdaje mjesečna rekapitulacija, ali da je prebijanje na razini godine.
https://www.hep.hr/ods/zakoni-i-propisi-138/138

Imaš pod sekcijom obnovljivi izvori energije i kogeneracija.

Ukratko, na razini godine je bitno da si potrošio više nego proizveo.
Kamby je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 19:54   #250
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Na razini godine je. Ljeti dobiš račun 0kn, koliko potrošiš potrošiš ostatak ide HEPu, zimi koliko potrošiš si se oduzme od onog što si dao višak HEPU. Bitno je samo da ne proizvedeš više nego potrošiš jer onda ideš u proizvođače i ne isplati se.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 20:12   #251
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Na razini godine je. Ljeti dobiš račun 0kn, koliko potrošiš potrošiš ostatak ide HEPu, zimi koliko potrošiš si se oduzme od onog što si dao višak HEPU. Bitno je samo da ne proizvedeš više nego potrošiš jer onda ideš u proizvođače i ne isplati se.
Tako sam i ja razumio da je za privatne osobe, ali nisam gledao da li tako piše u zakonu ili pravilniku. Za poslovne znam da je ovako kako je @generic napisao.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 23:22   #252
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Crveno nije točno. Zato i ide dvosmjerno brojilo. Ako se ne varam, dobiješ 90% cijene koju plaćaš kad kupuješ, ali (minorno) varira i o opskrbljivaču.

edit:
@Libertus: Afaik, bilanca primljeno-predano i račun mjesečno, a godišnje se gleda da li si potrošač s vlastitom potrošnjom ili si previše proizveo ( )
Ovo sto sam napisao je tocno jer se radi o modelu samoopskrbe.
Mozes zvati HEP Opskrbu i provjeriti ako zelis.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 23:25   #253
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Zar nije kod opcije 2. prebijanje na razini godine, ne mjeseca?

Brkas dvije stvari.
Jedna stvar je mjesecni obracun gdje se prebija unutar tog mjeseca potrosnja i proizvodnja.

Druga stvar je kontrolna na godisnjoj razini ukupne potrosnje i proizvodnje gdje ne smijes imati vise proizvedenog od potrosenog. Ukoliko dodje to toga automatski te bacaju u proizvodjaca na godinu dana. Nakon isteka godine dana mozes ponovno traziti status samoopskrbe.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2022., 12:13   #254
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Ovo sto sam napisao je tocno jer se radi o modelu samoopskrbe.
Mozes zvati HEP Opskrbu i provjeriti ako zelis.
Moj komentar se odnosio da višak poklanjaš što sigurno nije točno. Ili ga "akumuliraš" kad imaš višak pa trošiš kad imaš manjak ili dobiješ za to naknadu taj mjesec.

@Segre: Ma da, ali tih pola neće biti pola ako ne proizvodiš puno više nego kupuješ. Ljudi misle da je cijena energije cca kunu, ali nije jer je to sumarna cijena energije, prijenosa i održavanja distribucijskog sustava. I onda ispadne "plaćam kunu u višoj tarifi, a dobijem natrag 40 lipa".

Zadnje izmijenjeno od: generic. 28.01.2022. u 12:44.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2022., 12:26   #255
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Moj komentar se odnosio da višak poklanjaš što sigurno nije točno. Ili ga "akumuliraš" kad imaš višak pa trošiš kad imaš manjak ili dobiješ za to naknadu taj mjesec.
kako sam ja shvatio, kvaka je u tome da ti za mjesečni "višak" obračunavaju kune koje onda možeš trošiti kad manje proizvodiš, ali ti plaćaju po upola manjoj cijeni od one po kojoj prodaju...i onda se na kraju godine sve obračuna da se vidi ko kome duguje i koliko

http://www.forum.hr/showpost.php?p=8...postcount=2633

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 28.01.2022. u 12:37.
segregator je offline   Reply With Quote