Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.05.2023., 11:26   #691
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Stavio zadnji BIOS, tek toliko da budem u toku i sad odjednom negativni curve radi na svim jezgrama sa -30.

Odmah sam ga srezao na 75W, i to mu je previše. 5250 all core, 5450 single core boost. Ne prelazi 70C (iako je limitiran na 80C jednostavno je nemoguće doć do toga uz 75W). Mislim da bi se uz malo tweakanja taj zen4 koji se u početku pržio u recenzijama na 95C dao vrtiti na onom najjadnijem stock cooleru sa 20 grama metala .

Uglavnom, zadovoljan sam platformom i sad mogu čekati zen5, matičnu već imam
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 12:49   #692
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Stavio zadnji BIOS, tek toliko da budem u toku i sad odjednom negativni curve radi na svim jezgrama sa -30.

Odmah sam ga srezao na 75W, i to mu je previše. 5250 all core, 5450 single core boost. Ne prelazi 70C (iako je limitiran na 80C jednostavno je nemoguće doć do toga uz 75W). Mislim da bi se uz malo tweakanja taj zen4 koji se u početku pržio u recenzijama na 95C dao vrtiti na onom najjadnijem stock cooleru sa 20 grama metala .

Uglavnom, zadovoljan sam platformom i sad mogu čekati zen5, matičnu već imam
Ne znam čemu ti služi kompjuter. Al ako je za igranje onda ti puno znači utegnuti memoriju.


-------------------------------------------
CO-30 all core, VSOC 1.2V, VDDIO/MC=VDD =1.4V VDDq=1.35V
neda mi se tjerat to više dok ne dođe stabilni bios s novim AGESA,
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ZenTimings_Screenshot.png‎
Views:	127
Size:	37.6 kB
ID:	26323   Click image for larger version

Name:	cachemem3safe.png‎
Views:	94
Size:	87.5 kB
ID:	26324   Click image for larger version

Name:	pp cut.jpg‎
Views:	120
Size:	62.7 kB
ID:	26325  
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 13:01   #693
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Ne znam čemu ti služi kompjuter.

Al ako je za igranje onda ti puno znači utegnuti memoriju.
Za ništa pametno




Utegnuto je već, sve osim osnovnih. Svi sekundarni timinzi tipa tras,tfaw,trfc,trefi su utegnuti.

Išao sam po ovom guide-u:


Zen4 je interesantan, ispada da su mu sekundarni timinzi jednako bitni kao i cl i ostali. Dobio sam bolje rezultate na taj način, nakon što sam to namjestio sam osnovnih prvih par ostavio na defaultu. Mogu probati i njih kad će mi se dati, ali to su sve mini razlike, bottleneck je drugdje. Ovo je čisto za zabavu naštimavanje.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 13:09   #694
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Za ništa pametno




Utegnuto je već, sve osim osnovnih. Svi sekundarni timinzi tipa tras,tfaw,trfc,trefi su utegnuti.

Išao sam po ovom guide-u:


Zen4 je interesantan, ispada da su mu sekundarni timinzi jednako bitni kao i cl i ostali. Dobio sam bolje rezultate na taj način, nakon što sam to namjestio sam osnovnih prvih par ostavio na defaultu. Mogu probati i njih kad će mi se dati, ali to su sve mini razlike, bottleneck je drugdje. Ovo je čisto za zabavu naštimavanje.
Prilično dobri rezultati za memoriju koju imaš.

Ovaj video ima puno grešaka kod primarnih i sekundarnih tajminga. S ovim settinzima tjeraš i IO MC i RAM na autokorekciju. Kod benchmarka ako nema autokorekcije mogu bit dobri rezultati, a ako ECC radi onda su veliki penali u latencijama. Za ono što je meni bitno (igre) ovo ne valja, fps dropovi.

Ako te zanima (a bolje da te ne zanuima jer je jebanje majke) možeš saznati ovdje https://www.overclock.net/threads/am...hread.1800926/
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 14:06   #695
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova

Ako te zanima (a bolje da te ne zanuima jer je jebanje majke) možeš saznati ovdje https://www.overclock.net/threads/am...hread.1800926/

Uhhh, ovo izgleda kao da možeš tu provesti dva života i opet ništa ne napraviti
Imaš kakav tldr, da bar namjestim nabrzinu i izbjegnem tu autokorekciju?
Nešto tipa ovo:


"Basic DDR5 rules:

tRAS=tRCD+tRTP
tRC=tRAS+tRP
65528 is the correct tREFIab max.
WRRD = WRWR DD
RDRD DD = WTRS.
tFAW = 4x tRRDS
tRFC: Steps of 32 352,384,416,448,480,512,544,576 ^ only matters for REFIab - if 65528 is used."
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 15:36   #696
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Uhhh, ovo izgleda kao da možeš tu provesti dva života i opet ništa ne napraviti
Imaš kakav tldr, da bar namjestim nabrzinu i izbjegnem tu autokorekciju?
Nešto tipa ovo:


"Basic DDR5 rules:

tRAS=tRCD+tRTP
tRC=tRAS+tRP
65528 is the correct tREFIab max.
WRRD = WRWR DD
RDRD DD = WTRS.
tFAW = 4x tRRDS
tRFC: Steps of 32 352,384,416,448,480,512,544,576 ^ only matters for REFIab - if 65528 is used."
Prve 2 linije

Pročitaj malo https://www.overclock.net/threads/am...800926/page-80 ...nema puno za čitat.

Druga stvar pogledaj na zen timingsu tPHYRDL, treba bit isti za oba kanala.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2023., 22:47   #697
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
I tak, dan nakon Heavy Metal Steve Gamers Nexus ASUS + AMD trilogije, Roman der8auer Hartung, inače inženjer po zanimanju, lijepo dalje nastavlja sa snimanjem Corsair Germany videa u svojem stanu/studiju tako da je sve lijepo i transparentno.

Tak jasno i u ovoj plaćenoj reklami, Švabo je uz Ryzen 9 7950X3D iskombiniral sponzoriranu ASUS ROG Strix X670E-E Gaming Wi-Fi ploču bez da je spomenul išta o potencijalnim problemima koji su već više od tjedan dana aktualni diljem Interneta.

JayzTwoCents se nakon svojeg javnog odricanja ASUS sponzorstva, naknadno nadovezal s činjenicom da su na ovaj način izgubili šesteroznamenkastu cifru u pogledu zarade, pa nije teško zaključiti da i der8auer zarađuje posebno fine svote.

EDIT:
Citiraj:
ASUS UK PR believes it is ‘legal to buy positive reviews’
Citiraj:
Now in our 14th year as an independent technology publication, KitGuru has never been more shocked than when the person responsible for PR samples and budget for the UK posted publicly on one of our channels that they believed it was legal to buy positive reviews. The same sentiment has been expressed in a previous call with several ASUS personnel – followed by confusion on their part as we tried to explain that positive messaging was something that they would do with their advertising and promotions, but that we valued editorial integrity above everything else. This was not the behaviour and mentality that we had come to believe existed in ASUS, since it started to make big waves in the motherboard sector back in the mid-1990s, so we filed it away.
Izvor: KitGuruTech
Možda ne bi bilo loše da KitGuru prvom prilikom napravi detaljnu analizu svih poveznica na relaciji ASUS PR, Intel, der8auer i Elmor obzirom da to veselo društvo vrijedno surađuje već više od desetljeća, posebice Švabo i Šveđanin. Jon Elmor Sandström kao bivši ASUS ROG R&D inženjer dan-danas zajedno s der8auerom aktivno sudjeluje u svemu što je pod dirigenCkom palicom Intela, jer ipak su tu započeli svoje sponzorirane XOC karijere (1 - 2 - 3) i po svemu sudeći (poslovno) prijateljstvo im je praktički neraskidivo. der8auer na svojem YouTube kanalu uredno reklamira ("recenzira") ElmorLabs proizvode, ponajviše zbog činjenice da obojica baš kao i u ASUS slučaju, sudjeluju na razvoju, pa nije loše odraditi i malo usputne samopromocije, dok der8auerov Thermal Grizzly nudi i Elmorove proizvode tako da je na kraju čist račun i duga HWBOT ljubav.

Naravno puka je slučajnost činjenica da je der8auer HWBOT CEO i da je HWBOT (između ostalog) sponzoriran od strane Intela, ASUSa i Corsaira - istih onih firmi kojima Švabo često ide u spontane posjete i čije proizvode reklamira ("recenzira") u svojem stanu/studiju. Nema apsolutno nikakvog sukoba interesa. Nikakvog. Za razliku od Intel sponzorstva, Švabo i Šveđanin nemaju službenu poveznicu s AMD-om, ali u tu svrhu na scenu onda stupa ASUS kao zajednički nazivnik, jer AMD više nije baš takav šrot, pa se i za njihove platforme moraju razvijati ASUS ploče, a tko drugi i bolji, nego provjereni tim njemačko-švedskih nepristranih stručLJaka, koji se kasnije, a posebice der8auer prave Englezi kad se te iste ploče nađu u središtu skurenih AM5 3D procesora. der8auerova taktika je uvijek ista, pa po uzoru na duhansku i naftnu industriju, Švabo kao svjetski priznati XOC inženjer pomoću provjerene astroturfing metode bez ikakvih problema uvijek točno i precizno pronalazi AMD kao glavni uzrok svih AMD problema.

Citiraj:
Astroturfing is the practice of hiding the sponsors of a message or organization to make it appear as though it originates from and is supported by grassroots participants. It is a practice intended to give the statements or organizations credibility by withholding information about the source's financial backers. These groups typically present themselves as serving the public interest, while actually working on behalf of a corporate sponsor. Front groups may resist legislation and scientific consensus that is damaging to the sponsor's business by emphasizing minority viewpoints, instilling doubt and publishing counterclaims by corporate-sponsored experts.
Nije dugo trebalo da Švabo snimi svoj "objektivni tehnički osvrt" u kojem se primarno opet dotiče lažljivog AMD-a uz tek usputno više reda-radi spominjanje Intela i aktualne ASUS situacije, tako da se stvori dojam da der8auer baš kao i GN uvijek ima u interesu krajnje kupce. Tak jasno, višegodišnje Intel + ASUS sponzorstvo se ne spominje, jer nije u tome poanta, a i nije pristojno o tome pričati u ova teška vremena kad nas AMD laže na svakom koraku i za razliku od Intela općenito rade sve što mogu da sjebu krajnje kupce. I dok se referencira na Gamers Nexus ASUS + AMD trilogiju, Švabo zaboravlja da je u tom istom GN materijalu službena AMD izjava da se uvažavaju ama baš sve RMA procedure - RAM EXPO, CPU OC i cooler. Jebiga, lakše je ovak otkrivati toplu vodu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 14.05.2023. u 21:58.
The Exiled je online   Reply With Quote