Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.11.2013., 21:29   #1
gogogold
Registered User
Moj komp
 
gogogold's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Povezivanje žičnog i bežičnog routera

-->
imam problem sa uspostavljanjem interneta, da pojednostavim vezu:


ADSL Optima signal -> žični modem router AIRLIVE 201 (annex a) -> wireless router D-LINK DIR600 (annex b) -> PC

Kada spojim u vezu kao što je gore navedeno (tako bi i trebalo biti), tad vidim samo DIR-600 router (on mi stoji kao defaultni gateway kad upisem u cmd: ipconfig) dok AIRLIVE 201 njega uopće nema, naravno nemam niti interneta…kod DIR-600 sam probao i klonirati MAC adresu PC-a,staviti DHCP i upisati izlaze od Optime ali ni to nije dalo rezultata…jednostavno ne mogu nikako natjerati routere da prokomuniciraju i da proradi ta veza pa da imam wireless internet?

gogogold je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2013., 21:34   #2
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Da pojednostavnim ima tu po forumu već rješenja ali ajd idemo još jednom napisati.

Kako su ti konfigurirane IP adrese od AIRLIVEA 201 i D-LINK.a ? I druga stvar ne znam da li je optima annex a ili b) ali koji god da je onda taj ruter mora ići na signal i to pod obavezno.

Veza između rutera se uspostavlja na način statičkih IP adresa koje moraju biti u istom rasponu, te se wireless konfigurira na način da se taj ruter (koji ide u wifi) stavlja u bridge mode rada (znači da spoji wifi i lan interface)
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2013., 21:42   #3
gogogold
Registered User
Moj komp
 
gogogold's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Optima je annex a i zato moram koristiti ovaj žični router , a da bi imao wireless pokušavam koristiti ovaj dir 600 (da ne kupujem novi koji bi morao biti annex a)

AIRLIVE 192.168.2.1
DIR 192.168.2.3
PC 192.168.2.100

D.Gateway 85.114.33.42

..da znam da griješim s tim statičkim adresama ali ne znam gdje bi što točno trebao odrediti...
gogogold je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 00:08   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Mogao si se potruditi pa precizno napisati, jel to ovaj modem:
http://www.airlive.com/products/ARM-201/arm_201.shtml
Ako nemaš dl. user manual: http://www.airlive.com/products/ARM-...201_Manual.pdf
Otvori web konfig modema i zapiši postojeće postavke za WAN - PVC0 gdje je vjerojatno sada postavljena adsl PPPoE konekcija.
Ne zaboravi user / pass od adsl konekcije.

Promjeni sa PPPoE u Bridge mode, time će taj uređaj raditi isključivo kao modem, odradi save postavki i reboot.
Sada "uzmi" DIR600, promjeni mu ip adresu tako da je na lan strani skroz druga (drugi segment) u odnosu na modem, preskoči wizzard i konfiguriraj internet kao PPPoE, parametre imaš, odradi save postavki i reboot.
Spoji kratki lan kabel iz modema u wan (internet) na DIR600 i probaj jel radi.
Dodatne postavke naknadno po potrebi.

Sve skupa čas posla
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 00:10   #5
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
pa ne griješiš, ali gateway ti na pc.u treba biti 2.1 znači airlive. dalje ovoga d-linka konfiguriraj u onaj mode koji bridga lan i wifi. Imaš par različitih modova na njemu, ap, bridge ... i pazi na koje portove spajaš. veza airlive d-link ide po lan portovima, ne znam jel ima taj d-link wan port pa da ne bi njega koristio.

Nikky je bio brzi, konfiguriraj po njegovim uputama. Ovo moje je drugaciji put.

@Nikky: zašto nisi išao na airlive router te d-link samo bridge lan-wifi?

Zadnje izmijenjeno od: Forace. 06.11.2013. u 00:17.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 00:23   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ima više razloga al u osnovi kako možeš pametan posao prepustiti inferiornijem i slabijem uređaju ?
Ovaj AirLive taman da radi kao modem a sve pametno odrađuje DIR600.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 09:42   #7
gogogold
Registered User
Moj komp
 
gogogold's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Nikky: da, to je taj router...evo probao sam na ovaj tvoj način al i dalje ne radi, opet nešto propuštam ..budem još večeras probao ponovno kad ću imati više vremena, pa da vidim jel bude kakvog uspijeha

Forace: ako ti nije problem da mi napišeš kako bi trebao izgledati tvoj način da probamo i to, ja ga mogu staviti u ap ali ne znam pri tome na što trebam pripaziti kod konfiguriranja te veze..da inače d link ima WAN port


...meni u osnovi bitno samo da proradi, a sad koji je bolji uređaj u to ne ulazim, sa mojim znanjem to i nije toliko bitno
gogogold je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 17:51   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Za početak vidi ovu temu > http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=224297
nebitno šta su u igri drugi uređaji, parametri su uvijek isti samo je slikovnica drugačija.

Ajmo ispočetka:
- prvo savladaj kako se postavljaju automatic ili fiksne ip adrese (TCP/IP v4) za mrežnu karticu kompa, imaš opisano u manualu sa slikama
- ako imaš Vista / W7 / W8 onda nađi i TCP/IP v6 stavi na disable
- ovo dvoje je jako bitno jer u navedenim os - ima mijenjanje mrežnih parametara "u letu" ima za posljedicu "ništa ne radi" tj. browser ne može otvoriti željeno i baca error,
nekad stvar proradi nakon par F5 (refresh) a nekad moraš odraditi reboot

- spoji komp i ARM-201 te otvori web konfig, po defaultu je na 192.168.2.1
- otvori LAN postavke i postavi:
IP=192.168.2.1
Subnet=255.255.255.0
DHCP Server=Off
odradi Save + Reboot
- ponovo otvori web konfig, ako bude problema onda na mrežnoj kompa privremeno postavi IP=192.168.2.10, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.2.1
otvori wan postavke i u PVC0 postavi:
Status=Activated
VPI=koji već je (mislim da je 0)
VCI=koji već je (mislim da je 35)
ATM QoS=UBR
Encapsulation ISP=Bridge mode
eventualno u polje niže isto Encapsulation=1483 Bridge IP LLC
prođi kroz sve ostale PVC1 - PVC7 i postavi Deactivated
odradi Save + Reboot
- ovim si podesio ARM-201 u Bridge mode rada

- sada ištekaj kabel sa modema i spoji na Lan1 od DIR-600
- otvori njegov web konfig, po defaultu je na 192.168.0.1,
ako bude problema onda na mrežnoj kompa privremeno postavi IP=192.168.0.10, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.0.1
- za početak možeš probati odraditi setup wizzard gdje ćeš između ostalog odabrati PPPoE (username / pass)...
- nakon toga otvori Setup - Internet i provjeri da je:
Access Point Mode - Enable Access Point Mode=Off (bez kvačice)
Internet Connection Type=PPPoE (username / pass)
Dynamic PPPoE=On
Unesi username i pass za adsl konekciju, valjda imaš zapisano
Recive DNS from ISP=On
MTU=1492 ili 1462, ovo ćeš morati sam isprobati šta je bolja opcija
Connection Mode=Always On
- upri Save Settings botun
- Lan sttings ostavi kakve jesu po defaultu, vidi manual
- Time and Date - Automatically synchronize with D-Link’s Internet time server=On
- preostaje ti konfig wireless - a, vidi 25 str. manuala, poželjno sa WPA2 zaštitom

Ako već nisi spoji kratki lan kabel iz modema u wan (internet) na DIR600 i probaj jel radi.
Ako bude zezalo promjeni gore navedeno MTU vrijednost.
Javi rezultat.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 22:56   #9
gogogold
Registered User
Moj komp
 
gogogold's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Thomson ST780i WL?!
-->
Prije svega hvala na pomoći i na ovom iscrpnom "vodiču". Dakle ovaj uvod mi je jasan i to je ok (nisam znao ovo za TCP/IP v6).
Ovaj drugi dio sam napravio kao što si ti naveo i rezultat je nažalost opet isti tj. nema pomaka.
Zapravo mislim da je tu jedan glavni problem: naime ova dva routera bez obzira kako ih god spojio znači bilo preko LAN porta, bilo preko WAN porta, bilo da mijenjam IP adrese ili što li već - ta dva routera se jednostavno ne vide.

Kad god uklučiš LAN kabal od kompa u bilo koji utor, routeri ga odmah vide i lampice svjetle od LAN-a i naravno ja mogu upisat adrese od njih i uči u njih, no kad ja spajam ta dva routera, lampice uopće se ne upale, sve je mrtvo niti kakav promet niti svjetli lampica da je išta uključeno u LAN port ... to mi baš nije jasno jer koliko se ja sjećam lampice su prije gorjele dok je to radilo (naime, kada sam prvi put njih spojio to je radilo odmah, bez bilo kakvih prčkanja po opcijama. AIR router sam uključio u DIR na njegov WAN port i to je bilo sve - naravno, samo sam još konfigurirao wireless) ... tad je samo odjednom prestalo to raditi i to je to...

EDIT:
..ne znam da li bi pomoglo štogod da probamo sa drugim routerom (dobih ga na korištenje jučer) Thomson ST780i WL?!

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 06.11.2013. u 23:24.
gogogold je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2013., 23:47   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako sumnjaš da se nešto sprčkalo uvijek možeš odraditi factory reset proceduru nakon kojih se uređaj vraća na defaultne tvorničke postavke.
Za svaki napose pogledaj u manualu proceduru, bilo preko web konfiga ili tastera.

Da bi provjerio jesi li ARM-201 ispravno podesio u Bridge mode rada na kompu privremeno napraviš Dial-Up konekciju, kao pomoć vidi:
http://www.google.com/url?q=http://w...NEr9m4cXMO_1Mw
zanemari šta je za drugi uređaj, pri kraju imaš slikovnicu kako se Dial-Up kreira.
Jasno, spajaš modem sa kompom direktno.
Ako tako dobiješ konekciju i vezu sa internetom tj. browser izlazi na net onda si ok odradio prvi dio zadatka.
Tek kada ovo funkcionira možemo dalje.
Također probaj gore u Zg naći nekog kolegu da ti na licu mjesta pomogne.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.11.2013., 09:16   #11
gogogold
Registered User
Moj komp
 
gogogold's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Ok, budem probao to napraviti, ovih dana sam u gužvi pa nemam baš vremena al probat ću u nedjelju pa ti se javim...
gogogold je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2013., 00:57   #12
gogogold
Registered User
Moj komp
 
gogogold's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Evo mene, malo kasnim jer sad je vec ponedjeljak ujutro

...stavio sam ARM-201 u Bridge mode, i uspostavio Dail-up konekciju, dakle to radi, mogu na Internet.

...sad kad krenem dalje nikako se ne uspijevam povezati sa DIR-600 i uspostavit vezu za Internet - dakle ocito tu imam neki problem?!
gogogold je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2013., 16:15   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Bravo, odradio si prvi dio.
Samo jedan detalj prije nastavka, jeli ip adresa ARM-201 na 192.168.2.1 i DHCP Server=Off ?
Ta dva detalja su bitna da izbjegneš moguće probleme.

Sad uzmi DIR-600, spoji ga na napajanje i odradi factory reset.
To ćeš napraviti tako da sa kemijskom pritisneš reset taster i drži 10 ili 20 sec. (različiti info sa različitih izvora),
kao potvrdu ćeš vidjeti da su sve led - ice bljesnile, tada možeš pustiti taster, pusti ga da "izađe na režim rada".

Ako si prije koristio onaj cd isporučen uz DIR-600 onda zaboravi da postoji
Odradi slijedeći niz:
- ako je sada spojen ARM-201 na mrežnu kompa, ištekaj
- u TCP/IP v4 mrežne postavi IP=192.168.0.10, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.0.1
- napravi reboot kompa
- spoji lan kabelom mrežnu kompa na Lan1 od DIR-600
- otvori njegov web konfig, po defaultu je na 192.168.0.1
- odradi setup wizzard gdje ćeš između ostalog odabrati
a) PPPoE tip
b) unutar njega odabrano Dynamic IP (vidi 17 str. manuala kako izgleda)
c) username / pass adsl konekcije
d) wizzard završavaš sa Connect tipkom, router će snimiti postavke i odraditi reboot
- opet otvori web konfig i Internet setup mora izgledati kao na 21. str. manuala, eventualno razlika će biti tvoj user / pass za adsl konekciju
- ako nije Connect mode select=Always On, odaberi ga / selektiraj ga
- na dnu stranice upri Save settings
- uzmi drugi Lan kabel i spoji ga između ARM-201 i wan (internet) na DIR-600 i probaj jel "stvar" radi
- otvoriš dodatni tab u browsweru npr. Google, ako treba lupi F5 (refresh)
- ako bude problema možeš probati, ostavi sve kako je samo modem (ARM-201) isključi - sačekaj 5 sec. - uključi, sačekaj da oba budu ready pa probaj

Javi rezultat.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2013., 09:42   #14
gogogold
Registered User
Moj komp
 
gogogold's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
..dakle ip adresa ARM-201 je: 192.168.2.1 ... DHCP je na off

..napravio sam postupak i postavke kao što si naveo ali i dalje nažalost nema ništa od toga, probavao sam i po nekim drugim manual-ima i ne mogu nikako dobiti tu vezu

..razmišljam da možda probamo okrenuti pa napraviti da ARM-201 bude router, a DIR-600 ap ,da barem vidimo jer će tako htjeti proraditi veza-tu bi mi dobro došao pokoji "how to" , jer ako ni od toga ne bude ništa onda se mogu uputiti u trgovinu po novi wireless router i da se više ne trkeljam sa ovime što očito ne radi...
gogogold je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2013., 11:37   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Uf, tebe baš neće, ne ide.
Prije odustajanja vidi šta piše u logovima (vidi manual), tu bi se moralo viditi u ćemu je blem / greška.

Slijedeće, pročitaj sa naljepnice ma njemu i u web konfigu info koja je hw i fw revizija,
pa da vidimo na supportu jel ima novija "pamet", možda je greška (ako je ima) ispravljena u novijem.

Sad si već skužio di, šta i kako, pa ti ne treba baš step by step vodić.
Druga kombinacija koju smo ranije govorili je da vratiš postavke ARM-201 kako su bile prije, dakle kao router.
Tada pri podešavanju DIR-600 odaberš Dynamic IP ili Static IP a pri čemu je:
IP=192.168.2.2
Subnet=255.255.255.0
Gateway=192.168.2.1 (ip adresa ARM-201)
Primary DNS=192.168.2.1
Secondary DNS=85.114.32.7
Eventualno će trebati definirati i Static Route.

Ranije sam isto rekao, daj nađi gore nekog tko se više razumije da ti pomogne u svemu tome.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2013., 13:49   #16
gogogold
Registered User
Moj komp
 
gogogold's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 11
Nikky tnx na trudu,puno si mi pomogao ali mislim da se više ne budem s tim gnjavio..probao sam i ovu drugu soluciju i ništa..ili sam ja u kvaru ili su routeri kako god, mislim da ću morat nabavit neki novi i to je to...

Nemam baš koga tražit pomoć jer moja ekipa još manje zna od mene (zato sam tu i na forumu probao potražiti rješenje)
gogogold je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na