Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.06.2010., 22:12   #1
NinjaZec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: SK/ZG
Postovi: 209
Razlozi za prelazak na smartphone?

Već neko vrijeme razmišljam o kupovini mobitela, gdje god pitam ljudi mi kažu da ovisno o tome za šta ću ga koristit postoji opcija najbolji model, sve je to meni jasno, međutim kako da znam za što bi ga koristio kad nemam pojma ni što se sve može s njim.

Uglavnom zamislio sam ovu temu da pomogne ljudima poput mene koji nisu nikad imali smartphone, da korisnici koji ga imaju napisu zašto im je dobar i zašto vise nikad nebi kupili "običan" telefon.

E pa dragi korisnici smartphone-a raspalite.
__________________

NinjaZec je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2010., 22:21   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Jednostavno,ak neznaš što će ti onda ti nit ne treba. Gledaj na to kao na umanjena računala...eto sad znaš što mogu.
tomek@vz je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.06.2010., 23:29   #3
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
kako je rekao lega ako neznas za sto ce ti onda ti netreba.

meni treba dostupnost interneta i maila di god da jesam. nisam htio da mi je mob spor i da je touch screen i zato sam uzeo symbian os.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 07:03   #4
NinjaZec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: SK/ZG
Postovi: 209
Ma realno gledajuci ne treba mi ni ništa osim mobitela koji ima samo pozive i poruke, ali svejedno bi htio dodatne funkcije, recimo funkcije koje su mi do sada bile korisne su:
-svijetlo na mob na d600 je blic mogao konstantno upaljen što mi se pokazalo korisno dosta puta.
-kamera i fotic za snimanje nenadanih situacija.
-čitač tekstualnih datoteka, mogu citat samo txt pa sam morao prebacivat
-radio par puta sam spajao na one male zvucnike kad nismo imali nikakav drugi izvor muzike.

Uglavnom da nisam imao kameru ili fotic nebi znao da bi mi bile korisne, bas kao ni da nisam imao ove male zvucnike ili fm radio na mobu, svijetlo također. Hoću reći da bi volio vidjeti koje funkcije smartphone-a ljudi koriste, kako bi dobio dojam dali bi i meni mogle biti korisne ili mi stvarno "ne treba" smartphone.
__________________

NinjaZec je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 07:29   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Osim stavke br. 3, većina današnjih mobitela će bez problema zadovoljiti ostale 3 stavke. Iskreno, tebi ne treba smartphone.
Jedna od meni najvažnijih funkcija smartphonea, uz wlan, je navigacija. Nema šanse da se izgubiš bilo gdje, a nemaš potrebe kupiti i tegliti sa sobom navigacioni uređaj. Milina.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 07:50   #6
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
kako je rekao lega ako neznas za sto ce ti onda ti netreba.

meni treba dostupnost interneta i maila di god da jesam. nisam htio da mi je mob spor i da je touch screen i zato sam uzeo symbian os.
Greska

Imao sam par smartphonea, tj par prelazaka sa običnog na smart i nazad, ali to bas nije dugo zaživjelo kod mene, jer je ispalo da najvise koristim poruke i pozive i onda su mi se moje Nokije sa symbianom činile nepotrebno komplicirane i sklone bugovima. A u to vrijeme cijene mobilnog interneta su bile otprilike bile 1mb=20 kn i samim tim mobilni internet je bio preskup.

Zadnji moj smart je bila Nokija 5800, ali ni to mi se nije svidjelo, jer ruku na srce symbian i nije najbolje rijesenje u svijetu smartphonea, a nikad nisam bio ljubitelj preskupog rijesenja u vidu Iphonea.

Nedavno sam se poblize upoznao sa Android platformom i ostao odusevljen mogućnošću, brzinom,jednostavnošću i stabilnošću platforme, odnosno sve ono sto symbian nije imao. Vidim da tu neki imaju nesto protiv toucha, ni meni se nije svidio na 5800, ali kad kupite telefon sa kvalitetnim kapacitivnim touchom, nema vise povratka na tipke

Mob je full jednostavan, ima dosta korisnih i besplatnih aplikacija, touch super radi. U posjedu sam HTC magica koji je kod mene dosao u zamjenu za 1300 krznenih zivotinja, znači nista preskupo.
Aktivirao sam si internet paket od 50 mb i njega plaćam 25 kn, tele2 i to mi je dosta za sve moje potrebe, plus sto se dosta cesto spajam preko wifija , naravno di je to moguce.

Imam pristup internetu, na normalnom ekranu i stvarno surfanje nije problem, pristup svoja 3 maila, msn, skype, fcbk, imam navigaciju. Imas dosta zgodnih aplikacija, tipa flashlight, kompas, vaservaga, razni pretvarači mjera i jos brdo toga. A najbolje od svega je taj androd market, odes tamo, nadjes aplikaciju, skines, instaliras i koristis. Simple as that. sve manje vise besplatno.
A kad se sjetim symbiana, apsolutno svaka postenija aplikacija se plaća, onda moras naci krekanu da ti radi, pa to preko kompa instalirat, pa slozit signature aplikaciji, uglavno 100 gluposti za aplikaciju tipa posteni alarm, callface ili slično.

Preporučam ti da si malo isprobas neki android telefon i ako ti se svidi, neces pogrijesit, imho. Ja sam sad siguran da se vise nikad ne vraćam na obične telefone bez toucha
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 08:44   #7
NinjaZec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: SK/ZG
Postovi: 209
upravo takav odgovor sam očekivao, puno hvala na odgovoru, nadam se da ce ih biti još tog tipa
Ja sam isto gledao mobitele s androidom, jedino sto me zabrinulo je to da većina njih koje si ja mogu priuštit su stariji modeli i imaju 1.6 gore sa naznakom da se neće nadograđivat, međutim to je druga priča da ne odem offtopic.
ja sam za touch jer mozda pošaljem 50 poruka mjesečno, i to vecinom po par rijeci (mrzim tipkat poruke)
__________________

NinjaZec je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 09:45   #8
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Greska


Zadnji moj smart je bila Nokija 5800, ali ni to mi se nije svidjelo, jer ruku na srce symbian i nije najbolje rijesenje u svijetu smartphonea, a nikad nisam bio ljubitelj preskupog rijesenja u vidu Iphonea.

Nedavno sam se poblize upoznao sa Android platformom i ostao odusevljen mogućnošću, brzinom,jednostavnošću i stabilnošću platforme, odnosno sve ono sto symbian nije imao. Vidim da tu neki imaju nesto protiv toucha, ni meni se nije svidio na 5800, ali kad kupite telefon sa kvalitetnim kapacitivnim touchom, nema vise povratka na tipke

Mob je full jednostavan, ima dosta korisnih i besplatnih aplikacija, touch super radi. U posjedu sam HTC magica koji je kod mene dosao u zamjenu za 1300 krznenih zivotinja, znači nista preskupo.
Aktivirao sam si internet paket od 50 mb i njega plaćam 25 kn, tele2 i to mi je dosta za sve moje potrebe, plus sto se dosta cesto spajam preko wifija , naravno di je to moguce.

Imam pristup internetu, na normalnom ekranu i stvarno surfanje nije problem, pristup svoja 3 maila, msn, skype, fcbk, imam navigaciju. Imas dosta zgodnih aplikacija, tipa flashlight, kompas, vaservaga, razni pretvarači mjera i jos brdo toga. A najbolje od svega je taj androd market, odes tamo, nadjes aplikaciju, skines, instaliras i koristis. Simple as that. sve manje vise besplatno.
A kad se sjetim symbiana, apsolutno svaka postenija aplikacija se plaća, onda moras naci krekanu da ti radi, pa to preko kompa instalirat, pa slozit signature aplikaciji, uglavno 100 gluposti za aplikaciju tipa posteni alarm, callface ili slično.

Preporučam ti da si malo isprobas neki android telefon i ako ti se svidi, neces pogrijesit, imho. Ja sam sad siguran da se vise nikad ne vraćam na obične telefone bez toucha
Da krenemo redom

Iskreno nokia 5800 je govno (mobitel je preplastican) ono oko cega sam se ja lomio je bila ili e72 (mob je metalan poslovan i jaaako brz ako nevjerujes slobodno platis kavu u zagrebu donesem ti mob pa se igraj ) ili iphone sa time da nisam htio touch screen i mogu reci da sam ne zadovoljan nego prezadovoljan sa nokiom. Istina ima zajebavanja oko potpisivanja appova al ja sam sa ovom nokiom dobio 3gb softwarea vec instaliranog. Dakle stavio sam svega 5 programa koji mi trebaju i to je to.

Android eh taj crni android probao ga na htc hero i iskreno ako ga usporedim sa sporim win mobile i mac osom, android je los, nedoradjen tako da imam osjecaj kao da se igram sa beta os-om. Da igrao sam se i sa x10 i jucer sa htc desire jedino sto mi se svidjelo je izrada doticnih uredjaja android mi nikako nije legao...

Drugi telefon mi je dummy al uzet cu iphone jer do sad jos nisam nasao uredjaj koji je userfrendly vise od njega, a recimo da sam gledao stvarno sve uredjaje.

p.s.
da nespominjem da baterija na njoki traje 4-5 dana uz 2h razgovora dnevno, 1h wifia, slanje 30 mejlova, par fotki, i recimo 20min navigacije dnevno.. (a trajanje baterije je bilo jako presudno)
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 13:56   #9
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,274
Dobro kod smartphonea je:

- sto imas internet kad ti zatreba negdje vani
- imas navigaciju kad te netko posalje na adresu za koju nikad nisi cuo
- fotic je obicno pristojan u najmanju ruku, mozes napravit i dobar filmic
- meni je koristan i stero bluetooth jer imam i slusalice pa ne nosim dodatni MP3
- FM transmiter se pokazao (ponekad) zgodnim kad si u autu
- nades i neku aplikaciju koja nije prdenje i stvarno je korisna
- ima modela s veeelikim storage-om pa maznes nesto s frendovog kompa kad si u prolazu

Lose stvari:

- baterije su koma naspram vulgaris mobitela
- obicno su veliki i teski
- znaju bit spori, tromi i cudljivi
- naravno skuplji su

Naravno da postoje iznimke, ovo su moja osobna iskustva. Uz sve probleme koje nosi smartphone mislim da se vise nebi odvojio od njega. Je kompromis ali je meni prihvatljiv
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 17:44   #10
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Imam E52, nekoristim ništa posebno pa mi baterija traje preko tjedan dana, al super je stvar navigacija, WLAN i slične stvari kad zatreba.

Sve stvari koje je Chuby naveo kao minus ja bi stavio kao plus, jedino cijena nije za svakoga ista.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2010., 18:35   #11
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Probao jednom Symbian i N seriju,i ostao na tome.

N73-N95 8GB-5800XM-N82- N97 (kojeg sad imam).

Smartphone mi treba prvenstveno zbog neta(imam paket 200MB-30kn) i WLAN. Treba mi zbog Office-a(za skolu i to,skinem si lektiru pa je citam u busu/tramvaju do skole ),Adobe Reader-a za polaske buseva . Treba mi dobra kamera da mogu uhvatit sve sto se dogadja(N97 zadovoljava). Nekad mi bude dosadno pa si pustim pokoji film(DivX). Navigacija mi je bila puno puta korisna(GARMIN + AdriaRoute 3.0 trenutno). Pa onda da ne nabrajam koliko igara ima koji koriste accelerometar pa mozes ubiti dosadu. Koja je milina jos na ovoj N97 qwerty+touchscreen. Ima tu jos puno stvari koje koristim kojih se ne mogu trenutno sjetiti...

Sto se tice minusa na smartphone-ima,navedena je baterija. Pa khm,meni traje dobra 3 dana,iako ga redovno koristim(30min poziva,30 min WLAN-a itd svaki dan) tako da mu to nije minus(posto N97 ima 1500mAh bateriju). Nekada je spor(rijetko..samo izadjem na Home i vratim se u program i onda radi kao sat)...tako da,nema toliko minusa.

E sad,ja sam ti naveo svoj slucaj,sta najvise koristim na mobu i koje programe,i opcenito za moj mob. Sad ako ti mislis da ti trebaju takve neke stvari,onda malo promotri neki smartphone(bilo koji OS,neces pogrijesiti..stvar je ukusa) te vidi sta koji ima. Naravno,znas da su ovi malo bolji preko 3500kn novi. Zato je tu pretplata .

Ako se odlucis na smartphone,pamet u glavu,odaberi nesto sto valja i sretno s mobom.
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 18:51   #12
HONDA type R
Premium
Moj komp
 
HONDA type R's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 335
Potpis na Sraleta, i ja sam dosta trpio symbian sa N80 pa E90 i skoro N97, dobro pa se nisam jos jednom zayebo ^^
HONDA type R je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2010., 19:28   #13
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Ne znam koliko ljudi vole iPhone, no to je jedina stvar koja mi se svidila kod apple-a. Kupija sam 3GS (naručija iz Egipta), tvornički unlockan. Mobitel je tako jednostavan da to čovik ne može virovati. Mobitel ima praktički aplikaciju za sve! Ima aplikacija za bluetooth, jer neki kukaju kako to mobitel nema (iBlueNova). Jedini minus je što se mora Jailbrejkati da bi prčka sve živo i neživo po njemu, no sumnjam da je to problem, jer imaš dummy aplikacije sa jednom tipkom na kojoj piše jailbreak me.

U svakom slučaju, taj mobitel ti toplo preporučujem. Ovo je jednom u 10 godina kupi i miran si. Mobitel je brz, interaktivan, jednostavan, prokleto sexy i , meni najdraže, linux je.

Koristim ga za mail, muziku, snimanje video materijala, programiranje (da, programiranje!), GPS navigacija, WLAN, jednostavno ima sve, pa čak i kompas, koji je opet za navigaciju.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2010., 01:54   #14
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
iPhone je dobar i brz,jednostavan itd...Ali ne zadovoljava sve zahtjeve kolege NinjeZec-a.

Citiraj:
Autor NinjaZec Pregled postova
-svijetlo na mob na d600 je blic mogao konstantno upaljen što mi se pokazalo korisno dosta puta.
-kamera i fotic za snimanje nenadanih situacija.
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2010., 03:07   #15
NinjaZec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: SK/ZG
Postovi: 209
Ma nisu to baš zahtjevi, to je samo primjer što bi do sada izdvojio kao korisno sa svojim limitiranim iskustvom.
Iphone mi ne znaci puno jer sam na tele2 i planiram uzet mob na pretplatu, koju vec ionako imam(ističe uskoro).
Hvala svima na odgovorima.
__________________

NinjaZec je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2010., 09:18   #16
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Preporuka za Android.
Prešao na HTC Desire sa E62 i E90 Nokija. Striktno poslovne Nokije, nisam bio ne zadovoljan sa njima, dobro su sluzile.
Touch mobiteli su puno brzi za koristenje, mana im je tipkovnica, ali kada se prebaci u landscape mode puno je lakse.

Kao što je netko napomenuo, i ja imam osjećaj da je Android BETA OS, ima svojih problema. Za neke od njih postoji rješenje u obliku dodatnih aplikacije, za neke ne...

Koliko čujem Froyo 2.2 verzija Androida rješava neke od njih tako da jedva čekam.

Inače kao što je i rečeno OS je jako fleksibilan, može gotovo sve šta ti padne napamet. Ima previše aplikacija za njega, pogubim se tražeći.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2010., 13:39   #17
reboot
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 1,103
razlog za prelazak na smartphone: programi za potencijalno svaku priliku.

offtopic:
zanimljivo mi je gledati da neki se cude brdu aplikacija za iPhone i hvale to kao unikatnost i jednu od vecih prednosti iPhonea, a vecina nas koja je imala Symbian od pocetka 2000-ih svjedocila je stotinama tisuca programa, sto symbian, sto jave za tu platformu.

Zadnje izmijenjeno od: Router. 05.06.2010. u 14:30.
reboot je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2010., 14:02   #18
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
Trenutno sam na SE C510, no ozbiljno razmišljam o prelasku na neki "pametni" telefon, prvom prilikom.
(imam ja tu net, paket je 50mb za 15kn, vip pretplatnik sam - stvarno povoljno, ali malen je ekran, pa nije to to )

Da ti navedem svoje razloge (željenog) prelaska (iako su već ranije napisani),
ono što bih htio, a sada nemam:
- WLAN
- mogućnost pregleda/uređivanja dokumenata (sad mogu čitat samo neki .html/.txt)
- GPS navigacija

Te tri stvari su danas prilično korisne u svakoj prilici.

Ono što mi "smeta", tj. ne znam još jel mi smeta:
ako uzmem neki android - za najjeftiniji - HTC Tattoo
- možda nedostatak fizičke tipkovnice
- nešto slabija kamera (no za ove gore karakteristike bih se odrekao neke jače kvalitete fotki)

Gledao sam i Nokiu e52, što je pak totalno druga kategorija mobitela u odnosu na HTC.
I kod nje je veliki plus - baterija.

Nekad bih touch, nekad fizičku.

Ali u svakom slučaju, moj sljedeći mob će imati ranije navedene zahtjeve.
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better

Zadnje izmijenjeno od: daxxx88. 06.06.2010. u 16:03.
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2010., 15:03   #19
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Nisam 100% siguran, ali mislim da sam negdje čitao da mobitele s Android-om ne mogu dugo bez punjača. Čist ono napomena da se ne bi netko poslije razočarao.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2010., 16:30   #20
syzygy
Premium
Moj komp
 
syzygy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (centar)
Postovi: 909
@tomy b

HTC Desire
2 dana intenzivnog korištenja
3 do 4 s isključenim 3g-om i wifijem

Sony Ericsson X10
jedan i pol dan intenzivnog koristenja
2 do 3 s iskljucenim 3g-om i wifijem

Motorola Milestone
2 dana intenzivnog korištenja
3 do 4 s isključenim 3g-om i wifijem

Ima li smisla gasiti 3g