Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.09.2023., 12:53   #1
sYsT3m
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Ankum
Postovi: 161
Rad iz Hrvatske za stranu firmu.

Pozdrav,

za pocetak prvi dio price. Zanima me da li netko radi na gore navedeni nacin.

Znaci konkretko, da zivi i radi u Hrvatskoj (homeoffice ili eventualno da je nekakav terenac + homeoffice), a zaposlen je direktno za firmu iz Njemacke (znaci ne preko podruznice u Hrvatskoj, ne preko vlastitog obrta, firme, jdooa, freelnacenje, itd.).
Znaci da placu dobiva direktno iz firme u Njemackoj, placa njemacki porez, uplacuje mu se njemacko mirovinsko, ima njemacko zdravstveno a da mu se placa uplacuje na racun u banci koji je u Hrvatskoj.

Ako ima takvih, zanima me kako je to regulirano i da li uopce regulirano u Hrvatskoj? Sto se tice gore navedenih stvari, porez, mirovisnko, zdravstveno, buduci da se to uplacuje u Njemackoj, a zive u Hrvatskoj.

Imam par kolega u firmi koji rade na taj nacin, ali su iz Nizozemske i Rumunjske te njihov primjer ne mogu uzeti u obzir jer sigurno imaju drugaciju politiku vezano za gore navedene stvari...

Drugi dio price.
Pitajuci u firmu da li mogu i ja tako, receno je da nije problem, da moze, ali buduci da trenutno zivim i prijavljen sam u Njemackoj, a u Hrvatskoj sam kompletno odjavljen, adresa, porezna, zdravstveno, kakve to implikacije poteze prema tim ustanovama kada se ja vratim.

Hvala
sYsT3m je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 13:55   #2
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Mislis se odjaviti iz Njemacke? Ako da, neces moci imati Njemacko zdravstveno izmedju ostalog, a nisam siguran ni da li ce druge stvari funkcionirati bez da imas prebivaliste u Njemackoj. Ako se ne mislis odjaviti, zasto ti ne bi uplacivali na Njemacki racun placu? Ja potpuno normalno placam sve Njemackom karticom po HR, a ako trebam cash, prebacim si na Revolut pa isplatim gdje nema provizije za Revolut.
I ja namjeravam kroz 10-ak godina nesto slicno napraviti, pa me bas zanima da li to funkcionira.
WraGG je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.09.2023., 14:14   #3
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Nemozes biti prijavljen u Rvackoj a placati njemačko zdravstvo. Ako si prijavljen u njemačkoj firmi onda to povlači da plačaš njemačko zdravstvo.
Ako sam dobro shvatio ti bi bio prijavljen u njemačkoj (tamo sve placao, zdravstvo, mirovinsko) a radio bi u rvackoj i primao bi placu na rvacki račun u banci? Hmmm, nije mi jasna ta logika. Iako se sad namece pitanje kako drzava gleda na to da dobivas lovu na rvacki račun kad nisi zaposlen u rvackoj. Uglavnom sori ako sam nesto krivo skuzio
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 16:19   #4
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Najslicnije onome sto ti zelis je digital nomad visa:
https://mup.gov.hr/aliens-281621/sta...-nomads/286833

Ali se ne odnosi na tebe, jer jesi stanovnik EU i HR, i to sto zelis bi mi bilo jako cudno da je dozvoljeno u Nizozemskoj ili Rumunjskoj (skoro sam siguran da nije, jer smo svi u EU, i nemres raditi iz X, imati zdravstveno iz Y a primati placu iz Z zemalja)
rendula je online   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 17:13   #5
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Jedno pitanje, čisto pojašnjenja radi:
- Ako imaš BAŠ sve od papira u Njemačkoj, zašto inzistiraš da plaću primaš na račun u hrvatskoj banci ? Primaj na račun u njemačkoj banci to je to.
Bar je danas lako riješiti većinu stvari preko interneta.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 18:37   #6
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Mislim da zeli odjaviti adresu u Njemackoj, a bez adrese ne moze imati racun u banci.
WraGG je online   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 19:06   #7
sYsT3m
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Ankum
Postovi: 161
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Mislis se odjaviti iz Njemacke? Ako da, neces moci imati Njemacko zdravstveno izmedju ostalog, a nisam siguran ni da li ce druge stvari funkcionirati bez da imas prebivaliste u Njemackoj.
Za sada se ne mislim odjavljivati, tek kad dignem njemacku putovnicu.
Zasto mislis da ne bi mogao imati njemacko zdravstveno? I ostale stvari ako ih vec imam, a mjenjam prebivaliste?

Kako je stvar s ovima koji su bili u njemackoj i vratili se, pa zaboravili odjaviti zdravstveno, da bi im nakon xy godina dosao racun za sve to vrijeme kako ga nisu placali. Ali dobro to je opet druga prica.


Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Ako se ne mislis odjaviti, zasto ti ne bi uplacivali na Njemacki racun placu? Ja potpuno normalno placam sve Njemackom karticom po HR, a ako trebam cash, prebacim si na Revolut pa isplatim gdje nema provizije za Revolut.
I ja namjeravam kroz 10-ak godina nesto slicno napraviti, pa me bas zanima da li to funkcionira.
Ako i kada se odlucim vratiti, racun u Njemackoj bi zatvorio i otvorio u Hrvatskoj, lakse mi ako treba obaviti nesto u banci otici u banku u Hrvatskoj nego 1500km u jednom smjeru u Njemacku.
Ali gdje ce biti bankovni racun ovisi o Hrvatskoj. Kako je vec spomenuto, kako bi banka, tj. vise porezna gledala odakle dolaze uplate.

Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Nemozes biti prijavljen u Rvackoj a placati njemačko zdravstvo. Ako si prijavljen u njemačkoj firmi onda to povlači da plačaš njemačko zdravstvo.
Vec ga ovako i onako placam, tako da. A i radje cu placati njemacko, nego hrvatsko, samo je pitanje da li mogu koristiti njemacko u hrvatskoj (na poledjini njemackog imam europsko zdravstveno) i imati doktora u hrvatskoj.

Inace jel to negdje regulirano? To onda povlaci pitanje kako ovi moji placaju njemackoj zdravstveno a prijavljeni su u svojim zemljama i u Njemacku kroce jednom godisnje.

Ali to cu jos provjeriti jos jednom s njima i u kadrovskoj u firmi.

Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Ako sam dobro shvatio ti bi bio prijavljen u njemačkoj (tamo sve placao, zdravstvo, mirovinsko) a radio bi u rvackoj i primao bi placu na rvacki račun u banci? Hmmm, nije mi jasna ta logika. Iako se sad namece pitanje kako drzava gleda na to da dobivas lovu na rvacki račun kad nisi zaposlen u rvackoj. Uglavnom sori ako sam nesto krivo skuzio
Prijavljen samo sto se tice mirovinskog, zdravstvenog i poreza, ne i adrese ona bi bila u Hrvatskoj.
Logika je u tome sto radim po terenu, u stanu provedem mozda 2 dana mjesecno i opet idem dalje + eventualno homeoffice.
Znaci placam stanarinu za nesto u cemu nisam dok u hrvatskoj imam neopterecenu nekretninu u kojoj mogu zivjeti. Spominjao sam racun u hrvatskoj cisto iz prakticnih razloga. Jednostavnije mi je ako nedaj boze zatreba, otici 5 km u jednom smjeru u banku nego 1500km.

Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Najslicnije onome sto ti zelis je digital nomad visa:
https://mup.gov.hr/aliens-281621/sta...-nomads/286833

Ali se ne odnosi na tebe, jer jesi stanovnik EU i HR, i to sto zelis bi mi bilo jako cudno da je dozvoljeno u Nizozemskoj ili Rumunjskoj (skoro sam siguran da nije, jer smo svi u EU, i nemres raditi iz X, imati zdravstveno iz Y a primati placu iz Z zemalja)
Bas zbog toga sto samo u EU, slobodno kretanje, bez granica, carina, radnih dozvola, viza, ocekivao sam da bi i tako nesto bilo moguce. Ne tvoj primjer u 3 zemlje kako ti spominjes ali barem unutar dvije zemlje.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Jedno pitanje, čisto pojašnjenja radi:
- Ako imaš BAŠ sve od papira u Njemačkoj, zašto inzistiraš da plaću primaš na račun u hrvatskoj banci ? Primaj na račun u njemačkoj banci to je to.
Bar je danas lako riješiti većinu stvari preko interneta.
Ne izistiram, gledam gdje je prakticnije.

Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Mislim da zeli odjaviti adresu u Njemackoj, a bez adrese ne moze imati racun u banci.
Odjave s adrese nema veze s vec otvorenim racunom. Ne mozes otvoriti racun bez njemacke adrese. Kad odjavis adresu, racun u banci ti ostaje ne zatvara se automatski, kao i sve obaveze koje imas, pretplate za mobitel, zdravstveno itd... Kolko ih je doslo u njemacku, nisu se snasli i vratili, a nista nisu odjavili...

Tematika je malo kompliciranija, sljedeci puta kada budem u Hrvatskoj, pitat cu direktno kod nadleznih institucija. Mislio sam mozda ima netko ovdje tko radi tako.

Zadnje izmijenjeno od: sYsT3m. 05.09.2023. u 19:12.
sYsT3m je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 20:42   #8
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Zar se ne primjenjuje pravilo da se plaća porez ondje gdje si rezident, dakle po tome u kojoj si državi prijavljen barem pola godine + 1 dan?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 22:05   #9
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
njemacka i hrvatska imaju DDT ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Problem ce se javiti kad se preselis u HR. mislim da ce ti lakse biti i dalje prijave poreza slati u njemacku a hrvatskoj poreznoj predavati neki obrazac koji pokazuje da tamo placas porez na doprinose.

npr. mozda je to ovo
https://mmpi.gov.hr/promet/cestovni-...-radnike/18528

dodatne informacije.
https://europa.eu/youreurope/citizen...d/index_hr.htm

ja bi to jos sve provjerio sa poreznim savjetnicima.

u vezi zdravstva. vjerujem da njemacka ima slicno pravilo prijave kao novo uvedeno kod nas da se moras prijaviti na HZZO svaka tri mjeseca ako si "nezaposlen" a u biti u njemackoj radis i zelis jos hrvatsko zdravstveno.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 08:28   #10
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Problem sa Njemačkom je što im je prijava boravišta (Meldebescheinigung) početak i kraj svega. Ako se odjaviš sa njemačke adrese, svi živi će dobiti obavijest: firma, porezna, zdravstveno, banka itd... Firma ti može reći da mogu isplaćivati plaću samo na njemački IBAN.
Znam da se hrpetina ljudi interesira za ovo, pogotovo ljudi koji nisu vezani za njemački adresu (terenci, programeri...), ali ne znam da je netko uspio bez adrese primati njemačku plaću (sa svim doprinosima u Njemačkoj).
sti je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2023., 10:41   #11
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
Imam poznanika koji tako radi. Ono što znam je da mu Njemačka firma uplati cijeli bruto iznos na tekući i onda on sam plaća porez, mirovinsko, zdravstveno i slično.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 12:34   #12
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Onda je freelancer/ima vlastiti obrt, što je skroz drugi par rukava, gdje ti ne treba boravište u Njemačkoj. Samo što autor teme to eksplicitno ne želi.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 15:35   #13
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Moras imati adresu prijavljenu negdje u DE i ako te poslodavac ne pila nece te ni drzava vijati.
Barem je tako kod mene
Jedino tipa kad trebam ici kod klijenta ne mogu kupiti kartu Osijek-Frankfurt nego moram imati polazak od grada u kojem zivim u DE.
Zakonski ne bih smio biti van drzave vise od 120-180 dana nisam siguran sad tocno.
TomG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na