Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2010., 00:01   #1
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Je li cijena realna?

Dakle molim Vaše mišljenje.

Nedavno me nazvao gospodin na preporuku mog poznanika da mu izradim web stranice. Radi se o mobitel shopu/servisu u Zagrebu na dobroj lokaciji i uskoro otvaraju još jedan dućan/servis na još boljoj lokaciji u centru.

Čim sam došao odmah su mi dali podatke za pristup ftp-u i izrazili želju da počnem sa radom. Naravno nisam od jučer pa sam im prvo prezentirao svoje refernce i objasnio što znam i mogu napraviti i na trećem sastanku sam im dao ponudu.

Već posjeduju web stranice koje su blago rečene očajne sa nekavim cms-om koji ne funkcionira, vrlo malo sadržaja, mrtvih unutrašnjih linkova, slika dućana koje su slikane po mraku, slike vitrina sa mobitelima slikane sa direktnom refleksijom svjetla u objektiv, jedno 5-6 slika mobitela na stranicama, nemaju ni svoj logotip, na stranici servis baš nikakvog sadržaja, email imaju preko t-com-a a posjeduju dvije domene. Naravno layout stranica je rađen sa tablicama, seo nula bodova, meta tagova nigdje, ni jednog linka na vanjske sadržaje itd. itd...

Dobro su pozicionirani na googlu jer plaćaju oglašavanje.

Također posjeduju još jednu hr domenu vrlo atraktivnog imena koja je aktivna i plaćaju smještaj drugome hosteru ali nemaju stranice za nju.

Nakon kraće analize predložio sam im izradu potpuno novih stranica sa čime su se složili.

Dakle ponudio sam im izradu jedne jednostavne i atraktivne web stranice za ovu drugu domenu koja bi služila za ulaz na glavnu domenu i koju bi iskoristili za dodatni SEO. Također bi je prebacio na server gdje je glavna domena kao poddomenu tako da ne plaćaju dupli hosting i zbog lakšeg održavanja.

Dalje za glavnu domenu bih napravio potpuno novu stranicu po njihovim željam ili mojim preporukama.
To bi uključivalo: dizajn po želji, izradu logotipa, banner rotator, formu za email, google mapu sa za obje lokacije, slidebox galeriju fotki, slikanje oba dućana interijer/eksterijer i obradu fotki, stranice o nama, servis, kontakt, galerija, akcije... Inicijalno bi stavio sav sadržaj koji mi daju i lektorirao tekst. Svaka stranica imala bi svoje meta tagove. Za to imam vlastitu php funkciju. Uključena razmjena linkova sa drugim klijentima za koje sam napravio stranice (cca 20 stranica). Podešavanje email klijenta na njihovom računalu za pristup svome email account-u. XHTML 1.0/CSS 2.1 validni kod, strict DTD.

Također bi postavio vlastiti cms na neograničeno korištenje.
Mogućnosti cms-a:

- Kroz cms se kreiraju okomiti izbornici (kategorije) sa podizbornicima (podkategorijama).
- Proizvodi se mogu prebacivati iz jedne kategorije u drugu.
- Upload slike proizvoda.
- Za svaki proizvod se dodaje: ime, šifra, kratki i/ili dugi opis, atribut, link na stranice proizvođača.
- Svaki proizvod je moguće isprintati sa headerom u kojem su logo i konktakt podaci prodavača
- Svaki proizvod je moguće poslati na email kao html sa slikom i pripadajućim podacima koji se povlače iz baze.
- Jednostavna izmjena bilo koje postojeće slike novom.
- Za unos opisa je integriran open source WYSIWYG editor.
- Dodatno je moguće dodavati/mijenjati banner (slikovni ili flash) koji onda postavljam na željeno mjesto na stranicu (za akcije i slično).
- Opširan help sa linkovima na tutorijale za obradu fotki za web.
- Akcije/greške - vlastite error funkcije.
- Logiranje u cms zaštićeno SHA2 enkripcijom i captcha-om.

Dakle cijena koju sam dao je 4.500 kn + PDV (10% popusta za keš).

Više se ne javljaju nakon što sam im uručio ponudu.

Naravno izgubio sam dosta moga dragocjenog vremena na tri sastanka i analizu njihove postojeće web stranice i par mailova sa njihovim hosterom da provjerim sve preduvjete za gore navedeno

Sad Vi meni recite je li ovo realna cijena ili sam ja sa razlogom ljut jer mislim kako podcjenuju moje znanje.

BTW pišem neke mini aplikacije koje kanim prodavati na webu i ako budem imao uspjeha potpuno ću otkantati izradu web stranica po narudžbi. Odnosno tada ću nabiti cijenu i radit ću to onako kako želim i znam, iz gušta. A vidim i da su template-i za WordPress dosta traženi.
Poslije ću ovima koji bi super/hiper/turbo web stranice za šaku kuna reći da kupe moj templejt za 20-30 dolara pa nek si sami stavljaju sadržaj i ostalo. Naravno prvo će morati platiti par tečajeva da nauče koristiti WP, Joomlu, CPanel, Photoshop, Fotoaparat, nauče značenje akronima DPI, RGB i slične "sitnice".

Eto.

LP
__________________

Zadnje izmijenjeno od: iwwwek. 06.04.2010. u 08:27.
iwwwek je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2010., 10:58   #2
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
a gle imho 4500kn je mala cijena za ovo sto si ti tu naveo jer je to recimo unkatan web ali je to recimo velika cijena ako uzmemo u obzir da dignes wordpress kupis dizajn za 10 baksa i to naplatis recimo 2500kn jer sa tim nemas vise od 2 dana posla.

problem je sto imas masu freelancera koji rade upravo ovo sa wordpresom i onda stave cijenu od max 1000kn jer je njima ta lova super (idu na faks ili u skolu) to sklepaju za 5-6 dana i to je to.

Sa razlogom si ljut al imho pogrijesio si u koracima. poslje prezentacije si ih trebao otvoreno pitati koliki budget planiraju potrositi i sukladno tome vidjeti dali ti se isplati to ili ne, imho tako bi ja napravio
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.04.2010., 14:32   #3
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Ja to sve nebi ispod 6000+PDV radio.

Tako da ti je Codiac dao najbolji savjet... Drugi put prvo vidi kolki im je budget, pa shodno s time isplaniras mogucnosti samog sitea, vidis dal' ti se vise isplati klepit to sve na WP sa par modova ili razvijat sam od nule. Da ne pricam da se unikatan dizajn (znaci ne one spike di odes i kupis gotov joomla/wp/drupal template) sam naplacuje barem 1500-2000kn, znaci da programiras ostatak za kikiriki.

Plus, dobro je i dio love trazit unaprijed za stvari tipa izrada dizajna i logoa i slicno...
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2010., 19:55   #4
mymoon
nautic expert
Moj komp
 
mymoon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Rijeka-Opatija, negdje između
Postovi: 1,383
pa ako se ne javljaju, javi se ti njima.

možda su promijenili potrebe, možda im je toliki sadržaj previše, možda bi se odlučili na korak-po-korak upgrade i takvo plaćanje... 100 možda.
mymoon je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2010., 20:19   #5
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Da, puno je jednostavnije natipkat ovdje ogroman text, i tražiti od nas na forumu da sad svi zajedno sjednemo i mozgamo da li im je cijena previsoka, nego pitati navedene ljude gdje je problem.

Daj čovječe uzmi telefon i nazovi ih ili odi osobno tamo i vidi gdje je zapelo.

I ako si im ovako detaljno napisao ponudu kao ovdje na forumu moguće da su jednostavno uzeli tvoju ponudu sa popisom svega što planiraš napraviti, i otišli s njom kod nekog desetog web dizajnera i rekli: 'jel možeš ovo sve napravit za 3.000 kn?'
To se tako ne radi.

Uglavnom, odi tamo pa onda javi gdje je problem.
khm je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2010., 20:29   #6
Prijateljski
ex manki1
Moj komp
 
Prijateljski's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zwickau
Postovi: 603
PRIMJER:
Uzmeš im 2000kn i nađeš školarca da to napravi za 1000kn
__________________
Prijateljski je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2010., 20:34   #7
ivoHuljev
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 306
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Da, puno je jednostavnije natipkat ovdje ogroman text, i tražiti od nas na forumu da sad svi zajedno sjednemo i mozgamo da li im je cijena previsoka, nego pitati navedene ljude gdje je problem.

Daj čovječe uzmi telefon i nazovi ih ili odi osobno tamo i vidi gdje je zapelo.

I ako si im ovako detaljno napisao ponudu kao ovdje na forumu moguće da su jednostavno uzeli tvoju ponudu sa popisom svega što planiraš napraviti, i otišli s njom kod nekog desetog web dizajnera i rekli: 'jel možeš ovo sve napravit za 3.000 kn?'
To se tako ne radi.

Uglavnom, odi tamo pa onda javi gdje je problem.
Potpuno se slažem. No ova ponuda je standardna ponuda i sumnjam da nikom drugom web developeru nije pala na pamet. Uostalom, i ti bi kao naručitelj volio znati sve detalje vezane za stranicu.
Cijena je realna, iako bi izbacio ovaj popust na gotovinu. Da li je stranica samo prikaz podataka iz baze, ili možda planiraš složiti web trgovinu sa preporučitljeskim sustavom? Ako to planiraš raditi, onda ti cijena ide duplo (ako ne i više) prema gore.
Što se mog iskustva tiče, napravio sam web trgovinu u Adobe Flashu sa mysql-om + preporučiteljski sustav robe, a uz to im i proda template --> 10 000 kuna ravno.
ivoHuljev je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2010., 01:08   #8
borisko
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: .com
Postovi: 519
Eh kolega,

bavim se istim poslom i situacija je takva.

Čak mi je jedan čovjek rekao jednom, pa kako kod Vas 4500kn kad ja na internetu nađem za 1000kn. Poklopio sam mu i rekao onda neka mu stranice napravi taj za 1000kn.

Dan danas nema stranice, eto.
borisko je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2010., 23:41   #9
iwwwek
xampp rulez
 
iwwwek's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 90
Da, tekst je malo predugačak jer sam želio precizno opisati situaciju. Već sam razmišljao o tome da klijentima ponudim i opciju kupnje template-a za neki free cms pa da im to onda složim za 1000 - 2000 kn koliko ocijenim da bih mogao uzeti pa svi zadovoljni, ali većini je to prekomplicirano za editirati. Zato sam i napisao vlastiti cms u kojem nema puno "zbunjujućih" opcija. Upiši naslov i tekst, dodaj šifru, uploadaj sliku i to je to. A to onda rasporedim na stranici kako im paše. Međutim ja sam web dizajner, zapravo više programer a ne trgovac. Nikad ne idem sa ciljem da nekome izmuzem novac već nastojim dokučiti što klijent želi i dati mu najbolje makar on to sam ne zna. I nikad ne pretjerujem sa cijenom jer mi je dobra reputacija najvažnija. Ali eto izgleda da takav način poslovanja kod nas ne pali dobro.

Nemam ih namjeru zvati jer sam im rekao da me slobodno i bez ikakve obaveze nazovu za bilo kakve nejasnoće glede ponude ili bilo što drugo. A za kikiriki neću raditi jer sam ga već dosta pojeo. Neka im to netko radi za soma kuna pa će opet imati stranice kakve sada imaju.

Slažem se sa Codiac-om da sam trebao pitati koliko misle potrošiti pa bih mi puno toga u startu bili jasno.

Ipak mi se čini da ću se orijentirati samo na programiranje i prodaju putem specijaliziranih sajtova.

U svakom slučaju hvala na komentarima.

Pozdrav.
__________________
iwwwek je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2010., 01:52   #10
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
malo si i tražio imho... nek im radi školarac u frontpejđu sajt onda za soma kn.

za to vrijeme što bi potrošio na izradu ovog sajta (debelo ispod cijene) ti se više isplati tražiti aktivno kvalitetniju klijentelu kao neko dugoročnije rješenje kreiranja i održavanja weba.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.04.2010., 10:45   #11
Perki
Premium