Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.06.2021., 11:12   #481
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
nesto tipa Revolut, ali sa fokusom na investiranje (dionice, ETF-ovi)

https://vivid.money/en-de/

nude besplatni DE account i besplatnu Visa debit karticu, nema web interface-a za koristenje, samo mobilna aplikacija, pa koga zanima vrijedi pogledati

Jel ovo legit? Jel koristis?

Mene zanima dali postoji aplikacija kao sto je Robinhood u US za kupovanje dionica na US marketu i drugim svjetskim trzistima?
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2021., 12:24   #482
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor rodriguez Pregled postova
Jel ovo legit? Jel koristis?

Mene zanima dali postoji aplikacija kao sto je Robinhood u US za kupovanje dionica na US marketu i drugim svjetskim trzistima?
eToro?
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2021., 16:44   #483
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2021., 17:44   #484
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,988
Veliko hvala ekipa👍🏻
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2021., 10:00   #485
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,209
Dio primanja bi sljedećih 7 - 10g usmjerio u ZABA-in Trend fond i zanima me što bi se dogodilo s tim novcima u slučaju inflacije USD-a pošto je valuta fonda USD?
Pretpostavljam ništa jer imam udjele u fondu, a oni dionice čija bi cijela otišla gore za stopu inflacije?
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2021., 13:40   #486
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Što se inflacije tiče - velika je vjerojatnost da će se preliti i na druge valute, tako da mislim da ne bi trebao tome priodnositi toliku važnost. Ono o čemu bi trebao razmišljati je valutni rizik jer npr. možeš biti u plusu ako gledaš USD, a u minusu ako gledaš HRK/EUR.

Na tvom mjestu bih zaobišao domaće fondove i odabrao bi neki ETF. Npr. u tvom slučaju ZB Trend (2.33% naknada) vs. VUAA (TER 0.07%). Ako bi svejedno išao na domaće fondove onda bih možda rasporedio ovako:
Trend - 45%
BRIC+ - 30%
EA - 15%
Aktiv - 10%
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2021., 16:27   #487
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Bjež od tih fondova koji su zamišljeni da zarade plaću wannabe fond managerima... Samo strani ETF ili drito u dionice. Sve ostalo nema smisla.
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2022., 12:05   #488
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Malo dižem temu...

Planiram počet stavljat dio para u ETF-ove.
Tipa neko vrijeme, barem 3-4-5g možda i više mjesečno nekih 500-1000kn

Čitam po netu netko preporučuje trading212 neko IBKR=Interactive Brokers..
Ima netko od vas iskustva sa nekim od njih?
Ne znam gdje da krenem?
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2022., 12:22   #489
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Planiram isto vec par godina pa se nikako pokrenit, a citao sam dosta na tu temu.
Mislim da je kod interactive brokers i slicnih "klasicnih brokera" minimalni entry 5k eura i naknade su dosta visoke, ne znam je li se sta mijenjalo u zadnje vrijeme. Kod trading212 kad sam se registrirao bila je wait lista pa sam nakon cca mjesec dana dobia invite za registraciju.

Evo dobar clanak (i website opcenito za info oko investiranja "za malog covika" TM: https://tonivitali.com/2021/01/ulaga...okera-izabrat/
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2022., 12:26   #490
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
@zgmmax - been there, done that
bjezi dalje od VIVID-a, osigurani su samo do 20.000eur sve preko toga mozes izgubiti

isto tako bjezi sto dalje od ETF-ova (dolje ces vidjeti zasto)
dionice kada kupis (ako mislis dugorocno drzati) iskljucivo u DRS obliku (Direct Registered Shares)

vise objasnjenja
https://www.drsgme.org/

neznam da li si cuo za GME/AMC/itd fijasko koji se dogodio 01/2021
kada je vecina brokera blokirala kupovinu "meme" dionica jer im je cijena skocila, a otisla bi u nebo da nisu blokirali tj. direktno zajebali male ulagace da ne mogu da zarade jos vise novaca

problem sa brokerima je sto dionice koje kupis NE POSJEDUJES TI, jer si ti tzv. beneficial owner, ti nisi stvarni vlasnik, stvarni vlasnik je brokerska kuca, ondnosno DTC itd.

u slucaju da kupis neku dionicu po npr. 100$ komad i ona skoci na npr. 2000$ komad (uzmi na primjer Teslu) broker ima prava prodati tvoje dionice po tvojoj kupovnoj cijeni (100$) kako broker nebi bio na "gubitku" (pogledaj po netu terms&conditions od eToro, Interactive Brokera i ostalih!) puno se pisalo o tome, mozes lako naci, da nije smijesno koliko je ocigledna pljacka, bio bi materijal za sit-com

u gubitak brokeri dolaze tako da ljudima uzmu novac i NE KUPE dionice nego samo upisu broj dionica u svojoj internoj bazi podataka, npr. Marko ima 50 dionica Tesla

to je tzv. IOU (I Own yoU) ali to nisu prave dionice, jer prave dionice nikad nisu ni kupljene

when shit hits the fan, npr. Tesla objavi dividendu od X dolara po dionici, neki (manje kapitalizirani / manje bogati brokeri) ti dividendu ne mogu isplatiti, jer taj broker nikada ne dobije, buduci da je to fake/phantom dionica koja nastane kao posljedica naked-shortinga

trziste kapitala je kompleksno, realno je velika organizirana prevara i ponzi shema, tako da budi pametan i citaj/slusaj one koji imaju iskustva

npr. Susanne Trimbath PhD
https://twitter.com/SusanneTrimbath
profesorica ekonomije koja je napisala knjigu Naked Short and Greedy i objasnila kako ona kaze "how the sausage is made" tj. sta rade brokeri u dogovoru sa Market Makerima, Clearning Houses itd.

ETF-ovi su tumor/rak trzista kapitala, kaze Dr. Michael Burry koji zna puno vise o trzistu dionica nego mnogi drugi
vecina ETF-ova su synthetic swaps, rijetko koji je physical replication, a oni koji jesu su skuplji (TER) u odnosnu na optimized sampling ili synthetic swaps

u prijevodu ako ulozis npr. 100$ u neki ETF i u tom ETF-u ima npr. 3% Apple dionica, a ETF zapravo "ne ode na trziste" da kupi Apple dionicu u iznosu tvog udjela, onda je to vec od starta prevara

znas vic o Muji kada je zaradio trn na onoj stvari, jer je na ogradi pisalo piz*a ne vjeruj svemu sto vidis i procitas

Pogledaj film The Big Short - https://www.imdb.com/title/tt1596363/, bice ti mozda neke stvari jasnije nakon toga

pametno i sretno, do your own due diligence!
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2022., 20:18   #491
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,162
@MasterX, gdje i kako onda "mali čovik" može ulagati po tvom mišljenju?
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2022., 20:42   #492
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Osobno koristim T212 te ulazem na tjednoj bazi u pie sastavljen od nekoliko ETFova. Da su porezni zakoni drugaciji, ali ulagao bih u pojedinacne dionice, ali dok je ovako drzim se akumulirajucih ETFova.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2022., 22:39   #493
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Uvijek postoji pro i cons za nešto....

Danas večina ima pristup internetu i može napisati svoje mišljenje tako da je na nama samima da procijenimo što i kako

Ja mislim da ću probati sa T212 pa da vidim kako će to biti.

Jel kod njih postoji referral pa da mi netko da invite?
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2022., 22:42   #494
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Ima promocija al moja istekla, mozda neko drugi ima.

Isplati ti se uzet imas i ti sanse dobit dionica do max 100 dolara
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 00:34   #495
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Nazalost nemam.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 13:12   #496
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
@d0X - ulagao sam i ja prije u ETF-ove (dok nisam znao dovoljno kako stvari funkcioniraju) najvise u MSCI World i MSCI World Emerging Markets, iako sam ostvario pristojnu zaradu i nisam u minusu bio, sve sam prodao i sada ulazem u pojedinacne dionice

problem je u tome sto su veliki ETF-ovi obicno u vlasnistvu Blackrock-a ili Vanguard-a

sve zvuci super na papiru, ali ako Blackrock ili Vanguard dodju u situaciju da moraju likvidirati svoj holding(e), ti NISI VLASNIK novca koji si ulozio, u najboljem slucaju si beneficial owner

analogija tome: da li bi kupio dobar (skup?) auto na susjedovo ime, a susjed tebi da punomoc da ga mozes koristiti? ako se susjed napije i zakuca auto u banderu, ti si ostao bez svog ulaganja, eto o tome se radi

ne vidim zasto bi bio problem drzati pojedinacne dionice, ako planiras drzati dugorocno, onda iskljucivo u DRS obliku

sto se tice trenutnog ulaganja u ETF-ove, mozda je pametno prvo procitati sto oni koji STVARNO imaju pojma o trzistima kapitala misle o tome
https://twitter.com/MikeJBurry/statu...84448390844416

prognoza je ako sada ulozis 100$ ili EUR u neki ETF, dogodine u ovo doba ces imati u najboljem slucaju 30% gubitak, u nekom pesimisticnijem slucaju 50-80% gubitak

potrazi na netu "spy 2008 vs 2022 overlap" - primjer
bolje cuvaj novac pa kupi kada SPY (S&P 500) padne ako mislis da je ETF najbolji nacin za tebe (sto vise budes citao i znao o tome, to ces vise bjezati od ETF-ova)

Trading212 je PFOF (Payment For Order Flow) broker, koji u startu radi PROTIVNO tvojim interesima (kao i svi drugi PFOF brokeri).
Sa tvojim novcem aktivno shortaju tvoju investiciju, odgadjaju kupovinu, ako imas dionice lendaju ih drugima a sebi uzimaju fee, itd.

Sve ovo je vrlo dobro dokumentirano, trazi na netu imas sto citati danima.

Jedan od najvecih transfer agent-a je ComputerShare.
Preko Interactive Brokers-a mozes kupiti jednu akciju (uzmimo za primjer Microsoft) i za 5$ je DRS-ati
https://www.drsgme.org/drs/direct-re...active-brokers <- uputa kako DRS-ati dionicu
nakon sto dobijes svoj account number kod ComputerShare-a (dodje ti pismo na kucnu adresu), registriras se online i dobijes svoj Security PIN (drugo pismo koje dobijes na kucnu adresu)

mozes napraviti investment plan da ulazes tjedno, mjesecno, kvartalno, one-time itd.
uz kombinaciju sa Wise.com (preko Wise.com mozes dobiti besplatno US checking account - ajmo reci ekvivalent tekucem racunu u hr)

prebacis novac na wise, pretvoris ga u dolare i ulazes novac DIREKTNO u kompanije u koje vjerujes da ce uspjeti u buducnosti iz X razloga koje si prethodno sam istrazio i uvjerio se da imaju smisla
najveca prednost je sto su tvoje dionice automatski DRS-ane, TI SI NJIHOV STVARNI VLASNIK, imas prava na dividendu, i u slucaju bankrota/likvidacije brokera ne moras strahovati za svoj novac

moras se barem 1x godisnje ulogirati u svoj ComputerShare account da nebi prema USA zakonima postao abandoned property, to ovisi od drzave do drzave, u nekima je 2, u nekima 3 godine, ali to je sad sporedna stvar
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote