Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.11.2020., 14:35   #52411
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Ima li tko da vozi Nexen gume? Na BMW facebook grupi se povela rasprava i ljudi ih jako hvale.
Inace trenutno imam na autu neke Dunlop koje su i prva ugradnja na F11 te ne vjerujem da cu se maknuti od tih premium guma iako ne vozim na noz i ne jurim sa autom skoro pa nikada, ali me lagano zaintrigiralo da BMW vozaci hvale gumu koja je skoro duplo jeftinija od GY u mojoj dimenziji.
WraGG je online   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 14:38   #52412
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Pa hvale ih jer su najjeftinije. To ti nis ne valja pogotovo kad kisa padne.
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 14:48   #52413
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor Xenon Pregled postova
GY je najbolja cjelogodišnja guma već godinama. Sad je izašla i nova G3. Dok je mišelin imao problema sa prvom CC.
CC je barem dvije-tri godine bila na izlistu prvih mjesta kod zakljucka preporuke. Ali to je stvarno nije vazno, pricamo i u najgorem slucaju o kvalitativnim razlikama. CC imam na gradskom, a inace sam bas ljubitelj GY-a. Prosle su bile bas GY, druga ili prva generacija cjelogodisnja. Na CC nemam prituzbe ni po jednom parametru, ali ne pamtim gumu koja vise skuplja kamencice. Kad god perem auto, a perem najmanje 2x tjedno, uvijek nekog kapitalca skinem s gume. Prosle godine mi se saraf pod kutem (?) tako lijepo usarafio u gumu, da sam mislio da ce se morati krpati ili gore, kad tamo, vulkanizer izvukao saraf (5 cm sigurno) a gumi nista.

______________

E, sad, ovo prvi put na forumu pisem, vrlo je moguce da cu dignuti tlak Laudama i Prostovima medju forumasima, ali gotovo je neka vrsta misterije po pitanju pneumatika u EU, posebno kod nas.

Krajem 90-tih sam u Kaliforniji usao su salon auta tamo je stajao onaj prvi ili drugi Viper, koji je na sebi imao upravo cjelogodisnje gume. Ponavljam Kalifornija, vjerujem da svi koji citaju znaju koja vrste temperaturnog kontinuiteta i klime tamo vlada, prakticno citavu godinu.

Pitam dilera zasto na sportskom autu takve gume? A on mi veli - nasa pretpostavka je uvijek da se radi o obiteljskom covjeku, nekome tko mozda vozi u nekoliko drzava, ili ce auto voziti kao glavno i jedino. Ako on kod kupovine precizira svoje intencije, mi lako stavljao sezonske ili zadovoljavamo precizirane performanse vlasnika. Ali po defaultu, najcesce idemo na cjelogodisnju. Tamo je stajao datumski alu S8, takodjer na univerzalnim, kao i pokoja Beba i Merdeses, pogadjate, svi na cjelogodisnjima. Kad sam pitao jednog dilera Guntera koji zivio blizu prijatelja (nazalost pokojnog) u Karolini, a dosao je iz njemacke jos 90-tih, naglasio mi je da se ne cudim tome, da pneumatici imaju znatno drugaciju praksu izmjene za razliku od EU. Posebno da je radnim amerima puno teze prodati pricu o setu guma za ljeto/zimu.

Ako ste u zadnjih desetak godina otvarali bilo koji PDF katalog marke preko bare, onda mozete iscitati da, recimo Michelin i ostali, imaju addendum doplatnu opciju, cjelogodisnje gume visokih performansi raznih naziva (ovisno o marki) tipa : Sport All Season, High performance all season i kojekakvi slicni nazivi. Ne pricam posebno o US imenima, pricam o svim markama, onima koje vozite u EU.

Kuda vodi moja prica? Ne postoji krovni zakljucak/preporuka za sve vozace, dapace, svaki entuzijast, koji uziva u voznji, ima svoje parametre za perfomanse, te koju god vrstu prometala koristi, moze odluciti sto god zeli. Moze svaki tjedan u gepeku nositi i 4 za Grobnik da preko vikenda uziva. Moze do zadnjeg atoma izvlaciti sav trud ulozen u dinamiku svog vozila, te adekvatno birati najbolje pneumatike ciljane sezone.

Zakljucak ide samo na ruznu stranu naseg mentaliteta, te podneblja gdje je prakticno standard ocekivanja da moras za svako vozilo imati dva seta guma. Za veliki broj vozaca, radnih ljudi, gradskih vozaca, kvalitetna cjelogodisnja guma je potpuno dostatna i nema jednog razloga bacati novce, te dodatno raditi troskove i skladistenje dodatnog seta guma - ikad.

Za veliki broj regularnih vozaca/ica, kad bi samo ugasili lampicu percepcije super vozaca, u vecini vozila ciji ovjesi nisu do namjenskih, pojednostavili bi za nijansu auto zivot, vozeci kvalitetne univerzalne. Danas i kod prodavaca pneumatika, drasticno je pristupacnija razina percepcije o kvalitetnim univerzalkama, kao i njihovoj preporuci. Jer i danas citam i slusam, pocesto neuravnotezene komentare u kojima je pitanje zivota i smrta, u najmanju ruku teske pogibelji, ako se voze univerzalne.

Na temu pneumatika, srce mi je zaigralo kad sam od velikog covjeka cuo ovaj citat razuma, na pomodarski nerazumnu velicinu danasnjih kotaca. Na sekundu podesen vremenski marker: velicina kotaca po Murrayu



...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 01.11.2020. u 14:57. Razlog: vremenski video marker
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 15:27   #52414
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Ima li tko da vozi Nexen gume? Na BMW facebook grupi se povela rasprava i ljudi ih jako hvale.
Inace trenutno imam na autu neke Dunlop koje su i prva ugradnja na F11 te ne vjerujem da cu se maknuti od tih premium guma iako ne vozim na noz i ne jurim sa autom skoro pa nikada, ali me lagano zaintrigiralo da BMW vozaci hvale gumu koja je skoro duplo jeftinija od GY u mojoj dimenziji.
Ignoriraj debile koji seru a nisu probali gumu

Većina mijenja Nexen sa nankang i slično.

Nexen pravi super gume, imam 4seasons na 3 auta od 185 65 15 do 225 40 18 i super sam zavodoljan. Na jednom imam Michelin cc i ne mogu reći da baš puno zaostaje.

Imaš ADAC testove gdje vidiš da nisu uopće loše na kiši, čak dapace

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 16:08   #52415
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Master_Hrc Pregled postova
Kakve veze imaju nehomologirane dimenzije felgi/guma sa indexom brzine na gumama? Nikakve. A ovo da ruše zbog "krivog" indexa brzine na tehnickom je čista glupost. Možeš imkati bilo kakav index brzine na gumama ako su gume/felge pravih dimenzija.
To sam naveo za primjer - osiguranjima je isti K imao li nehomologirane gume/felge ili gume nedekvatnog indeksa.

CVH kaže:

1. Treba li na tehničkom pregledu vozilo proglasiti neispravnim ako mu indeks nosivosti i indeks brzine na gumama ne odgovaraju tehničkim karakteristikama vozila?

Svaki nadzornik je prilikom tehničkog pregleda vozila obvezan prekontrolirati stanje guma kao i da li podaci ispisani na bočnici gume odgovaraju karakteristikama vozila na koje su gume postavljene. Također treba kontrolirati da li su gume asimetričnog ili usmjerenog profila ispravno postavljene na vozilo.

Ako su na vozilu postavljene gume različitih dimenzija od onih koje su upisane u prometnu dozvolu, onda treba postupati kako je opisano u okružnici I/7, broj: 1790-1/2000 od 18. srpnja 2000. godine, odnosno u katalogu ili u kontaktu s CVH-om treba provjeriti da li se takve gume (kotači) tvornički postavljaju na to vozilo te takve nove dimenzije treba, na propisan način, upisati u prometne dokumente. Ako je vlasnik odgovarajućeg vozila postavio još šire gume od tvornički predviđenih dimenzija za taj tip vozila, tada je takvo vozilo potrebno uputiti na ispitivanje gdje će biti utvrđeno da li takvi kotači fizički i geometrijski odgovaraju vozilu.

Ako je vlasnik na svoje vozilo postavio gume manjeg indeksa nosivosti od onog koji odgovara tom vozilu - tehnički pregled treba odbiti i vozilo proglasiti tehnički neispravnim. Tablica indeksa nosivosti nalazi se u prije spomenutoj okružnici.

Ako je vlasnik na svoje vozilo postavio gume manjeg indeksa brzine od onog koji odgovara tom vozilu - tehnički pregled treba odbiti i vozilo proglasiti tehnički neispravnim. Tablica indeksa brzine nalazi se u prije spomenutoj okružnici.

Ipak, u slučaju kada su na vozilima postavljene gume zimske izvedbe (M+S), a njihov indeks brzine je manji od najveće brzine tog vozila, tehnički pregled treba ovjeriti ali vlasnika treba upozoriti da se takvim gumama ne smije voziti najvećim brzinama kojima se promatrano vozilo može kretati. Ovo stoga što je sasvim uobičajeno da se gume zimske izvedbe (M+S) izvode sa smanjenim indeksom brzine tj. zimske izvedbe guma za vrlo velike brzine ne postoje. Npr. ako se neko vozilo može voziti najvećom brzinom 250 km/h (na vozilu trebaju biti najmanje gume indeksa brzine W) vrlo je teško na tržištu pronaći gume zimske izvedbe koje podnose takve brzine pa se na kotače postavljaju gume sa smanjenim indeksom brzine (npr. indeksa brzine H - gume do 210 km/h). Vozač je tada dužan voditi računa (ako vozilo nema računalo kojim mu se može ograničiti najveća brzina) kojim najvećim brzinama se vozi. Naravno, prije spomenutim brzinama nitko na nikakvoj javnoj prometnici ne smije voziti, osim u Njemačkoj.

Ipak, prilikom pregleda indeksa brzine na zimskim gumama treba obratiti pozornost da se na kotačima ne nalaze gume s vrlo malim indeksom brzine tj. manjim od 130 km/h - indeks M (npr. na nekom osobnom automobilu je postavljena guma indeksa brzine F - do 80 km/h). U takvim pojedinačnim slučajevima treba se osobno konzultirati s CVH-om, a tehnički pregled će najvjerojatnije biti odbijen.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 17:19   #52416
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Xenon Pregled postova
Pa hvale ih jer su najjeftinije. To ti nis ne valja pogotovo kad kisa padne.
Ako nexen ne valja ne valja ni hifly koje sam imao u veličini 245/45/18. Na snijegu losije od drugih ali po pljusku i kisi odlicne. Nakon njih dunlop ws5 pa michelin pa4. Ne vidim razliku osim u trajanju, buci i udobnosti zbog profila i velicine, hifly najbucnije i najkrace trajale (15000km- navukao nekako 2 zime ,ostalo brdo mesa ali malo popustile na snijegu pa sam mijenjao) ali komad 600kn naspram 1400 dunlop i michelin. Da napomenem,nisam rally vozac ali vozim po autocesti puno, lokalno manje ali ni hifly ni ostale nisu mrdnule s ceste po pljusku. Govorim o zimskim. I da, moj auto jede gume , 20000km i vec izgube 70% performansi. Samo zelim reci da je glupo nesto komentirat bez isprobavanja pa sam naucio ne stvarat misljenje dok ne probam ili ako bas svi imaju losa iskustva
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 17:21   #52417
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Zamijeni prekidač. U ovlaštenom je skup, al u neovlaštenim možda i nije
Rastavio sam sve kompletno i stvarno je pukla jedna od dvije plastikice (u prekidaču) s rupicom koja se "klikne" u male pipce na postolju ležišta. Zalijepio superljepilom (specijalno za PVC) ali mislim da to ne bude dugo trajalo pogotovo jer se te plastikice miču oko tih malih pipaka kako se pritišće odn. povlači gore taj prekidač/gumb. Ostaje mi auto otpad i tamo skinut prekidač. Full lako ide dole uz pomoć šarafcigera i lako se klikne nazad u ležište. Za kupiti ima samo cijela sklopka s prekidačima a to košta 90 funti na amazonu. Debilana teža.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 17:30   #52418
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
CC je barem dvije-tri godine bila na izlistu prvih mjesta kod zakljucka preporuke.
Normalno...a on je rekao u stilu da je GY neprikosnoveni šampion godinama bez konkurencije,nešto ko Chicago Bullsi 90ih

GY je dobra guma i spada u premium tier guma ali je tamo u donjem dijelu. Pokolj sa Bridgestoneom za mjesto rekao bih.

Ja sam imao neugodno iskustvo na malo jačem autu(400 ks) sa njihovom Eagle F1 gumom tamo startom 2000ih i od tada samo Conti/Michelin.

Sa cijelogidišnjima nemam iskustva....meni to ne igra.
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 19:34   #52419
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
jel netko čuo ili vidio Burmuza? otkad smo utvrdili da je ispod haube 1.2 mlinac za kavu, a ne 3.0 v12 tenk, čovjek propao u zemlju.

baš mi fale njegovi postovi kako na proljeće kupuje avion za do 100.000eura...
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 19:40   #52420
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Zadnja aktivnost: 05.10.2020. 08:02
U međuvremenu dok čekamo veliki povratak na male ekrane, nije loše prisjetiti se nekih od najvećih hitova.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 19:49   #52421
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Hahaha, epic....Burmuz, direktore vrati seeeee
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 20:28   #52422
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor delavi Pregled postova
Rastavio sam sve kompletno i stvarno je pukla jedna od dvije plastikice (u prekidaču) s rupicom koja se "klikne" u male pipce na postolju ležišta. Zalijepio superljepilom (specijalno za PVC) ali mislim da to ne bude dugo trajalo pogotovo jer se te plastikice miču oko tih malih pipaka kako se pritišće odn. povlači gore taj prekidač/gumb. Ostaje mi auto otpad i tamo skinut prekidač. Full lako ide dole uz pomoć šarafcigera i lako se klikne nazad u ležište. Za kupiti ima samo cijela sklopka s prekidačima a to košta 90 funti na amazonu. Debilana teža.
Si gledao na ebayu? Ja tamo bivšoj ženi uzeo cijeli sklop električnih podizača prozora sa vozačkih vrata za passata po nekoj smiješnoj cijeni. Izvadio stari, ukopčao novi i sve radi. 2 min posla.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 21:07   #52423
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Ima li tko da vozi Nexen gume? Na BMW facebook grupi se povela rasprava i ljudi ih jako hvale.
Inace trenutno imam na autu neke Dunlop koje su i prva ugradnja na F11 te ne vjerujem da cu se maknuti od tih premium guma iako ne vozim na noz i ne jurim sa autom skoro pa nikada, ali me lagano zaintrigiralo da BMW vozaci hvale gumu koja je skoro duplo jeftinija od GY u mojoj dimenziji.
Vozio sam ljetnu Nexen n fera SU4
Mana je što je bočna stranica tanka i brzo se troši na mom autu (auto od skoro 2 tone)
Mogu ju usporediti sa Michelin Primacy HP, nema nikakve razlike osim što Michelinka dulje traje
Uniroyal rainsport
Opet, nikakve razlike po pitanju kočenja, držanja ceste osim što je Uniroyal daleko bučnija i još se brže troši.
Na mokroj me SU4 iznenadio, baš je odlično držala guma

Sad vozim zimsku nexen winguard sport 2
Mogu ju usporedit sa Dunlop Winguard sport i sa pirelli sottozero
Dunlop je prvu godinu bio odličan, držala je na suhom bolje od nexena no kasnije je postala plastika, na kraju druge zime sam ih bacio jer to više nisu bile gume za vožnju...ne znam jesam li pogodio takvu seriju ili su sve bile takve
Sottozero su bile ok ali malo bučne i nisu tolko grizle po snijegu ko Winguard sport 2

Za info, sa Winguard sport 2 sam prošao zimi preko Mrkoplja do Matić poljane, pa od Matić poljane skroz do Bijelih stijena, tamo se snijeg ne čisti jer je šumska cesta
Kad sam imao sottozero lanci su bili na autu jer nisam mogao dalje od prvog zavoja po toj cesti
Guma se isto malo brže troši, na autocesti je jako tiha, na mokrom zbilja dobro drži

Citiraj:
Autor Xenon Pregled postova
Pa hvale ih jer su najjeftinije. To ti nis ne valja pogotovo kad kisa padne.
Nisi vozio. Ovo što si rekao nije ni najmanje točno.
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 21:24   #52424
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
To je Xenon. Trol koji samo flejma. Ignoriraj. Na svim temama spamma sa glupostima.



Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 21:47   #52425
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Ako ovaj CC ima ikakve veze s Primacy serijom, onda ne diram ni štapom. Jedna od rijetkih guma kod je već drugu godinu plastična, treću za baciti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 21:48   #52426
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Si gledao na ebayu? Ja tamo bivšoj ženi uzeo cijeli sklop električnih podizača prozora sa vozačkih vrata za passata po nekoj smiješnoj cijeni. Izvadio stari, ukopčao novi i sve radi. 2 min posla.
Jesam, ima OEM rabljenih a ima i zamjenskih (OEM rabljeni od 30 do 70 dolara) a zamjenski oko 15 dolara. Problem je što su svi sa 4 gumba a ja imam samo 2 (prvi vlasnik je škrtario na opremi pa je uzeo samo el. dizanje prednjih stakla). Međutim ispod su iste rupe kao kod mene (za spojit strujne kablove s konektorima) pa bi možda i radilo.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2020., 21:49   #52427
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850