Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Komentari i prijedlozi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 13.12.2007., 11:44   #1
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Prijedlog za sticky :)

http://www.bug.hr/ostav/prodajem-mis...ste/83943.aspx

Možda bi ovaj kratak popis osnovnih pravopisnih pravila malo pomogao u dizanju čitljivosti postova na forumu.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Beren. 16.06.2010. u 12:14.
Beren je offline  
Staro 13.12.2007., 11:55   #2
atha
Moderator
Moj komp
 
atha's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 8,918
Procitao, iako smatram da vecinu toga slijedim u komunikaciji.
Definitivno je velikoj vecini ljudi koju "susrecem" preko neta potreban barem neki mali pravopis.
__________________
___________
HTPC: Intel Core2Duo E8500 × ATI Sapphire HD4670 HDMI × 2x 1GB DDR2 × Samsung 160GB ×
Lenovo Key+Mouse
× Philips 49PFS5501 LED TV × Technics SA-EH780 5.1 × Windows 10
Laptop1: Lenovo x100e w/Windows 10
atha je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2007., 12:29   #3
Ovca
KozajeZakon.
Moj komp
 
Ovca's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 303
Dobra ideja. Samo pitanje je tko bi to čitao? Isto kao i razne vodiče i stickye o overclocku koje su uglavnom pročitali oni kojima najmanje treba takvo što. Ovaj dio, s kojim se slažem, dosta pogoršava situaciju, jer nakon nekog vremena čovjek ogugla (ne ogooglea ) pa više ni ne primjećuje. A i nekako mi forumi i nisu najpogodnije mjesto za vježbanje discipline pismenosti, tu 90% ljudi "pliva" slobodnim stilom...
Citiraj:
Očito smatrajući ispravnom politiku "Ako je ne možeš pobijediti (nepismenost), pridruži joj se", onaj tko bi zapravo trebao prvi početi čupati kosu na ovakve greške, pomislio je da bi ih bilo dobro kodificirati. OK, nitko ne voli naci-profesore hrvatskog i književnosti koji cjepidlače na svakoj točki, crtici i zarezu,
__________________



Ovca je offline  
Staro 13.12.2007., 12:41   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
bug je uvijek predvodio novi val pravopisa
syss je offline  
Staro 13.12.2007., 12:48   #5
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Očito smatrajući ispravnom politiku "Ako je ne možeš pobijediti (nepismenost), pridruži joj se", onaj tko bi zapravo trebao prvi početi čupati kosu na ovakve greške, pomislio je da bi ih bilo dobro kodificirati. OK, nitko ne voli naci-profesore hrvatskog i književnosti koji cjepidlače na svakoj točki, crtici i zarezu...
Još jedno uskakanje sebi u usta
Šta se tiče pravopisa, ovo je još jedna od eskapada Križara Drage koji nema šta pametnije u životu raditi nego malteritrati ljude. Pretpostavljam da je u osnovnoj/srednjoj bija žrtva bully-inga i sad se pokušava osvetiti svim tim nevaljancima...

Recimo da je pravopis jedan dio identiteta određenog naroda, no ako budemo iskreni, Hrvatski pravopis je uglavnom pravopis srednje/sjeverne Hrvatske (Zagreba i okolice) koji je "zahvaljujući" povjesnim događajima postao službeni pravopis cijele RH.

Sad recimo na TV-u ljudi/novinari/političari bez problema govore Kaj, a ne Šta i sl.

Zašto bi sad ja treba govoriti kako veliki čuvar Hrvatskog identiteta i morala propovjeda?
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson

Zadnje izmijenjeno od: Mar. 13.12.2007. u 13:38.
Mar je offline  
Staro 13.12.2007., 12:53   #6
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Zašto bi sad ja treba govoriti kako veliki čuvar Hrvatskog identiteta i morala propovjeda?
rofl

joj kad se sjetim samo famoznih bugovih stručnih riječi... dobro da se zrakomlat nije utaborio na stranice hardverskog časopisa
syss je offline  
Staro 13.12.2007., 13:30   #7
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Još jedno uskakanje sebi u usta
Šta se tiče pravopisa, ovo je još jedna od eskapada Križara Olega koji nema šta pametnije u životu raditi nego malteritrati ljude. Pretpostavljam da je u osnovnoj/srednjoj bija žrtva bully-inga i sad se pokušava osvetiti svim tim nevaljancima...

Recimo da je pravopis jedan dio identiteta određenog naroda, no ako budemo iskreni, Hrvatski pravopis je uglavnom pravopis srednje/sjeverne Hrvatske (Zagreba i okolice) koji je "zahvaljujući" povjesnim događajima postao službeni pravopis cijele RH.

Sad recimo na TV-u ljudi/novinari/političari bez problema govore Kaj, a ne Šta i sl.

Zašto bi sad ja treba govoriti kako veliki čuvar Hrvatskog identiteta i morala propovjeda?
Vidim da si detaljno proučio tekst samo ti je promakao jedan sitan detalj - autor je Drago Galić, a ne Oleg Maštruko.
__________________
Beren je offline  
Staro 13.12.2007., 13:40   #8
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Beren Pregled postova
Vidim da si detaljno proučio tekst samo ti je promakao jedan sitan detalj - autor je Drago Galić, a ne Oleg Maštruko.
My bad... oba dva rade u Bugu već ohoho pa su mi se pomješali, pogotovo u ovom "jubilarnom" izdanju u zidarskim odjelima
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline  
Staro 13.12.2007., 14:37   #9
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Nije uopće pitanje narječja, već da ljudi napokon počnu pisati onako kako govore, pa makar to bio ne znam kakav sleng. Nije toliko stvar u tome da netko koristi književne izraze već interpunkciju i osnovu gramatiku. Sasvim je jasno da ako napišeš post koji se sastoji od jedne jednostavne rečenice, nije toliko bitno da li će započeti s velikim slovom i završiti točkom. Ali kad netko krene pisati plahtu teksta bez kraja i početka, točaka, zareza i velikih slova, to na kraju završi s nerazumljivom nakupinom znakova koju jednostavno preskočim. Dobar primjer za to su oni postovi s tematikom "zahebali su me u firmi x". Obično neko želi ispričati neku pričicu i ta pričica na kraju izgleda kao da ju je pisao netko kome je FAP odnio pola mozga u nekoj prometnoj nesreći.
__________________
Beren je offline  
Staro 13.12.2007., 15:17   #10
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Koliko ja znam forumi nisu baš formalni oblici komuniciranja i kao takvi bi trebali zadovoljavati samo jedan uvijet, a to je da napisani tekst bude razumljiv "sugovorniku".

Hrvatski jezik je po meni jadan, zašto je riječ softver razumljivija od software, kakva je to rijech očvrsje (nisam siguran da se tako piše, ali je u svakom slučaju nakaradna) ...

Zašto se u za svaku stranu riječ mora napisati neka hrvatska koja je teška za napisat, pročitat i razumjeti? Zašto?

Osobno mi samo smetaju samo oni koji pišu "voltaža". WTF is that?

Mogu ja biti nepismen (kada hocu mogu biti i pismen ), ali meni je ipak ovdje najvažnije da me sugovornik razumije.

Formalni oblici komunikacije su za formalne prigode !!!
danij3l je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2007., 15:54   #11
Beren
PC Ekspert šerif