Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.10.2014., 13:41   #1
e-one
Civic (ab)user
Moj komp
 
e-one's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb-Dubrava
Postovi: 471
Preporuka routera za nekakav simple nas

Trebao bih preporuku za router poželjno da ide dd-wrt gore na koji bih mogao okačiti neki externi usb disk da si napravim nas. Jedini uvjet je da dobro radi i da mogu streamati hd video s njega. Imam trenutno Siemens SX-763 sa dd-wrt-om gore i radi super, al mu je usb prespor.
e-one je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2014., 15:12   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Prvo pitanje je koliko nofčića misliš potrošiti, a drugo "kakav" hd video tj. koliki bandwith bi trebao pružiti / davati.
Možda je pametnije (čitaj i jeftinije) da posao razdvojiš na router (to SX odrađuje manje - više ok) i da složiš neki NAS.
Postoje gotova rješenja ali ako su dobrih karakteristika onda su i skupa, primjera radi ova zvijer > http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=263312
cjenovno nešto pitomije su TP-Link Archer C7 ili WR1043ND.
Svakako potraži testove transfera sa / na usb i obrati pažnju jel to stick ili usb hdd.

Alternativa je:
a) uzet neki Gb switch i na njega prebaciti sav promet lokalne mreže
b) sa nekim pc izgraditi NAS, obavezno da ima Gb mrežu
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.10.2014., 16:34   #3
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,328
Citiraj:
Autor e-one Pregled postova
Trebao bih preporuku za router poželjno da ide dd-wrt gore na koji bih mogao okačiti neki externi usb disk da si napravim nas. Jedini uvjet je da dobro radi i da mogu streamati hd video s njega. Imam trenutno Siemens SX-763 sa dd-wrt-om gore i radi super, al mu je usb prespor.
nijedan ruter koji ima usb 2.0 ti neće dati više od 25 MB/s, ako uopće, prije će to biti 10-15 MB/s a nerijetko i manje.
isto tako vanjska usb 2.0 HDD kućišta, doduše ima i modela koji idu i malo preko 30 MB/s, ovo se naravno odnosi samo na čitanje fajlova.

međutim, ako se radi samo o strimanju videa, 5 MB/s je dovoljno čak i za najopakiju kvalitetu u HD, pod uvjetom da istovremeno ne strimaš na (pre)više klijenata, te da sam ruter nije preopterećen prometom.

jednako, ako misliš strimati video preko wless-a, zaboravi da ćeš dobiti više od 4 MB/s (SX ima G wless mrežu, 54 Mb/s).

ništa manje, SX 763 je 100 Mb/s ruter, što znači da ionako nemože "prožvakati" više od 12 MB/s prometa, i to samo preko žice.

za sve više od toga trebaš gigabitni ruter.

evo ti link na sajt pa pogledaj tablicu:

http://www.smallnetbuilder.com/lanwa...76-total-simul
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2015., 16:56   #4
e-one
Civic (ab)user
Moj komp
 
e-one's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb-Dubrava
Postovi: 471
Sry kaj dižem thread iz mrtvih, ali našao sam riješenje pa da podjelim s ostalima.
Možda bude nekome od koristi.
Uzeo sam Asus RT-N10-U i stavio DD-WRT na njega.
Iako hardverski ne djeluje puno bolje od SX763, na njemu mi sve traženo radi ko putar.
Čak i tvornički FW lijepo radi, NAS se složi u 2 klika i na orig fw-u i na DD-WRT-u, instalacija DD-WRT-a ide kao i update tvorničkog FW-a.

Dosta dobro hendla promet, meni je na njemu i DHCP i u biti sve doma odrađuje on, modem služi samo kao modem. Opslužuje od 3-6 klijenata, ovisno kako kad i do sad nije bilo nikakvih problema.
Usb mu je dovoljno brz da se može istovremeno streamat HD i dl-at torrente nekih 5 mbit/s što je meni skroz zadovoljavajuće.
Za 200 i sitno kn ja prezadovoljan.
BTW za router ima hrpa modova: za nadogradit ram, kolko sam služio chip paše s DDR 1 desktop memorij,a može se i cpu solidno oc-at, do 600mhz ako se sredi hlađenje malo pa ga se da pretvoriti i u malo ozbiljniji router
e-one je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na