Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2024., 17:08   #4111
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Synology ga vodi kao third-party dodatak, ali ne moraš se upuštati u to nepotrebno, kad si zapravo složil kaj trebaš samo te brzina prijenosa muči. Eventualno, ako baš sve opcije zakažu, a ne želiš da ti komp radi samo za SyncBack, možeš razmisliti o ovak nečemu, pa nek kroz Windows ili Linux OS služi samo za mapiranje NAS-eva i njihovu međusobnu sinkronizaciju, bilo SyncBack ili Syncthing.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 12.01.2024. u 17:16.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 21:36   #4112
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Ekipa, kakav NAS bi mi trebao za ovakva dva WD Red-a od 12TB: https://www.westerndigital.com/en-ie...?sku=WD120EFBX
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 21:38   #4113
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Pitao sam i pisao na temi o tihim NAS diskovima, po proučavanju iskustava RedPlus WD120EFBX 12TB je taj.
WD na stranici ima 2x bundle 30% 2 kom. s dostavom 513,79 EUR što je ok ponuda. Već putuju prema meni... Ako netko ima potrebe za prostorom... ;-)
...Tihomir... je online   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 21:46   #4114
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Ekipa, kakav NAS bi mi trebao za ovakva dva WD Red-a od 12TB: https://www.westerndigital.com/en-ie...?sku=WD120EFBX
Kod mene su dva takva smještena u DS223, ali zapravo bilo koji moderan NAS ih može udomiti, sve ovisi koji model/proizvođač ti najbolje odgovara.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 23:10   #4115
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor ...Tihomir... Pregled postova
Pitao sam i pisao na temi o tihim NAS diskovima, po proučavanju iskustava RedPlus WD120EFBX 12TB je taj.
WD na stranici ima 2x bundle 30% 2 kom. s dostavom 513,79 EUR što je ok ponuda. Već putuju prema meni... Ako netko ima potrebe za prostorom... ;-)
I Toshibe MG07ACA12TE su prilično tihe (testirano na docku), do prije tjedan-dva su bile kod nas po 214€, sad su nažalost otišle na 244, valjda panika oko poskupljenja transporta.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 00:10   #4116
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Te Toshibe moraju biti od gume ako su tako tihe jer veći brat MG07ACA14TE je sve samo ne tih. Disk je zapravo tiši kad je na stolu, ali u metalnom kavezu u NAS-u... Kakofonija samo takva

Ajde barem su bili jeftini još do prije 3-4mj, 235 e/kom. Htio sam uzeti treći spare, ali nema više, što zaliha što dobrih cijena.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 01:54   #4117
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Naravno da metalna kućišta to još dodatno pojačaju, imam takva na starijim Qnapima (419P i 531X) pa su isti diskovi puno glasniji nego u novijim (431 i 433) koji imaju plastični tray ili nekom složencu u dobrom kućištu tipa Fractal Node 304/804 sa gumenim prstenima na kavezima.
Najtiši koje sam imao su i dalje WD 6400AAVS za koje doslovno treba prisloniti uho da bi ih se čulo, OEM Green za video-rekordere koji su tada nekim čudom zalutali u maloprodaju .
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 11:17   #4118
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Ima li netko da pali NAS samo kad mu treba? Vjerujem da to gubi smisao NAS-a, ali bzvz mi je da to stalno radi i nabija sate na diskovima kad bi samo želio kad upalim NAS da mi je svugdje dostupan i tjt.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 11:33   #4119
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Jedno vrijeme sam ga gasio navečer i stavio da se upali prije nego dođem s posla, automatikom. Onda sam odustao, mislim da šteti diskovima stalno paljenje i gašenje.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 11:33   #4120
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako ćeš mu pristupati samo tada / to neko vrijeme onda je logičnije da ostatak vremena bude u sleep - u ili ugašen.
Računaj da treba neko vrijeme dok se boot - a. Start hdd - ova se isto "broji" kao i sati rada.
Vjerojatno možeš podesiti da hdd - ovi idu sleep nakon x vremena neaktivnosti.
Za kraj, gašenje NAS - a obavezno treba raditi na ispravan način preko gui komande ....
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 16:35   #4121
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Okej, nisam znao za sleep mode, mislim da će to biti oke, a i namijenjeno je da tako radi.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 18:06   #4122
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Da budem(o) 100% tehnički ispravan hdd sleep je zapravo "spin down after a specific period of inactivity".
Sad ti vidi kako to aktivirati u konkretnom NAS - u (za data HDD - ove), ali računaj da ih svakakvi zadaci mogu probuditi. Obično se stavi na 30 min.

Pod NAS sleep se misli kao i kod kompa, treba omogućiti opciju. Obično se stavi 1 - 2 sata.
Za buđenje osim fizičkog pritiskanja tastera imaš i Wake on LAN opciju,
jedan od mnogih programčića te namjene > https://www.nirsoft.net/utils/wake_on_lan.html
Za kraj, WoL treba biti omogućen na više mjesta od Bios - a do postavki mrežne ili pameti NAS - a.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 19:48   #4123
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Da ne bi taj sleep (ili kako ga synology zove, hibernacija) radio vise stete nego koristi sa uzastopnim parkiranjem glave i spin downom. Na kraju krajeva, lako zavrsis sa nas-om koji ide u sleep i budi se svakih sat vremena ili cesce. A to je imo veci hazard za trajnost diska od broja radnih sati.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2024., 15:02   #4124
jollyb
4K FTW
Moj komp
 
jollyb's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Minken
Postovi: 1,044
Citiraj:
Autor asimiliran Pregled postova

Preporuka od mene za Syncthing.

NA kompu pokrecem Synctrayzor ("wrapper" za Syncthing), na mobitelu i tabletu syncthing i na Synology preko 3rd app Syncthing.

Nakon ulozenog vremena, poprilicno sam zadovoljan sa syncanjem slika, fajlova itd izmedu navedenih uredaja.
jollyb je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2024., 19:08   #4125
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Da ne bi taj sleep (ili kako ga synology zove, hibernacija) radio vise stete nego koristi sa uzastopnim parkiranjem glave i spin downom. Na kraju krajeva, lako zavrsis sa nas-om koji ide u sleep i budi se svakih sat vremena ili cesce. A to je imo veci hazard za trajnost diska od broja radnih sati.

definitivno je sleep diskova gori od broja radnih sati
ja sam kod sebe iskljucio sleep diskova na NASu, em manje stete, em kad trebam nesto sa NASa nije da moram prvo cekati da se diskovi probude. To me najvise zivcira
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2024., 19:19   #4126
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Sve šta pišete je ok, samo ste zaboravili specifičnu situaciju koju je kolega naveo a to je da zapravo NAS koristi rijetko / kratko,
kao da ga koristi samo subotom od 9 do 19
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2024., 19:42   #4127
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Pa realno, niti ne znamo sto zeli od NAS-a osim da ga zeli paliti na neparne datume. Vidim da je kupio nove diskove i brine se za dugovjecnost istih. Svi savjeti su cisto u smjeru da mu diskovi duze traju.

Mislim da ce na kraju pitanje biti treba li mu NAS
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 00:17   #4128
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,251
Planiram neki slozenac Truenas. Ima tko kakvo kuciste za preporuciti? Da nije 500e i da moze 4-8 3.5 diskova primiti. Pozeljno atx napajanje i slot za karticu barem jednu.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 04:33   #4129
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Fractal Design Node 804, u ADMu, 135€.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 07:18   #4130
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Ili rabljeni Fractal R4, R5, Define Mini (Sva ova su EoL)

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je online   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 11:24   #4131
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,251
Ides, danas je cpu jeftiniji od kucista Hvala za prijedloge, pogledam.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 18:38   #4132
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Pa realno, niti ne znamo sto zeli od NAS-a osim da ga zeli paliti na neparne datume. Vidim da je kupio nove diskove i brine se za dugovjecnost istih. Svi savjeti su cisto u smjeru da mu diskovi duze traju.

Mislim da ce na kraju pitanje biti treba li mu NAS
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Sve šta pišete je ok, samo ste zaboravili specifičnu situaciju koju je kolega naveo a to je da zapravo NAS koristi rijetko / kratko,
kao da ga koristi samo subotom od 9 do 19
Ovakva je situacija, trenutno imam TV na kojem gledam filmove i Kodi player u koji je uključen eksterni 3.5 HDD USB-om. Koristi se možda jednom dva puta tjedno da se pogleda film/serija. Problem koji imam ili ajmo reći lijenost je taj da tu i tamo želim napraviti update svega na eksternom HDD-u i onda ga moram iskopčati iz struje, odnijeti do PC-a, spojiti, prebaciti što želim i onda vratiti kod TV-e

Eto što me muči i gledam neki način da imam neki setup da se na eksterni HDD spojim bez da isključujem i nosim HDD do PC-a. Probao sam već preko Samba share-a preko Kodi, ali bezuspješno. Još sam razmišljao o kupovini rutera koji iza ima USB utor pa možda uključiti HDD u njega i kroz mrežu mu pristupiti na PC-u.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 20:16   #4133
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Ne zelim te razocarati, ali NAS je overkill za to sto trazis.

Na tom android playeru stavi bilo kakav file manager koji ima opciju dizanja ftp servera, s kompa se spoji na nj, prebaci sve i ugasi server. Pozeljno je da je player spojen zicom na ruter, ili barem da ima 5ghz wifi.

Za tu namjenu bi osobno dignuo na kompu shared folder i cao. Tih par puta upalis komp i odgledas nesto. Ocito skidas sadrzaj prvo na komp... Mislim, ako vec ides u tom smjeru, onda na kompu mozes svasta, cak i vrtiti plex server.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 20:34   #4134
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Ma znam da je overkill čim ga želim palit i gasit, ali eto, palo na pamet i to kao opcija za ovo.

Što se tiče android box-a, na njemu imam Libreelec tako da automatski učitava Kodi koji ima file manager, ali za FTP ne znam, moram provjeriti.

Znam za Plex server, ali to mi nije opcija jer ne želim ni paliti PC kad idem gledati na TV-u ni držati ga stalno upaljenog.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 20:49   #4135
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Hmm tu onda nista od appova, vjerojatno to nije klasicni android os. Ne znam, probao bi na tvom mjestu skuziti zasto samba ne radi i probat to osposobiti. Jbmu, ne volim nikome brojati pare, ali bacit ces pare na NAS ako ga budes samo za to koristio
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 10:18   #4136
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
Pozdrav, molim Vas za pomoć. Kupujem kombinaciju Synology ds223j + 2 x 4TB


Koja je bolja opcija, IronWolf diskovi ili da idem na WD? Prioritet tiši rad (koliko je to moguće).


Hvala
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 10:32   #4137
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor brunci-vg Pregled postova
Pozdrav, molim Vas za pomoć. Kupujem kombinaciju Synology ds223j + 2 x 4TB


Koja je bolja opcija, IronWolf diskovi ili da idem na WD? Prioritet tiši rad (koliko je to moguće).


Hvala
A za sta ces korisitti NAS ? "j" serija je jako slabasna i neces imati pristup svim Synology aplikacijama...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 10:57   #4138
brunci-vg
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: vel.gorica
Postovi: 298
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
A za sta ces korisitti NAS ? "j" serija je jako slabasna i neces imati pristup svim Synology aplikacijama...

Pretežno backup slika i videa sa 5-6 mobova i eventualno za pohranjivanje skinutih filmova.


Ništa ekstra, zasad toliko
brunci-vg je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 11:00   #4139
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Za te namjene ce J serija biti sasvim ok. BTRFS je bonus, pa iskoristi taj filesystem, makar ne planirao koristiti snapshotove. Ako pozelis koristiti jednog dana, da ne bi bilo...

Citiraj:
Autor brunci-vg Pregled postova
Pozdrav, molim Vas za pomoć. Kupujem kombinaciju Synology ds223j + 2 x 4TB



Koja je bolja opcija, IronWolf diskovi ili da idem na WD? Prioritet tiši rad (koliko je to moguće).


Hvala
Ako uspijes naci, idi na spomenute diskove sa 5200/5900 okr./min i gledaj da su CMR, a ne SMR.

Nijedan nece biti necujan ako NAS stavis u dnevni boravak, to zaboravi. Pogotovo ako ti je tiho doma. Cak i kad nista ne radis na NAS-u, moguce je da ce ti svakih x sekundi nakratko nesto pisati/brisati pa se to cuje.

Zvuk vrtnje nije problem, pogotovo na ovim sporim diskovima. Na 7200 se cuje vrlo lagano, ali nije nimalo iritantno i sa metar udaljenosti to se stopi s pozadinskom bukom. Ako ti u prostoru nesto radi tipa klima, frizider, onda si dobar! Meni je NAS u dnevnom i zadnjih pola godine spavam pored njega pa...

Dan danas ceznem za Ironwolfom 4TB (ST4000VN008). Dobar i tih disk u Synology metalnom kavezu (DS220+). Mislim da je taj danas EOL.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 17:11   #4140
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,178
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Ovakva je situacija, trenutno imam TV na kojem gledam filmove i Kodi player u koji je uključen eksterni 3.5 HDD USB-om. Koristi se možda jednom dva puta tjedno da se pogleda film/serija. Problem koji imam ili ajmo reći lijenost je taj da tu i tamo želim napraviti update svega na eksternom HDD-u i onda ga moram iskopčati iz struje, odnijeti do PC-a, spojiti, prebaciti što želim i onda vratiti kod TV-e

Eto što me muči i gledam neki način da imam neki setup da se na eksterni HDD spojim bez da isključujem i nosim HDD do PC-a. Probao sam već preko Samba share-a preko Kodi, ali bezuspješno. Još sam razmišljao o kupovini rutera koji iza ima USB utor pa možda uključiti HDD u njega i kroz mrežu mu pristupiti na PC-u.
pa iskreno, ja bih na svom kompu instalira universal media server, pa samo upalija komp kad bi iša gledati tv.
Tv prepozna DLNA server automatski, ponudi za gledanje i voila!

Manje ćeš struje potrošiti tako nego da ti NAS stalno gori.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na