Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.11.2023., 18:32   #3961
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Ima dnevni sync na cloud sa snapshotima (verzioniranje), ali da, bolje bi bilo da je lokalno.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 20:23   #3962
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
NAS za ured je ipak nešto ozbiljnija stvar. Ako želiš bulletproof rješenje, onda bi osobno upgrejdao taj NAS na prvi sljedeći koji podržava btrfs i snapshotove - interno! Nakon toga nastaviš sa backup rješenjima i versioningom kako si i do sad radio, ako te taj način do sada dobro služio.

Interni snapshotovi su majka ako uleti ransom i pod uvjetom da admin account ne koristite za svakodnevni pristup NAS-u. Vratiš snapshot od jutros ili jučer i prst u uho. Samo držite admin account na sigurnom.

Diskovi, ajde de, oni će rikavati, mijenjati se i sl. Mana DS214 je što koliko vidim podržava max 2x4TB konfiguraciju. Dosta ograničeno ako ikad planirate proširenje, vi znate najbolje

Btrfs filesistem je danas dostupan čak i na jeftinijoj J seriji (DS223J), a mislim da može donijeti samo fleksibilnost i mir u uredske svrhe. Druga stvar je što noviji modeli podržavaju SHR (Synology RAID) kod kojeg vrlo lako možeš danas-sutra upgrejdati diskove i proširivati volume (ovo što Max spominje u postovima)

To su jedine dvije stvari koje vidim kao potencijalni benefit za ured.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 21:14   #3963
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
ako sad ima ext3 raid, nemože to dirat. ja sam imao takvu situaciju, morao sam napravit migraciju na novi nas da mogu bilošta radit sa postojećim nasom. 3tb sam kopirao 3 dana, toliko je brzo išlo. stavio u petak nakon radnog vremena, bilo je gotovo u utorak ujutro. ponedjeljak su malo pizdili ali ajde.

idući korak je file storage server ali to je xy k eura pa nas malo grebe oko srca. ja bi rađe uzeo jedan 8 bay nas
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2023., 23:07   #3964
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Ma Kakva migracija, pa ako su mu diskovi tj. jedan u banani nema tu migracije nego novi sustav, iskopiraj postojece i vozi dalje, sta ce mu ti diskovi u novom NASu .
Nego da pitam sta taj ured radi kad im je dovoljno 2*4TB vec 9 godina ? To su neki bas mali fileovi ili je ured mali tipa 2-3 covjeka/kompa ?

Ja bi svakako preporucio novi NAS i to sa barem 4 baya u BRTFS te SHR 1 (3+1) i mirni su narednih 10-15 godina (ako je ovaj drzo kao dovoljno prostora 9 godina sa samo 2*4TB )
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 07:28   #3965
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
ovo migracija se odnosilo na migraciju na novi nas, napisao sam. synology os možeš "migrirati" sa svim postavkama, kad imaš xy usera nećeš jednog po jednog otvarati nego ćeš to fino migrirati na drugi nas.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 07:49   #3966
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Mali mali geodetski ured u kojem je hrpa malih dwg, dxf, docx, xlsx, pdf fajlova, a svi vrijedni
Zapisi izmjere iz gps uređaja i mjerne stanice su isto u razini 1-2 MB po poslu max.

U međuvremenu se radi i sa dronom, gdje su fajlovi ogromni, slike za 1 posao su po 3-4 GB + sav proizvod Metashapea, a to se sve pohranjuje lokalno na mom osobnom PC-u koji ima zasebni ssd za to. Kad se jednom promjeni NAS, uzet ću veće diskove da mogu i to strpati gore za arhivu.

Hvala na preporukama za sada, razmotrit ću što se nudi, nije to neki wow novac ali kraj je godine pa treba biti oprezan.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 08:24   #3967
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
U međuvremenu se radi i sa dronom, gdje su fajlovi ogromni, slike za 1 posao su po 3-4 GB + sav proizvod Metashapea, a to se sve pohranjuje lokalno na mom osobnom PC-u koji ima zasebni ssd za to. Kad se jednom promjeni NAS, uzet ću veće diskove da mogu i to strpati gore za arhivu.

neznam da li shvaćaš rizik ovoga?

1) ssd krepaju iz vedra neba
2) ransomware ti ih zaključa


dakle barem te stvari drži u kopiji na mehaničkom disku koji nije stalno spojen na PC.



pred par godina lokalni arhitektonski ured došao plakati jer su pokupili ransomware koji im je zaključao cijeli nas, skužili su kad je bilo kasno, a onda je scheduler krenuo raditi backup na vanjski usb disk i samo je sporoća usb diska (2.0) spasila da ne ostanu bez svega, ali su ostali bez cca pola podataka.
dakle imali su nas, nitko im ga nije podesio sa snapshotima i verzioniranim backupom, već samo 1 kopija podataka plus dnevni običan backup na usb disk.


ponekad se pitam kako više firmi ne ostaje bez podataka, kad bitne stvari čuvaju na jednom ssd-u.
ono, disk od 4tb ti je 100eura.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 08:56   #3968
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova

Hvala na preporukama za sada, razmotrit ću što se nudi, nije to neki wow novac ali kraj je godine pa treba biti oprezan.
Nije pitanje nikad hoće li NAS krepat, nego kad će, a ista stvar je i za kripto. Previše sam se u zadnje 3 godine nagledao kmečanja nakon i fascinantno je da uvek svi nađu pare nakon kaj se opeku.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 09:16   #3969
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
neznam da li shvaćaš rizik ovoga?

1) ssd krepaju iz vedra neba
2) ransomware ti ih zaključa


dakle barem te stvari drži u kopiji na mehaničkom disku koji nije stalno spojen na PC.



pred par godina lokalni arhitektonski ured došao plakati jer su pokupili ransomware koji im je zaključao cijeli nas, skužili su kad je bilo kasno, a onda je scheduler krenuo raditi backup na vanjski usb disk i samo je sporoća usb diska (2.0) spasila da ne ostanu bez svega, ali su ostali bez cca pola podataka.
dakle imali su nas, nitko im ga nije podesio sa snapshotima i verzioniranim backupom, već samo 1 kopija podataka plus dnevni običan backup na usb disk.


ponekad se pitam kako više firmi ne ostaje bez podataka, kad bitne stvari čuvaju na jednom ssd-u.
ono, disk od 4tb ti je 100eura.
Tu sam ja kriv jer sam se loše izrazio. To su slike iz zraka i radne datoteke Metashapea. Ono što treba i što je "konačan proizvod" koji se dostavlja projektantu ili iz kojeg se rade podloge ima <100MB i to je zajedno sa svim drugim, nas, cloud, usb... Slati nekoliko GB slika iz zraka koje 95%+ više neće trebati, a 100% nakon što se posao završi i naplati u cloud je besmisleno.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 10:00   #3970
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Nije pitanje nikad hoće li NAS krepat, nego kad će, a ista stvar je i za kripto. Previše sam se u zadnje 3 godine nagledao kmečanja nakon i fascinantno je da uvek svi nađu pare nakon kaj se opeku.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Nije me toliko čak ni strah NAS krepavanja jer će me upozoriti, ali kako sam skoro popušio kripto prije par mjeseci (sam kriv, vrhunski odrađen phising na hrvatskom jeziku) mislim da je samo pitanje vremena u svakom uredu kada će netko iz ureda kliknuti na neki virus ili kripto.
Moram priznati da sam nakon toga uložio malo vremena, pogledao par youtube serijala koje mi je Lewis preporučio i složio sada backup sa versioning,snapshots, backup na eksterne usb diskove, i backup na cloud.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 20:50   #3971
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Ja imam, u kompu, u natrpnom kučištu, položenog na spužvu pakiranja nekakve grafulje, HDD WD Red Plus od 12Tb. Solidno nebučno. Nenečujno, ali prihvatljivo nebučno
E hvala, proučavao sam još ovu tematiku, i na reddit-u sam naišao preporuku za WD Red Plus 12 i 14 TB, tako da ti sada potvrđuješ tu priču.

Koliko vidim taj tvoj WD120EFBX je punjen helijem, tako da mi ostaje pratiti sniženja :-). Još da je naći model na 5400 okretaja, to bi bilo vrh...

specifikacija Speed 7200rpm
cache 256MB
Power consumption 6.3W (operation), 2.9W (idle)
Volume 29dB(A) (operation), 20dB(A) (idle)
Recording process Conventional magnetic Recording (CMR)
Sectors 4KB with emulation (512e)
Reliability prediction 1 Mio. hours (MTBF)
Data protection features not available
Special features suitable for continuous operation, helium-filled
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 21:08   #3972
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor ...Tihomir... Pregled postova
Još da je naći model na 5400 okretaja, to bi bilo vrh...
Mislim da tako nešto (Red Plus 12 ili 14Tb na 5400rpm) nepostoji.

Prouči još jednom ove linkove (već su bili mislim baš ovdje, ali uvjek ih je dobro ponoviti):

WD Red
WD Red Plus
WD Red Pro
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 21:24   #3973
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
crtica iz života, u firmi di radim je prethodni it-jevac dao otkaz jer nije ispravno podesio nas , uletio ransomware i zaključao cijelu firmu. ne moram govoriti koliko su ga jahali nakon toga.

dakle, nije pitanje da li trebaš mijenjati diskove i uzeti novi nas, nego naruči to sutra.

Džizs. Što uradi? Koristio je defaultni admin account?


Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Nije me toliko čak ni strah NAS krepavanja jer će me upozoriti, ali kako sam skoro popušio kripto prije par mjeseci (sam kriv, vrhunski odrađen phising na hrvatskom jeziku) mislim da je samo pitanje vremena u svakom uredu kada će netko iz ureda kliknuti na neki virus ili kripto.
Moram priznati da sam nakon toga uložio malo vremena, pogledao par youtube serijala koje mi je Lewis preporučio i složio sada backup sa versioning,snapshots, backup na eksterne usb diskove, i backup na cloud.

Uh, dobro si me podsjetio, spremih negdje taj video, al nikako se pozabavit time
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 22:10   #3974
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
NAS - Network Attached Storage ili mrezni disk

Da li na enkriptiranom BTRFSu na Synologyju još uvijek postoji restrikcija od duljine filenamea max 143 charactera?

Meni je to korporativno bio najveći deal breaker na Synologyju. ZFS ftw
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2023., 23:20   #3975
domy_os
EMP moderator