Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.11.2023., 12:22   #241
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,250
Mislim da sluze za 5G opcenito (i NSA) jer 101% sam imao razlike u signalu s antenom i bez na n78 s mc801a
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2023., 22:46   #242
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Mislim da sluze za 5G opcenito (i NSA) jer 101% sam imao razlike u signalu s antenom i bez na n78 s mc801a
A evo nemogu reći iz prve ruke, mada koristim taj ZTE router, pošto ga ja upotrebljavam samo na putovanjima i testiranjima mreže na određenom području ovak kak je i došao out-of-the-box…
Prenosim info od ranije što je ekipa pisala koja ga je testirala sa vanjskim antenama i što su našli u manualu ako se ne varam.

Ako su u funkciji i za NSA tada je to
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2023., 09:37   #243
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
E super da sam naišao na ovu temu.

Imam sljedeću situaciju:
- trenutno smo na HT bakru i imamo nekih 60-70 MBit/s
- kako za sad nemamo mogućnost spajanja optike, mislili smo uzeti ovaj 5G office paket jer bi navodno trebali moći imati max dobar signal na adresi pa valjda često i dotičnih 200 MBit/s
- do sad smo koristili njihov Arcadyan VRV9518BA-2C u bridge modu jer imamo svoj profi router, switcheve i AP-ove
- pitao sam ove iz HT-a da bi zadržali svoju mrežnu opremu pa bi htjeli da oni a) ili daju samo svoj modem na koji se kači naš router (idealno) ili b) da opet daju neki modem+router uređaj koji možemo postaviti u bridge mode

Njihov odgovor je da b) sigurno ne može jer bridge mode podržavaju samo za bakar () a za a) da nisu sigurni i poslali mi screenshot modema koji bi mi dali, kad ono vidi - isti dotičan Arcadyan VRV9518BA-2C kojeg već imamo

Ok, rekao bih da jednostavno ne razumiju razliku između modema i routera i AP-a, ali svejedno nisam siguran da mi je cijela situacija čista.

Jer sad vidim na prošlim stranicama da su neki kolege rekli da su preko PoE spojili direkt svoj router na njihovu antenu i posložili da radi.
To bi valjda značilo da ta antena nije samo antena nego da u sebi ima odmah i modem.
Ili sam vas nešto krivo skontao pa zapravo ovi daju 3 uređaja (antenu, modem i router+AP) pa ste vi samo ištekali router+AP, spojili svoj router na njihov modem, koji je pak spojen na vanjsku antenu?
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2023., 11:31   #244
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Vanjska jedinica koju oni zovu "antena" i jeste modem, u njoj je SIM i PoE LAN kabelom se spaja na WAN routera unutar kuće/stana

Tako da se to može složiti na vlastiti router, jedino je možda problem double NAT jer 4G/5G oprema rijetko ima bridge mode iako sam ja osobno double NAT koristio godinama bez problema, samo DMZ prema mom routeru i dalje na svom router naštimavam sve kao port forward itd

Guglaj, već smo spominjali sve ovo na ovim temama kao i kako pristupiti toj vanjskoj jedinici...
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2023., 12:22   #245
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
MAX2 5G - kako maknut HT ruter... e, pa moze se!

Potrosio sad nesto vremena, i nasao kako (testirao zasad sa Linuxom).

Prvo, treba staviti VLAN100, te onda sa DHCP-om se potegne IP adresa.
Ali! Treba pogledati koju MAC adresu ima HT-ov ruter, te spoofati tu MAC adresu, jer ocito imaju na modemu (tj. anteni) fixiranu tu MAC adresu.

Nakon izmjene MAC adrese (i podesavanja na VLAN 100), Linux potegnuo DHCP i net radi

UPDATE: Eto.. spojen preko Mikrotika, i radi
Hvala ti na djeljenju infoa

Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Vanjska jedinica koju oni zovu "antena" i jeste modem, u njoj je SIM i PoE LAN kabelom se spaja na WAN routera unutar kuće/stana

Tako da se to može složiti na vlastiti router, jedino je možda problem double NAT jer 4G/5G oprema rijetko ima bridge mode iako sam ja osobno double NAT koristio godinama bez problema, samo DMZ prema mom routeru i dalje na svom router naštimavam sve kao port forward itd

Guglaj, već smo spominjali sve ovo na ovim temama kao i kako pristupiti toj vanjskoj jedinici...
Je, baš sam sad prelazio i po starijim porukama.
Za početak sam bio samo zadnje 2 strane prošao, taman mi promakle neke bitne stvari u par stranica prije toga

Super, ide se onda na ovo, nadam se da će uspjeti držati konekciju stabilno i sa reklamiranim brzinama.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2023., 12:31   #246
sharkri
Premium
Moj komp
 
sharkri's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 675
@Igorr, mislim da ti neće dati, jer ako preko bakra imaš onakvu brzinu kakvu si naveo, onda je nećeš dobiti, ali ih cimni pa vidi.
__________________
Sig-5 redova normalne veličine max
sharkri je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2023., 12:34   #247
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Javim ako zapne negdje ali ne vjerujem, jer dobio sam već ponudu za ovu adresu (sami se ponudili da pređem).
Sad sam upravo potvrdio da prihvaćam uvjete i da mi pošalju ugovor na potpisivanje pa javim ako dođe do neke blamaže s njihove strane.

Ne znam da li ima ikakve veze što sam pravna osoba, sumnjam da je povezano ali nikad ne znaš.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2023., 13:37   #248
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Pravne osobe su recimo bez beda dobivale public IP na gigaboxu dok sam ga ja mjesecima zicao ko zadnji cigo. Nemam iskustva s upitima oko bridgea i max 5g, ali ne bi me iznenadilo da ga vama uredno pale. Igraj na tu kartu, nemas sta izgubiti
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2023., 13:58   #249
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
@Igorr: Ja bi ti savjetovao da ostanes na bakru. Za tu razliku u brzini se bas i ne isplati. Ja sam isao na 5G jer mi je na bakru 20/4 maximum bilo.
Zasto ostati na bakru? Jednostavno nekako stabilnije radi. A i tu je jos limit od 2TB prometa nakon cega odrezu brzinu.

@xlr: Ja imam public adresu na Max2 5G, ali sam se nagnjavio s tim.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2023., 14:27   #250
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
@Igorr: Ja bi ti savjetovao da ostanes na bakru. Za tu razliku u brzini se bas i ne isplati. Ja sam isao na 5G jer mi je na bakru 20/4 maximum bilo.
Zasto ostati na bakru? Jednostavno nekako stabilnije radi. A i tu je jos limit od 2TB prometa nakon cega odrezu brzinu.

@xlr: Ja imam public adresu na Max2 5G, ali sam se nagnjavio s tim.
Je, kužim te, ali lako se vratim na bakar ako ne bude stabilna i brza veza

Istina da mi je sad stabilnih 60 do 70 (25-30 MBit/s upload) ali bi mi dosta značilo povećanje na 150 do 200.

Dodatan plus za 5G je što ne moram ištekavati internet kad god grmi.
Jer krepava nam minimalno 2 njihova uređaja godišnje, i to još pušemo često i na prazno i ištekvamo ga kad su i neke sitne neverice.
I to ne krepava zbog struje (UPS je u pogonu), nego zbog telefonske žice.

Probao sam sa par letvi peglati i signal od telefonske žice, ali ni jedna to nije odrađivala dobro jer je svaka utjecala i na brzinu veze i na stabilnost (redovito pucalo bar par puta dnevno).
Moguće da sam kroz par iteracija mogao doći do neke letve koja bi to bolje odrađivala ali stvarno više nisam imao vremena i energije.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2023., 15:06   #251
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
MAX2 5G - kako maknut HT ruter... e, pa moze se!

Potrosio sad nesto vremena, i nasao kako (testirao zasad sa Linuxom).

Prvo, treba staviti VLAN100, te onda sa DHCP-om se potegne IP adresa.
Ali! Treba pogledati koju MAC adresu ima HT-ov ruter, te spoofati tu MAC adresu, jer ocito imaju na modemu (tj. anteni) fixiranu tu MAC adresu.

Nakon izmjene MAC adrese (i podesavanja na VLAN 100), Linux potegnuo DHCP i net radi

UPDATE: Eto.. spojen preko Mikrotika, i radi