Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.07.2023., 15:44   #61
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Znači ja kao Osječanin, preporučam obavezno komarnici za unutra a za vani je najbolje koristiti ono od trske koje raste po kanalima. Mi to u Slavoniji zovemo Kube ali sigurno ima neki drugi naziv. Znači sjeme od trske koje je u onim smeđim dugačkim tuljcima nalikuju na kubanske cigare, dvije tri zapališ i nema niti jednog komarca u krugu 50m. Nema te spirale koja zamjeni Kubu.
Moji su iz Osijeka pa nisam čuo za tu foru s kubama. To nam je raslo oko kuće i gađali smo se s time Baš ću probati. Živio

Sjećam se još kao klinac 80-tih kada su s dvokrilcima špricali komarce iz zraka po Osijeku s nekim "bojnim otrovima" u obliku gustog bijelo-sivog dima. To je izgledalo kao da se avion dimi. Majketi ako si to udahnuo plakao si i kašljao tri dana poslije toga, halucinirao u snu i osjećao ga još danima u nosu ali... nije bilo komaraca, bar ne sljedećih tjedan/dva. Onda nakon tri tjedna opet.

Sada za špricanje koriste nešto eco-bio-ovo-ono. Komarci kao da rastu još veći od toga
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 16:03   #62
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Koja sorta prevladava tamo oko Osijeka?
Jesu oni obični domaći sivi/smeđi ili su i tamo već prevladali oni mali tigrasti?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 16:26   #63
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Sivi obični, neki veći crni i ovi tigrasti. Kažu da ih kod nas ima oko 15 različitih vrsta. I ovo s Kubama radi provjereno i traju po par sati jedna. Možeš ih osušiti u hladu pa se neće otvoriti tako da traju cijelu godinu.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 16:45   #64
Mičkec
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: Karlovac
Postovi: 107
Isprobao možda netko one američke mosquito dunk?
https://summitchemical.com/products/mosquito-dunks/

BTI briketi? nema toga baš po europi?
Mičkec je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 20:13   #65
partwish
Creeper
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: USS Enterprise (NCC-1701-B)
Postovi: 2,178
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Koja sorta prevladava tamo oko Osijeka?
Jesu oni obični domaći sivi/smeđi ili su i tamo već prevladali oni mali tigrasti?
Poplavni prevladava, tigrasti dolazi poslije.
__________________
If the only thing keeping a person decent is the expectation of divine reward then, brother, that person is a piece of sh*t
partwish je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2023., 17:06   #66
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Samo da javim da ovaj elektricni reket ubije svaki dan barem 5-6 muha i definitivno se osjeti ucinak. Stvar je toliko dobra jednom kad skuzis kako se koristi da je kci vec nekoliko puta pitala zasto je uopce legalno da se takvo nesto moze kupiti 😄😄


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2023., 13:48   #67
anita1234
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2023
Lokacija: samobor
Postovi: 0
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Samo da javim da ovaj elektricni reket ubije svaki dan barem 5-6 muha i definitivno se osjeti ucinak. Stvar je toliko dobra jednom kad skuzis kako se koristi da je kci vec nekoliko puta pitala zasto je uopce legalno da se takvo nesto moze kupiti ����


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
predobro
Baš sam gledala da kupim ovo: https://s.click.aliexpress.com/e/_Dlmtoe1
ili: ovo https://s.click.aliexpress.com/e/_DD0Phlx
Ali mi nekako izgleda da je preveliko i da mi se nece uklopiti u interijer.
A reket vec imam od prije i isto sam prezadovoljna.
Na kraju sam jos uzela ovaj zuti; https://s.click.aliexpress.com/e/_DdwCcPx
za 10€ i dostava je 1€. Nadam se da ce brzo doci kao i prosli put, za 13 dana mi je dosla narudzba.
anita1234 je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2023., 15:33   #68
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor anita1234 Pregled postova
Na kraju sam jos uzela ovaj zuti; https://s.click.aliexpress.com/e/_DdwCcPx
za 10€ i dostava je 1€. Nadam se da ce brzo doci kao i prosli put, za 13 dana mi je dosla narudzba.
imam dva takva okrugla iz naših dućana. Ako ubiju jednog komarca u sezoni, puno sam rekao. Imam dva upravo jer sam mislio da je stvar u žarulji, pa sam uzeo nešto skuplji iz Metroa no isto smeće, ništa, samo ponekog po noći noćnog leptira ubije, po danu je beskorisan.
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 10.07.2023., 19:21   #69
anita1234
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2023
Lokacija: samobor
Postovi: 0
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
imam dva takva okrugla iz naših dućana. Ako ubiju jednog komarca u sezoni, puno sam rekao. Imam dva upravo jer sam mislio da je stvar u žarulji, pa sam uzeo nešto skuplji iz Metroa no isto smeće, ništa, samo ponekog po noći noćnog leptira ubije, po danu je beskorisan.
Ja vec imam slicne uredaje i prezadovoljna sam. Zato uzimam jos iz iste trgovine. Da ne valja ne bih uzimala.
Imam ove sto idu direktno u struju u zid, takticki sam ih postavila blizu vrata i u svaku sobu, da najbolje rade nocu jer imaju svjetalce na koje idu komarci, kad lezite u sobi u mraku a komarac se zaleti samo vidite malene iskrice. A za po danu je najbolji reket.
anita1234 je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2023., 16:02   #70
Mičkec
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: Karlovac
Postovi: 107
Citiraj:
Autor Mičkec Pregled postova
Isprobao možda netko one američke mosquito dunk?
https://summitchemical.com/products/mosquito-dunks/

BTI briketi? nema toga baš po europi?
nitko ništa? :P

ovo ljeto je gotovo... a za sljedece počinjem pripreme, probao nekto https://www.crofog.com/? onaj najjeftiniji za zaprašivanje ili doslovce prodaja magle?
Mičkec je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 09:27   #71
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor Mičkec Pregled postova
nitko ništa? :P



ovo ljeto je gotovo... a za sljedece počinjem pripreme, probao nekto https://www.crofog.com/? onaj najjeftiniji za zaprašivanje ili doslovce prodaja magle?
I mene ovo zanima, jesi se informirao za cijenu uredaja i sredstva za zaprasivanje? Koliko kosta po m2 ili kako se vec mjeri?

Sent from my 2112123AG using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 09:34   #72
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Imam ja ovaj od 260€, i zaprašujem cc 1200m2 okućnice s njim bez problema. Litra diesela i 1deci insekticid tekućine je dovoljno da se sve zapraši i imaš za nekih 10 puta zaprašiti u startu. Plin dobiješ isto u kompletu, znači samo diesel kupuješ (po meni bolje nego ulje za kuhanje).
Smanjio mi se broj komaraca nakon zaprašivanja, i da se to radi redovito bilo bi super. Nuspojava je da napraviš takvu maglu u krugu skoro 1km kada to radiš, pa te netko može prijaviti. Ja to radim po mraku navečer.
Uređaj kao takav je ok, koji insekticid staviš u njega ovisi kako će komarci reagirati.
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 11:27   #73
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Prije tridesetak godina smo imali u kuci uredjaj, izgledao je kao valjkasti fenjer, izvana s tvrdom resetkastom plastikom, unutar nje je bila zicana mreza, a u sredini je imao neonku. Kada bi se debela muha mesarica zeletjela u to, izgledalo je kao u filmu terminator kada putuju kroz vrijeme.

Mislio sam da ih vise ne bude bilo sada kada je hladnije, ali nista njima ne smeta. A zilavi su, nekoliko ih puta udarim lopaticom, cak i dlanovima, ali nista, malo se stresu i odlete dalje. Jedino uspijem uloviti one koji su se napili krvi, pa jedva gegaju od tezine.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 11:32   #74
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Imam ja ovaj od 260€, i zaprašujem cc 1200m2 okućnice s njim bez problema. Litra diesela i 1deci insekticid tekućine je dovoljno da se sve zapraši i imaš za nekih 10 puta zaprašiti u startu. Plin dobiješ isto u kompletu, znači samo diesel kupuješ (po meni bolje nego ulje za kuhanje).
Smanjio mi se broj komaraca nakon zaprašivanja, i da se to radi redovito bilo bi super. Nuspojava je da napraviš takvu maglu u krugu skoro 1km kada to radiš, pa te netko može prijaviti. Ja to radim po mraku navečer.
Uređaj kao takav je ok, koji insekticid staviš u njega ovisi kako će komarci reagirati.
Pa ok ali moraš paziti da netko u okolici nema pčele tj. košnice, a i ne znam koliko je to kaj radiš legalno baš.
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 11:42   #75
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Kada to radim onda radim u etapama i kada nema vjetra, upravo iz razloga da ne dignem preveliku maglu svuda.
A što se tiče legalnosti, ne znam točno koliko se smije ili ne raditi takvo zaprašivanje, odnosno koja su točno pravila. Na isti način zaprašuje i općina, samo je uređaj montiran na pick-up, i voze se okolo. Nije baš da i oni paze gdje zaprašuju, te da li ima pčela ili ljudi koji hodaju ulicom.
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 12:08   #76
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Da ali stavljaju obavjesti ranije da ljudi ne borave na otvorenom i da pčelari sklone košnice. Planirano vs guerilla zaprašivanje.
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 16:38   #77
Mičkec
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: Karlovac
Postovi: 107
Ima li što u pravilnicima protiv tih guerilla zaprašivanja. Ja bi jedino oko svoje kuće prašio , jer ovo ljeto je bilo neizdrživo .
Ima nešto pčelara u blizini, ali im planiram najaviti i upozoriti ih, te vidjeti kak im više paše zbog pčela (pretpostavljam rano jutro i kasno navečer najbolje dok pčele miruju) .

Gledam raspored kak gradovi zaprašuju ... jednom mjesečno u prosjeku i dva puta mjesečno tokom srpnja i kolovoza.

Taj od 260eura i meni djeluje zanimljiv, samo da je djelotvorno.
Mičkec je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 17:22   #78
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Pa imate insekticid za kupiti i fino u tlacnu prskalicu i udri.

Imate pravila sto i kako pa ih slijedite. Ne po cvijecu na koje idu pcele i bumbari, vocu, povrcu, onome kaj se jede i ne usred dana opet zbog pcela.

Ja sam kupio insekticid i mogu reci da nakon prskanja komaraca gotovo da i nema.

Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 06.10.2023. u 06:41.
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 18:12   #79
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Kolko ti "drzi" insekticid dugo prije nego opet zaprasis? I koliko kosta?

Sent from my 2112123AG using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2023., 20:36   #80
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Ne znam nekaj sitno kosta i traje cca dva tjedna rekao bi.
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 06.10.2023., 09:34   #81
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Proučavao sam eko metode za borbu protiv komaraca i ispada da je najučinkovitija izrada malog ribnjaka u kom će se naselit vretenci (2 x 0,5m je izgleda dovoljno za samoodrživi ribnjak s malim ribama i biljem koje filtrira vodu). Vretenci su uber tamanitelji komaraca, vrijedi pogledat YT videe o ekipi što je to napravila.
To će mi bit projekt za iduću godinu, samo ne znam od kuda da nabavim ličinke vretenaca za početak uzgoja
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2023., 09:56   #82
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Kolko ti "drzi" insekticid dugo prije nego opet zaprasis? I koliko kosta?

Sent from my 2112123AG using Tapatalk
https://www.cedar-agro.hr/index.php/...omaraca-detail

Ne znam koliko sam platio pošto sam cashom platio.
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 01.04.2024., 21:00   #83
Mičkec
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: Karlovac
Postovi: 107
kako se pripremate za sezonu? predomišljam se kupiti ili ne onaj crofog zaprašivač
Mičkec je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2024., 22:27   #84
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Čime protiv komaraca?

Privuci šišmiše. Napravi im kućicu i osiguraj da imaju vode. Ima dosta o tome po netu. Ne čuješ ih kako lete a pojedu i po 1000 komaraca u sat vremena.

Mi smo imali nekoliko šišmiša svaku večer oko kuće i skoro nula komaraca. Onda smo morali posjeći drvo ispred kuće koje je zaklanjalo uličnu rasvjetu pa su prestali dolaziti. Smeta im svjetlo. Tada smo vidjeli kako dobar posao su radili.

Te živine su jako efikasne.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na