Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 25.01.2015., 17:24   #541
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Jel znas da imamo podforum "problemi"? Otvori temu tamo, sa opisom problema i onim sto si sam pregledao/utvrdio.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 26.01.2015., 00:08   #542
caplja
Registered User
 
caplja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Samsung SSD - specifikacije, pitanja, rasprava, review, firmware update,...

Pozz ekipa!

Ovako, kupujem si ssd pa me zanima kolko je dobar samsung 840 evo basic 120 gb, na njega bi iso os i mozda jedna igrica, cijena mu je oko 600 kn. Dal ima ista bolje ili je on best buy? I s obzirom da nisam bas previse upucen jos u ssdove imate kakve savjete, sta nikako ne raditi i dal se normalno stavljaju win ko i na hdd?

Zadnje izmijenjeno od: caplja. 26.01.2015. u 08:39.
caplja je offline  
Staro 04.02.2015., 07:59   #543
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,067
http://www.thessdreview.com/daily-ne...affected-ssds/

Svaka im čast na članku s obzirom da im je Samsung glavni oglašivač na sajtu.
kopija je offline  
Staro 04.02.2015., 08:56   #544
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,478
Skuzio sam i ja, nakon firmwara makar je benchmark bio ok i dalje se vukao OS, sad sam ionako enkriptirao drive i tek sad je poceo raditi SSD kako treba.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline  
Staro 04.02.2015., 11:08   #545
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Skuzio sam i ja, nakon firmwara makar je benchmark bio ok i dalje se vukao OS, sad sam ionako enkriptirao drive i tek sad je poceo raditi SSD kako treba.
To si radio iz razloga ne vezanih za ovaj problem ili je to kao neka preporuka, što mi baš nema smisla, ali hajde da pitam?

E sad ako je ovo prvo, vjerojatno su skočile opet perfomanse zato što si zapisao opet podatke - ja sam to radio sa DiskFresh.

Razlika se vidjela, baš ću ovih dana vidjeti kako se ponaša poslije fixa, a bojim se da ću svakih par mjeseci morati "refreshati podatke", Samsung je gori od nVidije sa 970.
tOta je offline  
Staro 04.02.2015., 11:11   #546
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
E, a vidi mene sa 250gb EVO i gtx 970.
The AC je offline  
Staro 04.02.2015., 11:12   #547
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,478
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
To si radio iz razloga ne vezanih za ovaj problem ili je to kao neka preporuka, što mi baš nema smisla, ali hajde da pitam?

E sad ako je ovo prvo, vjerojatno su skočile opet perfomanse zato što si zapisao opet podatke - ja sam to radio sa DiskFresh.

Razlika se vidjela, baš ću ovih dana vidjeti kako se ponaša poslije fixa, a bojim se da ću svakih par mjeseci morati "refreshati podatke", Samsung je gori od nVidije sa 970.
Nije bilo vezano za to, ali eto tako se potrefilo da sam isao zastiti laptop u slucaju da se izgubi i usprkos overhead enkripcije sistem sad leti, a nakon firmwara benchmark je bio ok, ali sistem i dalje nije bio bas brz.
Mozda firmware popravlja ako se napravi full format, a samo djelomicno ako se vec koristi na postojecem sistemu.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline  
Staro 04.02.2015., 11:19   #548
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
E, a vidi mene sa 250gb EVO i gtx 970.
Uplati loto.

Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Nije bilo vezano za to, ali eto tako se potrefilo da sam isao zastiti laptop u slucaju da se izgubi i usprkos overhead enkripcije sistem sad leti, a nakon firmwara benchmark je bio ok, ali sistem i dalje nije bio bas brz.
Mozda firmware popravlja ako se napravi full format, a samo djelomicno ako se vec koristi na postojecem sistemu.
Hmm, ima istine u tome što kažeš, ali opet nekako vjerujem da je tu najviše pomoglo što su se podaci nanovo zapisani, e sad ako enkripcija nekim čudom pomaže, vlasnici EVO-a diljem svijeta će ti biti zahvalni.

OT: Jesi koristio TrueCrypt ili nešto drugo? Mislim se i ja da nabacim, pa gledam gdje početi?

Kako moj izgleda poslije fixa koji je stavljen 28.1:

tOta je offline  
Staro 04.02.2015., 11:24   #549
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,478
Da na to sam mislio sto su podaci nanovo zapisani, sad je disk sporiji nego prije cca 250MB/s i ima par dropova do 120MB/s, prije je bio oko max 350MB/s jer je to AMD APU.
Ali bez obzira sto peakovi nisu vise u razini 350MB/s, bas iz razloga sto su podaci ponovno zapisani sistem se cini brzim znaci brzi je odaziv.
Da s TrueCryptom sam ga zakriptirao, ali jos jednom ponavljam enkripcija nije bitna Samsung je ponudio program koji ce isto zapisati podatke ponovno naravno bez low level formata, ja sam samo instalirao firmware bez toga, mozda i zato nisam osjetio neko veliko ubrzanje.

Znaci pricam o ovome: Performance restoration:
http://www.extremetech.com/computing...hen-you-update
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline  
Staro 04.02.2015., 17:25   #550
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Znaci pricam o ovome: Performance restoration:
http://www.extremetech.com/computing...hen-you-update
Da, to sam ja koristio. Prvo flasha novi firmware pa onda podatke ponovo zapiše ili šta već radi.

Verzija 1.1
tOta je offline  
Staro 05.02.2015., 17:24   #551
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,471
Meni moj 840EVO skros OK djeluje nakon upgrade-a firmware i tih djidji.
Prije je bio ocito spor.
Sad, sto u pozadini stvarno radi... ko ce ga znati (prepisivanje nakon x vremena?, itd..).
Nick7 je offline  
Staro 09.02.2015., 18:17   #552
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Jamstvo na Samsung SSD 850 EVO je 5 godina

Već sam dva puta naišao da se na Forumu postavlja pitanje oko duljine trajanja jamstva na Samsung SSD 850 EVO. Konkretno, radilo se o modelu od 250GB. Na Samsungovim web stranicama je navedeno da je jamstvo 5 godina ili 75TBW, na pakiranju proizvoda piše 5 year limited warranty, a većina hrvatskih trgovina daje 3 godine. Čini mi se da samo Telebit i Extreme Digital daju 5 godina.

Pošto sam i sam vlasnik jednog, zanimalo me koje je od toga na kraju točno, pa sam nazvao M San (moj SSD je kupljen u Futura IT, a M San je uvoznik). Rečeno mi je da oni daju toliko koliko piše na jamstvenom listu (3 godine), no ukupno jamstvo od 5 godina dobiva se automatski kupnjom samog SSD-a. Dakle, ako se disk pokvari unutar 3 godine, tada se za sve probleme obraćam M San-u odnosno MR Servisu, a ako sa SSD-om bude problema nakon što bude stariji od 3 godine, za njihovo otklanjanje potrebno je obratiti se direktno Samsungu.

Nadam se da će informacija koristiti i ostalim vlasnicima navedenog SSD-a te onima koji ga razmatraju kao potencijalni odabir pri kupnji.
KhongLo je offline  
Staro 09.02.2015., 18:26   #553
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
nevjerojatno kakva mutna posla..
proizvođač daje jamstvo 5 godina a trgovac 3 godine..

tko je taj trgovac koji te smije uskratiti za 2 godine jamstva?
imart je offline  
Staro 09.02.2015., 19:09   #554
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Ne bih rekao da je itko uskraćen u ovoj priči jer jamstvo je 5 godina. To što se eventualne probleme u prve tri godine treba riješiti s trgovcem ili uvoznikom, a u naredne dvije godine s proizvođačem, je druga stvar.

Ako sam dobro shvatio ovu priču (a ne mora biti da jesam), jamstvo na kupljenu robu uvijek iznosi 2 godine, a ako uvoznik i/ili trgovac žele dati dulje jamstvo, što je u ovom slučaju dodatna 1 godina, to je njihova dobra volja, isto tako kao što je to i dobra volja proizvođača, koji u ovom slučaju daje 3 godine više od onog što mora dati ako svoju robu želi prodavati na tržištu EU.
KhongLo je offline  
Staro 09.02.2015., 19:25   #555
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
za intelov ssd 530 dobio sam 5 godina garancije bez ikakvih kombinacija, kak piše na webu, tak piše i na njihovom garantnom listu.. kod nas europatrade muti kašu sa garancijama..
imart je offline  
Staro 09.02.2015., 20:07   #556
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,478
Citiraj:
Autor imart Pregled postova
za intelov ssd 530 dobio sam 5 godina garancije bez ikakvih kombinacija, kak piše na webu, tak piše i na njihovom garantnom listu.. kod nas europatrade muti kašu sa garancijama..
Europatrade je prije par godina izgubio zastupstvo Samsunga, tako da oni nemaju veze s time.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline  
Staro 09.02.2015., 20:20   #557
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
svejedno tko je zastupnik..nedavno sam kupio samsung ssdi mob i još uvijek gore piše ovo


Zadnje izmijenjeno od: imart. 09.02.2015. u 20:25.
imart je offline  
Staro 15.02.2015., 13:16   #558
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
Eo da se malo nadovežem na moj post #510 od 18.10.2014. Tada sam napravio refresh ssd-a (250GB 840) sa mydefrag. Nakon 4 mjeseca već se osjeća sporiji rad, pa sam opet napravio refresh, eo priložio sam i screenshotove prije i poslije defraga:


Pecarosh je offline  
Staro 15.02.2015., 15:12   #559
hrki
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: ZG - VŽ - KR
Postovi: 279
Zato sam ga jednostavno prodao
hrki je offline  
Staro 16.02.2015., 08:34   #560
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
kolko sam upućen mydefrag je za hdd-ove..
za ssd postoje trim optimizeri..

Zadnje izmijenjeno od: imart. 16.02.2015. u 08:40.
imart je offline  
Staro 16.02.2015., 15:54   #561
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
MyDefrag se može koristiti i za SSD-ove, ali to mu nije primarna namjena. Čak i na samoj stranici navode da u određenoj mjeri skraćuje životni vijek SSD-a. Ne znam zašto ljudi u tolikoj mjeri posežu za third party alatima kad postoji Samsung Magician i većina toga se može odraditi s njime.
KhongLo je offline  
Staro 17.02.2015., 09:14   #562
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
Citiraj:
Autor KhongLo Pregled postova
MyDefrag se može koristiti i za SSD-ove, ali to mu nije primarna namjena. Čak i na samoj stranici navode da u određenoj mjeri skraćuje životni vijek SSD-a. Ne znam zašto ljudi u tolikoj mjeri posežu za third party alatima kad postoji Samsung Magician i većina toga se može odraditi s njime.
Padobranac ha?
Problem sve sporijeg čitanja zapisanih filova što su oni stariji se ne može odraditi sa Magician-om. Samo sa Performance restoration tool-om koji je isključivo za 840 EVO seriju SSD-a, a kako Samsung još nije niti priznao da problem postoji i na običnoj 840 seriji diskova tak mi moramo posezati za third party tool-ovima. I to bi otprilike 4 puta godišnje trebalo raditi da bi brzine čitanja ostale na visokoj razini. I naravno da se ovime skraćuje životni vijek diska, no trenutno ne postoji drugi način dok eventualno Samsung ne izbaci firmware koji bi to riješio.
A i taj Samsungov performance restoration tool radi upravo što i defrag, nanovo zapiše sve fileove na SSD, tak da budu svježi.
Pecarosh je offline  
Staro 17.02.2015., 09:50   #563
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
Znaci kod samsunga klasicni defragment radi kak treba?
imart je offline  
Staro 17.02.2015., 11:07   #564
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
Citiraj:
Autor imart Pregled postova
Znaci kod samsunga klasicni defragment radi kak treba?
Kak to misliš?
Generalno SSD ne treba defragmentirati, tj. nepoželjno je. Ovaj problem postoji samo kod Samsung 840 i 840EVO serije, zbog TLC nand čipova, gdje tijekom vremena dolazi do malog pomaka u voltaži nand čelija pa error correction ima puno posla prilikom čitanja te dolazi do znatnog pada brzine. To je jedini razlog zašto se kod ovih ssd-a radi defrag.
Pecarosh je offline  
Staro 17.02.2015., 11:14   #565
tpm4
Premium
Moj komp
 
tpm4's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 315
Evo moji rezultati sada. Performance restoration sam odvrtio u 10-11 misec.


Tocno se vidi kako je sporije prvih 20gb di je win instaliran.
Vise od 50% je prazno.

Sto sad napravit da bi to radilo malo brze??
tpm4 je offline  
Staro 17.02.2015., 11:23   #566
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
Citiraj:
Autor tpm4 Pregled postova
Evo moji rezultati sada. Performance restoration sam odvrtio u 10-11 misec.


Tocno se vidi kako je sporije prvih 20gb di je win instaliran.
Vise od 50% je prazno.

Sto sad napravit da bi to radilo malo brze??
Samsung SSD 840 EVO Performance Restoration Software sa USB butabilnog sticka (s obzirom da se tool iz windowsa može samo jednom pokrenuti) ili neki drugi software kao mydefrag, DiskFresh...

Zadnje izmijenjeno od: Pecarosh. 17.02.2015. u 11:31.
Pecarosh je offline  
Staro 17.02.2015., 11:29   #567
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
dobro.. moj samsung 840, 240gb evo basic je relativno nov (11mj.2014) i ovaj graf je svo vrijeme pri vrhu, ne osjećam pad performansi..
ali znači kroz par mjeseci dolazi do toga..
kvragu a svoj bivši intel 530 120gb sam stavio u ženin laptop..
znači defragmentacija nije preporučljiva naravno ali kaj jednom u 2 mjeseca preći sa performance restoration toolom i to bi trebalo biti ok?
imart je offline  
Staro 17.02.2015., 11:31   #568
tpm4
Premium
Moj komp
 
tpm4's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 315
Performance Restoration Software pise "complete", nema opcije za ponovit.
Pomogao je prvi put, ali ocito opet ista stvar.
Onda cu probat s mydefrag.
tpm4 je offline  
Staro 17.02.2015., 11:37   #569
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
Citiraj:
Autor imart Pregled postova
dobro.. moj samsung 840, 240gb evo basic je relativno nov (11mj.2014) i ovaj graf je svo vrijeme pri vrhu, ne osjećam pad performansi..
ali znači kroz par mjeseci dolazi do toga..
kvragu a svoj bivši intel 530 120gb sam stavio u ženin laptop..
znači defragmentacija nije preporučljiva naravno ali kaj jednom u 2 mjeseca preći sa performance restoration toolom i to bi trebalo biti ok?
Ovisi. Izgleda da je kod dijela 840EVO diskova firmware update koji je došao sa performance restoration toolom riješio problem. Tak da svakako provjeriti brzine čitanja prije bilo kakve defragmentacije.
S obizom da obični 840 diskovi nemaju nikakav novi firmware a niti restoration tool, preostaje jedino defragmetiacija svakih par mjeseci.
Pecarosh je offline  
Staro 17.02.2015., 11:38   #570
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Citiraj:
Autor Pecarosh Pregled postova
Padobranac ha?
Problem sve sporijeg čitanja zapisanih filova što su oni stariji se ne može odraditi sa Magician-om. Samo sa Performance restoration tool-om koji je isključivo za 840 EVO seriju SSD-a, a kako Samsung još nije niti priznao da problem postoji i na običnoj 840 seriji diskova tak mi moramo posezati za third party tool-ovima. I to bi otprilike 4 puta godišnje trebalo raditi da bi brzine čitanja ostale na visokoj razini. I naravno da se ovime skraćuje životni vijek diska, no trenutno ne postoji drugi način dok eventualno Samsung ne izbaci firmware koji bi to riješio.
A i taj Samsungov performance restoration tool radi upravo što i defrag, nanovo zapiše sve fileove na SSD, tak da budu svježi.
Sorry, zabunio sam se. Mislio sam na Performance Restoration Software, ali sam baš bio gledao nešto po svom Magicianu, pa sam zato njega napisao. Ispričavam se!
KhongLo je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na