Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.03.2020., 09:44   #2461
Kuzo
Premium
Moj komp
 
Kuzo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg,sk
Postovi: 126
ima ko kakvog iskustva s naručivanjem sata preko krone?
Naručio hamiltona khaki automatic 20.1. još ne dolazi.
Slao par puta mail, rekli su da će me obavijestiti ćim dođe ali još ništa.
Kuzo je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 14:49   #2462
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Jučer kupio rabljeni preko njuškala, ovo mi je prvi sat koji sam kupio, a kupio sam ga jer mi je lijep i htio sam neki pepsi sat.

IMG-20200515-102144 IMG-20200515-102119 IMG-20200515-102147
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2020., 15:36   #2463
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Autor Kuzo Pregled postova
ima ko kakvog iskustva s naručivanjem sata preko krone?
Naručio hamiltona khaki automatic 20.1. još ne dolazi.
Slao par puta mail, rekli su da će me obavijestiti ćim dođe ali još ništa.
Ja sam kupio u fizičkoj trgovini Certinu za svaki dan, prije cca 3 godine. Curka u dućanu je bila malo u "oblacima" ali u pravilu je bio sve OK.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 16:21   #2464
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Jučer kupio rabljeni preko njuškala, ovo mi je prvi sat koji sam kupio, a kupio sam ga jer mi je lijep i htio sam neki pepsi sat.

IMG-20200515-102144 IMG-20200515-102119 IMG-20200515-102147
Trenutno popularni modeli, s tim da je ovo coke verzija crno-crveno, pepsi je plavo-crveno
Uživaj u satu!
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 16:39   #2465
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Jučer kupio rabljeni preko njuškala, ovo mi je prvi sat koji sam kupio, a kupio sam ga jer mi je lijep i htio sam neki pepsi sat.

IMG-20200515-102144 IMG-20200515-102119 IMG-20200515-102147
To je coke, ne pepsi.

EDIT: Kolega me prešibao.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 17:22   #2466
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Ma plavo je samo mi mob ima uključene one filtere pa promjeni boju, evo slika di se vidi da je plavi
IMG-20200515-171414

Btw. imam pitanje za one koji se razumiju u satove. Je li ovo ok sat za 170€?
Velim novi sam u tome, nešto znam, čitam, a ovaj mi je isto lijep
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 17:30   #2467
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Novo?

Ok je to sat, novi je oko 2000kn negdje. Rabljenih baš nema, ali ako me dobro pamćenje služi idu po 200EUR.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 17:36   #2468
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Taj citizen je jedan od najpristupačnijih automatika s izdržljivim mehanizmom - moje osobno mišljenje je da je bolji od bar 50% skupljih ali i daleko popularnijih Seiko SKX007 i 009 modela.

Odličan izbor za ulazak u svijet mehaničkih satova.

EDIT: malo o mehanizmu: Citizen/Miyota 8203
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 17:57   #2469
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Fakat? Novi da. Taj pepsi točno. Mislim ovaj timeq mi je super, ali mi nije za svaki dan, čini se dosta osjetljiv, a citizen je robustan baš, jedino mi se remen ne sviđa. I mehanički je. Mogel bi ga uzeti onda. Hvala puno.

Edit: ovi Seiko su stvarno duplo skuplji, previše mi je to, a ovaj Citizen mogu na par rata uzeti.

E i gdje kupujete remen za satove? Ja bi si uzeo ili neki metalni ili platneni u toj pepsi boji.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Matijac. 15.05.2020. u 18:32.
Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 19:23   #2470
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Ak imaš već ovog timexa, on ti je realno rang digitalnih casio satova. Radije njega nosi i ubijaj. To što je osjetljiv je razlog lošije kvalitete izrade.

Ako moraš uzeti sat na rate, dobronajmerno bih rekao da to ne radiš - radije si nosiš ovaj timex dok ga ne ubiješ i do tada skupiš novce. Kad uživo vidiš razliku kvalitete gradacije između primjerice, od najlošijeg po kvaliteti obrade: tvog timexa, citizena, seiko turtle (mini ili new turtle), seiko sumo, seiko MM200. Tu se lako između ubace i pojedini pristupačniji diver modeli od victorinoxa, squalea ili čak sharkmastera (hommage za seiko).

Teško je shvatiti zašto primjerice jedan Seiko MM200 košta duplo više od Seiko Turtle, koji pak košta duplo od Citizena - razlike su vidljive okom i osjetne dodirom. Kvaliteta mehanizma je također postepeno bolja, dobije se nešto precizniji mehanizam. Je li to tebi bitno, moraš sam odlučiti. Primjerice, quarz timex će najvjerojatnije držati vrijeme i biti točniji od svih seikovih modela s 7s26, 4r36 (35), 6r15 mehanizmima.
S druge strane, mehanika ima svoj šarm: kompleksan minijaturni mehanizam koji precizno funkcionira može fascinirati, bez obzira vidi li se mehanizam kroz staklenu pozadinu sata ili ne - meni se najsviđa aspekt kompleksnosti kod mehaničkih satova.

Remenje možeš pribaviti najlakše online. Moraš znati širinu prihvata/stegova.
marburger.de
www.uhrenarmband-versand.de
amazon.de

Imaš različitih tipova, kvaliteta i cijena. NATO, paratrooper, regularni polyesterski, platneni, kožni, svega ima. Izgubiš se u izboru.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2020., 20:49   #2471
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
A rate mislim na tipa 2-3 rate, ne puno. Ma dicti sam vidio 25% popust na sve satove imaju pa taj Citizen ispada 1290kn, a nema ih baš više koliko sam proguglao po netu, skoro svugdje je sold out (valjda zbog corone više ne proizvode ili što?).

Kužim razliku između mehanike i quartza, ovaj Timex ima retro štih, remen mi je super i sviđa mi se zato sam ga kupio, a htio bi i mehanički neki pa sam mislio da je ovaj citizen dobra prilika trenutno ako velite da se rabljeni za 200€ prodaje. Seiko turtle Padi mi je predobar isto, ali polako, za sad mi je do 1500kn nekih max koji bi dao. Seiko presage mi isto lijep, to bi mi eventualno bio sljedeći sat.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 21:41   #2472
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Kao ulaznicu u svijet mehaničkih satova, nećeš pogriješiti s tim citizenom. Cijena je odlična.

Seiko Presage je cijela linija satova - imaš vrlo raznolikih modela.

Turtle Padi imam i volim nositi pri bilo kakvim aktivnostima, dal mehanika, lemljenje bilo što drugo. Vrlo robustan sat, izgleda odlično, a Seiko ima jedne od optički najzanimljivijih brojčanika (dial), neovisno o modelu. Čak i standardni mat crni imaju twist.
Moraš obratiti pažnju i na veličinu kućišta sata - iako je new turtle jako udoban za nositi, svejedno je osjetno veći. Ima sapunasto kućište, tak da se "nosi manje" nego što to jest, al ak ti prelazi ruku, optički i fizički će ti smetati.

S vremenom ćeš vidjeti što ti se više sviđa, možda ćeš poželjeti imati više "vrsta" satova, pa će brzo doći do toga da ćeš htjeti pored divera i jedan formalniji sat (presage primjerice) ili ćeš htjeti neku kombinaciju oba sata (npr. alpinist).

Smatram da je najbolje u ovaj "hobi" ući postepeno, jer se vrlo lako može dogoditi da nađeš svoju stepenicu, neovisno dal je kriterij cijena, kvaliteta, završna obrada, izgled, te ćeš biti zadovoljan duže vremena. To ćeš prepoznati po tome da će ostatak satova odjednom samo stajati i da ćeš najviše nositi samo jedan.

Ako možeš, kupuj uvijek satove koji se tebi sviđaju, a ne satove oko kojih se diže hype ili koje drugi zagovaraju. I ako možeš, obavezno vidjeti uživo prije kupnje, bilo dućan ili kod nekoga. Slike mogu dosta zavarati, youtube je dobra prva pomoć ali je uživo ipak to na drugoj razini
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 21:53   #2473
elance
Banned
 
elance's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: cro
Postovi: 299
https://www.youtube.com/watch?v=DGAsib-4mCk

Odličan walktrough kroz proizvodnju najboljeg njemačkog proizvođača satova - A. Lange & Söhne, ovi satovi su teška elegancija, nema dalje.
Zanimljiv je detalj na 15:40, njihov radnik nosi sat konkurencije - Nomos Glashutte, koji su očito ipak prihvatljiviji cijenom
elance je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 23:44   #2474
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Kužim. Trenutno gledam satove samo po izgledu, ovo mi je plus samo da je mehanički, ali mehanizme uopće ne kužim. Znam da ih ima, neki brendovi imaju svoje, neki stavljaju tuđe, postoje različite komplikacije, ali to tek istražujem.

Imaš za preporučit kakvu literaturu di je tipa povijest satova, o mehanizmima i brendovima? Znam za youtubere i portal satova, ali ono neka knjiga ili online jer ovo što čitam je sve raštrkano, teško mi je povezati u cjelinu.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 23:55   #2475
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Bitno je znati da ove nove automatike me treba navijati,samo nositi.

Sat smije kasniti ili raniti do max 30 sec po danu....neki imaju norme od 5/10/15....zavisno o klasi movementa.

Ostalo ćeš potražiti po internetu ukoliko si baš željan horološkog znanja.
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2020., 09:05   #2476
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor elance Pregled postova
https://www.youtube.com/watch?v=DGAsib-4mCk

Odličan walktrough kroz proizvodnju najboljeg njemačkog proizvođača satova - A. Lange & Söhne, ovi satovi su teška elegancija, nema dalje.
Zanimljiv je detalj na 15:40, njihov radnik nosi sat konkurencije - Nomos Glashutte, koji su očito ipak prihvatljiviji cijenom
Lange & Söhne satovi koštaju desetine, a neki i stotine tisuća eura, zato čovjek nosi Nomos.
Iako je jedan švicarski proizvodač (mislim rolex) dopuštao svojim zaposlenicima da jednom u 5 ili 8 godina kupe sat sa popustom od 30 ili 50%, upravo radi ovakvih situacija.
U svakom slučaju Lange & Söhne je volio i Ćaća, a Ćaća je uvijek imao ukusa.

Poslano sa mog RNE-L21 koristeći Tapatalk
Colop je online   Reply With Quote
Staro 16.05.2020., 12:32   #2477
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
I Nomos i ALS dolaze iz kolijevke njemačkog urarstva, tj. manufakture izrade satova - Glashütte. Zato nije ni čudno da radnik u ALS nosi Nomos, dapače, podržava svoj vlastiti posao ako je kupio bilo koji Glashütte sat.

Da ne prepisujem iznimno zanimljivu povijest, zanimljivi su razlozi zašto i dan danas satovi unatoč ekvivalentnoj kvaliteti/preciznosti izrade ne dosežu cijene švicarskih satova.

Osim Nomosa i ALS su tu i imena poput Bruno Söhnle, Glashütte Original, Union Glashütte, Wempe, Tutima, Mühle (dvije marke, nautische Instrumente i bez tog adjektiva), te još poneki.


Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Imaš za preporučit kakvu literaturu di je tipa povijest satova, o mehanizmima i brendovima? Znam za youtubere i portal satova, ali ono neka knjiga ili online jer ovo što čitam je sve raštrkano, teško mi je povezati u cjelinu.
Ne bih ništa samoinicijativno preporučivao već bih ti predložio da kad zapneš za neki model, jednostavno potražiš članke ili osvrte na sat. Tamo često navode u dvije rečenice kratku povijest o satu. Zatim možeš s tim informacijama dalje istraživati.
Daleko najzanimljivije vrijeme je bilo pojava quartz mehanizama, kad je cijela švicarska industrija satova bila okrenuta naglavačke.

Također je interesantna priča kako je Seiko iz godine u godinu postajao sve bolji, precizniji, točniji, pa su u konačnici chronometar natjecanja, održavane od strane Švicaraca, u potpunosti ukinuta.

Literatura često favorizira jednu ili drugu stranu, pa je dobro uzeti više izvora s obje strane, vrlo interesantno štivo.

Da se razumijemo, to su priče iz povijesti i svatko ih tumači kako njemu drago. Neki zbog toga još više preziru Japanere, drugima ne pada napamet plaćati premium na sat ekvivalentnih specifikacija samo zato jer je proizveden u Švici.

Taborovanje će te u ovom sportu previše koštati, zato sam ti predložio da kupuješ satove koji se tebi sviđaju, s kojim god razlozima dokle god su to tvoji vlastiti stavovi, a ne hype i nešto što ti netko drugi stavlja u usta.

Primjerice, prije nego sam "naučio" malo više o satovima, htio sam u startu Seiko jer mi je čale u mom djetinjstvu nosio upravo tu marku. Usjeklo se u pamćenje.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2020., 13:13   #2478
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Evo sad zadnja 2 tjedna svaki dan puno čitam. Našao sam dosta usporedbi između ta 2 sata, ovo je iz 2016. Tada im je bila slična cijena. Citizen NY0040 je discontinued i nema više novih, ali ovaj moj NY0086 je zapravo isti sat samo drugih boja? Isti je i mehanizam i izvana potpuno isto izgleda.

Znam za Seiko i da je bio jako dugo vremena best buy no da su i oni poskupili zadnjih par godina.

Imam neki sat koji sam dobio prije 10tak godina za rođendan, piše swiss made, kasnije ga pofotkam, ali je malo oštećen.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2020., 13:47   #2479
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,454
čisto da znaš da swiss made zapravo i nemora značit puno https://gearpatrol.com/2019/07/22/sw...ng-definition/
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 16.05.2020., 14:46   #2480
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Odnosi se samo na movement. Ako je Eta ili Sellita,sat može biti Swiss made iako je u Mongoliji rađen. Bar mislim da je tako.

Ja isključivo furam divere(zato jer ronim već 30 godina u ovom ili onom obliku) i prebacio sam se isključivo na microbrandove. Jeftinije je,manje su serije pa pojedinim primjercima čak i raste cijena,solidan resale value. Mehanizmi su obično Swiss i daju se servisirati svugdje. Prigovora na kvalitetu stvatlrno nema.

Trenutno za ovu sezonu furam francusku Yemu...nije klasičan microbrand jer imaju svoju tvornicu, svoj movement i neki heritage iz doba 60ih i 70ih. Ali je cijena u rangeu microbrandova(300-1000€).





Zadnje izmijenjeno od: SympForTheDevil. 16.05.2020. u 15:03.
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2020., 16:31   #2481
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Ovo je taj sat, dobio sam ga za 18. rođendan i zapravo sam ga cijeli faks nosio, sad mi je već 3 godine u ladici. Vidim na netu da je ok zapravo sat, ali nemam kutiju ni ništa pa ne znam ni ime modela i mehanizam. I kako sam ga nosio i u izlaske i svugdje je dosta oštećen pa me zanima može li se to ispolirati? I staklo isto ima ogrebotinu, ali se ne vidi baš na fotki. Sad je već 11 godina star, a nisam ga nikad ni na servis nosio.

IMG-20200516-133400 IMG-20200516-133320 IMG-20200516-133237 IMG-20200516-133336
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2020., 16:43   #2482
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Davosa je nekoć bio poznati švicarski brend. Pitanje je samo kome su ga prodali oko 70ih i 80ih u doba quartz ludila
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2020., 20:44   #2483
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Na poliranje i servis budem ga nosil.

A zvali su mi iz dicte da nema više citizena, neka greška je bila tako da ništa od toga. Sad si gledam Orient mako II pepsi, našao sam rabljeni za 1100kn.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2020., 20:08   #2484
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,454
za satoljupce, najnovija akvizicija https://imgur.com/a/hwFKQzO
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 18.06.2020., 20:35   #2485
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Svaka čast, ali remen mi je ispod bilo kakve granice tolerancije.

Enivej, to je oko 20k kuna?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2020., 20:47   #2486
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,454
remen je vrh, najbolje se uživo vidi, ovako preko slika teško, vrhunski je odrađena i ugodna

tu se vidi na normalnoj muškoj ruci, moja je duplo manja



što se cijene tiče, malo više https://www.breitling.com/hr-en/watc...2/AB2010121B1/
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 18.06.2020., 21:04   #2487
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,939
Remen je "vrh", bas onako za zenski nakit .

Cestitke na prinovi svakako.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je online   Reply With Quote
Staro 18.06.2020., 21:05   #2488
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Pa ček ima ih za oko 24k kn ganc novih. Što to calta ovaj sajt da je 10.000kn više?

Lijepa kupnja. Lijep je šta je je.

Samo manjak ronilačkog heritagea kod Breitlinga me uvijek odbijao kod SO...pa sam išao na Tudora prije 10ak godina. Sada se vrtim samo po microbrandovima.

Flying heritage on the other hand....tu je Breitlingov Forte meni
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2020., 21:05   #2489
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,454
lewis

devil nebi ja chrono24 kod takvih kupovina, odem kod authorised dealera i lijepo riješim to bez stresa

dobio sam i popust naravno, 10+ % se da navuć
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 18.06.2020., 21:14   #2490
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Ma kaj je najgore nije ni chrono burza nego se frend počastio njime u Beču za minule praznike...pa se sjećam cifre.
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na