Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.04.2020., 08:48   #1
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
Starlink internet

članak: https://techcrunch.com/2020/04/23/el...c-beta-in-six/

kaj mislite hoće biti pristupačna cijena i koje će biti brzine interneta ?
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 09:21   #2
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Cijene i brzine nitko ne zna sa sigurnošću.
Sami Musk je više puta rekao da će ovaj pristup definitivno biti dosta povoljniji od sličnih "satelitskih" rješenja, no bit će vjerovatno skuplji od zemaljskih veza komparativne brzine.
Brzine interneta bi mogle ići i do 1Gbps, ovisno o rezultatima njihovih testova, mada sumnjam da će ispočetka davati toliki bandwidth jednom korisniku, dok ne vide kako se ponaša sve po punim opterećenjem. Propusnost jednog satelita je otprilike 20Gbps.

I mene ovaj pristup jako zanima, ne zato što trenutno nemam pristup dobroj vezi nego kao alternativa mobilnom pristupu, tamo gdje nema zemaljskih veza (napr. neka lijepa mala kućica na osami, u Pripizdini Gornjoj ).
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.04.2020., 10:40   #3
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
u svakom slučaju baš me zanima kaj će od toga i biti.

znam da je inače satelitski interent jako skup.
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 11:22   #4
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Nisam citao ali, nema sanse da satelit lansiran u orbitu na mega skupoj raketi, propusnosti samo 20 gbit, sa ogromnim teleport postrojenjima moze konkurirati mobilnoj mrezi. Bit ce sigurno jeftiniji nego drugi slicni sat provideri ali kolike su sanse da to konkurira icemu na zemlji brzinom dovoljnom za danasnje vrijeme (min 2mbit) u ajmo reci normalnom svijetu (Amerika, EU, Au i slicno). Barem u HR trebas imati znanja naci lokaciju koja nije pokrivena nekom vrstom internet veze.

Mi koristimo thuraye koje se koliko toliko jeftine, minuta je tipa 6-7 kn. Ali IP promet je i dalje smrtno skupo za danasnje potrebe.

Zadnje izmijenjeno od: mann. 25.04.2020. u 11:38.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 13:53   #5
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Sad imaju 360 satelita u orbiti a cilj im je imati ih 12 000, tako da bandwidth nece biti problem. Ali i dalje ce to biti sporije od "zemaljskog" interneta. Ima smisla u americi i ostalim zemljama koje nemaju bas razvijen internet ali u EU sigurno nece uspjeti.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 14:00   #6
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
a nebo ce izgledat ko Las Vegas
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2020., 14:08   #7
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Njima i nije cilj zamijeniti zemaljske veze, nego donijeti pristup internetu tamo gdje je nepostojeći (ultra-ruralni krajevi u razvijenim zemljama + nerazvijene zemlje + pustinje/prašume i ostali slabo naseljeni dijelovi svijeta), za neku razumnu cijenu.
Trenutno su cijene dvosmjernog satelitskog internet pristupa preskupe za neku dugotrajnu upotrebu (ako je flat promet ili neka velika fiksna brojka) ili je premalo ukljuučenog prometa ako su cijene niže.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2020., 01:03   #8
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Njima i nije cilj zamijeniti zemaljske veze, nego donijeti pristup internetu tamo gdje je nepostojeći (ultra-ruralni krajevi u razvijenim zemljama + nerazvijene zemlje + pustinje/prašume i ostali slabo naseljeni dijelovi svijeta), za neku razumnu cijenu.
Trenutno su cijene dvosmjernog satelitskog internet pristupa preskupe za neku dugotrajnu upotrebu (ako je flat promet ili neka velika fiksna brojka) ili je premalo ukljuučenog prometa ako su cijene niže.
dodao bi jos i brodarsku industriju jer trenutno cijela shipping industrija (teret, luksuz i kruz) koristi VSAT koji je jbno skup.

Tako da ove sustave svi ocekuju u funkciji 2024, Intellian je vec izbacio nove antene koje ce biti kompatibilne sa LEO satelitima. Cijene nitko jos ne komentira i ne spominje. Ali zato ce zbog visine satelita latencija pasti na razinu ispod 100ms, a neki govore i ispod 40ms (VSAT je trenutno 600-700ms). Zivi bili pa vidjeli.

Starlink je samo JEDAN od buducih providera, ali su i oni jedini koji planiraju 12 000. Drugi ce koristiti puno manje satelita i zato se ocekuje da budu puno prije funkcionalni, neka testiranja su se vec pocela raditi sa klijentima (Omniaccess je trazio zrtve za to). Na kraju ce sve to ovisiti o teleport centrima na zemlji i njihovom backboneu.

p.s. VSAT primjer za 10/2 CIR(contracted information rate - garantirani promet) se placa cak i do 30k EUR mjesecno ovisno kakve pakete i odnose imate sa providerom.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2020., 20:46   #9
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Da, baš sam danas zamijenio VSAT modem za C band i uspio sam dobiti ping ispod 600 ms. Inače je tako kako si rekao, bude i više kad je satelit preopterećen. Mi imamo CIR 25/8 i ne želiš znati cijenu, ali ide i po količini i po brzini prenesenih podataka.

Problem kod VSAT-a nije samo veliki ping nego i max bandwidth od 400/150 Mbps s najnovijom opremom (Newtec i slični modemi). Kako će to jednog dana raditi sa Starlinkom, pojma nemam, pogotovo me zanima tracking takvih satelita jer su prebrzi.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2020., 00:26   #10
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Da, baš sam danas zamijenio VSAT modem za C band i uspio sam dobiti ping ispod 600 ms. Inače je tako kako si rekao, bude i više kad je satelit preopterećen. Mi imamo CIR 25/8 i ne želiš znati cijenu, ali ide i po količini i po brzini prenesenih podataka.

Problem kod VSAT-a nije samo veliki ping nego i max bandwidth od 400/150 Mbps s najnovijom opremom (Newtec i slični modemi). Kako će to jednog dana raditi sa Starlinkom, pojma nemam, pogotovo me zanima tracking takvih satelita jer su prebrzi.
Tracking - to i mene zanima ali po onome sto sam pricao s ljudima iz te branse, da ce se lockirati kao spread, znaci u komad neba i onda ce antena skakati sa satelita na satelit "seamlessly". Ali u zivotu nisam dozivio nesto da se desi seamlessly kad su mi to govorili ljudi kao feature

Mi smo na Ku Bandu, antene od 1.5m - lijepa pokrivenost po svijetu - bandwidth neogranicen ali je zato CIR ogranicen MIR nam je obicno 40/10.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.04.2020., 00:39   #11
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Misliš da će pratiti jedan train pa onda skakati sa satelita na satelit? Da mi je to vidjeti... I s ovim uhodanim sistemom zna biti hrpa problema, a kamo li kod novih tehnologija.

Kod nas je dual band (C i Ku) Intellian antena od 240 cm i imamo još prastaru Seatelovu samo za Ku band. Nju zeza polarizacija, to ću uskoro morati servisirati.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2020., 01:15   #12
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Misliš da će pratiti jedan train pa onda skakati sa satelita na satelit? Da mi je to vidjeti... I s ovim uhodanim sistemom zna biti hrpa problema, a kamo li kod novih tehnologija.

Kod nas je dual band (C i Ku) Intellian antena od 240 cm i imamo još prastaru Seatelovu samo za Ku band. Nju zeza polarizacija, to ću uskoro morati servisirati.
za sada govore da ce biti 3-4 razlicita sustava, Starlink sa 12000 satelita, Telesat sa 300 satelita, OneWeb bankrotirao bas u trecem mjesecu ove godine tako da su oni otpali, Amazon sa 3000+ satelita. i svaki ima neki vlastiti pristup, ali mislim da je svima zajednicko da NECE biti geo stacionarni. Tako da tracking pokretnog satelita u LE orbiti je jbno, a jos kako da ide sa jednog na drugi..lagao bi da znam detalje sustava. Samo znam da smo dobili ponude od Intelliana za njihove nove antene koje ce podrzavati u buducnosti LEO i za sada smo odbili ponudu i ostajemo na Seatel 6012. Jer treba vidjeti cjenovno koliko ce to kostati(brzina/bandwidth), neka se sustav uhoda pa cemo tamo negdje 2023-24e ici na upgrade ako bude opravdano.

Mi cemo vjerojatno na Telesat sustav, jer imamo vrhunski odnos sa Omniaccessom tako da automatski tu imamo neko povjerenje u providera.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2020., 09:45   #13
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
Tracking - to i mene zanima ali po onome sto sam pricao s ljudima iz te branse, da ce se lockirati kao spread, znaci u komad neba i onda ce antena skakati sa satelita na satelit "seamlessly". Ali u zivotu nisam dozivio nesto da se desi seamlessly kad su mi to govorili ljudi kao feature

Mi smo na Ku Bandu, antene od 1.5m - lijepa pokrivenost po svijetu - bandwidth neogranicen ali je zato CIR ogranicen MIR nam je obicno 40/10.
Daj mi reci koji brodovi imaju ove zahtjeve? Za sto je namjenjen brod? Sta je ovo za crew ili je to neki shared? Uz to, sta ove brzine na Ku? Ocekivao bi Ka za tako vece brzine dijelom i zbog cijene koja zna ici osjetno nize u Ka (neovisno sto nije CIR).

Nasi Oil and gas (doduse mali od par desetaka ljudi) su i dalje u ovom nizem 4mbit rangu. Veliki naravno nisu ali nemam informacije na cemu su oni, nisu u nasoj regiji.

Zadnje izmijenjeno od: mann. 30.04.2020. u 10:08.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2020., 15:58   #14
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Ne znam za kolegu, ali moj je u privatnom vlasnistvu i vlasnikov zahtjev je za tim brzinama koje i on placa. Brzine koje postizemo na Ku bandu su tocno takve kakve sam napisao, provider ih garantira i to ostvarujemo bez beda.

Dok sam bio na kontejnerima znam da smo imali VSAT 60cm antenu a brzina je bila 1Mbit DL i 256kb UP - cijenu ne znam. Kad imas flotu od 400+ brodova i tu se nakupi veca cifra tako da vjerujem da je to bilo ogranicenje a sada su vjerojatno i brzine dignute.

I naravno brzine svega ovoga ovisi o samim providerima u odredjenim dijelovima svijeta. Na Bahamima ces dobiti dobre brzine, Mediteran je super pokriven i nema problema, u Indijskom oceanu je vec teze dobiti iste brzine dok neka ruralna podrucja neces ni imati pokrivenost ako nemas C band - i tu ce LEO biti bog i batina.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2020., 21:59   #15
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Nama je problem gore Norveška i sve sjevernije radi male elevacije i fjordova, ali onda uskače LTE modem. Zatim St. Petersburg, tu Rusi masovno ometaju sve živo. Bliski istok radi isto solidno, a sve dalje prema Indiji, Šri Lanki i istočnije je tragedija. Iako zna i po Mediteranu biti smetnji, ali su uglavnom na jednom bandu.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 15:39   #16
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Nama je problem gore Norveška i sve sjevernije radi male elevacije i fjordova, ali onda uskače LTE modem. Zatim St. Petersburg, tu Rusi masovno ometaju sve živo. Bliski istok radi isto solidno, a sve dalje prema Indiji, Šri Lanki i istočnije je tragedija. Iako zna i po Mediteranu biti smetnji, ali su uglavnom na jednom bandu.
a vi rokate ledom prolaz, razumljivo. sa Rusima je slicno iskustvo kao i Kinesko more tokom vojnih vjezbi. Jednom nismo imali 3 dana internet, cim smo se priblizili Busan, Korea proradilo. Dosta su van Kineskih voda ometali VSAT.

je znas koje LTE modeme koristite? mi imamo Pepwave uredjaje.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 17:11   #17
baTman
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: asfsafsa
Postovi: 320
Mi smo se na brodu uhvatili crtanje kuteve pod kojima brod mora biti da bi uhvatio signal, inace nije samo za nas nego i za putnike, od tada tko god gleda brod preko marine traffic misli da pjancine upravljaju brodom sve cik cak hahahahaha
baTman je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 18:40   #18
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
a vi rokate ledom prolaz, razumljivo. sa Rusima je slicno iskustvo kao i Kinesko more tokom vojnih vjezbi. Jednom nismo imali 3 dana internet, cim smo se priblizili Busan, Korea proradilo. Dosta su van Kineskih voda ometali VSAT.

je znas koje LTE modeme koristite? mi imamo Pepwave uredjaje.
Ma ometaju i GPS, ne samo VSAT.

Imamo EHWIC-4G-LTE-G modul u Cisco 2911 routeru, dosta staro već.

https://www.cisco.com/c/en/us/produc...78-710314.html

Citiraj:
Autor baTman Pregled postova
Mi smo se na brodu uhvatili crtanje kuteve pod kojima brod mora biti da bi uhvatio signal, inace nije samo za nas nego i za putnike, od tada tko god gleda brod preko marine traffic misli da pjancine upravljaju brodom sve cik cak hahahahaha
Bude toga, kod nas često na Baltičkom moru.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 22:57   #19
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,425
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 23:19   #20
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Starlink is targeting coverage in your area in 2022. Availability is limited. Orders will be fulfilled on a first-come, first-served basis.

Za Osijek

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 23:32   #21
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,425
moš mislit, ko tesla roadster
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 23:42   #22
A.I.
Registered User
 
A.I.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2020
Lokacija: earth
Postovi: 39
Ako starlink zazivi mozete si sami misliti koliko ce svi skupa nabacati satelita u svemir. Kina ce htjeti razviti svoj sistem, Rusija svoj sistem, Europa svoj....
A.I. je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 00:04   #23
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Pa već su najavili, amazon svoj, rusija svoj, kina svoj, i jos neke kompanije ako se ne varam... Rusija ce cak zabranit starlink, i kina vjerojatno.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2021., 17:39   #24
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2021., 16:38   #25
flyordie
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
stigla ponuda na njemacku adresu, malo preskupo s obzirom da je 20€ fiksni net ovdje


flyordie je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2021., 18:37   #26
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Je, za EU će morati korigirati cijene. Ameri su navikli plaćati po 100-150 dolara za Net-TV paket, ali to u Europi jednostavno neće proći. Bez obzira koliko brže bilo od postojeće usluge. Za neki mali broj ljudi da, ali za većinu ne.

Iznad 60-70€ mjesečno teško da će to zaživjeti u ruralnim dijelovima Europe. Nema smisla da sateliti lete iznad Europe, a da nema korisnika jer je cijena prevelika za opću dostupnost.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2021., 19:37   #27
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
Kolega ima doma 1mbit DSL, jer eto, stari kabel a nece provlaciti novi samo do njegove kuce. a zivi u naselju.
koliko ima sela i zaseoka koji nisu pokriveni broadbandom?

koliko ima pomoraca kojima je ovih 99€ dzabe za na brodu?


usporedivati to sa broadband preko kabela/optike je nerealno.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2021., 19:48   #28
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ali starlink i JE konkurencija fiksnom broadbandu.
oni su predvidjeli valjda univerzalnu cijenu usluge globalno, a to neće ići. u razvijenim zemljama 100€Ł$ je prihvatljivo ali u zemljama drugog/trećeg svijeta to neće ići.

ovdje bi se dalo otvoriti pitanje resell-a, jedan ovakav set za resell u cijelom selu, barem takvih zabačenih sela po europi i africi ne fali, 3 dana jahanja od prve utičnice. 1 starlink uplink, i nakačiti 100-200 ljudi gore.

uostalom, target i bi trebale biti takve lokacije - planine, pustinje, i slična mjesta, a ne mali joža koji ima doma 5mbit dsl, 15mbit 4g ali tetka radi u javnoj upravi pa može skidat torrente na gigabitu pa ajde nema veze...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2021., 10:07   #29
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,145


evo ovaj je pokazao kolike brzine možete otprilike očekivati.

dosta dobro.
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 00:02   #30
creatin
Premium
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 139
Jel narucio tko opremu?
Spremam se za uzeti za probu, ali mi treba svega 3-4 mjeseca u godini, ne znam da li ce nuditi tu opciju.
creatin je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na