Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2012., 23:18   #4471
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Citiraj:
Autor Red Dwarf Pregled postova
Imam pitanjce malo : dakle izgleda da mi je krepala gigabyte matična (pod moj komp) i sad bi naravno ja to trebao lansirati na servis. E sad što mi preporučujete : da to dam protisu (tamo kupljeno) ili da odem od uvoznika sa deklaracije : Lost d.o.o.?

Naravno, imam cijeli bundle do zadnje vrećice

Eh da i koliko je vrijeme čekanja matične sa servisa uopće?

Ja bi je odnio direktno u Lost (osobno nikada nisam imao problema s njima).
Protisu treba 1-2 dana da proslijede ploču do uvoznika.
Što se tiče čekanja, koliko imaš sreće 7-14 dana spada u razuman rok.

Zadnje izmijenjeno od: iggi. 13.10.2012. u 23:32.
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2012., 00:12   #4472
TutanCmon
Banned
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 29
Pokuda ovlastenom servisu/proizvodjacu i pohvala trgovcu

Stariji model Nokie kupljen nov prosle godine na rasprodaji u Dradaru s urednim racunom i ovjerenim jamstvom u Mobisu su odbili popraviti pod izgovorom da im je proizvodjac (Nokia) nalozila dostavljanje kompjuterski ispisanog racuna. Naime, moj racun je bio na ispravno popunjenom, potpisanom i pecatiranom paragon-bloku. Ispravnost postojeceg racuna su mi nacelno potvrdili i u Mobisu, ali eto... Nokia kao inzistira jer je model proizveden 2007. godine. Usput, da im nesto ne valja s racunom sjetili su se ravno 30 dana nakon predaje uredjaja u servis i nakon mojeg dopisa u kojem zahtijevam zamjenu uredjaja ili povrat novca (zbog prekoracenja "razumnog roka" od 15 dana, definiranog u jamstvenim uvjetima).
Ponasanje Nokie i Mobisa nije iznenadjenje u ovoj prici (nisam ni prvi ni zadnji nezadovoljni korisnik - njihovo ponasanje zacudjuje utoliko sto Nokia vec odavno ne drzi trecinu trzista, a ponasanjem na ovaj nacin uskoro zasluzeno nece drzati nista).

Taman kad sam htio napisati prijavu Drzavnom inspektoratu (jer ne zelim glumiti krivca dok se ne dokaze suprotno i robovati kojekakvim hirovima Nokie i njenih ovlastenih poltrona koji ce smisliti sto nacina da vas odj...), odlucio sam ipak kontaktirati trgovca tek da bih cuo njegovo stajaliste i eventualno ubrzao proceduru, iskreno ne ocekujuci nista.

I sad ide iznenadjujuci epilog. :-)

Pravo, i to pozitivno iznenadjenje, je trgovac - Dradar - koji mi je bez odlaganja izasao u susret nudeci tri opcije: fotokopiranje trazenog racuna (a koje bi moglo potrajati koji dan), zaobilazanje servisa i popravak o njihovom trosku ili ekspresno rjesenje - povrat novca isti dan. Odabrao sam najbrzu opciju. :-)

Eto, nemojte zamjeriti, nije rijec o reklami nego o stvarnom pozitivnom primjeru korektnog odnosa prema kupcu kojeg, vjerujem, vrijedi istaci i pohvaliti. Jedino mi je krivo zbog toga sto se sve prelomilo preko ledja trgovca u situaciji u kojoj on (iako, pravno gledano, solidarno odgovoran) ne snosi nikakvu krivnju za nastalu situaciju, dok su se odgovorni (zasad) izvukli.
TutanCmon je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 16.10.2012., 09:02   #4473
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor TutanCmon Pregled postova
Eto, nemojte zamjeriti, nije rijec o reklami nego o stvarnom pozitivnom primjeru korektnog odnosa prema kupcu kojeg, vjerujem, vrijedi istaci i pohvaliti. Jedino mi je krivo zbog toga sto se sve prelomilo preko ledja trgovca u situaciji u kojoj on (iako, pravno gledano, solidarno odgovoran) ne snosi nikakvu krivnju za nastalu situaciju, dok su se odgovorni (zasad) izvukli.
Palac gore za trgovca, standardni palac dole za Mobis...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2012., 16:36   #4474
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Kupio sam u Ventex rijeka usb stick i prije par dana i slim dvd pržilicu i oba puta uz proizvod sam dobio samo onaj mali računćić na "rizli" i nikakve jamstvene uvjete. Što je najbolje - nigdje na računu nema navedeno trajanje jamstvenog roka.

Poslao sam upit Ventexu vezano za to i dobijem nazad mail:

Citiraj:
Poštovani,

Sa navedenim artiklima ne dolaze jamstveni listovi uvoznika te za njihovo
reklamiranje je dovoljan račun po kojem ste kupili proizvod.
U slučaju da izgubite račun, možete u poslovnici zatražiti kopiju odnosno
prijepis računa.

Srdačan pozdrav,
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2012., 01:10   #4475
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
E, toooo bi fakat bilo interesantno...
Nakon što sam prošao od trgovackog suda pa sve do advokata , to zadnje nebi bilo nimalo cudno vec sasvim 'prirodna' reakcija ako se krene dizati prašinu.


Glava mi je puna od cijelog tog cirkusa s trgovinom , servisom, sudskim registrom , trgovačkim sudom i advokatom.



Prodaju je obavio "HG d.d." no novac za kupljeno je uzeo "Multi-net d.o.o."
'Multi' je promjenio osnivaca u 6 mjesecu 2007 godine te je 22.11.2007g pripojen HGu d.d.
Drugim rijecima , 'HG' je kupio 'Multi' te je pod njim imao poslovnicu u STu.
Kako je to bila produktivna godina u isto vrijeme su se desile i neke ostale stvari među cim je važno osivanje "HG nekretnine d.o.o." Uglavnom , oboje su u 100% vlasništvu HGa d.d.
Kad je HG d.d. u 6mj2011g. zatvorio ducane / propao , u sljedecem mjesecu , 5.7.2011g su spomenute 'nekretnine' osnovale "HG informatiku d.o.o." koja je preuzela dobavljace prijašnje firme kako bi se kompenziralo dugovanje / gubitak ili tako nešto. Mjesec poslje (8mj2011g) je navodno krenuo stecajni postupak. Kažem 'navodno' jer po trgovackom sudu "HG d.d." je normalno funkcionalna aktivna firma.
22.08.2012g je "nastavljen postupak po prijedlogu za stecaj" no sada pa ni predhodno stecaj nije pokrenut tako da pravno ta firma nije u stecaju!

Iako je "Saša Loncar" ovlaštena osoba za zastupanje svih spomenutih firmi , te je jedini clan upravnog društva HGa , te su sve firme iste jer su registrirane na istu adresu , trgovački sud Informatiku ne gleda kao pravnog nasljednika HG dda.

Samim time nisu obavezni niti zakonski smiju! preuzimati reklamacije za stvari koje je prodala prijašnja firma. Covjek na trgovackom sudu mi se cak cudio kako su zaprimili reklamaciju jer on ima laptop kojeg su isti odbili preuzeti zbog istog razloga.
Uglavnom , potrebna bi bila tužba da se krene u ovrhu. Za službeno stajalište bi bilo potrebno pisati molbu i nekakav zahtjev no to je to.

Tako da ,pošto je prvotna firma aktivna , reklamacija artikla u drugoj firmi se može tumaciti kao 'pokušaj prijevare' - to je ovisno o advokatu i njegovoj sposobnosti.

Druga strana tog HR sistema je:

'Informatika' je uredno zaprimila na reklamaciju te dala servisnu izdatnicu za nešto što nije prodala i time je indirektno preuzela odgovornost.

Tome samo ide u korist cinjenica da je ista ta 'Informatika' ranije ove godine istu stvar koju nije prodala , uredno zaprimila na reklamaciju ,prosljedila servisu na servisiranje, servis je popravljao nešto što u biti nije trebao (jer za zahtjev za servisiranje došao iz druge firme kojoj to dobavljac nije poslao) te je popravljenu stvar vratila kupcu koji je to kupio u drugoj firmi

A sad bi odbacili odgovornost jer su oni samo "posrednik" izmedu kupca i servisa a taj isti servis bi u slucaju povrata vratio sredstva u drugu firmu preko koje nisu ni dobili uredaj na servisiranje! Pravno to ne može ali kako situacija izgleda , za dokazivanje je potrebna tužba koja ovisi o sposobnostima advokata.





----
Dalje , osvrnuo bih se na neke stvari...
Ima previše toga što bih htio kvotati pa cu bez kvotanja.

Spomenuto je dovoljno informacija da se može vidjeti kako se radi o jednoj zajebanoj situaciji. Navedeno je o kome se radi te su navedene konkretna stajališta svih ukljucenih u ovu igru ..reakcija trgovine , šefa, te servisa.
I više nego dovoljno materijala za nekakav savjet , sugestiju ili komentar o HR sistemu. Može Old Iggy i Drug Brko.

Al odredene osobe kao da ne vide tu sitaciju jer eto nisam spomenuo jednu stvar. Nije važna sitacija vec ono što nisam spomenuo jer bez toga kao da nisam rekao ništa. LOL.

Kao da bi taj podatak što promjenio u ovoj prici - i dalje bi bilo sve isto.

Preskocio sam tu informaciju čisto jer je stvar u toku a ovdje se ne radi o nekakvoj privatnoj mejl komunikaciji. Možda je to nekom smiješno ali ...
Ove godine sam imao jedno iznimno zanimljivo iskustvo s jednom trgovinom i inspektoratom te je stvar došla i do advokata. S obzirom da mi lagano prikipjelo htio sam svima napraviti jednu javnu antireklamu. Od strane advokata sam savjetovan da to ne radim jer bi me cekale pravne posljedice!

Kad bi izfiltrirao neke stvari mogao bih to i ovdje.
Ali cemu? ...kad bi glavna reakcija vjerovatno bila "što si kupio"
A ne radi se o tome što sam kupio vec o samom toku slucaja koji govori o HR sistemu / odnosu firme prema kupcu te tome koga štiti inspektorat...

Nego , puka znatiželja mi je sasvim razumljiva ali ostavljeni savjet ( onaj da uzmem što mi se daje jer mi se vjerovatno ne daje ništa lošije) ne ostavlja dojam puke znatiželje vec znatiželje u kontekstu želje da netko drugi prosudi bili meni to trebalo odgovarati - kao što je vec napravio serviser.

A da ne govorim o tome kako se na racun moje situacije krenilo spominjat nekakav mentalitet ,pa kako "kupci gledaju da izvucu nešto što realno nebi trebali" pa "kako su neki dubrad prema trgovcima i da zbog tog ispaštaju drugi".

Nije mi uopce važno što ste se uhvatili grafickih ali ne shvacam zbog cega se vidi glavni problem u tome što je 'zamjena jeftinija'.

Da , zamjena je jeftinija.
Kao što več rekoh , upola je jeftinija a po racunu bi ta razlika bila možda 4000kn!

no nije u tome glavni problem več kao što sam rekao - servis bi zamjenu riješio s nečim drugačijim. Ona 2 primjera su zaista primjerana pa evo da ponovim.

Citiraj:
Covjek na servis pošalje npr.

Intel procesor... a oni ga zamjene AMDom.
IS/IP monitor... a oni ga zamjene TN monitorom.
Dizel auto... a oni ga zamjene benzincem.
Laserski printer... a oni ga zamjene s inkđet.
LCD projektor... a oni ga zamjene s dlp projektorom.
Elektrostatske zvucnike... a oni ih zamjene dinamickim zvucnicima.
Štednu žarulju... a oni je zamjene obicnom žaruljom.
Cipele... a oni ih zamjene patikama.

Iako je "namjena" prvonavedenih stvari ista kao i namjena drugonavedenih , 'osnovna karakteristika' ili bolje receno 'tehnologija' je razlicita tako da se ne radi o istim stvarima.

Ako več nije bilo svejedno kakav procesor kupiti , nije ni svejedno s cim ce biti zamjenjen.
Da je covjek htio npr. AMD procesor onda bi ga i kupio na prvom mjestu.
Ali ako je isti imao Intel plocu onda je zbog toga kupio i Intel procesor.
AMD kao zamjena po sistemu da servis ništa ne pita! vec prosudi sam jel čovjeku nešto odgovara ...e pa to nebi trebalo biti normalno.

Mislim da to zvuci sasvim razumno , zar ne ?


Drugo, što se tice onog "ostane ti za deparac".
S trgovinom se pokušalo doci do dogovora koji uopce ne ukljucuje povrat. Imaju priliku dati nešto u toj vrijednosti te cak imaju priliku dobiti doplatu za nešto slicno više vrijednosti.
No odbacuje se odgovornost jer se kupac obraca "krivoj trgovini" pa upucuju da se eventualni dogovori te vrste riješavaju s servisom. A servis pak odbacuje odgovornost i kumunikaciju u tom smjeru jer jer to treba odobriti proizvodac. Drugim rijecima - proizvodac treba odluciti za kupca jel mu zamjena odgovara.

Zakonski rok od 45 dana je vec prošao a nema nikakve konkretne informacije koliko bi 'odluka' trebala trajati niti u kakav bi bio ishod.

Ukratko ,cijeli sistem hebe covjeka u zdrav mozak a covjek im ipak želi ostaviti još više novaca jer se to cini najlakšim riješenjem. I opet neide.


Eto, pa sad nek se nastavi o "boljim & slabijim grafickima" te kako su kupci dubrad.



Citiraj:
Autor fishkal Pregled postova

Ukoliko se tebi u zamjenu nudi neko sranje u zamjenu za kvalitetan proizvod, uvijek ću biti za to da odereš tog trgovca do kosti jer je bezobrazan i prije svega krši zakon. I ja sam imao slučaj zamijene laptopa s harman/kardon zvučnicima, nudili su mi noviji lap al bez takvih zvučnika. Pošto je lap kupljen samo zbog toga, i ja sam tražio u zamjenu drugi laptop s harman/kardon zvučnicima.
Drago mi je da shvačaš u čemu je stvar.

Što se tiče nečijeg "kršenja zakona"...
Po mom iskustvu ( ne mislim samo na ovo nego i na neke druge stvari o kojima ne mogu ni pričati s širim krugom ljudi a kamoli javno ) , u našoj državi ovakav tip zakona isključivo ovisi o količini živaca koje si spreman uložiti da bi vrijedilo ono 'crno na bijelo'.

No to sad nastranu.

------
Da nastavim gdje sam stao od prošlog puta....da još malo "pohvalim" trgovinu i servis.


Navodno je proizvođač donio odluku / odlučio da kupcu odgovara ponuđena zamjena!

Kako zamjena ne odgovara iz par razloga, servis je dobio vrlo opširno i detaljno objašnjenje zbog čega ta zamjena ne odgovara.

Ipak ,inzistiranje na korektnom riješenju reklamacije mi je izgledalo samo kao recept za gubitak živaca.
Več sam 2 mj. bez uređaja , zakonski rok za zamjenu je več prošao i očito nema druge nego izači servisu u susret.
Odlučio sam zanemariti što se radi o generički različitom proizvodu ukoliko na lageru imaju uređaj više klase ...nešto u cjenovnom rangu reklamiranog artikla , ili čak nešto iz još višeg ranga bez obzira jel to traži doplatu od par tis kuna ...kako god im odgovara ja prihvačam.


Na to sam dobio odgovor da ...zbog moje primjedbe, reklamacija če biti riješena s zamjenom za isti uređaj.


Činilo se predobro da bi bilo istinito
I tako , nakon mjeseca dana čekanja dobijem obavjest od trgovine da mi je riješena reklamacija. Nakon 3 mjeseca!

U trgovini me dočeka ofucana kutija i 2 nova problema.

Uređaj izgleda kao da ga je koristio Bin Laden , dok je pušio kubanke u svojoj pustinjskoj pečini...ili čistio par godina uši pa to mazao po uređaju...po otvorima (a vjerovatno i unutra) cca kila rafe i ljepa žuta patina.

Kako se to više ne proizvodi bilo je i za očekivati da neču dobiti novi uređaj.
Ali takav uređaj? Uređaj koji je odnesen na reklamaciju je bio poprilično korišten no ipak je bio u savršenom vizualnom stanju!
Zamjenski uređaj se očito nije održavalo te se time potegnuo zaključak "ovome če brzo isteči rok"

Glavno da je tu garancija. Čekaj malo ...gdje je garancija ?
Prodavač reče da su papiri u kutiji. Tu je sve što su oni poslali.
Zaista ...unutra račun , garancija , servisna primka , opis kvara ALI...

Sve to je za onaj uređaj koji je poslan na reklamaciju.
U kutiji je drugi uređaj s drugim serijskim brojem.

Gdje je potvrda da je reklamacija riješena zamjenom za drugi uređaj?
Prodavač ne zna ništa. Sljedi uputa da se žalim servisu.

Ma kakvo sad žaljenje servisu. Pa mora mi trgovina napisat izdatnicu da imam garanciju za uređaj!

Na to dobijem odgovor da mi on ne mora napisati ništa jer on s tim nema nikakve veze jer ...oni mi to nisu ni prodali.
Ako ne želim uzeti uređaj neka to slobodno izvolim riješavat sudskim putem.




Imamo Hrvatsku!
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 17.10.2012. u 01:24.
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2012., 06:33   #4476
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Katastrofa...
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk