Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.10.2012., 10:05   #1
aneznam
Premium
Moj komp
 
aneznam's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 169
Komp se ne pali

Dakle ovo bi bio tijek mojeg problema.

Nakon nestanka struje, komp uopce nije reagirao kad sam ga pokusao upaliti. Istekao sam sve osim monitora i probao ali nije pomoglo. Posto nije ni ledica na maticnoj radila zakljucio sam da je otislo napajanje.

Kupio sam novo napajanje (lc power 460w), sve lijepo spojio, ledica proradila, komp se upalio, ali nije bootao. Javio mi je neku blesavu poruku da nisam odabrao dobar boot device, nakon cega sam probao sve moguce kombinacije, bez boot devicea, sa hdd-om, sa dvd-romom, ali nije pomoglo.

Nakon toga sam pomislio da se mozda zblesirala maticna zbog novog napajanja pa sam joj izvadio bateriju, napravio clear cmos na jumperu, vratio bateriju. Nakon toga komp opet ne reagira na paljenje, niti kad spojim pwr pinove rucno.

Ledica sad radi, ali osim toga maticna ne pokazuje nikakve znakove zivota. Probao sam sa jednom plocicom rama i sa onom drugom, stavio ih u sve moguce slotove, ali nula bodova.

Da li moze uopce napajanje povuci i maticnu za sobom?

Hvala na pomoci
aneznam je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 10:26   #2
vilya
Registered User
Moj komp
 
vilya's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 18
Može povući i više od toga, ne samo matičnu nego npr. i proc. Žao mi je ali sad se jedino testiranjem pojedinih komponenti može utvrditi šta je u stvari sve otišlo. Pretpostavljam da nemaš rezervnih komponenti, pa ti je možda najbolja solucija dat u neki servis da ti istestiraju.
vilya je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.10.2012., 10:56   #3
aneznam
Premium
Moj komp
 
aneznam's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 169
Iovako nemam bas love pa mi nije najsretnija solucija dat parsto kuna za dijagnostiku kvara...
Ako je otisao proc ili graficka zar se ne bi trebao barem upaliti ili javiti neki beep?
aneznam je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 11:16   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Imaš li uopće beeper na ploči? I zašto nositi komp na servis? Dogovori se s nekim iskusnijim forumašem iz tvog grada. Za pivu i čevape čuda rade.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 11:38   #5
aneznam
Premium
Moj komp
 
aneznam's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 169
Imam beeper, jedino ako je i on izgorio .
Jel se moze iz tih simptoma zakljucit da je maticna mrtva?
aneznam je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 12:40   #6
vilya
Registered User
Moj komp
 
vilya's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 18
Citiraj:
Autor aneznam Pregled postova
Imam beeper, jedino ako je i on izgorio .
Jel se moze iz tih simptoma zakljucit da je maticna mrtva?
Prije 2 mjeseca donio mi frend komp. (AM3, komponente nemaju ni godinu dana) Mislio da je otišlo napajanje (komp se ne pali) pa je kupio novo, naravno uzalud. Nakon zamjene napajanja komp se upali na 2 sec (nema beepa) i ugasi. Ok, ošla je matična. Došla nova sa servisa, zamijenim, sad se pali al ne boota (nema beepa). Sad tek isprobam sa drugim procom - opaa - radi. (Hmm, jako slična situacija) Znači otišli su odmah i matična i proc, moja greška šta nisam odmah isprobala oboje, jer imam doma sve komponente. I ovo za servis sorry, krivo sam se izjasnila. Nosi na servis ako imaš koga poznatog. Ili nekom frendu koji ima istu platformu pa mijenjaj komponentu po komponentu.
vilya je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 19:45   #7
aneznam
Premium
Moj komp
 
aneznam's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 169
Je slicno je, ali meni uopce ne reagira na paljenje. Ne zavrte se ventovi, ne upali se monitor, nista..
Razmisljam si da jednostavno pocnem skupljat lovu za novu maticnu, proc i rame ionako mi je ova konfa postala prespora. Rad u photoshopu na svemu sto je vece od A4 formata je nocna mora.
Vilya, hvala ti na pomoci , ako jos netko ima neki pametan savjet pucajte.
aneznam je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 20:53   #8
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Riječ je o računalu pod "Moj komp"? Ako nije, napiši konfiguraciju.

Iskopčaj sve konektore od napajanja...s ploče, grafe, diskova, optike, etc. Nek ništa ne bude spojeno ni na jedan od konektora napajanja. Zatim uzmi komad žićice i kratko spoji zelenu i crnu žićicu (bilo koja crna) na 20 pinskom konektoru od napajanja i uključi napajanje u struju, da vidiš dal se napajanje starta.

Zatim spoji potrebne konektore napajanja samo na ploču, ako ploča ima onboard vga, izvadi grafičku i spoji monitor na onboard izlaz, ako nema osta -> upali računalo...Što se dešava? Probaj izvaditi memoriju i grafičku (ako je ima). Šta se dešava? Dal se vrti ventilator na CPU hladnjaku?

Ako dobiješ situaciju da ti se počnu vrtit ventialtori, dodaji komponente, jednu po jednu da detektiraš koja svara problem. Naravno ako bude pomaka...

Sva mrdanja po kućištu se rade kad ono nije pod strujom. Dakle, isključi prekidač.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2012., 21:26   #9
aneznam
Premium
Moj komp
 
aneznam's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 169
Da konfiguracija je pod moj komp.
Napajanje je novo i ne bih bas prckao po njemu. Maticna nema onboard grafiku, ali sam svejedno probao i sa i bez nje. Znaci na maticnu su spojeni 20 pinski i 4 pinski konektori od napajanja i to je to, drugo sve sam odspojio.
Kao sto sam i rekao probao sam sa jednom plocicom rama i sa drugom. Jednostavno se nista ne dogada kad upalim komp, bilo to gumbom sa kucista ili kad kratko spojim pwr pinove odvijacem.
Jedini znak zivota je zelena ledica koja se upali kad spojim napajanje.
aneznam je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2012., 08:47   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Matična vrisnula. Ja bih za 100% sigurnost još pokušao staviti drugi proc.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.11.2012., 15:53   #11
viki16
Registered User
Moj komp
 
viki16's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
coconut sve reko
viki16 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na